Sľub

• Česko Úpis (viac)

Akční drama, na jehož vzniku se produkčně podílely Čína, Hongkong, Japonsko a Jižní Korea, natočil režisér Kaige Chen (tvůrce filmu Sbohem, má konkubíno). Mocná kouzelnice splní přání chudé siroty. Musí však za to zaplatit vysokou cenu - nepotěší ji láska, dokud řeky nepotečou do kopce, čas nebude běžet pozpátku a smrt se nevrátí k životu. Z dívky se stane krásná a bohatá princezna Qingcheng (Cecilia Cheungová), zahrnovaná obdivem a láskou, ale každého muže, pro něhož ztratí srdce, potká strašlivá smrt. Když se do ní zamiluje otrok Kunlun (Dong-kun Jang), princezna se bojí, že ho potká stejný osud. Ale Kunlun dokáže běžet rychleji než vítr. Bude tento dar a jeho láska stačit na to, aby se naplnila věštba? (oficiálny text distribútora)

Tommy987

Čína nás za posledné roky obdarovala niekoľkými mimoriadne kvalitnými wuxia filmami. Momentálne prichádza film The Promise, ktorý je bohužiaľ aj mojím prvým sklamaním. Za svojimi bratrancami zaostáva asi vo všetkých aspektoch a najbadateľnejšie je to na úrovni scenára, ktorý je maximálne nekompaktný a zmätený. Človek potom nemá jasno, čo film chcel povedať, na čo poukázať, na čo sa vlastne zameriaval. Ústredným motívom je láska? Osudovosť? Zodpovednosť? Raz to a raz ono, ale ani v jednom prípade film nejde dostatočne do hĺbky na to, aby si z toho divák mohol čokoľvek zobrať. Ďalším kameňom úrazu sú dialógy, v ktorých sa síce (podobne ako v ostatných wuxia filmoch) hodne používajú "veľké slová", ale za tými slovami chýbajú skutočné myšlienky. Nemajú ani filozofickú hĺbku Tigra a draka ani emocionálnu nabitosť Klanu lietajúcich dýk, ani (pochybnú) politickú naliehavosť Hrdinu a nič podobné. Charaktery hlavných postáv nie sú dostatočne dobre vykreslené, ich náhle stavy zamilovanosti, zmeny správania, prípadne kompletného životného postoja potom nie sú dostatočne vierohodné a uveriteľné. Z toho potom vyplýva aj kvalita hereckých výkonov. Herci sa snažia ako môžu, niekedy im to ide vynikajúce, inokedy pomenej, to bude ale pravdepodobne chyba hlavne spomínaného scenára, ktorý im dosť zväzuje ruky. Ale predsa za vyzdvihnutie stojí hlavne Nicholas Tse, ktorý kniežaťa obdaril dostatočnou charizmou a z ústrednej štvorice vychádza najlepšie. No a potom tu máme formálne prevedenie, ktoré podľa všetkého bolo Kaigeho prioritou. Vizuálne je to nádherný film s krásnou farebnou kompozíciou, fungujúcim hudobným doprovodom, kamera (hlavne pár pekných štýlových nájazdov) je tiež zvládnutá na vysokej úrovni. The Promise pre mňa predstavuje absolútne víťazstvo formy nad obsahom, to sa možno dalo povedať aj o Hrdinovi alebo Klane, ale tu to zachádza už do takého extrému, že sa stáva dosť samoúčelnou vizuálnou exhibíciou, navyše miestami to už nebezpečne hraničí s vyslovenou gýčovosťou... 5/10 ()

Natascha

Slib vypadá vedle filmů jako Tygr a drak, Hrdina či Klan létajících dýk jako malý chudý bratříček. Nemá co nabídnout po stránce obsahové, ale překvapivě ani formálně není nejlíp zvládnutý - prapodivné triky, místy ošklivé kostýmy (karmínová zbroj, která měla být asi odznakem síly, vypadá jak z papundeklu), nic moc kulisy, střih občas jako by ubral pár sekund a kamera, ve snaze působit monumentálně, dělá občas šílené obloučky, které ale ve filmu praští do očí a ve výsledku působí směšně. Jinak když začnete fandit záporákovi, asi není něco v pořádku. Ten byl aspoň se svou zlatou ručkou, vějíři, zajímavými oblečky (téměř jediné pěkné v celém filmu) a s vlasy jako postavička z anime docela cool (a navíc měl jako objasnění toho, že je "zlý" nějaké to trauma z dětství...:-) To se nedá říct ani o nadutém generálovi, ani o jeho přitroublém otrokovi, natož o prostituující se princezně, která je miluje ne podle toho, jací jsou a jak to cítí, ale podle toho, co o dané postavě zrovna ví (=co jí předepsal pan scénarista). Nakonec tak jejím problémem není fakt, že jí škodolibá víla nedopřeje lásku, ale spíše to, že tahle potvora snad ani milovat není schopná. Dalším negativem je choreografie, která člověka ve výše jmenovaných filmech úplně uchvátí, tady se u bojů nudíte a některé dobré nápady zůstaly naprosto nevyužity (např. boj s vějířem). Srovnání se nabízí i v samém závěru, podobně mystickém jako u Tygra a draka. Ten mě ale na rozdíl od chladného Slibu dojímal... ()

