Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

Specs

Hlášky: Harry Potter: - "Dudley, zase jsi zmlátil toho prcka?" Dudley Dursley: - "Vždyť si o to koledoval." Harry Potter: - "Pět na jednoho. To je odvaha." Dudley Dursley: - "Od tebe to sedí. Každou noc fňukáš ze spaní. Já se aspoň nebojím vlastního polštáře." & Artur Weasley: - "Vlaky. A v podzemí. Vynalézaví mudlové!" & Hermiona Grangerová: - "Je to vzrušující porušovat pravidla, že jo?" Ron Weasley: - "Kdo jsi a co jsi udělala s Hermionou Grangerovou?" & Dolores Umbridgeová: - "Řeknu to ještě jednou a naposledy. Nařizuji vám, abyste mi řekl, kde jste byl." Rubeus Hagrid: - "Už jsem to říkal. Na takové zdravotní dovolené." Dolores Umbridgeová: - "Zdravotní?" Rubeus Hagrid: - "Jo, za trochou čerstvého vzduchu." Dolores Umbridgeová: - "Jistě. Když děláte šafáře, tak se na vzduch moc nedostanete. Na vašem místě bych si moc nezvykala, že jsem tu. Dokonce bych ani nevybalovala." & Dolores Umbridgeová: - "Sledovala jsem je týdny a vidíte? Brumbálova armáda! Důkaz, že jsem měla od samého začátku pravdu, Corneliusi! Všechno to vaše falešné strašení Vy-víte-kým nás neoklamalo. Věděli jsme, k čemu vaše lži slouží. Byl to pokus zmocnit se vlády nad ministerstvem." Albus Brumbál: - "Přirozeně." ()

Andrew78

Musím se přiznat, že po filmu Mikea Newella jsem na sérii mírně zanevřel a odsunul ji tak trochu na druhou kolej. Na pátou potterovku jsem do kina zašel jen ze zvyku, bez jakýchkoliv očekávání. Myslím, že můj výraz zhruba po první půl hodině musel být k nezaplacení. Fénixův řád naprosto dementuje předchozí filmy (vyjma Vězně z Azkabanu) a rozpoutává takové dění, až nestačíte věřit svým vlastním očím. Tak pohodová, atmosférická, temná a doslova kulervoucí potterovka tu ještě prostě nebyla. A je to vskutku osvěžující pocit. Yatesovi se podařilo přesně to, o co bych se pokoušel já, pokud bych měl tu možnost. Herci vypadají konečně k světu, věříte jim většinu dialogů a triky jsou takové vzdušné a nevtíravé, což je rozhodně pozitivní. K velkému nadšení přispívají také smrtijedi, kteří jsou konečně akční a budí alespoň trochu respekt. A to jejich létání zanechávající stopu černého kouře? Radost pohledět, nemluvě o vynikajícím soundtracku. Největším trumfem je ovšem Imelda Staunton coby sladká Dolores. To byla prostě geniální volba a ať si každý říká, co chce, pro mě je to nejlepší mrcha na filmové scéně. Zapomenout nesmím ani na brilantní Helenu Bonham Carter a osobitou Evannu Lynch. Příjemným bonusem už je jen fakt, že se obsáhlou knihu podařilo osekat s grácií. ()

Richard_Ba

Srdcervúci Harry, neprezradím koniec, ale fakt ma to dostalo. Do očí sa mi tisli slzy, čítal som knihu, videl som tento film už dvakrát, ale zakaždým keď vidím poslednú scénu zo Siriom Blackom, tak ma to chytí za srdce. Celkovo vidieť zrelosť hercov, réžie a scénaristov. Páčilo sa mi spracovanie veľmi, zanechávalo vo mne silné emócie. Netreba viacej komentárov, lebo si myslím, že tento film je dobrý ako je. ()

Aberforth

Túto časť považujem za najslabšiu zo série, vôbec sa mi nepáči Yatesov štýl a dosť mi vadí, že kniha je zo všetkých najrozsiahlejšia a film najkratší, mohol tam dať toho predsa oveľa viac, chýbal mi metlobal a niektoré dôležité veci, napríklad rozhovor Dumbledora s Harrym na konci, tež som čakal aj nejaké sfilmovanie toho čo rozprával Hagrid a Siriusovej smrti sa venoval naozaj málo. No prejdem aj na niečo pozitívnejšie, hudbu musím pochváliť, takisto aj kameru a posledný súboj na ministerstve, smťožrúti verzus členovia rádu je perfektný a súboj Voldemorta s Dumbledorom mi zobral dych, tiež sa mi veľmi páčili zostrihy s hodín oklumencie a prenikanie Voldemorta do Harryho mysle. Má to klasickú Potterovskú atmosféru a veta na konci ktorá hovorí o tom, že niečo čo temná sila nemá, čosi o čo sa oplatí bojovať, (láska) sa mi veľmi páčil. Dávam 95%. ()

