Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

palmovylist

Další díl HP se vydal trochu jinou cestou než díly předchozí. Větší zaměření na jednotlivé postavy a vztahy mezi nimi. Mně osobně styl Fénixova řádu sedí o něco méně, nedokázalo mě to do děje vtáhnout tolik. Ale musím uznat, že se tu představil jeden z nejhorších záporáků ze všech :D. Skutečně obdivuju, že si na ní žádný ze studentů nezkusil některé z kouzel, která se neodpouštějí....75% ()

Leonisa

Tenhle díl byl tak strašně moc zkratkovitý, že nemohu jinak, než dát 2 hvězdičky. Chápu, že zfilmovat knihu je těžké, takže často filmu podle knižní předlohy ledacos odpustím. Ale tady nevěřím, že divák, který nečetl knihu, správně pochopí celý děj. ()

Víteček

Udělat z nejdelšího dílu celé série druhý nejkratší film nebylo úplně nejšťastnější. I díky tomu tomu to byl spíš sled různě pevně slepených scének (spíš méně než více), které se v rychlé kadenci míhaly jedna za druhou, ale v podstatě divákovi nic nedaly. Jak mě předchozí díl hlavně iritoval, tím, jak byl špatný, tak tenhle mě z většiny prostě nebavil a rozčiloval svou zkratkovitostí a velkým zjednodušením většiny postav. 45 %. ()

J.Mayen

Ale jo, cela saga harryho a jeho party hic me bavi, i kdyz popravde prvni byly naprsto mystrovsky nepoznamenany sexualnima choutkama a harasenim jako cca posledni 3 dily, kde se vsichni olizujou a misto kouzleni spis hrabou do rozkroku. Jarni blouzneni je zakerny verte ze vim o cem mluvim. ()

koza3

Asi bych byl příliš přísný, kdybych tomu neudělil plný počet. Všechny neduhy, které mě v předchozích dílech obtěžovaly jsou pryč. Už to není jen pro děti, ale leckterý dospělý si v tom najde svoje zalíbení. Je to dramatické a místy i hororové. Harry už není ten ňouma, ale má kuráž a ten jeho vztek je konečně ospravedlnitelný. Linka přátelství a lásky dostává smysl a to hned smysl hluboký. Je tady první pusa a snad i první krev. Jsem naťešen na další díly, protože finální boss fight stál za to a Brumbál předvedl esa v rukávu. Bitva to bude určitě spektakulární. ()

Kinofil

|| PG-13 || Warner Bros. || Rozpočet: $150 mil. || USA: $292 353 413 - ČR: 68 909 214 Kč - Celkem: $942 171 467 || Pátý díl je trošku úkaz v celé sérii. Není totiž ani tolik temný jako předchozí a následující, ani pohádkový jako první dva. Jde o „teenagerský heist movie“ o získávání neznámé věci, budování armády a sabotáž Umbridgeová. Fénixův řád má slušnou dynamiku díky tomu, že se z knížky vytahuje jen to nejdůležitější a nejvhodnější pro film (žádný famfrpál). Umbridgeová excelentně nahrazuje Pána Zla popíráním jeho samotného společně s ministerstvem kouzel, které se chová jako ve skutečnosti skrývající pravdu pro vlastní blaho. Scéna teoretické výuky černé magie je docela síla, protože přesně takto by to bylo i v reálu. Takhle nějak bych si představoval záporáky pro první 3 díly, ve kterých je Voldemort více méně zbytečný. Nicméně zde na pozadí dává dohromady i on svoji armádu a mohl být zastaven mnohem dřív nebýt zabedněnosti ministrů. Proto Harry, i bez pomoci učitelů, bere zodpovědnost do svých rukou, kdy má za úkol přesvědčovat stejně zabedněné přátele, vypořádat se s těžkým traumatem (Cedrik) a prožít si krátký povinný románek (Cho). Z HP3 se nám vrací oblíbené postavy jak ve Fénixově řádu, tak i v Bradavicích až je obdivuhodné, jak se povedlo narvat tolik postav do jednoho dílu, načež vše vyvrcholí pomalu nejlepší akční scénou série v Oddělení záhad. Škoda velmi zkráceného prostoru. Být to čistě film, byla by 2x delší. I tak se skáče z akce do ještě větší akce končící epickým soubojem Voldemorta s Brumbálem. Yates si tu s látkou poradil dobře a buď měl štěstí na knížku nebo později ztrácel um. Tak či tak sedmičku a osmičku neměl točit on. Naopak Hooper po hudební stránce předehnal Williamse z HP1 a 2 minimálně motivem Umbridgeové a smrtí Siriuse. 100%. ()

