Dvadsaťročný zelenáč Anthony chcel iba pokračovať v rodinnej vojenskej tradícii a netušil, že táto túžba ho privedie až do Iraku, kde musí čeliť vražednej horúčave a nepriateľským vojakom. Odrazu sa spolu so svojimi spolubojovníkmi ocitne vo vojne uprostred krajiny, ktorej nerozumie, proti nepriateľovi, ktorého nevidí a z dôvodov, ktoré nechápe. (STV)

sokor3

Velmi povedený film z vojenského prostředí, který je pojat velmi zábavně. Není zde sice téměř žádná akce, ale to u tohoto filmu vůbec není na škodu. Na konci mi bylo vojáků opravdu upřímně líto. ()

Braga

Po dlouhé předlouhé době zase jeden nekorektní a pořádně odvázaný nářez, který si nehraje na přílišnou uměleckost (Tenká červená linie), ani se nesnaží diváka ohromit svou naturalističností bojových sekvencí (Ryan). Mariňák je cool válečná jízda, ve které jsou mistrovsky rozmixované všechny potřebné filmové ingredience (úchvatný vizuál, výteční herci, lehce filozofie a pořádně depresivní válečná atmosféra) přesně tak, jak si je lehce náročnější divák přeje. Některé scény jsou bezvadně inscenované, některé vtipné, některé šokující. Celek je však vynikající a poprvé jde o snímek od Mendese, ve kterém se divákovi nesnaží vnutit, že on je ten skvělý režisér, která točí jen a pouze umělecká díla (ať už je to pravda, či nikoli). Mariňák je fér záležitost, která dostane a není před ní uniku. ()

Flamik

Válečný film ve kterém si hlavní postava ani jednou nevystřelí(kromě cvičiště). Vyprávění o životu mariňáků ve válce, jejich pocitech, vojenských pravidlech, zálibách, nudě, radosti z každé změny. Jak naznačila první věta, nevšední film, který jedný půlce diváků může ukázat jak vojáci trpí, té druhé zase jaká je to pro ně čest a že rádi bojují za svou zemi a za dobro které jim jejich země ukazuje. Já jako neameričan který je na pochybách jestli tyto války jsou přínosem či nikoliv v tom viděl oboje. ()

Jack_F.

Nejvtipnější válečné drama, kterému bez mrknutí oka prominu, že to není akční řežba jako u Jestřába. Rozumíte tomu? Je to prostě geniální film. "Přiřadím tě do roty G, ta je plná debilů a mentálů, tak to možná vyšvihneš....nebo taky ne." "Co je zas tohle? Cizinec od Camise...klub náročnýho čtenáře, jo?! Marie běžela, seč ji síly stačily, doběhli sme do kanceláře..hm...výcvik začne v pondělí!" ()

clikclikCZ

Tenhle film by šlo rozdělit na tři části. První je ta o výcviku a vysedávání v poušti. Ta je vtipná a zábavná. Druhá začíná odsunem jednotky do týlu a končí scénou, kde se Swoff pomočí. Ta už trochu zadrhává a chýbí jí švich a zábava, ale zase je v ní pár věcí k zamyšlení. Třetí "válečná" část už je prakticky to samé jako první. Pár nedostatků druhé části vyvauje, ale výborné obsazení s Jamie Foxxem včele. Ohlášky není nouze ("Mám lepší věci napráci, třeba hrát si s koulema" nebo "Už drž hubu magore, tady se na trubku nehraje") a úplný konec a hláška "Co uděláš až tě pustí?" "Půjdu prodávat crack a jiný drogy." tomu jen nasadí korunu. Za mě pět hvězd. ()

tomino28

Operace pouštní bouře aneb válka bez jediného výstřelu. Mendesovi se podařilo natočit syrové válečné drama o poměrech nejen na bojišti. Mariňáci jsou zde zobrazeni jako normální lidé, kteří zažívají buzeraci, nudu, frustraci a snaží se se všemi těmito stavy nějak vyrovnat. Místy je skutečně na co se dívat (scény s hořícími ropnými vrty), nicméně občas jsem měl pocit, jako by se ve filmu skutečně nic nedělo. ()

MatZ

This is my rifle. There are many like it, but this one is mine. My rifle, without me, is nothing. Without my rifle, I am nothing... Po Thin Red Line asi môj druhý najobľúbenejší vojnový film. Do prvej polovice sa ešte smejete, v tej druhej vás z neho mrazí. Film, ktorý sa nič nehrá - nemoralizuje, nesúdi, jednoducho rozpráva príbeh mladého ostreľovača, ktorý skončí na vojne v Iraku. A zažíva krutú a neúprosnú... nudu. Sem-tam nejaké blbnutie s kamošmi z jednotky, sem-tam nejaká tá rutinná patrola, zdrb od seržanta, masturbácia pri spomienkach na nevernú priateľku a hlavne... nuda. Jediné, čo môže rozčarovaných mladíkov vytrhnúť z biedy, je akcia. Lenže čo sa stane, keď na ňu naozaj príde? Mendes v Mariňákovi dokazuje, že film o vojne nemusí byť plný akcie, lietajúcich končatín a pátosu, aby niesol silný odkaz. Vlastne to niekedy ide oveľa lepšie bez toho (núka sa prirovnanie k Full Metal Jacket). A ked sa k tomu pridá herecky vynikajúci Gyllenhaal, ktorý si ma týmto filmom defitívne získal, doplnený plejádou skvelých vedľajších postáv na čele s výborným Jamiem Foxxom, tak je to proste výborný film od jedného z najlepších súčasných režisérov. Imho. ()

