Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

Fawkes

Bohužel první Potter, kdy nemůžu dát plný počet hodnocení. Přitom je to taková škoda, protože kniha byla opravdu výborná. Tentokrát už mi opravdu vadily velké škrty a vynechávky nebo spousta věcí je ve filmu zkrácená a jejich prostor v něm je mizivý. Například úplně obešli zkoušky NKÚ, návštěvu sv. Munga, zkrátili scény ve Snapově vzpomínce a to teda dost, profesorka Umbridgeová je zahraná perfektně, ale i na ní zbytečně šetřili, to co prováděla v knize se s filmem nedá srovnávat. Našlo by se toho ještě víc, hlavně teda smrt Siriuse, ta je úplně zkažená. Co tedy se mi líbilo a proč dávám čtyři hvězdy. Tak zaprvé hudba, ta je v potterovkách vždy skvělá, tahle je sice o něco jiná než v přechozích dílech, ale přesto se mi líbí. Nové technologie opět přinesla nové zpracování vizuálních efektů, které ve filmu přímo září, zatřetí, Fénixův řád i přes vynechávky funguje jako film dobře, má docela zajímavý příběh. Co vyzdvihuju úplně nejvíc jsou bojové sekvence na ministerstvu kouzel i boj jako takový, i souboj mezi Brumbálem a Voldemortem, a nácvik Brumbálovy armády. Takže je film z mé strany oproti předchozím dílům o třídu níž, ale to spíš díky scénaristovi, protože si myslím že David Yates, byla dobrá volba na režiséra, dodal filmu takovou jinou dynamiku, která mu scházela. Nakonec si neodpustím svou poznámku "nechápu proč Tajemná komnata má 2 a půl hodiny, a Fénixův řád, který je 3x knižně delší má jen 2 hodiny." (76%) ()

Radek.SCH

Paráda. Navíc sledováno v originále a ne s otravným dabingem (britská angličtina výborně dokresluje atmosféru). Po Azkabanu nejlepší díl. Předloha osekaná až na dřeň. Tak by se to mělo dělat. A bůh ví, že se to pak nedělalo. ()

CyriC

Zpětně pro vyrovnanost hodnocení všech dílů udělují 4 hvězdy. Jediný díl, ve kterém Yates zvládl bojové scény. ()

Hopkins

Mě na každém Potterovi dopálí konec. Prostě mě pokaždé jako fanouška knihy dostane že rozhovor mezi brumbálem a Potterem je pár vět a tím to končí vysvětlení nikde a přitom na každém konci knihy se toho dovídáme o dost více . Konkrétně u tohoto dílu mě ten konec dožral stejně moc jako u relikvií smrti 2.part . Viz jak Potter rozbíjí věci brumbálovi v kanclu jak mu něco hustí do hlavy a potter už ho má plné zuby je toho ovšem více. Knihy s potterem mám rád a ty filmy mám taky rád ale jen kvůli hudbě a efektům jak jsem již psal v komentáři half blood prince dialogy a herecké výkony mě přijdou jako z telenovely. Je fakt že konkrétně v tomto díle Imelda alias Dolores naprosto luxusní psychopat a souboje na ministerstvu efektní podívaná něco co tu ještě doposud 1-4 díl nebylo. 5 hvězd to bez debat. ()

MikeeTheory

Pátému dílu jsem dlouho nemohl přijít na chuť. David Yates se totiž odvážil z knižní předlohy vyškrtat některé postavy i důležité scény a zápletky. Co se mu ale musí nechat, je skvělá a temná atmosféra, kterou vytvořil. Tohle už pro děti rozhodně není, tady máme co dočinění s fantasy drama thrillerem (a to je naprosto v pořádku, ke stejně změně se ostatně uchýlila i Rowlingová). Pocity mám proto dodnes značně rozporuplné. Fénixův řád je filmařsky poctivě odvedené řemeslo, nevýhodou pro mě však je znalost knižní předlohy. Jsem hold čtenář - hnidopich, nedá se nic dělat! ()

figliar

O nič horší než štvrtý diel, ba možno aj o trochu lepší. Film sa prvú hodinku dosť ťahá (dej však nieje slabý), ale vzhľadom ku kratšej stopáži to filmu na kvalite až tak neuberá. Druhá polovica je už viac akčnejšia a je sa na čo pozerať, lebo počítačové efekty sú kvalitne spracované. Najmä pri záverečnom boji. Akurát ma zaskočilo, že najdlhšia kniha vyprodukovala najkratší film. ()

