Úder otvorenou dlaňou

• Československo Úder otevřenou dlaní (viac)
Čína, 1983, 100 min

Réžia:

Huaxun Zhang

Tung-Fang Sü je mistrem kung-fu, který se po vpádu cizích mocností do Číny v roce 1900 živí jako potulný komediant. Přitom neustále trénuje kung-fu, aby se jednou mohl cizincům pomstít. Tung se nechtěně dostává do konfliktu se Šenčouskou školou kung-fu kvůli arogantnímu chování jejich žáků. Vzájemný spor je však zapomenut, když do Číny přijíždí z Ruska přeborník v zápasech Daltov a chce dokázat, že ani zde nemůže být poražen. (Tamten)

Fingon

Nemůžu si pomoci, ale hongkongské martial arts filmy ze sedmdesátých a osmdesátých let jsou minimálně o třídu lepší, než ty z pevninské Číny. Možná měli v HK více praxe. Ani tak nejde o výkony aktérů (zde se to neodvažuji posoudit), ale spíše o technické aspekty jako práce s kamerou, střih, dost možná i zpracování scénáře. Každopádně vždy oceňuji bojovnice, "dekadentní" prozápadní Číňané byli velmi zábavní (ten fidlavý valčík byla teda pěkná síla) a Tung-Fang Sü je takový osmdesátkový Ip-Man. ()

majo25

Príbehovo zdarilá akčná dráma, ktorá ale choreografiou súbojov nedosahuje kvalít hongkonského štúdia Shawn Brothers. Opäť je typicky čínsky propagandistická svojím nacionalizmom a veľkou averziou voči nečíňanom. To však vadí menej ako súboje, ktoré hlavne v konfrontácii čínských a ruských (eventuálne európskych) súperov pôsobili veľmi nevyrovnane, s nekvalitným strihom i celkovým vyznením. V záverečnom súboji proti Rusovi Datlovovi síce lichotilo, že náš klasický a pomalý (kick)box bol takmer rovnocenný čínskemu rýchlemu a všestrannému kung fu, ale v reáli by to bol určite rýchly proces. Vyskytnú sa i wuxia prvky, napr. žabacie výskoky do výšky, dokonca zadkom napred, ale našťastie nie je ich veľa. Škoda, že sa výcviku hlavného hrdinu nevenovalo viac času, ale aj tak patrí film medzi to lepšie, čo som z Číny videl. ()

Hellboy

Jedním z problémů filmu je představitel hlavního hrdiny, který nemá žádné charisma a po celou dobu jsem si k němu nedokázal vybudovat nějaký vztah. Film diváka nabádá k pokoře - tak, jako to udělá hlavní hrdina, je lepší se nechat porazit a dokonce si sám zlomit ruku, než na sebe poutat zbytečnou pozornost. Tématem filmu je útlak, ať už hlavního hrdiny, kdy se proti němu postaví všichni zlý učitel tamější kung-fu školy (s vizáží čínského Temuery Morrisona), nebo samotné Číny, která je okupovaná. Hrdina má naštěstí po ruce starého mistra, který jeho již tak dobré kung-fu schopnosti ještě vylepší, a to technikou otevřené dlaně. Bojové scény jsou v pohodě, ačkoliv jich je vážně málo, stejně jako tréninkových scén. Politicky se jedná jako obvykle o film, ve kterém se Čína vypořádává s cizími mocnostmi, konkrétně Ruskem. Ve výsledku je to bohužel jen průměrný film. Je zábavné sledovat Čínské herce, jak předstírají, že jsou rusové. A paradoxně víc, než závěrečný zápas proti boxeru Datlovovi, mě zaujala záchrana unesené. A každopádně Molotov má pravdu, že ten film se nápadně podobá snímku Fearless s Jetem Li. ()

molotov

Film jsem viděl až v současnosti, takže mě k němu neváží žádné sentimentální vzpomínky. Souboje mi jako moc povedené nepřišli, nevím, jestli je to tím stylem, nebo choreografem, ale moc na mě nezapůsobili. Příběh se točí kolem útkání s ruskými bijci, kteří už několik svých soupeřů zabili a na porážce číňanů jim obzvlášť záleží. Jejich boxování a kopání na mě ale působilo podobným stylem, jakou když se perou děti na první stupni základní školy. Při sledování mě mockrát napadlo, že je to vlastně docela podobný k Fearless, jen s tím rozdílem, že je to natočený skoro o čtvrt století dřív. Což s sebou nese všechny klady a zápory, které si dokážete představit. Příběh plný klišé, žádné dráty, tréninková pasáž a hurá rozbít soupeři držku. I když to už místy působilo docela směšně, tak jsem se bavil a ty tři hvězdičky si to zaslouží. ()

Divočák

"Pěst jen přenáší sílu, ale srdce vnáší vůli". Hodně old school, možná až moc old school. Na Úderu otevřenou dlaní je hodně vidět, že si ho natočili čínští komunisti ještě v dobách tuhé totality. Děj se odehrává v roce 1914, Čína je okupovaná Rusáky (aspoň myslím) a přijíždí do ní neporazitelný ruský zápasník, aby všem Číňanům nakopal prdel. A to je přesně čas pro zdejší mistry v kung fu, které trápí pocit nevybouřeného vlastenectví, aby spojily své síly, ochránily své národní bojové umění a poslali ruské parchanty tam odkud přišli. Samozřejmě, tenhle film má spoustu chyb a klišé - až na jednoho hrají všechny Rusáky Číňani, višichi se šíleně řehtají, nikdo neumí hrát, příběh je stupidní a naivní, všichni ti rušští boxeři by od čínských bojovníků dostali strašnou nakládačku, bitky jsou spíš jen taková oťukávačka než opravdu hardcore akce, ale... Kung fu je tady takové oldschoolově rychlé a dynamické, nenarazíte tu na žádné dráty nebo speciální efekty a má to zkrátka takové to líbivé kouzlo "starých časů", které vás u toho udrží až dokonce a ještě vás slušně pobaví. ()

• Dobrodružný historický film je jedním ze série snímků těžících z atraktivity tradičních orientálních bojových umění, které se objevily v naší kinodistribuci v osmdesátých letech minulého století. Byly to vůbec první takzvané kung-fu filmy, jež se v tehdejším Československu dostaly do povědomí širšího publika. Vzhledem k dobové nedostupnosti snímků s podobnou tématikou si tyto filmy získaly neobvyklou popularitu a vzbudily zájem také filmových kritiků. Dnes se to může zdát neuvěřitelné, ale tato představení vyprodávala kina napříč celou zemí a hluboko se vrývala do paměti hlavně tehdejší mládeže. Ta doslova hltala každý sebemenší pohyb v choreografii do té doby nevídaných akčních scén, zatímco dospělá populace uznale pokyvovala hlavou. Vliv filmů byl natolik silný, že kromě kinosálů se naplnily i tělocvičny karate klubů. Právě Úder otevřenou dlaní, spolu se snímkem Zrada a pomsta (1986), patřil k těm nejpopulárnějším „filmům o karate“. (NFA)
  • Akční režii měli na starost Zhang Wen-Guang, Men Hui-Feng a An Tian-Rong. (Epistemolog)