Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

Samuel7

Tento díl je naprosto perfektní! Není tu vůbec nic, co by mi vadilo nebo mě dokonce zklamalo. Už začátek má obrovské tempo, a přelet nad Londýnem je opravdu dechberoucí. Tvůrci zase dokázali, že umí vybrat ty nejlepší herce, a tak se nám mohla předvést okouzlující a talentová Evanna Lynch, odporná přesto neodoletná Imelda Staunton nebo ďábelská Helena Bonham Carter. Z původních herců vyzdvihnu hlavně Jasona Isaacse, který na Odboru záhad dokázal vytvořit to pravé napětí a Daniela Radcliffa, který je v tomto díle konečně dobrý. Fénixův řád také nabízí rozhodně ten nejnapínavější a nejpůsobivější konec. To, co se dělo na Ministerstvu kouzel patří k vrcholným momentům celé série. I když jsem k vězni z Azkabanu psal, že triky jsou konečně na dobré úrovni, tak oproti tomu, jakou nálož jsme dostali během souboje Brumbál vs. Voldemort, působí vlkodlak a vrba Mlátička jako pohádka na dobrou noc. Hudba nového skladatele Nicholase Hoopera je skutečně vynikající, a dokázala skvěle podtrhnout každou scénu, ve které se objevila. I scénáristicky jsem zaznamenal posun kupředu, a je docela škoda, že se do šestky opět vrátil Kloves, navzdory tomu, že si s tak nelehkým úkolem jako je převést 800 stránkovou knihu na plátno poradil tak dobře právě Michael Goldenberg. Yatesovi tleskám, a doufám, že alespoň takhle dobře se mu podaří i Relikvie, protože Fénixův řád je můj nejoblíbenější filmový Potter. Z toho důvodu jsem na tom také byl čtyřikrát v kině :) ()

Mrkvič

Nejdelší kniha a nejméně času? Je to celkem znát, když není děj tak plynulý jako v předchozích dílech. Začátek filmu je ale nejlepší. No a konečný souboj nám slibuje velkolepou podívanou. Už to není takové sledování pro malé děti, ale to je jedině dobře. ()

haushinkaa

No... Já jsem zmatená... Vcelku dobré, ale hrozně osekané... Klidně to mohlo být delší... Chybí mi tam moc věcí... Kdybych nečetla knížku, asi by se mi to líbilo víc. ()

Belbo

Spolu s první částí Relikvie smrti nejhorší díl celá série. ... po letech upravuju hodnocení a zároveň smekám před Michaelem Goldenbergerem, který z ukecané knižní vaty udělal funkční scénář. ()

karlik4801

Na tohle jsem čekal, už odeznívá díl ve kterém se konečně něco pořádného děje! Jsem rád za tu nesympatickou postavu Dolores Umbridge, která do role sedla. Jen škoda toho, že když už tu konečně začíná nějaká akce, tak nefunguje a hned se vytasí drama. ()

Dado

Už len fakt, že najdlhšia kniha z celej séria dostala najkratšie filmové spracovanie (krátkosťou stopáže napokon Fénixov rád tromfol až úplne posledný diel, ktorý však čerpal ani nie z 200 strán záverečnej knihy), neveští nič dobré. Režisér Yates akoby knihu, podľa ktorej mal natáčať, ani len nevidel. Spoločne so scenáristom veľmi zle dokázali odhadnúť, ktoré pasáže sú najdôležitejšie a treba zachovať ich autenticitu, ktoré už také najdôležitejšie nie sú a môžu tak do nich zasiať aj niečo z vlastnej hlavy a ktoré napokon môžu v konečnom snímku absentovať bez toho, aby to príbehu uškodilo. Neviem ako u iných, ale mňa k horšiemu hodnoteniu nepustili aspoň ako tak zachovaná atmosféra celej série a nadšenie fanúšika literárnej predlohy. Pre nezainteresovaného diváka to však muselo byť sklamanie. (70%) ()

JimmyII

V Davidu Yatesovi našla sága HP důstojného porkačovatele ságy HP. Fénixův řád je po Vězni z Azkabanu nejlepším filmem série, má vyváženou, hutnou atmosféru a promyšlený scénář, který nedopouští tolik zkratkovitostí a nedovysvětlení, jako některé jiné díly - ačkoliv vzhledem k osmisetstránkové předloze musí také notně škrtat. Majstrštykem je temná nálada beznaděje, kdy se Harry cítí opuštěn a zrazen a na diváka to přímo sálá. Finální bitvy jsou pak natočeny epicky a temně, ale současně tak nějak realisticky krutě - viz Sirius Black. Výborný je navíc casting nových rolí - Imelda Staunton je opravdu iritující Dolores Umbridgeová. ()

Ryuuhei

Yates to dokázal, uzmul z předešlých režisérů to nejlepší a dal dohromady opravdu výtečný díl Harryho Pottera! Špetka humoru, špetka romantiky, nějaká ta neurážející akce a emocemi nabité zakončení, se kterým se dosud nedokážu úplně srovnat. Asi takový nejpříjemnější balanc celé série, který nepřehání po žádné stránce. ()

Lachtaan

Vůbec první díl, na který jsem musel v životě čekat, než se dostaví v digitální verzi v českém znění. A i když je to již více než polovina mého života zpátky tak se to setsakra vyplatilo. Protože Fénixův řád vyšel, když jsem chodil do druhé třídy na základce, tudíž jsem k pořádné dávce temnoty a zla ve filmu nepotřeboval vyhledávat žádné přepálené horory, stačila mi tato záležitost. Order of the Phoenix je filmem s jedním z nejotravnějších a proto také nejvěrnějších záporáků v historii. Všichni jsme ten falešný úsměv v nechutném růžovém kabátku chtěli roztrhnout vejpůl. ()