Pecival

Harry Potter dostal opět naprdel, tentokrát ani nemá smysl vyjmenovávat od koho všechno to bylo. Každopádně nějakým zázrakem opět přežil, takže se neohroženě může vrhnout do dalších dobrodružství. Příběh je tentokrát docela šik, hlavně díky štavnaté roli profesorky Umbridgeové v rajcovním podání Imeldy Staunton. Celé vyprávnění se sympaticky potemňuje, obsahuje dokonce i pár "skoro hororových momentů", na Emmu Watson se začíná docela pěkně koukat, Rupert Grint se přestal debilně ksichtit... no v mezích potterovských možností docela spokojenost. 3 a půl. ()

venca163

Fénixův řád je v pořadí už druhým filmem ze série HP, který mě hodně zaujal. Je tak příjemně civilní, s obrovským odkazem do dnešní doby, že mi to prostě musí imponovat. (85%) ()

tommy187

Jeden z najlepších dielov od Harryho Pottera. Radcliffe, Watson a Grint boli už tradične výborní, scenár bol naozaj veľmi dobrý, ale čo vyzdvihujem najviac je hudba. Dokonale vystihuje celý dej, a vlastne tú hudbu počas celého filmu ani nepostrehneme (keď pozeráme naozaj zaujato) a vtedy je hudba dobrá ! Tak to povedal H. Zimmer a ja s ním musím plne súhlasiť. Film má perfektnú zápletku, a akési univerzálne spracovanie. Pre deti dokonalý filmový zážitok, a neuveriteľne skvele zažité dve hodiny a pre dospelých vlastne to isté ... Ja som bežný filmový divák, nebudem vyzdvihovať kvalitu interiérov, exteriérov, strihu ... Prose skvelá oddychovka, ktorú odporúčam naozaj všetkým :) ()

Hruzi

Stále přirovnávám Harryho Pottera s Pánem prstenů a Hvězdnými války. Je tu "Vyvolený" (Potter,Skywalker,Frodo) a důležitá postava, která se zdá být tou nejdůležitější (Brumbál,Yoda,Gandalf), ale nakonec vše dělá pro vyvoleného. Harry Potter má ovšem něco navíc. Bojují tu tři strany. Dobro (řád) vs Menší zlo (ministerstvo, tisk) vs Větší zlo (Voldemort). Zdá se to zamotané a nezlepší se to. Ale i tak považuji díl za vcelku povedený, hlavně díky vedlejším postavám (Lenka Láskorádová, Umbridgová a Popletal) ()

zsn

Po Trojce asi nejlepší díl plný emočního vypjetí. Siriuse jsem si obrečela. Nicméně od Dvojky to už nejsou pohádky pro děti, ale seriózní náběhy na horory. ()

Fox85

Z Fénixova řádu jsem měl nakonec hodně podobný pocit jako z Ohnivého poháru, byť trochu jiným způsobem. Všechny Pottery hodnotím jako neznalec knižní předlohy, takže hodnotím pouze to, co vidím a slyším. Už je znát, že se to láme a že konečné střetnutí se blíží čím dál víc. ()

fiLLthe3DD

První Harry, na kterém jsem byl v kině - a svého času jsem tento díl opravdu žral... Po přečtení knihy však tento snímek shledávám jako nejhorší z celé série... I v případě Ohnivého poháru tvůrci osekali, co šlo, ale, nicméně tam mi to ani tolik nevadilo... Tento díl mi přijde jako neskutečná splácanina a z úplného dna ho tahají pouze herci - v čeles Imeldou Staunton, tak odporná záporačka se jen tak nevidí :) A prostý fakt, že jsem z Harryho Pottera vyrostl v mých očích tento díl sráží ještě víc. Slabší tři. ()

jefff

Pro mě osobně slabší díl. Jednak finále je za mě divně krkolomné a bez pořádné gradace, ale chybí i silnější zápletka. Potěší snad jen HB Carter, která si roli užívá od první vteřiny. ()

widla

Díky českému dabingu, ve kterém většina dialogů vyzní dost dětinsky (hlasy se hodily k 11-ti letým hercům, ale ted by už Kotek a spol. mohli vystřídat...) a absurdně, dávám o hvězdu méně.... další půl hvězdičky srážím za předělané scény z knížky... vadilo mi, že většina z toho, co jsme viděli bylo v knize úplbě jinak..... Celkový dojem je ale i tak docela dobrý, na film sem se těšila dost dlouho a i přes mouchy jsem s výsledkem spokojená :-) . ()

Luksa

Neočekávaně jeden z nejlepších filmů o Harrym Potterovi, zručně zrežírovaný, dobře zahraný, vtipný, svižný a místy docela temný, Umbridgeovou řadím mezi nejvíc nenáviděné postavy (v dobrém slova smyslu) jaké jsem na plátně spatřil, překvapila hudba a několik opravdu dojemných scén. Nebýt místy přílišné zkratkovitosti, byl by to možná nejlepší díl. 85% ()

cyberhawk

Obsazeni hercu je vyborne, Umbridgeova je ulisna tak, az bych zvracel, Smrtijedi v cele s Bonham Carterovou skveli, hudba v pohode, triky se taky daji skousnout, vsechno ve mne jednoduse evokovalo pocit, ze se zatim divam na nejvydarenejsiho Pottera z cele filmove sagy. Bavil jsem se fakt skvele, az do doby, nez prislo finale na Ministerstvu kouzel. To, ze se fscenarisri musi prat s rozsahem knizky, je pochopitelne, proto mi ani moc nevadilo, kdyz jsem nevidel sceny, ktere by mi v knizce nemohly chybet. Ale to, ze finalni souboj Brumbal ft. Potter vs. Voldemort se takrka vubec neodehraje podle knizky, a vubec cele dejstvi na Ministerstvu, u mne ten film jako fanouska sveta HP srazi neuveritelne dolu. 70 % ()

Smileface

Mohlo to dopadnout totálním průserem. Pátá knížka je totiž zdaleka nejhorší a David Yates platil za loosera točícího průměrné televizní filmy. Nevím, čím to je, ale nad filmovou sérií Harryho Pottera drží ochranou ruku snad sám Brumbál. Přestože studio Warner prodělává na každém rohu(naposledy Invasion, nedávno Poseidon), Harry se nakonec skvěle povede a vydělá Warnerům na další propadáky. O tom, že je Daniel Radcliffe prkenný herec, nemá smysl pochybovat, Yates z něj však dostal maximum. Všechny postavy naplnil emocemi a udělal je opravdovější. První polovina filmu je sice slabší, konec je ovšem opět napínavý a zábavný. Co musím trochu zkritizovat jsou efekty. Průlet nad Londýnem byl nereálný a nadpřirozené bytosti až příliš viditelně CGIčkové. Za $150 milionů bych čekal víc.Jako zatím každému filmu z této série, dávám nakonec i Fénixovu řádu slušivé čtyři hvězdičky. ()

Obivan

Pátý filmový Potter se od těch předchozích dost odlišuje! Dramatický potenciál knihy Yates využil v mnoho mistrně zrežírovaných pasážích se žádaným pocitovým i atmosférickým obsahem. Vtipné situace v kombinaci s všudypřítomnou temnotou, výbornými výkony mladých herců a skvělými triky dělají z pátého Pottera stále nadprůměrnou záležitost. ()

Arius

Tradične som z kina neodchádzal spokojný. Dúfal som že aspoň v piatej časti Harryho Pottera sa tvorcovia vyvarujú už permanentných chýb. Bohužial opäť som však pri niektorých scénach iba bezmocne krútil hlavou. Film mal opäť neuveriteĺne rýchly spád, väčšia časť knihy bola opäť pretvorená, Hlavní predstavitelia, Radcliffe,Watsonová či Grint hrali otrasne. Najmä Emma Watson bola velmi křčovitá a pripadala mi ako keby sa len naučila text a hrať úplne zabúdala.Určite si na tomto snímku ludia ktorí čítali knihu nezgustli, ovšem tí ktorý do nej ani nepozreli možno majú dojem skvelého filmu. Taktiež si myslím že bolo vynechaného veľa podstatného a myslím si že aj keby mal film štvorhodinovú minutáž ľudia by v kine túto dĺžku odsedeli, kedže si chceli z tohto filmu odniesť aj určitý zážitok. Kniha bola o dva stupne lepšia. ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)