Legendárny western Johna Sturgesa nie je iba majstrovským príbehom o siedmych pištoľníkoch, ktorí sa nechajú najať hŕstkou chudobných mexických dedinčanov, aby bránili ich životy a majetok pred bandou chamtivých banditov. Ide zároveň o prvý remake diela japonského klasika Akira Kurosawu, ktorý dokazuje, aká úspešná môže byť kultúrna inšpirácia, z ktorej ťažia obe strany. Akokoľvek je morálny kódex pištoľníkov a samurajov odlišný, obe skupiny sa púšťajú do boja, v ktorom vyhráva ten najslabší. (ASFK)

garry

Co dodat. Skvělí jsou všichni. Charles Bronson: "To dříví sekáte pro peníze? Ne. Jsem unuděnej milionář." Mlčenlivý nájemný pistolník James Coburn. Jeho nejdelší věta byla: "Nikdo mi nemá co sahat na moje pistole" a vzápětí zemřelo deset lidí. ()

Washa84

Úžasný western a pro mne naprosto srdeční záležitost :-) Snad na žádný jiný film se nedokáží dívat 10x do roka :-) 7 charismatických pistolníků a sedm odlišných charakterů, bandité v čele s Calverou, kterého nezapomenutelně ztvárnil Eli Wallach. Nejoblíbenější postavy jsou pro mne Vin (Steve McQueen) a jeho občasná vtipná prupovídka, rozvážný Chris (Yul Brynner), starostlivý Bernardo (Charles Bronson), tichý Britt (Jams Coburn) a starý muž z vesnice (Vladimir Sokoloff). Hodnocení filmu 10/10 - herecké obsazení skvělé, hudba úžasná, kamera perfektní. Originální znění se všemi autentickými zvuky je dokonalé, v dabingu pak u mne suverénně vyhrává verze AB Barrandov z roku 1994. Pokud máte rádi westerny a neviděli jste ještě Sedm statečných, rozhodně doporučuji :-) ()

Gig

Tomuhle říkám správný remake. Kostra a duch stejný, prostředí, doba jiná. Má humor, vážno, napětí, partu správných chlapů s různou náturou různých charakterů. Co víc si přát od výborného westernu. Využít námět Kurusawy ve westernu se snažili i jiní (např. Zneuctění) Ale už nikdy se dle mého mínění nepodařilo to, co tady. Oni jsou totiž jako ten vítr, co zavane nad planinou a zmizí. ()

swinevenca

Báječná muzika, hvězdný obsazení, ctnostný i napřeshubu hrdinové, strhující finále. Tak si to pamatuju odmala a tak jsem si užil i poslední reprízu. A byť s každou další se najde nějaká věc hodná kritiky, seru na to. Nějak kult vzniknout musel a protože se tohle líbilo předchozí generacím bez předsudků, pouštěli to mojí generaci, a tak jsem tenhle western viděl hned po Vinnetouech a na dětský hrdiny se nesahá. ()

klichem

Prijemne hlody v hlaskach. Ale ked mna raz takýto westernovo dobrodruzny zaner plny muzov so srdcom na spravnom mieste neberie. Dokonca som sa chvilami dost nudila. Davala som si na cas s vzhliadnutim lebo som mala iste pochybnosti uz predtym a nechcela som sa nechat nicim rusit. Aj to u mna skoncilo nechvalne. Takze pre mna bohuzial sklamanie. ()

DR.SZ

Kultovní western se u mě dočkal jenom obdivu. Filmař John Sturges se nepokusil o dojemnost osudů westernových hrdinů, ale o zkomedializování postav četností hlášek. Právě díky tomu je ku prospěchu všem divákům, i kdž ke konci větší polovina zemře, podívanou si nelze nechat ujít, upoutá už od začátku. Byť se setkáváme s převzatým námětem, zřejmě je dle hodnocení lepší než předchůdce. Hudba a výprava navíc udaly filmu svěží tempo bez typických dobových zastávěk a zdržování. 95% ()

lobo87

Pre mňa o trošku lepšie ako japonský originál, ale zároveň menej atmosferické ako iné westerny z tej doby. Klasika žánru s úžasnou ústrednou melódiou a kultovými postavami... 80% ()

wopi

marusaj, chápeš, že je to film z r.1960 a je třeba ho hodnotit podle dobových měřítek a ne nahlížet očima 21. století?? ()