muti

Z filmu sú najzaujímavejšie asi ohnivé kúzla - Fenix Teleport, Weasley Dragon a Voldemort Fire Snake. Ale vidieť že úroveň ide trochu dole, už ani Sirius v kozube nie je tým čím býval. Pôvod akéhosi proroctva tu nie je ani len vysvetlené, obvinenia aj kroky ministerstva sú pochybene, najvýraznejšia postava je tu jednoznačne ministerská inkvizítorka ktorá zavádza do školy fašizmus, krok po kroku. Túto linku mohli určite trošku viac rozviesť. ()

wowylgu313

Jasně! Tady nase** dost fanoušků této serie.  Jenže! Tento díl kdyby prostě nebyl tak by se podle mě vůbec nic nestalo. Neříkám že to stále není v linii pokladů, protože opět rozsáhlejší oblast, krajina a krása kouzel ukázala své. Opět tady máme více temnoty a větší drama a emoce. Už jsme se úplně dostali z éry "toto je dětská magie" a pracujeme už s pořádnou dávkou dospělosti. Jelikož nehodnotim jen jednotný film ale z jistého úhlu hodnocení přikláním i k ostatním dílům, tak jakožto z celé serie tento díl : 70% ()

Fin_429

Tento díl jsem viděl mockrát ale i přesto mě baví pořád stejně. Ms. Umbridgeová má svoji dynamiku, která funguje, i kdyby se stalo cokoliv. Příběh možná tak dokonalý není, ale zachraňuje to paní učitelka a debilní rozhodnutí Harryho Pottera . Poslední souboj byl skvělý a užil jsem si ho. Možná bych ho lehce prodloužil, pro větší napětí, ale má svůj šmrnc, jež celý tento díl povýšil na úplně jiný level. 9/10 ()

mkee

Veľmi ma prekvapujú všetky ospevné reakcie na adresu Davida Yatesa a jeho poňatia Harryho Pottera (nielen) v tejto časti. Totižto, tie bleskoidné duely, emócie á la "ukáž aj tomu najmenej empatickému divákovi, že Ťa to veľmi bolí", snaha o náhle temný, kúzelný svet, no najmä zmätený príbeh, v ktorom som vlastne ani nepochopil, o čo v skutočnosti išlo a čo bolo jeho podstatou (nezmyselné proroctvo?), mi nedá neskritizovať. Doslova práve v tomto diele som mal pocit, že sa tu už vlastne celá tá mágia a kúzelný svet čo by mihnutím prútika náhle vytratili (freakin' obvious pun intended). Prvá polovica filmu pritom vyzerala extra nádejne. Pokazilo ju však všetko, čo sa odohralo na pôde Ministerstva (ne)mágie :). Aj tak však z lásky k HP nemôžem dať filmu (iba) 3*. ()

maruji

Tohle je sakra povedený díl. Davit Yates odhodil všechny berličky, které do série přitáhli předchozí režiséři a vykašlal se na dětské diváky. Naplno se věnuje psychologii postav a pořádnou akční scénu nám věnuje jako třešničku na dortu až v samotném závěru. Yates pro mě je dnes tím nejlepším režisérem, který se k Harrymu dostal. Na to, k čemu potřebovali ti ostatní několik scén jemu stačí jeden záběr. Nedůležitá fakta jen naznačuje (Ron a Hermiona patří k sobě, v každém záběru)a naplno se věnuje Harrymu, ostatní postavy jdou mimo, tohle je jeho svět. Herecké výkony jsou an úrovni, věřila jsem jim všechno. Harry i ostatní jsou konečně lidé a chovají se logicky. Z Rona přestal být ten zbytečný šašek, jistě vtipkuje, ale není trapný. Velice vyspělý film a po filmařské stránce dokonale inovativní. Jsem překvapena úchvatně načrtnutou retroatmosférou. Jediné co mu podkopavá nohy je nepříliš povedený scénář - je až s podivem, jak se Yatesovi podařilo z té hrozné látky vyčarovat tak povedený film. Scénárista si totiž z knihy vybírá kousek z každé části, nechce se mu moc vynechávat, ale také tím rozbíjí prostor k rozvoji dané linie. Paráda. ()

smucka

Jelikož jsem nečetl ani jeden díl, tak nemohu srovnávat rozdíly. Ale jinak se mi film velice líbil. Stejně jako u většiny jiných filmů mě zaujaly efekty. ()