Alex24

Oproti prvním dejme tomu dvěma dílům nám Jindra nebezpečně dozrál a vyspěl a už mi v úsudku vykouzlil jen pocit, že tohle byl nejslabší článek z prvních pěti dílů, které jsem viděl. Harryho jsem vždycky vnímal spíš jako malého kluka, kterej od mudlů dostává sodovku a jediné, kde se cítí dobře, jsou Bradavky... pardon Bradavice. Tohle mi tak nějak celé do všeho nezapadalo. Dokonce i z Dudleyho se stal nigga gangster, ale co je naprosto nejhorší, že se z malého skromného kluka, kterej chce jen čarovat stal týpek, kterej má hormonální bouře, je na všechny protivnej až hanba a vůbec by potřeboval přemáchat hlavu v záchodový míse. Díky tomu se stalo, že jsem na konci vlastně i záporákům fandil, protože sledovat hocha, co vypadá, jak mladej John Lennon (dokonce se zapletl i s Asiatkou), jak je i na svý kámoše hnusnej, na všechny čumí stylem až jakoby spatra (nejsem si jistej, jestli jsem tenhle obrat napsal správně) a všichni ho nejdřív nenávidějí, ale pak zas svůj obdiv, kterej sledujeme už od prvního dílu, posunou dle mého názoru až k fanatismu, mě vážně chvílema až iritoval. Brumbál už taky neví, jak by Harrymu kryl prdel, tak ho raději ignoruje a celý je to už takový ne tak fantasy... Přes to všechno jsem film dokoukal a dokoukal jsem ho se zájmem (i když jsem často nevěděl, kde mi hlava stojí a co se tam vůbec řeší), přesto jsem chtěl vědět, co zas Voldemort... teda Vy víte kdo, vymyslí podšívka podšitá. Ale najednou jsem zjistil (jako nečitatel knih), že fakt nevim, proč po Harrym vlastně tolik pase a bylo mi vysvětleno, děkuji své přítulce, že je to kvůli nějaké věštbě... Nakonec to tedy tak blbý nebylo, našel bych tuny hovadin, na kterých by si dospívající a jistě pubické ochlupení získávající Harry mohl zvyšovat už tak dost vysoké sebevědomí. Takže za tři hvězdy, ale pořád slabší tři hvězdy, než u dvojky... PS:. Největší sympaťák celého filmu je stejně Ron, kterej celý tý jejich partě dává šťávu. :-) A vlastně celéý sérii. ()

BeranSon

NEJLEPŠÍ HARRY POTTER. Ano, sám za sebe toto provolávám. Leč je to celé v celku neomalené, tak musím říci, že dějově, vizuálně a dialogově je to skutečně kvalitně odvedená práce. Přidání některých nových postav velmi prospívá těm co jsou v sérii delší dobu. Konečná bitva mezi Brumbálem a Voldemortem, je fakt prvotřídní a je to i nejimpozantnější bitva celé HP série. - 9/10 - ()

owwidius

Stale je to HP s vecami ktore mi tam vadia, ale toto je snad prvy diel, kde bol konecne poriadny zaver s kvalitnou hokus-pokus bitkou. Oproti inym dielom je tento asi o 20 min kratsi a len mu to prospelo. Traslava kamera v niektorych scenach tiez potesi a oproti 4ke to cele vyzeralo o stupen lepsie. 7/10 [#6/2012] ()

oli009

A tady se zrodil největší záporák všech dob! A skutečně tím nemám na mysli Voldemorta. Té příšerné růžové krávě z ministerstva jsem chtěla rozšlapat hlavu už od té doby, co ve filmu poprvé promluvila. Voldemort je klasický ničím nepřekvapující záporák, Bellatrix je tak šílená až je úžasná a hlavně jí hraje Helena a třeba Malfoyovi? Ti jsou sice neskutečně slizcí, ale v podstatě jsou neschopní a k úspěchu jim vždycky kousek chybí. Ale Dolores Umbridgeová je prostě ztělesněním toho nejhoršího zla, jaké si vůbec dovedete představit, Naprosto jasný nepřítel č. 1. A když máte silného záporáka, tak je skoro o půlku postaráno. Navíc i přestože se nám svět Bradavic mírně uzavírá (třeba nějaký ten famfrpálový zápas mi tu vážně dost chyběl), tak se nám naopak představují nové postavy jako třeba Lenka, Bellatrix nebo Tonksová. Víc prostoru dostává i Ginny a po menší pauze se vrací Lupin se Siriusem (i když ten tu moc neohřál). A jak v jednom rozhovoru řekla Emma Watson, tak tento díl je hlavně o vztazích, především o přátelství jako takovém a to skutečně oceňuji. Což je mimo jiné důvod, proč tak zbožňuju scénu, kdy hlavní trojice sedí u krbu ve společenské místnosti a probírá polibek Cho a Harryho a nakonec Hermiona spontánně vyprskne smíchy. Najednou má totiž člověk pocit, že ti tři hlavní hrdinové jsou úplně normální a klidně by s vámi mohli sedět U Tří košťat. ()