Sfinkter

Harry pokoutně vyučuje spolužáky, protože školní systém v Bradavicích pomalu upadá. Všechny nabyté vědomosti se hodí v závěrečném souboji s Pánem zla. ()

Chasm

Po přečtení předlohy jsem se pětky docela bál - do dvou hodin se to všechno nacpat nedá, takže sem myslel, že se bude dvě hodiny čekat na velkolepé finále v Oddělení záhad... Leč, nestalo se a já byl příjemně překvapen... Film je odvyprávěn svižně (místy až moc) a zručně s pár zapamatovatelnými scénami... A konečně jsem byl u Pottera nadšen z hereckých výkonů, především z Garyho Oldmana a mladé Evanny Lynch (Luna Lovegood)... Těsně po půlnočním promítání a tom skvěle zvládnutém souboji a závěru jsem přemýšlel o pěti *... Ale nakonec se to ve mě rozleželo... 85% ()

uhlajz

Tenhle díl mě moc nepřesvědčil. Podle mě naprosto zbytečně krátká stopáž. Přeci jen, 5. díl je nejdelší a odpovídá mu nejkratší filmové zpracování. Všechno působí moc zjednodušeně a urychleně. Co se ale povedlo dokonale, je postava Dolores Umbridge, kterou musí během chvíle snad každej nesnášet:-) ()

Beky

Předem....nejsem čtenářem, ani nějakým mega fandou Pottera!!!!!..ale hodně x a rád se nechávám unášet pohádkovou atmosférou filmu!!!..viděl jsem všechny díly a žádný mi nespadnul pod 80%!!! ( mým oblíbeným je 3.díl ). 5.díl mi přišel nejmíň srozumitelný, o řádu se zmiňuje jen na začátku a proč vzniknul se vlasteně vůbec nedozvíme...tzn., že tentokrát nemáme hlavní zápletku v názvu filmu!!!!!!!..což pro lidi ( ne mnoho lidí ) může znamenat lehkou dezorientaci a může vyvolat určitou nesmyslnost některých scén, které jsou jasné až po několikátém zeptání proč????? Pořád se samozřejmě jedná o jasně nadprůměrné dílo, Yates se s ním popral víc dobře než bych očekávál, a s klidným svědomím ho mohu doporučit pro 6. díl!!!...čistých 80%!!! Jednou větou: Nebýt mé přítelkyně, opravdu bych nevěděl vo co go!!!!!!!! ()

Nutrička

Emma Watson je sice hezká holka, neříkám, že ne, ale pouze na tomhle se stavět nedá. V tomto díle není herecky moc dobrá. Vadila mi téměř každá scéna s ní, kdy jsem nemohla odtrhnout zrak od jejího (pravděpodobně dlouho nacvičovaného) nakrčování obočí, vzdychání a vyděšeně vážného výrazu v deklamování banálních vět typu "Ronalde, jsi citlivý jako pařez.". Když toto pominu, jeden z lepších dílů, obsahující scény, se kterými si tvůrci a herci vážně vyhráli. ()

xerno

Mě se to teda nelíbilo tolik, jako většině ostatních. Byl tu zase jiný režisér, což se na filmu dost otisklo - začíná z toho být horor, což mi bere dech. Mohly se udělat ke každýmu dílu Pottra dvě verze: jedna taková, jako je ta jednička, nebo dvojka, ale ta druhá verze by mohla být předělaná, jako horor, ne něco mezi tim. Filmy o Harry Potterovi jsou čím dál tím delší, jako knižní předlohy, ale taky čím dál méně se to jim to podobá, což vývojáři na dalším dílu doufám nezkazí. Daniel Radcliffe je v celku dobrý herec, ale na Ruperta Grinta nemá ani náhodou, Emma Watson to zahrála tak normálně, jako minulé dva díly. Gary Oldman mi stejně příjde, jako nejlepší herec z tohoto filmu, a to je co říct. Taky si musím postěžovat na český dabing, kterej je značně hloupej, povrchní, trapnej, dětinskej, chtělo by to o třídu lepší dabéry. Takhle, když se na to teď koukám bez českého dabingu, je to celkem ucházející, je to hororové, ale hodí se to, ten českej dabing shodil tento film do hlubin pekelných, bez dabingu je to dost sobrej film se sjvělími filmovými efekty. Celkové skóre: 80% - 4 ()

July

Oproti předchozím dílům se mi zdál film poměrně útržkovitý, jako bych sledovala samé střípky a ne plynulý příběh. Je jasné, že děj odehrávající se celý rok se nedá snadno vměstnat do dvouhodinového filmu, ale zdá se mi, že předešlí režiséři si s tím poradili lépe - obzvlášť Cuarón. Columbus nebyl špatný, ale nebyl ničím výjimečný, prostě kopíroval knihu - a měl to snazší, protože první díly nejsou tak rozsáhlé. Cuarón se mi zdál zatím nejlepší. Yates se pokusil o velký, ambiciózní počin - a částečně uspěl, spousta scén byla skvělá. Ovšem... částečně je částečně. Doufám, že v příštím díle Yates přesáhne onu pomyslnou hranici pro 4*. Koneckonců, tentokrát to bylo těsně ;-). ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)