Není-li špatné otroctví, pak není špatné nic.  Film Lincoln Stevena Spielberga popisuje období posledních čtyř měsíců života největšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Odhaluje nejriskantnější a nejodvážnější rozhodnutí amerického vůdce v době, kdy se vyostřuje otázka otroctví a zemí zmítá válka. Silné lidské drama se odehrává na jejím konci. Lincoln může konflikt ukončit, ale rozhodne se hrát vyšší politickou hru, kterou je snaha zrušit otroctví. Sám sobě musí zodpovědět, zda za ni další promarněné životy stojí. V ten hvězdný okamžik dějin musí Lincoln využít veškerý talent, odvahu a morální sílu. Musí učinit rozhodnutí, díky němuž se stane legendou. Postava Abrahama Lincolna odnepaměti osciluje mezi mýtem a historickou postavou. Stále zaměstnává představivost veřejnosti, dnes snad ještě víc než kdy jindy. Možná protože se stal globálním symbolem uvážlivého nakládání s mocí... Film vznikl podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera, dalšími klíčovými hráči jsou Steven Spielberg a představitel titulní role Daniel Day-Lewis. Příběh proniká k jádru Lincolnových posledních úspěchů. Znázorňuje muže plného paradoxů: baviče a vážného muže, hravého vypravěče a nelítostného politického hráče, prozíravého vůdce a zranitelného otce, který v nejtemnější hodině svého národa, kdy si doba žádá od všech to nejlepší, předčí všechna očekávání... „Odjakživa jsem chtěl vyprávět Lincolnův příběh. Je jednou z nejvíce strhujících postav historie i mého života,“ říká Spielberg. „Vzpomínám si, že když jsem ve čtyřech nebo pěti letech poprvé uviděl Lincolnův památník, velikost té sochy na židli mě vyděsila, ale když jsem šel blíž, uchvátila mě její tvář. Na ten okamžik nikdy nezapomenu. Přiměla mě o tom muži, sedícím na židli vysoko nade mnou, začít přemýšlet.“ Čím víc se toho Spielberg během svého života o Lincolnovi dozvěděl, tím víc vzrůstal jeho obdiv a touha vzdát hold této výjimečné osobnosti, její příběh si nesmíte nechat ujít ani vy. (oficiálny text distribútora)

Lucasion

"Shall we stop this bleeding?" Není-li špatné otroctví, pak není špatné nic. Zaručeně Oscarový snímek, který mě velice zaujal. Vizuálně úchvatné, hudebně skvělé a technicky brilantní. Daniel Day-Lewis byl opravdu vynikající volbou Lincolna. Jeho hraní je nejen přesvědčivé, ale takřka dokonalé. Tommy Lee Jones se mu sice nevyrovná, ale nominaci na Oscara mu přeji. Film se především nebude líbit lidem, kteří očekávají něco jiného. Je pravda, že stopáž je veliká a nebudu lhát, ale první hodinu se to trošku táhne. Snímek se věnuje především politice a vůbec ne občanské válce. Film je napěchován dialogy a politikou. Místy jsem se trošku ztrácel i já. Nicméně po historické či technické stránce je to opravdu precizní. Hudba, která nezaznívá tolik jak je obvykle, ovšem zaujme dvakrát tolik. Williams stvořil další velmi líbivý soundtrack, který se k tomuto historickému dramatu velmi hodí. Co mě zklamalo, byla scéna ve Fordově divadle., od které jsem čekal mnohem mnohem více. Spoiler! Věta: "Prezident byl střelen!" Je vše, čeho se nakonec dočkáte. A to nepůsobí ani po filmové ani po citové stránce dobře. Film je zakončen v dobrém, ale i hořkém duchu. Za mě Oscarový, precizní snímek, který Steven zvládl na výbornou. (74 procent) ()