Olík

Režiséři, režiséři, hejbejte se, Harry potřebuje nové botičky. Dospívá Harry Potter, dospívá Daniel Radcliffe (ano i Hermiona - všimli jsme si) a s nimi dospívá i celá sága o mladém čaroději. Dost možná právě i díky Davidu Yatesovi, který místo efektu vánočních světýlek vsadil spíše na ucelenost s civilností a dlouhé čekání na velké finále podpořil navýšením emocí. Když jsem s Harrym začínal v roce 2001 měl jsem raději pohádkovější první díly, teď s přibývajícím věkem přicházím na chuť i temnější stránce věci, jedno se však nemění. Je mi líto, ale Daniel Radcliffe s přibývajícím věkem disponuje charismatem vyřazeného tažného osla. Do toho Rupert Grint, jehož posláním je pouze pitvořit se a tak díky za v uvozovkách dospělé postavy Maggie Smith, Alana Rickmana, Gary Oldmana a již teď srdce mužů lámající Emmě Watson. Jinak kdybych to měl celé shrnout, tak nový režisér, nové uchopení, nové prožitky, starý Voldemort. ()

MickeyStuma

Snímek začíná stejně jako předchozí. Temně a strašidelně. Následně se však atmosféra opět vrátí do svých zajetých kolejí. V kouzelnické škole je tentokrát problém v podobě učitelky. Zavládlo zde diktátorství a nerozum a tak Harry, Hermiona a Ron mají zase co dělat. Nic naplat, tentokrát ale po dějové stránce příběh vypadá o něco chudší, o čemž svědčí i stopáž mající neobvykle něco málo přes dvě hodiny. Plynulost vyprávění je sice zachováno a CGI efekty taktéž neztrácejí na kvalitě, ale prostě tu chybí něco, co by po divácké stránce nově upoutalo. Krapet to tu vypadá, jakoby se tvůrčně už jen vařilo z vody. Scénář se tentokrát zkrátka nepovedl. Není od věci, že se z knihy prostě něco vypustit muselo, ale tady se toho vypustilo zase až zbytečně moc. Inu, jak se říká, není každý den posvícení. ()

Folky

Po trojce nejlepší díl. Skvělý scénář, působivé momenty a poprvé za celou sérii se to odkloní od dětského filmu a naservíruje několik mrazivých scén. Takhle to má vypadat. ()

helloween93

Voldemort nastupuje, v Bradavicích začíná být temno a já zjistil, že si od přečtení a shlédnutí pětky z filmu nepamatoval nic kromě Umbridgové, smrti Siriouse a Beatrix. Pětka zase přináší do série něco nového, velké změny v Bradavicích a otravnou Dolores Umbridgovou, která pila krev snad všem čtenářům. Epický závěrečný souboj Brumbála s Voldemortem jsem si taky vůbec nepamatoval. Yatesův styl se mi od čtyřky velmi zamlouvá. 4* ()

Azurovydrak

Nejrozporuplnější díl ságy od Tajemné komnaty. Jedni ho považují za bezkonkurenčně nejlepšího Pottera, jiní ho zase odsuzují za nepříliš záživný děj a zběsilé tempo. A teď kde je pravda? Hned zpočátku si všimnete změny v tónu vyprávění. Většina postav je protivná a zatrpklá, chovají se náladově a nepříjemně. Harry v tomto ohledu přímo exceluje – každou chvíli se na někoho utrhne nebo od sebe odhání přátele. Na jednu stranu tak jde o přirozený vývoj postavy a nemůžeme se zlobit na autorku (potažmo scenáristy), že se snaží ukázat temnější stránku slávy a popularity, ale na druhou stranu jsou tyto scény prostě nepříjemné, z čehož může pramenit i zášť diváků. Nikdo se přeci nechce dívat na jen negativní film. Objektivně je však film je opravdu zručně natočený a sestříhaný - na to, že jde o nejdelší knížku, se podařilo přenést vše podstatné v poměrně krátkém čase do vizuální podoby. Z vynechaných pasáží mě sice lecco zamrzelo, zejména četné scény se Siriusem, jež výborně dokreslovaly jeho charakter a tím činily jeho skon mnohem víc smutný a dojemný (ve filmu totiž dost utrpěl tempem vyprávění a nezbavil jsem se pocitu, že šlo jen o další „smrt na konci, aby se neřeklo“), ale je mi jasné, že by to do limitu už prostě nevešlo. Co ale David Yates vůbec nezvládl je Harryho romance s Cho, která je velmi povrchní a vyzní úplně do prázdna. Alespoň že Imelda Staunton v roli „ďábla v růžovém“ odvádí slušný výkon a dotváří tak rychle houstnoucí atmosféru světa. Výuka Brumbálovy armády taktéž nabízí osvěžující prvky a závěrečný souboj v hale Ministerstva patří k tomu vůbec nejlepšímu, co Potterovská sága nabídla. Škoda, že se na podobný epický duel nezmohly i Relikvie smrti. Fénixův řád se za mě nejvíc podobá Vězni z Azkabanu, a to tím, že chvíli trvá, než doceníte jeho kvality. 90% PS: Co však velmi zklamalo je úplný závěr. Celá sekvence odjezdu z Bradavic vůbec nesedí do feelingu konce. Snaha o rádoby hepyend a Harryho povzbuzující hláška "my máme něco co Voldemort ne" zcela podkopává melancholický podtón tragických událostí na Odboru záhad a smutný dozvuk, který by měli hrdinové i diváci cítit v závěru, je uměle nahrazen hrou na veselou notu. Jednou by se holt vyplatilo nevymýšlet blbosti a jet podle knihy. ()

