Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

Jamall

Po nesmyslné čtyřce přichází další celistvý díl. Yates na to jde ovšem jinak než Cuarón. Fénixův řád je mnohem civilnější a vystihuje a ukazuje to, že se příběh odehrává v našem světě. Atmosféra hutná, herecké trio dospívá. ()

Kloktaldo

Celkové na mě pátý díl série působil dost nemastně, neslaně. Prakticky žádná část filmu mně nijak zvlášť nenadchla a dějový průběh mi přišel poněkud zmateně poskládaný. Tak dvě a půl *. ()

Rieux

Hoci je knizna predloha poslednou ozaj zaujimavou a rovnako kvalitnou potterovkou ako predchadzajuce diely - aspon pre mna - film nie je nicim vynimocnym a oproti zabavnym prvym dvom dielom, vynikajucemu tretiemu a celkom slusnemu stvrtemu je jednoznacne pozadu. Cim to je? Chyba je v scenari, ktory naraba s postavami tak akoby mu bolo jedno ci to nakoniec vyznie zmysluplne alebo nie. Vytrhava sceny z knihy, ktore boli velmi dolezite a hadze ich na platno "len aby boli". Divak, ktory knihy necital nema sancu pochopit kto je to ten kreacher, kto na zaciatku poslal dementorov na Harryho, kto su vsetko tie nove postavy, ktore sa zjavia u Dursleyovcov a potom cely cas chrania vyvoleneho, atd. Ja rozumiem, ze je tazke preniest taku dlhu predlohu na platno, ale stvorka nam ukazala, ze sa to da a dokonca celkom elegantne. Fenixov rad je velmi dobry film pre fanusikov s vela odkazmi a skrytymi malickostami, ale pre cloveka co si len chce oddychnut pri dobrom filme to nie je. Do polhodiny sa strati v suvislostiach. ()

RoB23

Po slabší čtyřce se vrací HP opět do Bradavic. Konečně další temnější díl po trojce. [SPOILERALERT] Pán zla sílí a má spadeno na Harryho věštbu z oddělení záhad na Ministerstvu kouzel. Ministerstvo zavírá oči a nevěří návratu Lorda Voldemorta a snaží se všelijak kompromitovat Harryho a Brumbála v novinách. Harry rozjíždí vlastní výuku proti černé magii v Brumbálově armádě. Představí se nám testrálové, Lenka Láskorádová, ze smrtijedů nám přibude např. Bellatrix Lestrangeová, taky se představí členové Fénixova řádu např. Nymfadora Tonksová plus staří známý: Harryho kmotr Sirius Black, bývalý učitel Obrany proti černé magii a vlkodlak Remus Lupin. ()

kishi_SO

tak na zaciatok asi ocenenie za najnesympatickejsiu, najprotivnejsiu a za prvu osobu z filmoveho platna, ktoru by som pri osobnom styku rad udrel :D ano to co sa podarilo predstavitelke Umbridgovej sa nepodari asi ani niektorym velkym hviezdam. Dalej, konecne sa film o Potterovi vymanil z oneho "rozpravkoveho" ponatia a naserviroval nam temnu, okultisticku a kuzelnu "podivanu". Lepsie slovo v slovencine som nenasiel. Mam taky dojem ze dosadenie Yatesa na stolicku rezisera bolo najlepsie rozhodnutie za vsetkych 5 filmov, a moje poznamky s predchadzajucich dielov o zmenach reziserov (ako kazdy prispel svojim k filmu - v dobrom slova zmysle) sa potvrdilo. Moja nedockavost dalsieho dielu je priam zavistlostou. ()

Chase

Nemůžu si pomoct, ale tohle byl jen místy efektní spojovák a pro mě zatím dějově nejzbytečnější díl. Celou dobu jsem měl pocit, že sleduju počáteční "v minulých dílech jste viděli" sestřih nějakýho seriálu. Závěr zachránil co mohl, ale i tak mě nestrhnul jako u Half Blood prince. Pozitiva: Více zaslouženého prostoru dostali Fred a George Weasleyovi. Výborná Dolores Umbridge jako zosobnění všeho co na lidský rase nesnášim (a to to byla čarodějka) a Luna Lovegood kterou bezostyšně miluju. ()

janulin123

Harry Potter je pro mě legenda, vyrůstala jsem s ním, každý díl jsem jak viděla, tak četla alespon čtyřikrát. Fénixův řád je moje nejoblíbenější jak kniha, tak film. Byla jsem trochu rozčarovaná, když jsem přišla nad míru spokojená z kina (ačkoliv jsem dle mého názoru náročný divák) a na internetu jsem stále narážela na recenze ve smyslu nejhorší Potterovský film, nebo fénixův řád je krachem na Tokyiske burze. Skutečně jsem neviděla na tomto filmu nic tak hrozného. Kamera, střih, scénář, výprava, hudba ba dokonce i herecké výkony se mnohonásobně zlepšili od předchozích dílů. ()