Sawy

Mohutné herecké výkony, převaha interiérů, tuny dialogů, plamenné projevy... Nemůže být pochyb o tom, že Lincoln se ve Spielbergově kariéře řadí k těm méně epickým a umělecky ambicióznějším filmům. Ke klasickému životopisu má ale zatraceně daleko. Především proto, že životopisem vůbec není. Je to film pojednávající o důležité události amerických dějin, která je úzce svázaná s určitou historickou osobou. Ta osoba je hlavním hrdinou filmu, jeho středobodem, nikoliv však hnacím motorem. Tím je hlasování o ústavním dodatku na zrušení otroctví. O ten tu jde především, až v dalších plánech sledujeme Lincolna, jeho rodinu či občanskou válku. V žádném případě nemůžu souhlasit s názorem, že Lincoln je ryze americkým filmem a v Evropě nemá šanci na ocenění. Obsahuje totiž univerzálně platná dilemata, politické otázky i důležité myšlenky o fungování demokracie jako celku, které se nadevší pochybnost týkají i nás, nejen Američanů. Je tedy poměrně krátkozraké film za čistě americké téma odsuzovat předem, zvláště když jde o tak nadčasové téma, jakým zrušení otroctví beze sporu je. Děj se pohybuje kupředu čistě prostřednictvím dialogů. Lincoln se baví se svou manželkou, se svými poradci, ti jeho slova přednášejí sněmovně, ve které se diskutuje o dodatku atd. Děj přitom plyne neuvěřitelně hladce, scény jsou parádně propojované a je radost dívat se, jak Spielberg pracuje s filmovým časem, kdy každý úsek je pečlivě gradovaný k menšímu vrcholu a celek neodvratně míří ke konečnému hlasování. Stopáž je možná košatá, přesto jsem se celou dobu bavil, nebo spíše se soustředil, protože jakkoliv dějepisný charakter celý film má, mně to v nejmenším nevadilo, protože po celou dobu je na filmu co obdivovat. Nejvíce "na ráně" jsou samozřejmě herecké výkony VŠECH zúčastněných, mezi nimiž samozřejmě ční fenomenální Daniel Day-Lewis stávající se na dvě a půl hodiny Abrahamem Lincolnem. Je nezbytné vyzdvihnout i Tommy Lee Jonese, Davida Strathairna či Sally Fieldovou, Lincoln je neuvěřitelně komplexně obsazený a bez dokonalých herců by ani nemohl fungovat. Utlumený vizuál dává filmu chladný, lehce odtažitý vzhled, který se k filmu natolik politickému a v mnoha směrech odlidštěnému výborně hodí a brilantní kamera a nasvícení z něj činí přes komorní interiérová prostředí až pastvu pro divácké oči. Ale to bylo od počátku jasné, že Spielberg natočí technicky precizní dobový film s fantastickými herci a nadchne Ameriku. Dvanáct oscarových nominací a ohromné tržby budiž důkazem. Přijde mi jako škoda, že spousta lidí u nás film automaticky odsoudí jako proamerickou ódu na velkého prezidenta plnou nudných politických keců, patosu a vlastenectví, když výsledný film se od takového obrazu dost liší. Politických keců je v něm hodně, Abraham Lincoln je tady zobrazován jako ikona, ale zároveň jde o film poučný nikoliv otravným způsobem, krásně natočený a svým způsobem i dost odvážný a netypický. Rozhodně stojí za zhlédnutí. 80 % ()

ScarPoul

Steven Spielberg je u mňa režisér, ktorý ma už nedokáže ničím prekvapiť. Je to stále tvorca na ktorého filmy sa teším a ktorý mi ponúkne vždy to čo potrebujem ako divák v ten daný moment vidieť, ale to čo pred desiatimi rokmi fungovalo mi príde dnes zastaralé. Lincoln je film, kde jediné čo stojí za zmienku je výkon Daniel Day- Lewisa. Ten skutočne a vlastne tak ako to robí vždy dokázal prejsť kompletnou tranformáciou a ukázať nám ďalšiu zo svojich dokonalých masiek v ktorej sa odráža to najlepšie filmové herectvo vôbec. Film má kopec krásnych momentov, peknú výpravu a epizodické úlohy častokrát zosobňujú zvučné Hollywoodske mená. Lenže presah tak potrebný pre stotožnenie sa s odlišnou historickou udalosťou, alebo presah, ktorý by nás dokázal jednou myšlienkou, alebo jednou scénou vtiahnúť do celého diania sa tu neuskutočnil. Technicky a formálne je to dokonalé dielo. Príbehovo a emocionálne je k divákovi odťažité. Síce netlačí na emócie ako Vojnový kôň, ale zároveň je to niečo čo som trocha od tejto látky aj vyžadoval. Tri hviezdy dávam za to, že je to dobre natočené, ale je to asi jeden z mála filmov od Spielberga, ktoré si asi už nikdy v živote nepozriem. ()