Anduril

Tento diel sa zmenil na zaujímavú psycho drámu. Je tu tiež veľa odklonov od knihy. Tu ma však dosť vyrušili, pretože niektoré momenty boli veľmi kľúčové a tak vzniklo veľa logických a dejových skokov. Páči sa mi dynamika vyvíjajúceho sa priateľstva medzi hlavnými postavami (moment v klubovni po predvianočnom tréningu...). Otvorili sa tu pekné témy hoaxov, manipulovania, mocenských bojov, vzdoru proti režimu... Aj tento diel pekne zapadá, do celej Harryho mozaiky. ()

stepankoby1

Asi nejpovrchnější ze všech potterovek. Téměř žádná scéna není nijak zvlášť adaptačně zajímavá. Absentuje zde hloubka postav nebo charakterový vývoj, a to ať už postav vedlejších (Percyho patolízalství na ministerstvu a pohrdání vlastními rodiči, Siriusovo projektování Jamese do Harryho a hlavně dalším filmům extrémně škodící zploštění Ginny) nebo hlavních (sesekán Harryho vztek, Ronovo prefektství a famfrpál i Hermionin SPOŽÚS). Všechny skutečně zajímavé části a dějové linky knížky jsou vynechány nebo sesekány na nejnudnější minimum (s výjimkou Hagrida, z nějakého důvodu, toho zrovna bych si dokázal představit úplně vynechaného společně s obry obecně, vzhledem k tomu, že se v Relikviích objeví jen ve špatném bitevním sestřihu) a místo nich se soustředíme na hlavní linku, tedy tu nejméně důležitou část, o které Fénixův řád vůbec není a která knížce vlastně jenom uškodila svým špatným završením, samozřejmě ponechaným. Místy jsem si i říkal, jestli si ve scénáristickém oddělení nespletli Pohár a Řád. Jednou zvládají nejlíp vztahovku, i když o ní vyprávět tolik nechtějí, a podruhé se vyhrazují pouze na děj, který v předloze ustupuje vztahovce. Co naopak oceňuju oproti Kameni nebo Poháru, je velice svižné tempo, díky kterému film uteče jako voda. Plus samozřejmě tradičně zdařilý soundtrack hrající v hlavě i při čtení i naprosto perfektní one-woman show Imeldy Staunton coby Umbridgeové. P.S.: Co měly sakra znamenat ty četné jumpscary? Špatné režijní rozhodnutí, propadnutí otravnému trendu hororovek ve snaze mísit žánry, nebo jen neschopnost představit nečekaný prvek? ()

salamandrr

Přečet sem si všechny smutné recenze a musím říct,že vidím sám sebe u minulého dílu.Na tenhle snímek nelze jít jako skalní fanda a čekat,že tam bude každý detail knihy a možná něco navíc.myslím,že se jednalo o vcelku povedenou adaptaci asi 600 stránkové knihy.První potter trval asi 1,5 hodiny a kniha má 260 stran.no bohužel český překlad zde trochu pokulhal(Věřte mu on si to loni rozdal se samotným Voldemortem.....odrovnalo celé kino) a titulky nejsou podle vzoru potter,ale špagety western , což na film samotný nemá vliv. bohuž bych rád aby film měl tak 4 hodiny pak bych dal 5* ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)