Scaevola

Konečně díl, který v mnohém navazuje na výbornou trojku: špetky humoru, skvělé triky a něco málo konspirací a politiky. Navíc filmu jen prospělo, že byla rozšířena studentská základna, především o úchvatnou a trhlou (Stře)Lenku. Finální bitva mezi smrtijedy a Řádem pak je jen příjemnou třešničkou na dortu. ()

Simir79

Jakožto potterovský nefanoušek jsem si udělal HP maraton, kdy jsem během několika dní shlédnul celou ságu. Tu jsem zakončil grandiózní Relikvií smrti 2 v kině ..... vlastně kvůli tomuto dílu jsem to vlastně dělal. Nebudu hodnotit díl po díle. Z mého pohledu to cítím jako celek. Zatím co ty první byli víceméně pohádkové, nebyli zas tak výjimečné. Pokud bych to měl srovnávat s filmy podobného žánru, tak například "Hvězdný prach" by je s přehledem převálcoval. Nicméně zajišťovali velmi dobrou rodinnou zábavu a položili slušný základ fenoménu, který rostl zároveň se svými čtenáři. Od třetího dílu výš jsem začínal pociťovat deficit nečtenáře Potterovských knih. Spoustu věcí mi unikalo, některé věci nedávali tak úplný smysl. Nejvýrazněji je snad znát u "Prince dvojí krve", kdy hlavní dějová linie se jen velmi střídmě dotýkala toho, co, či kdo je takzvaný Princ a čím, je vlastně tak výjimečný. Konečné rozuzlení ve mně nezanechalo vlastně žádný dojem, protože se neměl o co opřít... prostě se řešili věci, které dle mého názoru nebyli zas tak důležité. Co nemůžu upřít, je postupné zkvalitňování digitálních triků a celkové grafice. Díl od dílu jsou filmy "dospělejší" a mířeny vždy na trochu náročnějšího diváka, než ty předcházející. To samé i herecké výhony, kdy paradoxně největší postup vidím zejména u vedlejších postav jak u té hlavní. Pokud budu hodnotit Harryho Pottera jako celek, uděluji mu krásných 80%. Plně zaslouženě, protože udržet si úroveň, diváky a ustát tlak, který je na tvůrce kladen ze strany obdivovatelů Rowlingovských knih nebylo jistě nic jednoduchého. Gratuluji ()

brasek

Sklamanie... tento snímok nemôže potešiť nikoho kto čítal knihu. Film je dosť ochudobnený o potenciál čo sa skrýval v literárnej predlohe. ()

DansteR

"You're the weak one. And you'll never know love,or friendship. And I feel sorry for you. "....Pohádka už je definitivně pryč, to co se načlo zlehka v Azkabanu a Ohnivém poháru se teď rozjelo naplno. Je to taktéž pomalu začátek dramatického závěru filmu. Přibyla akce, efekty, víc prostoru pro záporné postavy a navíc už se nedíváme jen na bandu dětí s hůlkou v ruce (to už vlasně ani ve čtyřce), ale na dospívající kouzelníky, kteří jsou připraveni se bránit za každou cenu. Konečně dramtický nepohádkový díl, který má ideální spád (ne jak čtyřka skakajíci od jednoho k druhému), jestě o poznání "temnější atmosféru a navíc režiséra, který konečně rozjel ságu ve velkém stylu. ()

N0X.

Je tu zasa ďalšie pokračovanie a ja som sa zas ako obvykle tešil. V kine som si to náramne užíval. No pri odchode som mal zmiešané pocity. Myslím že som robil veľkú chybu, keď som film porovnával s knihou. Neskôr som si to pustil znova a sústredil som sa iba na film. Mal som z toho lepší pocit. Brendan Gleeson ako "divooký" bol úchvatný. Imelda Staunton ako Umbridgeová nie najhoršia, ale mohlo to byť aj lepšie. Smrťožrúti sa mi zdali trocha málo nebezpeční. No napätie bolo cítiť v celom filme a to sa mi páčilo. Celý čas som sa tešil na finálny súboj na ministerstve a (chvalabohu) nebol som sklamaný. Je vidieť, že oproti prvému dielu herci už vyspeli. Teraz nemyslím len fyzicky, ale aj talentovo. Verdikt: 91% ()