Lacike

Po filmovej stránke to príliš nefunguje, ale je to skôr faktografická lekcia dejepisu o pretlačení dodatku o zrušení otroctva do USA ústavy. Roky mi trvalo, kým som na túto lekciu dostal chuť. Čas nastal, keď som dopozeral minisériu Roots. Dej tohto filmu celkom plynulo na tú minisériu nadväzuje, takže to funguje ako taký príjemný bonus jak k tomu zrušeniu otroctva vlastne došlo. V tomto smere bol pre mňa film trochu sklamaním, lebo sa venuje čisto len politickým čachrom. Takže vlastne len ukazuje jak fungovala politika v minulosti. Tak jak teraz. Hm. Všetko je to viac o osobnom prospechu ako prospechu ľudí. Ale už neukazuje príliš motivácie prečo sa práve vtedy Lincoln rozhodol pretlačiť ten zákon. Jeden sen a pár náznakov, že sa mu otrokárstvo vždy hnusilo, je príliš málo. Nejakú tú hlbšiu motiváciu sa dozvieme len u postavy Tommy Lee Jonesa. Pochvalu si zaslúži Daniel Day-Lewis za stvárnenie Lincolna. Prvýkrát v živote mi bol Lewis konečne sympatický. Asi tým, že prízvukom a celkovo prejavom mi pripomínal Alana Aldu. A tie jeho nekonečná historky stáli za to. Technická stránka je ako vždy u Spielberga perfektná, ale oveľa viac sa mal sústrediť na motivácie postáv a mohol z toho urobiť oveľa napínavejšiu drámu o tom či vôbec ten dodatok prejde. Takto to bolo príliš faktograficky sterilné, čo veľa ľudí unudí k smrti. A to hlavne európanov, ktorým je téma cudzia. Ale ak dostanete chuť na lekciu dejepisu, tak sa aspoň dozviete niečo z americkej histórie. 5/10. ()

Gary

Mám rád spoustu politicky laděných filmů, ve kterých se jen mluví (The Contender, Konference ve Wannsee...). Lincoln byl však i přes výrazné obsazení, Spielberga či Kaminskiho, nezáživným, toporným plkáním bez napětí, tempa, zájmu nebo nějakého nápadu. Díky Bohu za Tommy Lee Jonese, který alespoň měl jako postava nějaký vývoj a odvážil se probrat diváka z letargie ZVÝŠENÍM HLASU (!!!). Jako pěst na oko pak působí i ta "ohromná akce", kdy na konci filmu lidé dokonce BĚŽÍ (!!!) po trávě od kongresu. Musím říct, že i přes to dokáží některé scény zaujmout, výprava, masky, nasvícení i kamera jsou skvělé. Ale to je na Spielbergův film přece prachsakrazatraceně málo! ()

maseer2

dlouhé, předlouhé, ale jakmile se mi podařilo se s pomalejším tempem filmu tak nějak sladit, tak se mi Lincoln dostal nečekaně docela dost pod kůži.. velké množství postav není podle mě vůbec negativum, jelikož se navzájem nepletou a každá z nich má ve filmu poměrně jasnou úlohu (snad jen Joseph Gordon-Levitt mi tam přišel tak nějak navíc).. celkově je ale Lincoln spíš kvalitně odvedená práce (hlavně z historického hlediska) než nějaký velký filmový zážitek.. to, že Akademie standardně zobe Spielbergovi z ruky, už asi nikoho nepřekvapí, a tak je těch 12 nominací, které jsou ovšem vzhledem k tématice amerických dějin i docela pochopitelné, asi zbytečné komentovat.. relativní spokojenost a trochu slabší 4* ... P.S.: závěr filmu (od přijetí 13. dodatku) mi tam úplně nepasoval.. ()

Gwaihir

Docela chápu, že takto pozvolné podání politického dramatu může být pro někoho relativně nudnou záležitostí, avšak pro mě představuje v tomto případě zejména určitý prostor pro vychutnání jeho vynikající dobové atmosféry a pro zamyšlení nad jeho poměrně hlubokým obsahem. Celý film se nese v duchu jisté pokory a především úcty k člověku, který byl, v dobách nejtěžších, 16. prezidentem Spojených států amerických, přičemž jej ukazuje ve světle sice trochu ikonickém, leč zároveň vlastně neidealizujícím. V podání Daniela Day-Lewise je Abraham Lincoln mužem, s nímž lze polemizomat a do jehož pocitů je možné se vžít. Totéž ale platí i pro výkony dalších protagonistů, včetně Tommy Lee Jonese a Sally Field, kteří rovněž oživili své postavy opravdu mistrně. Hlavním hrdinou je nicméně, poněkud překvapivě, 13. dodatek a jeho schválení, jež lze považovat za celosvětově významný krok směrem k rovnoprávnosti a které je líčeno velmi pečlivě, bez zbytečné okázalosti, odhalujíce i ta nejtemnější zákoutí obvykle považovaná za nelegitimní. 100% ()