ScarPoul

Vizuálna pastva pre oči. Ale zase čo by sme od Kaige Chena čakali. Tento fantasy príbeh síce nie je tradičným naplnením štýlu wu-xia ani v ňom nie je toľko poetickosti, a niektoré digitálne efekty sú bohužiaľ na škodu, ale bez rozdielu je to film ktorý ma vyvážené tempo, skvelé herecké výkony a nádherné lokácie podfarbené skvelou hudbou. The Promise sa tak stáva ľahkou rozprávkou o zrade, láske a klamstve - ale snaží sa to umne vybalansovať v rámci silnejšieho príbehu, ktorý čerpá hlavne z toho že Kaige Chen má skúsenosť s historickým žánrom aj s romancou a tu si len pridal jeden žánrový prvok na viac. Vizuálu to len prospelo a hoci to nie je film typu Hrdina, alebo Tiger a Drak, v mojom ponímaní sa medzi týmito filmami nestratí. A veľký klobúk dole pre Hirojukiho Sanadu. ()

Tayen

Barvičky pěkné, obrazy z filmu si klidně pověsím na stěnu a budu se jimi kochat, ale to je tak všechno. Jak to říct co nejvíc jednoduše? Nemělo to hlavu ani patu. ()

dezorz

najdiskutovanejsi cinsky film v cine vobec. najdrahsi cinsky film vobec. (40 mil. ) a dnes uz aj najlepsie zarabajuci cinsky film v cine vobec. k. chen, po zhangovi najdolezitejsi sucasni cisnsky filmar, mal lahku ulohu. uz nestal v pozici, v akej bol zhang pri hrdinovi. nemusel dokazovat, ze aj konimentalna cina vie spravit dobry a moderny a drahy kung fu film, a lepsi nez ten taiwansky odrodilec ang lee so svojim tigrom a drakom. uz nestal v pozicii prveho draheho cinskeho filmu, uy sa vedelo, ze drahe filmy v cine veida zarobit a ze na seba vedia najst sukromnu produkciu. chan to mal lahke. sluboval film, ktory bude komercnzy no s artovym pristupom. stalo sa. akurat je iny, nez zhangov hrdina ci klan lietajucich dyk. nie je tak suverejne zovrety do gycoveho vizualu ala reklamy na mobilny operator orange. je dostatocne krasny, a aj gycovy, ale akcne sceny nie su baletom ale zabavou v style kung fu hustle. a to ludom nejde dokopy. prekrasna romanticka laska s parodickym humorom a rychlou cinskou vystavbou a sekanim v pribehu. pravda, na to ako im to nejde dokopy sa filmu dari velmi velmi dobre. co viac moze k.chen chciet. a co viac moze divak chciet, china nastastie s blockbustermi zacina a dobre, ze ich vlozila do ruk povodne artovym reziserom. mame sa na co pozerat. ()

bogomira

Příběh mi byl úplně ukradenej, ale oční orgie to pro mě zachránily aspoň na průměr. Chvílema to sice přecházelo až do kýče, ale za zkouknutí to stálo. Jeden z mála těch filmů, kde frajeři poletujou povětřím jak masařky, kterej jsem dokoukal. ()

Radiq odpad!