Adam Branson

Když jsem našel přes Jakea Gyllenhaala tento film, přiznám se, odradila mě nálepka Válečný-Drama-Životopisný. Ale poté, co mi nedávno oživil vzpomínku na pana Mendese jeho nový počin Skyfall… pustil jsem si Jarhead. A už po prvních pár minutách - nakráčí Jamie Foxx, hahaha hi hi hi, a už jsem byl uvnitř... ta kamera - je nádherná a dokonalá v každém záběru, pak přijde cítění s hlavním hrdinou - přirozeně uvěřitelný Gyllenhaal, jako vždy. Deprese, stísněnost, odloučení, padají všechny idéaly amerického vojáka -realita. ( Dokonale použitá Nirvana – říkám si: „to jako slyším Nevermind – klobouk dolů“) Úplně jsem potom cítil ten písek v puse. Říkám to na rovinu, nenechte se odradit! JE TO FILM, KTERÝ MUSÍTE VIDĚT – zní jako hrozné klišé, ale tady to dokonale platí. (Stejně jako to dokonale platí u Requiem for a dream!) I když je Jarhead válečný film, ve kterým se nestřílí! I když je to životopisně popsaná operace Pouštní bouře, tak jak jste ji ještě v žádném jiném filmu neviděli... Je to Mendes! ()

Honzad007

O suverénní hvězdičku zvedám až po pár dnech, protože realistický, krutý avšak zřejmě naprosto výstižný dopad Mariňáka se do člověka zakousne a zůstává v něm, což u snímků bezpochyby zaslouží obdiv. Velká škoda, že se nepodařilo do scénáře (či předlohy) vměstnat přeci jen zajímavější válečnou zápletku, druhá polovina se tak zbytečně táhne a nenabízí tolik strhující a syrovou podívanou jako úchvatná první část. Nic to ale nemění na tom, že Jarhead je brilantně natočená zpověď, jež vůbec nezapadá do předvídatelnosti válečného žánru, odlišuje se prakticky vším a na rozdíl od svých amerických sestřiček se nesnaží hrdiny stavět do zbytečného světla slávy a tvrdého zaoceánského vlastenectví. Těžce odpracovana a věřím že i za pár ještě výrazněji doceněná záležitost. 80% ()

Eridan

Banda uplne vypatlanych magoru, co se uplne tresou az si na nekoho vystreli. marne pokusy o humor, neverne pritelkyne. Nebyl jsem schopny udrzet pozornost, vetsinu casu jsem se poradne nudil a cekal az se konecne neco zacne dit. Za me 2/5, rozhodne nedoporucuju. ()

Ironhead

Hodne povevedeny v podstate antivalecny film. Nahled na to, jak to v dnesnich valkach vedenych s prevahou techniky na jedne strane, viz. prave treba USA vs. Irak, asi vypada a chodi. O tom, ze marinakum zahrabanym nekde v pousti muze lizt cekani na valku pekne na mozek. O tom, ze kdyz uz konecne valka zacne, tak ma tak brutalni tempo i prubeh, ze si do jejiho rychleho konce ani jednou nevystreli a i tak to cloveka poznamena... ()

Ace.A.T.L.

Hodně dobrej počin. Autentický, neotřelý, bez hrdinů a jen dobře ukázanej pohled obyčejnýho vojáka. Daji nám ochutnat všechno. Výcvik, odloučení, potřebu se odreagovat, uvolnit, ale i oddanost, přátelství, profesionalitu a všechno. Zpracování je skvělý, obsazení taky. Nesnaží se vytlouct efektama, ale klasickým filmem a to je skvělá volba. Za mě rozhodně 5* a URČITĚ DOPORUČUJU ()

Jessicahamby

"...branci moc nevynikají v kreslení, pane" "tak proč jsi potom do prdele můj písař, neměl by snad můj písař umět kreslit?" "branec to neumí, pane, branec si myslí že písař musí umět psát, pane!" Jeden z nejlepších filmů tohoto žánru! ()

mrsin

Tak tady jsem našel s Mendesem společnou řeč víc než u American Beauty. Spíše než klasickým válečným filmem je Jarhead sondou do duše průměrného amerického vojáka schopného pod vidinou ochrany vlasti a příslibem možnosti zastřílet si po "těch zlejch" sbalit kufry a vydat se na druhý konec světa, kde není nic jiného než písek, ropa a smrt. Účinně se přitom vyhýbá politikaření a americkým patriotistickým žvástům, stejně jako vyloženě protiválečnému vyznění. Prostě ukazuje válku tak, jak jí na Blízkém východě prožily tisíce Američanů, a proto jsem za něj strašně rád. 85 % ()

belinko

Ďalšia americká propaganda o tom, akí sú skvelí. Každého žena šuká s niekým iným, všetci sú radi, že tam sú, nechávajú sebou zametať jak špiny (lebo nás americké filmy naučili, že to tak je), hrajú si tam futbal a do kamery sa tvária, akoby to boli herci a ako čerešnička na torte ešte hromadne pozerajú šukačku ženy jedného z nich. A do toho všetkého sa chudáčik Jake trápi nočnými morami, pri ktorých grcá piesok a myslí na svoju kristínku a na mená všetkých chlapov, ktorý ju zrovna obšťastňujú. Tak nám neostáva nič iné, ako prísť do bodu, kedy nám jebne a s M16 skoro zastrelíme iného mariňáka, ale - prečo nie? Pridajte sa k nám! Ak vám žena nezahýba, ak vám nikto nenadáva a nenúti vás kvôli nezmyselnej vojne ísť až na pokraj síl, (čo je vám vlastne na hovno), tak MY sme tá správna voľba! Tak si zabrejkujme uprostred púšte, zatiaľ čo si náš nahluchlý mariňák na stráži roí polnočnú vianočnú haminku. Ospravedlňte môj komentár, no mňa vážne tieto filmy ala "reklama na skvelú ameriku" nebavia.... Proste ma to nebaví a nemyslím, že je to z kinematografického hladiska potrebné. Verím, že debilní amíci cvičia svojích mladíkov týmto štýlom, ale treba tomu robiť ešte takéto reklamu? Nepochopím dobré hodnotenie filmu s tak debilnými postavami. Čo sa mi na tom má páčiť? To že celý film som necítil nejaký pozitívny vzťah k akejkoľvek postave? Že keby ich tam všetkých vystrielali, tak mi je to jedno? Plno sračkových metafór, ktoré sme už videli niekde inde? A dobré hodnotenie mám tomu dať, lebo "je to film o vojne, ktorá je smutná", tak automaticky tam musím prasknúť plný počet, už len z princípu? Nehnevajte sa, ja idem asi úplne opačným smerom. Odpad nedávam len preto, lebo by to asi bolo prehnané oproti Vaším hodnoteniam. Lebo najlepšie čo bolo v tom filme, bola veta, ktorú si aj tak požičali z iného filmu (Toto je moja zbraň). 1* ()

Goumen

Trochu jinak pojatý válečný film, jde spíše o psychologické drama vykreslující život vojáků na základně. Akce je tam opravdu pomálu, ale to v tomhle případě nevadilo. Možná by to nemuselo být tak dlouhé. ()

jjjerry

Pro mě jeden z nejlepších válečných filmů. Úžásný Gyllenhaal trefně provází filmem. Nepřekonatelný hudební doprovod. Je to reálné, dojemné, plné akce. Scény co jsou dnes klasikou (začátek filmu) a pak velmi dojemná scéna, kdy přistoupí "veterán mariňák". ()

Raz2

Snímek, co rozhodně stojí za shlédnutí, pokud máte aspoň trochu rádi válečné filmy. Skvěle se vyvarovává obou extrémů, které jsou často obvyklé. Není zde žádný patos ani stylizované hrdinstvi, stejně tak chybí přehnané moralizování a zobrazování brutality války. Tenhle film je o tom, že válka není vždycky dobrodrůžství, i když se jí přímo účastníte. Může se vám stát, že budete x dní hlídat jen písek uprostřed poustě a když vás konečně pošlou do akce, tak než si stačíte vystřelit na jediného nepřítele, vyřeší to za vás moderní válečná technika a je po všem. K tomu všemu ta nekonečná nuda a snaha se z toho úplně nezbláznit. Když se pak vrátíte domů, zjistíte, že už to nikdy nebude jako dřív. Zkrátka a dobře armádní život bez příkras. Povinně bych to pouštěl všem mladým klukům, co sní o kariérě v armádě. ()

Velislav

Pár veľmi pravdivých myšlienok o zmysluplnosti vojny za ropu, o vytrvalosti, Operácia Púštna búrka v Druhej vojne v Perzskom zálive... a pritom o ničom. Bojovať za obranu vlasti tisíce kilometrov ďaleko je už samo o sebe nonsens, zvlášť, keď zámienka boja je vymyslená (svedectvo falošnej kuvajtskej zdravotnej sestry Nayirah). Gyllenhaal, aj keď bez jediného výstrelu, je v poriadku. Originalita sa nedá poprieť, určitá komornosť oproti okázalosti tematicky podobne koncipovaných vojnových drám je veľký plus, Mendes sa zároveň príliš nesnaží o prehnaný patriotizmus. 5/10 ()

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Sam Mendes sice po premiéře Skyfallu tvrdil, že ho další bondovská štace vážně neláká, ale jak známo, tvůrce míní a Hollywood mění. I 24. mise agenta 007 tak loni v červenci ulovila věhlasného… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz