Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

Frajer42

Docela slabý díl. Ubylo akce a přibylo psychologické analýzy. V sérii HP by měla akce jasně převládat. Místy uspokojivé. Slabé * * *. ()

AppleCore

Slátanina jako všechny díly, tenhle je sice možná o něco líp natočenej než předchozí, ale zase to tam zabíjí jiný věci a navíc je děsně nudnej, takže Harry by to měl radši zabalit. ()

boshke

Období rodičovského vzdoru již naštěstí skončilo, chlapci shodili máničky a dá se na ně zase koukat (tím normálním způsobem). Celkově mne Fénixův řád bavil po jedničce nejvíc. Možná proto, že zlo pro jednou vyměnilo nudnou černou za růžovou a přináší tím něco nového. Nepřítel se pro jednou nepotlouká po hřbitovech a temných hvozdech, ale zcela nepokrytě šikanuje každého na potkání na školních chodbách, v učebnách, ba i v kabinetech. Líbil se mi i nápad s nebelvírskými iniciativními hrdiny, kteří se rozhodli proti zlu trénovat po svém, když jim ten otravný růžový trpaslík nebyl ochoten dát výcvik, jaký by chtěli a potřebovali... 70% ()

MikeCool

Úžasné jak každým dílem příběh Harryho Pottera graduje. Buduje se zde armáda proti pánu zla a příběh nabíra na intenzitě. ___ (Zámecký Biograf, Poděbrady) ()

Kothy

Taky není špatný. Knížku jsem sice nečetl, ale protože je nejtlustší, tak si myslím, že asi museli hodně děje vypustit. Jinak fašounská ředitelka tomu nastavuje celkem laťku. ()

AllShallFall

Zde je vše perfektní. Od začátku až do konce maximální napětí. Konečně řada soubojů a i se samotným Lordem Voldemortem. Tohle mělo náboj a velký. 95% ()

Fingon

No, tak řekněme si na rovinu, že třetí a podle mně nejlepší díl pětka nepřekonala, ale je na druhém místě. Příběh je sice oproti knize o dost chudší, ale na rozdíl od čtyřky jsou změny zapracovány mnohem citlivě a téměř neruší. Co se mi ale líbilo nejvíce, byly nové přírůstky: K jako vždy úžasné Hermioně (a "co to ze mně vyrostlo za tlamu" Harrymu a "Nevypadám o moc hůř než před tím" Ronovi) přibyla Tonksová, Lenka Střelenka s naprosto úžasným hlasem a úplně šílená Belatrix Lestrangeová, kterou Helena Bodham-Carter zahrála tak úžasně, že jsem až do titulků neměl páru o tom, kdo tu šílenou mrchu hraje... ()

Sašenka165

Po krajně nevydařené čtyřce je tohle pro mě jako živá voda. Hermiona sice malinko přehrává, triky pokulhávají, Carterová a Fiennes rozhodně nejsou vhodní pro role Belatrix a Voldemorta a Oldman není Sirius, ale to nic nemění na tom, že to docela ujde. Celý film tak nějak táhne Stautonová s Rickmanem a Evanna Lynch je hotová Lenka Střelenka, pardon Lenka Láskorádová. Jede to celkem dynamicky a vtipně až do "velkého" finále. Tam se objeví ty pokulhávající efekty a srdcervoucí scéna (no, mohla být srdcervoucnější), ale také Isaacks jako neuvěřitelně slizký Malfoy :-)... Nebralo mi to dech, avšak docela mě to osvěžilo v čekání na šestku. No a že tomu někdo nerozumí (tedy jako ději) je mi úplně jedno, má si přečíst předlohu! Pokud chcete vidět můj celkový rozbor tohoto filmu, mrkněte sem, na můj blog. ()

teutates

Risk je zisk... To sa potvrdilo aj u piateho pokračovania Harryho Pottera. Tento Potter je najtemnejší a najakčnejší zo všetkých Potterov doslova. Na sedačke kina som tomu malému čarodejovi držal palce ako malý chlapec, ktorý bol doslova unesený a napätý atmosférou filmu. A to som naň vôbec nechcel ísť. "Nový" Potter skúma charaktery postáv, ktorých je v tomto snímku oveľa viac ako doposiaľ. A toľko kúzel po kope (WOW)! Bol som unesený. Bradavice sú hore nohamy a Voldemort je stále silnejší.., takže Harry pilne študuj kúzla a ja sa teším na další diel + veľká pochvala Helene Bonham Carter (zlá čarodejnica)... 8/10 ()

swamp

Pro mě snad nejslabší díl z temnějších částí série (rozuměj 3. díl a dále..), stále se nemůžu ubránit pocitu, že nejlépe problém HP zvládl Alfonso Cuarón. Ale pokud vše půjde podle plánu, David Yates bude mít další 3 šance mě přesvědčit. :) ()

Ant

Fénixův řád byla moje nejméně oblíbená potterovská kniha. Film je ale jiná písnička. V knize mi neskutečně vadilo Harryho pubertální chování, ve filmovém zpracování je k tomuto naopak přistupováno s velkým citem a dokonale zvládnutou psychologií. Úplně mi nevyhovuje Yatesův realistický a temný přístup k celému kouzelnickému univerzu, ale v tomto dílu se to dá ještě bez problémů snést. Výborná hudba už je u Harryho samozřejmostí. Radcliffe se navíc čím dál víc dostává do Harryho kůže a jeho výkony jsou díl od dílu vyspělejší a přirozenější. Za tenhle díl má ode mě Yates pochvalu. 85% ()

predators

Zařadím se mezi "tříhvězdičkáře", 3* za pár dobrých triků, ale jinak je to Potterovská břečka(první 4 díly byly supr), která z pohádkového příběhu vyústila v paskvil nazvaný Fénixův řád. Hodina a půl keců o ničem mě natolik nudila, že jsem se poprvé v kině těšil, až bude konec. Z letošních pokračování se tak tento díl zařazuje po boku Shreka 3., jakožto pro mě né moc povedené filmy.60% ()

nash.

Jedna * je za Lenku.. okouzlujicí postava, která hravě a nenápadně zastínila všechnu ostatní kouzelnickou mládež.. :-) ()

silentname

Po opätovnom zhliadnutí pridávam "Order Of Phoenix" nejaké body, pretože mám v prvom rade pocit, že konečne sme objavili v svete Harryho Pottera nové miesta (a to najmä na začiatku filmu) no súčasne nepôsobí film tak rozhádzane ako jeho predchodca. A rovnako si myslím, že tento film nemá premrhané príležitosti. Povedzme si teda najprv o tom, čo všetci hodnotia na tomto filme najpozitívnejšie. A to je Imelda Staunton, ktorá predstavuje Dolores Umbridge. Je to presne ten typ osoby, ktorú nenávidíte odkedy ju uvidíte prvýkrát, no v tom dobrom slova zmysle. Kedykoľvek ju vidíme, tak si svoju rolu užíva a priam citeľne sa jej páči byť zákernou sviňou, ktorú tu prezentuje. Každá scénka s ňou je super. Nie je totiž len zákerná. Ale okrem toho je sama so sebou tak neskutočne spokojná, že to stojí za to. Ďalšie plus, ktoré filmu dávam ja je casting Evanny Lynch ako Lunu Lovegood. A myslite si o mne čo chcete, je jednou z mojich najobľúbenejších postáv. Práve pre jej dobré srdce a fakt, že jej je úplne jedno, čo si myslia ostatní. A fuguje to. Ostatní podľa mňa ponúkajú už klasický štandard ako v predošlých filmoch. Možno s výnimkou Davida Bradleyho v role školníka Argusa Filcha. Rovnako ako Imelda Staunton si užíva aký zloduch môže v tejto časti byť. Efekty sú podľa mňa v tomto filme lepšie než v minulom a chýbajú tu trošku letové scénky. Čo však tento film oproti minulému vynahráda je fakt, že vie lepšie využívať svoje postavy a lepšie ich prezentovať. Nikto nepôsobí zbytočne, alebo že by len zaberal miesto. V tomto je film oveľa lepší. Puto medzi Harrym a Siriusom je tu absolútne skvelé a myslím si, že aj Severus Snape tu konečne dostane viac hĺbky a človek môže jeho aj jeho pocity konečne pochopiť oveľa lepšie a nie je len učiteľom, ktorý nenávidí Harryho Pottera. Záverečná časť je podľa mňa zvládnutá skvele. Boj Dumbledora s Voldemortom je vskutku fascinujúci a využíva sa tam asi všetko čo v miestnosti je. Plus ešte musím povedať, že vidieť aj články z Denného Proroka ako prechody medzi jednotlivými časťami je super. Okrem Dolores Umbridge je tu ale ešte jedna vec, ktorá je na filme skvelá a to je prezentácia Harryho ako učiteľa obrany proti čiernej mágii. Je to zvládnuté skutočne skvele a funguje presne tak ako má. Toľko teda k mojim pozitívam o filme, teraz si rozoberme negatíva filmu. Myslím si, že sme sa mohli trošku viac pozrieť na rodostrom Siriusa Blacka a mohli sme sa dozvedieť, že Malfoyova žena Narcissia je Siriusova sesternica rovnako ako Belatrix. Netrebalo veľa času k tomu to povedať. Ak som povedal, že postavy sú využité, je tu jedna výnimka a tou je Kreacher. Prečo sme sa o ňom nedozvedeli viac? A prečo ho nevidíme viac? Plus ako v minulej časti aj tu mi chýba Dobby. S ním bola vždy zábava a aj tu si v knihe užil svoje momenty. Rovnako ešte mám pocit, že Harryho hnev je síce prezentovaný celkom okey, no minimálne na začiatku mohol skúsiť svoj krik pustiť viac na špacír a podať zo seba viac. Pôsobí to stále príliš ticho na to, aby som tomu miestami veril. Najmä, keď to mohlo byť oveľa silnejšie. A už len celkom na záver... prečo sme sa nedozvedeli už tu, že Lucius Malfoy pôjde po tom, ako ho pristili na ministerstve do Azkabanu? Nemohli sme ešte dať aspoň v závere posledné stretnutie Harryho s Dracom? Zabralo by to toľko času? Odhliadnuc od toho, myslím si, že film je sfilmovaný veľmi dobre. Málo som si z neho pamätal, no po tom, ako som ho videl znovu, je oveľa lepší než som si pamätal. Teraz uvidíme, či budem mať rovnaké pocity pri nasledujúcej časti Harry Potter And The Half-Blood Prince Hodnotenie: B+ () (menej) (viac)

Tomco

najprv vytknem dve veci. dakujem 12 rocnym pubertackam v kine za ich neustalu aktivitu!!! milujem zvuk balickov od cipsov, milujem chichotanie, rozhovory pocas filmu, milujem take dievcatka, co "diktuju" pred kamoskami, ze su na filme druhy krat a smelo prezradzaju dopredu dej.. ok..drua vec, dabing..mnam mnam..co uz. k filmu. yates to zvladol! a urcite dobre.. nemam vyhrady, bavit som sa bavil vyborne a po filme odchadzam spokojny. piaty potter za nami. na rok zas staci :) ()

Slarque

Dobře rozjetý seriál hraje na jistotu s tím, že všichni vědí, že se stejně ještě pár dílů nic definitivního nemůže stát. Je to sled pěkně natočených scén, ale příběh mě vůbec nezaujal. Chvílemi jsem se i lehce nudil, a to se mi u žádného z předešlých dílů nestalo. ()

Vitason

Rtuť v teploměru se již několik dní pohybovala nebezpečně vysoko a dusno už začínalo být nesnesitelné. S kamarády jsme měli dvě možnosti, jak ono horko řešit. Buď vyvalit pupky někde na koupališti a očumovat holky, nebo se schovat pěkně v chládku klimatizovaného kina. Vybrali jsme si druhou možnost (holek tu bylo také dost, jen na ně v té tmě není vidět:-) a vyrazili jsme na nový příběh zjizveného hrdiny (teď nemluvím o Tomáši Savkovi). Rovnou říkám, že jsem se na nového Pottera moc těšil. Důvody jsou jednoduché: a)všechny knížky jsem četl b)tyhle komerční snímky mi nevadí. Jenže obavy následovaly mé očekávání v přímé úměrnosti. Děsilo mě jen samotné jméno režiséra, protože tenhle chlapík zatím udělal jen pár filmů pro televizi. O to je větší překvapení, jak si s touto látkou tento sympaťák poradil. Příběh je sice značně osekán, ale základní kostra a atmosféra jsou zachovány důkladně. Režisér se nesoustředí na velkolepé ukázky různorodých efektů. Místo toho nabízí vývoj postav, pomalu zvyšuje napětí a nabízí velké emoce (škoda jen, že moment, který by měl být emocionálně nejsilnější, tedy úmrtí jedné z hlavních postav vyšumí trošku do ztracena, protože ona postava nemá moc prostoru a po její smrti se příběh rychle posouvá k dalšímu momentu-snad to není spoiler, přece jen Rowlingová anoncuje do předu vybíjení svých postav). Čtvrtý díl tak Fenixův řád nechává daleko za sebou, protože Ohnivý pohár připomínal zběsilý videoklip, který lidé bez znalosti knihy neměli šanci pochopit. Yates skvěle graduje napětí až do dech beroucího finále. K tomu mu pomáhá výtečná kamera, herecký ansámbl (na štěstí bylo málo Hermiony), ze kterého nejvíce překvapila Imelda Staunton. Helena Bonham Carter také potěšila, ale u ní pořád marně doufám, že se k sérii dostane její drahá polovička. Fenixův řád je velice povedená část čarodějových eskapád, která překonává předešlou část a skoro se vyrovnává té Cuarónově. ()

Bachy

Mám s filmy Harryho Pottera menší problém. Nesedí mi ústřední trojice. Ano, vypadají tak, jak je paní Rowlingová popisovala v knížkách, ale to z nich herce nedělá. Slečna moc přehrává, Radcliffe se ostříhal (bože, bože) a je toporonější než kdy předtím. Rupert je ještě jakžtakž v mezích (pokud nepočítám český dabing - jeho dabér potřebuje facáka). Přitom se v pátém díle objevují dětští herci, kteří svojí roli zvládají. Mladý Malfoy je stejně jako jeho otec parádní a do Lenky Láskorádové jsem se asi zamiloval. Pátý díl je sice civilnější, ale přesto krásnou vizuální podívanou. A tentokrát i umí vzít. Objeví se tu pár velmi silných scén, speciálně vyzdvihnu narušení zkoušek NKÚ. Davidu Yatesovi věřím, že Harryho příběhy dovede do úspěšného a famózního konce, ale přesto pro mě Potter zůstane hlavně knihou. Film je dobrý, dokonce velmi dobrý a má pár parádních hereckých výkonů (Snape, Sirius, Lucius, Pošuk, Voldemort) a pro čtenáře možná parádní pomůcka k utřídění knižního chaosu. ()

eLeR

Harry Potter už aj pre dospelých. Temnejší, krutejší a depresívnejší. Už sa aj zabíja vo väčšom štýle .. môže byť. ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)