No to zas byla jednou blbost. Nebo spíš pohádka se zmateným dějem. No, vlastně děj by se ještě dal pochopit, ale zase ty trapné nesmysly ve věcech bitek bez krve, nadpřirozenejch pohybů, letů a neuvěřitelnejch fyzickejch schopností (třeba cestování v čase - kde jsem třeba nepobral, jak je možné, že třeba generál svůj osud mohl změnit a otrok zavraždění své rodiny ne). Takže to bylo pohádkové sci-fi s fantasy historickou stylizací, s digitálními efekty a s prvky legendy protkané láskou, zradu a lží. Takže slátanina jak krvavej sopel na vložce s trojitým ostřím a pocukrovaný hnojivem. ()

KatanaCZ

Absolutně nad mé očekávání. Už jsem si pomalu zvykl, že filmy, na kterých se podílí Jižní Korea jsou maximálně nudné, bez příběhu atd. Byl jsem opravdu hodně překvapený, tohle má děj, skvělý příběh....a ano, je to tak trochu pohádka, ale to je jedině plus. ()

SeanLSD

Triky pre mňa nie sú všetko, zato však farby a tóny áno, a preto hovorím : Nádherná štylizácia ! Na to ja mám strašnú slabosť, rovnako ako na grandiózne fatalistické eposy akýchkoľvek starých kultúr. Koľkokrát sa mi v duši rozozvučala ozvena toho takmer nezvládnuteľného vytŕženia, ktoré som ako úplne malý znovu a znovu prežíval pri sledovaní OPIČIEHO KRÁĽA ? Nespočítam, ale vďakabohu som zistil, že tú strunu stále v sebe mám, hoci skrytú pod nánosmi vekov. ()

t_gon

Víte jak dopadne pohádka o otroku, kterýžto k zakázané lásce došel, když se k řemeslu pustí jeden zručný Číňan, jež si napomoc přibere početnou armádu “křoví“(kompars), státní továrnu na dráty a kabely všeho druhu obere o roční zásobu “wuxia drátů“ a triky si nechá spíchnout v “druhé cenové“? Imho dopadne to velice rozporuplně. Na jedné straně máme efektní podívanou s nádhernými exteriéry, herci, hudbou a všemi těmi okrasnými prvky co k tomuto žánru patří a na straně druhé máme smíšené pocity, že vlastně Chen Kaige nevěděl co chce říci a ve všem měl pořádný chaos. Výsledkem se stává vcelku nekonzistentní podívaná, která ubíjí kvality filmu lehce pod hranice průměru. Mnoho chyb a nelogičností (zbytečnosti v ději (bohyně), velké prodlevy mezi mnoha událostmi (prolog a závěr), místy otřesné trikové sekvence (býčí závod), chování postav (jak již bylo řečeno : Kunlun si chodí do vězení jak do hospody, ale cestu ven najít nemůže…jo leda že by zvedl hlavu a po vzoru pana Pláštěnky trošku “hop hop a letím")... ) odsunují snímek do kategorie “normálních odpoledne“, ke kterým se jistě nebudu chtít vracet… ()

asirtes

Prehnane megalomanská ázijská sračička, plná nevídaných obrazových imaginácií, ktoré si dnes hocikedy nedovolí ani Hollywood, a ktoré napriek počiatočnému údivu začnú po čase nechcene vyvolávať dojem vzduchoprázdna obalujúci sa okolo nafúknutého načančaného príbehu postrádajúceho akýkoľvek náznak zrozumiteľnej myšlienky. Kto v ňom nejakú myšlienku našiel tak mu gratulujem. ()

ravalah

Preplacane, az oci prechazeji a mysl nepobira. Souboje neprehledne a nijak propracovane, nektere efekty neskutecne hloupe a primitivni. Kdyz ve tricatych letech chteli udelat zaber lidi bavicich se v aute, muesli za nimi promitat na platno ubihajici mesto. Tytez "efekty" jsem mel moznost videt zde s tim rozdilem, ze byly barevne. ()

Ceres

Skvělý film, ve kterém hlavně dominuje soundtrack Klause Badelta. Dále také stojí za to vizuální stránka, příběh i úvod a závěr filmu. Nebýt bojových scén z bitvy v úvodu filmu, které na mě moc nezapůsobily, tak by ode mě dostal tenhle film ještě větší hodnocení. Pro mě velice působivý film. 80%. ()

VanTom

Neskutečně přepálená digitálně triková šílenost. Wuxia fantasy s okázalou výpravou a kostýmy, svižně poletující kamerou a výraznou "západní" hudbou Klause Badelta sráží hloupý scénář a nudné postavy, přestože příběh sám o sobě nevyznívá špatně. Snímek se tváří manýristicky vážně a téměř umělecky, byť s jen velmi málo úpravami by z něj mohla být slušná komedie. ()

18.01.2006

14.12.2005

16. února 2006 proběhne v Los Angeles 63. ročník slavnostního udělování cen Hollywoodské zahraniční tiskové asociace, Zlatých glóbů. Těm letošním zřejmě bude dominovat (alespoň, co se počtu nominací… (viac)