Little

Pro mě je Harry Potter a Fénixův řád velkým zklamáním. Zřejmě za to může velké očekávání, které jsme měl, i díky pozitivním recenzím a závěru ve 3D. Nemohu souhlasit, že HP5 přerostl svého předchůdce Ohnivý pohár. Naopak. Fénixův řád mi přijde jako nesourodá směs po sobě jdoucích obrázků (skoro bych to hodnotil jako videoklip), které se kupí jeden na druhý ve snaze zajistit svižné tempo. Důsledek je ale ten, že jsem se nedokázal vcítit do postav, ač je herci hráli velmi dobře. Pátý filmový Harry Potter je chladný, tíživou atmosféru ve mně nevzbudily temné záběry ani efektní ovšem prázdná hudba. A 3D formát byl v některých momentech závěru spíše na obtíž kvůli hrošímu soustředění se a nutnosti pořád ostřit oči. Ale přece jen jsem našel světlé stránky filmu - působivý projev Michaela "Brumbála" Gambona nebo příjemná změna s příchodem "Střelenky". ()

cypher

Po dlouhém váhání a přemýšlení, čtení recenzí jak kladných, tak záporných jsem dnes usedl do velmi pohodlného křesla kina s pocitem nejistoty, že budu muset použít kletbu, která se nepromíjí. Už úvodní nájezd kamery na houpačky mě ale přesvědčil, že moje nejistota je naprosto omylná. Při pohledu na umístění houpaček jsem si ale uvědomil jednu věc: Houpačky ve třetím díle byly umístěny uplně jinde, než tahle scéna. Přitom když čtete knihy, tak obě dve situace se odehrávají na jednom místě. V tu chvíli jsem si ale uvědomil, že do kina jsem usedl s tím, že si chci užít film a ne se "rýpat" v chybějících scénách oproti knižní předloze, nebo v chybách. Když čtu recenze tady, všímám si negativ a většina z nich pramení právě v tomto "rýpání". Díky tomu jsem si užíval Harryho se vším všudy, s čím nám to Yates naservíroval: Skvěle zvládnutá psychologie, naprosto přesně úderná hudba a vynikající herecké výkony. Nemůžu si pomoct, ale já tu babu Umbridgeovou totálně nesnáším.:D Když se teď zamyslím těch pár hodin zpátky, co jsem to viděl, tak se mi jako první vybaví dva momenty: Podle mě scéna č.1 je menší kulturní vsuvka Freda a George při NKÚ - jen jsem zůstal koukat s otevřenou pusou. Druhá a vlastně i třetí scéna jsou letecké estrády, jak na košťatech na Temží, tak na Testrálech v Bradavicích. Tuhle myšlenku tolik promakané scény už vnuknul Cuarón ve Vězni a po třech letech je to velmi příjemné osvěžení. Navíc to do filmu vnáší tolik optimismu a krásy, že se vám i chce zapomenout, co se vlastně děje a že to není zrovna nic veselého. Celkově jsem prostě nadšen a musím říct, že ti, co na film šli s očekáváním velké akce, nebo s tím "rýpáním", tak mi jich je líto, protože se jim tenhle snímek určitě vůbec nelíbil. Ať si ale říká kdo chce, co chce, mě se tenhle film líbil snad nejvíc, ještě s Vězněm. Díky a za rok nashle, Harry! ;o) ()

Simon@

Konečně Potter podle mého gusta! Vezme za srdce. Je plný skvělých herců, nevídaných efektů, napětí i humoru. Zejména Nymfadora Tonksová, Lenka Láskorádová a D.J. Umbridgeová se mi nesmírně líbily! Takhle si (i když s menšími odchylkami) představuji dobře zfilmovanou knihu! Věřte nebo ne, ale tohle byl Harry!!!! ()

Gwilwen

Přeci jen převést 796 stránek knižní předlohy do jednoho filmu je oříšek. Není divu, že se režisér soustředil téměř výhradně na psychologii hlavního hrdiny. Let přes Londýn je skvělý, nicméně finální souboj mě zklamal. Proč si dávají takovou práci vizualizací interiéru ministerstva kouzel, když potom nenechají v závěrečné bitvě ožít ani ty dokonale udělané sochy. Pro mě tenhle díl rozhodně nepřevyšuje Vězně z Azkabanu a Ohnivý pohár. ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)