PROROK14

Som na tom podobne ako Lincoln, s tým rozdielom, že ja som po troch hodinách starší o jeden rok. Toto bola katastrofálna nuda. Ak by to bolo o hodinu a pol kratšie, mohol z toho byť celkom zaujímavý dokument. ()

Tommassi3

"Mohl bych napsat daleko kratší kázání, ale když už jsem začal, jsem příliš líný, abych přestal.." ;) My víme, pane Spielbergu..;) ()

Baxt

Spielberg našel rovnováhu. Prostřednictvím hrdiny, který ji hledá také. Takto řečeno to není nic neobvyklého, Spielbergův přísně americký styl je přímo založený na jednotlivcích, kteří touží znovuustavit rovnovážný stav ve svých životech, případně u svých blízkých. Lincoln, jako člověk, volí úkrok stranou. Rovnováhy dosáhne skrz nerovnováhu, skrz sněmovní většinu. 90% filmu je předmětem boje o tuto převahu a prezident je hlavním iniciátorem. Takový hrdina je pro Spielberga dost atypický, dokonce bych řekl, že je to jedna z nejpozoruhodnějších postav, jaké přivedl na plátno. _____ Rovnováha ale diktuje i stylistickým prostředkům. Kaminski skoro zapomíná na polodetaily a nevěří polocelkům, Lincoln je často snímán z odstupu mezi svým lidem, jako jeden z nich, ať už je Lewis jakkoli mistrovský a stoprocentně "Oscarový" (oprava: omluvte mé nepozorné postřehy, některé záběry skutečně ikonické jsou a zařazeny jsou dle potřeby). Zaslechnout Williamse, tahouna takřka každého režisérova filmu, je tentokrát vážně vzácností. Kahn stříhá střídmě, nechává mnohá vyprávění plynout bez jediného zásahu. Je diskutabilní, zda podobné volby nejsou v protikladu s modelem pohodlného filmu, který se vzdaluje všední realitě a je zkrátka filmový, ovšem v tomto případě mi tyto prostředky navodili pocit uspokojení, kterému už vůbec nic nechybí. _____ Konzervativnost tohoto filmu začíná a končí tím, že se týká nesmírně důležité vůdčí osobnosti (takové, za kterou se dávají filmové ceny). Za to ale víc lidí vidět nedovede. ()

Dale

Už bolo načase, aby sa taký významný okamih (nie len americkej histórie), akým bolo zrušenie otroctva, dočkal filmového spracovania. A nemohol sa toho chopiť schopnejší režisér. Dokázal to bravúrne pri podobne silnej téme v Schindlerovom zozname a na rovnakej úrovni to zvládol aj tu. Prešiel som si tunajšie komenty, no zrejme si ich pisatelia stiahli nejaký fake a nie tento film, lebo nechápem ich výhrady. Filmu absolútne niet čo vytknúť, je dokonalý po všetkých stránkach, či už vizuálne, keď ste doslova vtiahnutí do tej doby, alebo scenáristicky, keď podobne vycibrené dialógy, ale aj monológy sotva nájdete v inom filme. O hereckých výkonoch ani nehovorím, to je úplné majstrovstvo, no aby bol film stopercentný, potrebuje ešte niečo naviac, vyvolať u diváka emócie. A to sa v mojom prípade zaručene podarilo. Veľké dielo o veľkom Človeku. ()

brutale

Neviem sa zbaviť pocitu, že som sledoval priemerný film z produkcie Hallmarku. Od kombinácie Štefana a Daniela som rozhodne čakal viac... ()

Terva

CITÁT - Můj poslední holič se oběsil. Odkázal mi své nůžky........ Příběh Abrahama Lincolna a jeho snahy o zrušení třináctého dodatku v ústavě o zrušení otroctví. CITÁT - Udeř slovy, Bože války......... Film u kterého ani moc nemusíte sledovat obraz, ale klidně se dá poslouchat. Já ho použil spíše jako zvukovou kulisu. Je to hodně o dialogu a hlavně o věcech, které možná ani jiná generace než američané a dějepisci, nepochopí. Americká historie. A protože ti sečtělejší vědí, jak to dopadlo, sleduje jen tu trnitou cestu Lincolnovu za svým americkým snem. CITÁT - Já chci hlasovat také......... Černý muž pod bičem otrokáře žil. Jinak je to herecký koncert pod taktovkou Stevena Spielberga. ()