Eeve

Opäť sa vraciame do temnejších zákutí ságy Harry Potter (to mi odľahlo). Po štvorke, kde sa všetko dialo akoby z rýchliku bez plytvania časom a bez hlbších a dlhších scén, v tomto filme naopak, dlhších, hlbších ale aj nudnejších scén je tu oveľa viac, čo niekomu hrá do karát, no napríklad ja som sa často pristihla, že si poklepávam prstami po stole a čakám, kedy už konečne dohája dohovoria...každopádne kvalitatívne podľa môjho názoru vyššie položený film než štvorka, osobne sa mi najviac páčilo grande finale dvoch (alebo troch) čarodejov, ale ten scenár, ach bože ten scenár :) to je snáď jeden zlý sen, zatiaľ najklišovitejšia zlátanina z celej série Harry Potter, a to beriem do úvahy aj jedničku :) no čo už, nakoniec zostávajú len dve otázky: ako sa bude vyvýjať séria do šestky a....co jsou to sakra škrkny? :) ()

LeePriest

Kniha Harry Potter a Fén. řád je nejdelší kniha ze všech dílů a společně se závěrečným dílem Potterovské série se v ní nejvíce dějě a je napsána velice emotivně. Byl jsem zvědavý, jak dopadne film, jelikož podle mě ji bylo opravdu těžké ztvárnit filmově a podat při tom dobrý výkon. Zvládlo se to však velice povedeně prakticky ve všech směrech. ()

vofo

Spolu s filmem Harry Potter a vězeň z Azkabanu nejlepší díl celé ságy. Svěží režie, temnější pojetí. Skvělé. ()

laurence

Zase je tu problém příliš kvalitních knižních předloh. Scénárista se snažil a neodvedl špatnou práci, přesto si myslím, že měl být pečlivější. Fénixův řád od začátku kvapí rychlostí blesku, ale čím víc se blíží konec, tím více průšvihů přináší. Nejvíce frustrující je ignorace poměrně důležité (a velmi sympatické) postavy Dobbyho a vykreslení Grawpa jakožto hodného domácího mazlíčka. Na druhou stranu se povedly Dumbledore's Army a triumfální odjezd Freda a George. Na konci jsem byl zklamán odfláknutou bitvou na ministerstvu, která vlastně začíná i končí soubojem Dumbledora s Voldemortem. Z hereckých výkonů je třeba vyzdvihnout výbornou Evannu Lynch a tradičně skvělého Rickmana. Na druhé straně spektra je Gary Oldman, který se s rolí Siriuse absolutně nesžil. ()

unclejack

Prvý Yates nezanechal taký dobrý dojem ako predchádzajúci režiséri. Ide najmä o to, že k filmu pristupoval s absenciou štýlu a typického rukopisu, ktorý sa pri režisérovi Harryho Pottera vyslovene žiada. Koniec štvorky a začiatok päťky je zlom, ktorý si vyžadoval výraznejšiu osobnosť a skúsenejšieho režiséra napr. v podobe Jeana-Pierre Jeuneta. Vypustil sa metlobal, čo je škoda, pretože v knihe je to jedna z najzaujímavejších častí, muselo sa vybudovať Ministerstvo a dementor pôsobí nie strašidelne ako za Cuaróna, ale jednoducho dementne. Tak diky, to som fakt potreboval. Povrchný prístup vidno aj na hereckých výkonoch - Radcliffova postava sa predsa najviac emociálne mení, ale ten to zvláda len s obtiažami, napr. po zavraždení Siriusa. A k tomu má ešte naprt zostrih. Rupert Grint prepol na rutinérsky mód, ktorého náznaky vykazoval už v štvorke, ale tu to priam bije do očí. Svoju postavu zvláda tak opäť len Emma Watson. Skúsenejší herecký cast tentoraz sklamal - Gambon pôsobil nečakane rutinérsky, zvlášť jeho obhajoba , Maggie Smith tradične pracovala s málom, Emma Thompson ešte s menším priestorom a tak zostáva len Alan Rickman, ktorého výkony sa držia približne na rovnakej línii. Gleeson je od začlenenia do Rádu nezaujímavý, to isté zvyšok Fénixovho rádu. Zostávajú tak už len Imelda Staunton a Gary Oldman, ktorí hrajú nadpriemerne. O Ralphovi Fiennes a Helene B. Carter sa netreba rozpisovať, tí svoje úlohy držia pod kontrolou a v tej rovine ako majú. Je síce pravda, že kniha neponúka režisérovi príliš miesta na zaujatie diváka a sama predloha sa môže honosiť titulom najvláčnejší Potter, ale Yates sa mohol aspoň pokúsiť niečo s tým urobiť. Ja mám taký pocit, že jeho nástup do série priniesol maximálne tak riadnu dávku povrchnosti. ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)