Garros

Já vím, jsem ostuda, vidět takovýhle poklad až v r. 2015! Ale když já ty westerny prostě................. No, každopádně. Na tu dobu neskutečný film, kamera, HUDBA a vůbec. Ale i tak mi tam pár scén přišlo špatných - konkrétně např. (POZOR SPOILER) když se zlatokop Harry (Brad Dexter) nesmyslně vrátí prostředkem vesnice aby "pomohl" svým kámošům v přestřelce a vlastně se jen nechá zastřelit. Nebo, že vlastně nikde nebylo vysvětlené proč kopou ty příkopy. Přijde mi to škoda, bylo to nepromyšlené. Ale určitě oceňuji spoustu jiných věcí a film si zaslouží být na předních příčkách žebříčku. 4* ()

Piedone

Posledná repríza s dabingom ČST Brno bola vo štvrtok 27.12.1984 o 17:00 na 2. programe ČST. S týmto dabingom bol film odvysielaný aj v sobotu 20.9.1980 o 20:00 na 1. programe. ()

diccon

Dokonala nesmrtelna westernova klasika. Vyborny je tady snad vsechno. Hudba, scenerie, vsech sedm hrdinu, Calvera i Mexicky senozrouti. ()

solisoli

Keď si chce človek pripomenúť, čo znamená česť, spravodlivosť, dobrotivosť a obetavosť v siedmych odtieňoch rozdielnych postáv, tu si ich vždy opakovane nájde. Koľkokrát sa mu zachce a nikdy pri tomto absolutóriu nezapochybuje, že stratil čas, pretože pre toto dielo sa čas zastavil . ()

pollstro

Z dnešního pohledu nepochybně kultovní a nesmrtelná záležitost na poli westernu, která je zároveň remakem původního slavného originálu Shichinin no samurai od Akira Kurosawy, který o několik let dříve předběhl takřka celý svět a zároveň ho dobyl, co se týče kinematografie. Americká verze The Magnificent Seven si bere z původního námětu jen to nejlepší a tam, kde japonský originál měl slabá místa, tak zde v nich film naopak vyčnívá a zase obráceně. Každá verze má tudíž něco do sebe, je něčím specifická a i když se jedná o stejný příběh, tak jako celek působí každá verze zcela odlišně, což je zapříčiněné přístupem každé národnosti a kultury. Z dnešního pohledu hvězdné obsazení, v té době se jednalo o takřka průměr, téměř každý z herců bojoval o to, aby byl ve filmu vidět co nejvíce a ukázal, co v sobě má a John Sturges to dokázal skvěle uhlídat. Konečně příběh dostává záporáka v podobě Eli Wallacha, bohužel se ale opět nedočkáváme závěrečného souboje, který by zde byl dle mého názoru vynikající záležitostí a hlavně klíčovou odlišností od originálu. Neuvěřitelně mě iritovalo to, že některé scény jsou hloupě převzaty a stejně použity, jako v původním originálu, jako by bylo extra náročné si pouze vypůjčit námět a zároveň přijít s něčím novým, takže místy máte opravdu pocit, že se jedná o pouhopouhé převedení do světa westernu, obzvlášť v první polovině, která je takřka identická. Naopak druhá polovina je zcela odlišná oproti originálu a je opravdu skvělá, protože máte pocit, že sledujete něco jiného a odlišného. Pokud bych měl vybrat svého osobního vítěze, tak mě The Magnificent Seven bavilo mnohem více a to především díky jednoduchosti a přímočarosti ve vyprávění příběhu, který je zde oproti originálu mnohem svižnější a zábavnější, ale úcta zde rozhodně patří Akiru Kurosawovi za jeho kulturní přínos světové kinematografie, která inspirovala mnohé a stále mnohé inspiruje. "The old man was right. Only the farmers won. We lost. We always lose." ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě

16.04.2023

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

09.04.2022

Chystaná velkolepá akční sci-fi Rebel Moon režiséra Zacka Snydera (Armáda mrtvých, Liga spravedlnosti) pro streamovacího giganta Netflix, jež je škálou a pojetím přirovnávána rovnou ke slavným Star… (viac)

Snyderova sci-fi našla hlavní hvězdu

Snyderova sci-fi našla hlavní hvězdu

03.11.2021

Režisér Zack Snyder (Watchmen, Muž z oceli) zdá se našel představitelku hlavní role pro svůj příští snímek. V jeho obří sci-fi Rebel Moon, kterou Snyder točí pro Netflix, a která původně vznikla jako… (viac)