moviesfan

Tak třeba mně se Lincoln hodně líbil. O historii se příliš nezajímám a i přesto jsem se nenudil. Herecké obsazení skvělé a musím říct, že snad téměř vše okolo. Za mě jasných pět. ()

ambron

Bez debaty, Lincoln je jedným z vrcholov filmového roka 2012. Uznávam, že nie každého zaujme 150 - minútový film postavený na konverzácii, či politickom zákulisí a historických faktoch toho obdobia. Ale odkaz humanizmu a hrdosť z úspechu nad prijatím 13. dodatku ústavy je tam počuť hlasno ,čo z filmu robí hodnotné dielo. Výkon Daniel Day-Lewis v roli Abrahama Lincolna je famózny, zaslúžene siaha po Oscarovi, ale rovnako ma zaujala pre mňa čoraz viac obľúbená Sally Field. ()

JohnCZ

Ano, místy dost zdlouhavé, ale jinak solidně natočené a špičkově zahrané. Daniel Day-Lewis v roli Lincolna byl parádní. I technická úroveň tohoto filmu je na hodně vysoké úrovni, byť jsem měl často pocit, že tvůrci dost šetří na akčních scénách (většinou jsou vypuštěny a odehrávají se jakoby mimo). Na druhou stranu jsem od toho ani nic akčněji laděného nečekal, Lincoln je holt pouhopouhá konverzačka, u které doporučuji znát aspoň nějaké ty základy této historie (které američani berou jako samozřejmost), protože já se osobně místy docela ztrácel. ()

joehot

Nejnudnější film od dob Anglického pacienta, přesto slušně natočený. Až na závěr. Překousl bych, že chybí scény se samotným atentátem, ale ten patos kolem je zase až moc přes míru. Jestli tomuhle dá někdo sošku, je to ještě větší průšvih než v případě v první větě zmiňovaného filmu. ()

Marek1991

Som proti vojne, ale aj proti otroctvu. Teoreticky sa to mohlo vyriešiť rozdelením na Sever, kde by bolo otroctvo zrušené a Juh, kde by si ho možno nechali, ale tým, že by bol Sever bez neho, postupne by černosi odišli tam a Juh by musel svoju povýšeneckosť hodiť za hlavu, lebo do Afriky by už nemohli chodiť unášať ľudí. Ono by sa to podľa mňa dalo vyriešiť aj mierumilovnejšie, vinu na tej vojne však pripisujem skôr Juhu, keďže nebojoval za ľudské práva. Tiež ma mrzí, že film sa nepozrel aj na iné oblasti, v ktorých Lincoln zvádzal boj, napríklad jeho názory na vytvárajúce sa korporácie a vznikajúci kapitalizmus. To, že ako film, ktorý sa označuje ako životopisný, poňal len udalosti okolo zákonného zrušenia otroctva, vyhol sa atentátu a z jeho života veľa nezobrazil a pritom to bol šialene dlhý zasadačkový film plný rozhovorov, to je sklamanie z mojej strany. Tento film si neužije každý, ak by som ho porovnal s filmom J.F.K., tak veľmi sklamal a neupútal a pritom film o Lincolnovi mal tú príležitosť dokonca aj ako zasadačkový film. Daniel Day-Lewis hral profesorsky, profesionálne, povedal by som majstrovsky, ale toto beriem od Spielberga ako prepadák, ktorý samozrejme hlavný prúd vynesie do výšin, obalí ho oceneniami a budú ho vychvaľovať, taktiež sa pri ňom bude hrať veľa ľudí na odborníkov, ale pre mňa je to podpriemerný film, ktorému v histórii bude reálne hroziť upadnutie do zabudnutia. Hodnotenie 66% k dnešnému dňu na tejto stránke beriem ako rozumnejšie oproti tomu 7.8 zo stránky imdb.com, avšak podľa mňa by mu malo ešte klesnúť, vidím to na 40%. ()

Hem.m odpad!

Hrozné herecké výkony, ještě horší hudba, Sally Field asi nejhorší věc na celým filmu.. Opravdu příšerný film. Jediné, co to trochu zachraňovalo byly občasné vtipy, bohužel na délku 2,5 hodin mi asi 4 nestačily.. A málem bych zapomněl dodat skvělé válečné a bojové schopnosti Joseph Gordon-Levitt, který celý film chtěl narukovat do armády a pak se mu to povedlo a bojoval velmi udatně.. ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (viac)

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (viac)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga