Legendárny western Johna Sturgesa nie je iba majstrovským príbehom o siedmych pištoľníkoch, ktorí sa nechajú najať hŕstkou chudobných mexických dedinčanov, aby bránili ich životy a majetok pred bandou chamtivých banditov. Ide zároveň o prvý remake diela japonského klasika Akira Kurosawu, ktorý dokazuje, aká úspešná môže byť kultúrna inšpirácia, z ktorej ťažia obe strany. Akokoľvek je morálny kódex pištoľníkov a samurajov odlišný, obe skupiny sa púšťajú do boja, v ktorom vyhráva ten najslabší. (ASFK)

MarekT

Westerny nejsou mojí doménou, nicméně tenhle se řadí mezi ty výjimečně sympatické, tento například dokázal docela upoutat díky skvělému obsazení - legendy Steve McQueen, Yul Brynner nebo Charles Bronson. Ačkoli nemám rád u známých jmen z principu dabing, v tomto filmu mě díky podobně významným hercům, jací zde vystupují, vůbec neruší. 70% ()

gabin(a)

Viděno snad po stopadesáté, jako dítě mockrát v kině a v družině jsem k zoufalství paní, totiž soudružky, učitelky a posléze i ostatních členů družiny pouštěla titulní melodii na "gramafónu", až mi s. učitelka desku sebrala a už nikdy nevrátila. V TV si film nikdy nenechám ujít ani teď. Dávají ho docela často. Je prostě dokonalý! Nejsem na westerny, ostatně Sedm statečných původně ani western není, ale tady právě ta westernová atmosféra původních Sedm samurajů ještě umocňuje. Všichni herci perfektní, já mám teda nejradši Calveru-Wallacha a Jamese Coburna. Ještě, že byl film natočený v pomalých a důkladných 60. letech, dneska by to bylo hodně barevné, akční, se spoustou mrtvol a sprostejch slov. ()

campix

Opravdu. I někdo takový jako Sergio Leone v žánru westernů má více než vážnou konkurenci. Tou konkurencí je režisér John Sturges a jeho hvězdami nabitý film Sedm statečných. Opravdu taková koncentrace hvězd se jen tak nevidí (Brynner, McQueen, Bronson nebo třeba Wallach). Co naplat, že příběh není nikterak originální, jenže celý film je nesmírná zábava i pro někoho jako jsem já, kdo westernům rozhodně neholduje. Jedna z největších klasik svého žánru i filmové historie obecně. ()

necisty

To co zde hraje prim je jednoznačně příběh, který až moc hřeje na srdci. Až tak moc, že je bohužel neuvěřitelný, hlavně ne na tehdejším divokém západě. Silně pochybuji, že by v tak drsném období americké historie, jak nám to ukázal MacFarlande ve Všechny cesty vedou do hrobu, se našli takoví jedinci. Že je to ovšem podle skutečnosti nikdo neříkal a mě film upoutal tak jak málokterý. ()

Juto

Dej je jednoduchý, ale mám rád jednoduchosť, niekedy je jednoduchosť dobrá, ale je to skvelý koncept a veľmi dobre postavený. Skutočne tiež pomáha, že akčné sekvencie sú ohromne vzrušujúce a krajiny sú skutočne oslnivé. Scenár je sústredený, vtipný a múdry, pri niektorých príležitostiach možno trochu zastaraný, ale dobre rozvíja postavy a má srdce. A herci sú úžasní. Yul Brynner je tu stelesnením chladu. Dokonalé. 10/10 ()

Martrix

Že nejde jen o hloupou vybíječku, vám dojde od první minuty. Resp. pokud máte oči otevřené a nějaké ty roky odžité, najdete si překvapivě dost materiálu k úvahám. Šéf banditů není jen tupý a bezcitný magor, je formovaný prostředím a dobou a motivací je uživit své lidi...je to chytrý a pragmatický parazit, bojující o život. Když po další jeho návštěvě řeší vesničané, jestli s tím něco udělají, tak opět sledujeme základní principy, které času nepodléhají. Vždy bude skupina lidí, která reaguje na násilí útěkem, nebo přikrčením se a jen málo těch, kteří se bezpráví postaví. Chápete vesničana, který chce utéct jinam, i toho, který své pole neopustí a raději to okrádání vydrží a samozřejmě se jako divák řadíte k těm, kteří se chtějí aktivně bránit :-) Takže se i z vás stane jeden z těch statečných... . Další scéna....pár lidí prohlásí, že hřbitov je jen pro bílé. Jedna postava se zeptá: "a od kdy, to tady takhle bylo vždycky?". Odpověď; "ne, to přišlo až s civilizací". A to prosím najdete v 60 let starém americkém filmu! I když jde o verzremake, je to skvěle napsané i natočené a pro mě je to nejen výborný western, ale hlavně precizní filmové dílo. Je škoda, že mnozí další napodobitelé nepochopili, že to není jen týmovka superhrdinů, kteří ani tváří v tvář přesile nepřestali bránit slabé. Boj o život svůj a svých blízkých, bude mít vždy navrch před ctí a etikou, pokud o něj budete bojovat vy sami a ne vymyšlený a zromatizovaný hrdina. A takto by měl člověk nahlížet na všechny podobné konflikty. Tvoří je pořád stejný typ lidí. Nemají co ztratit, svého života si neváží, takže považují za bezcený i ten váš. Proto by jste to měli být vy sami, kdo ho bude bránit a ne rádobyhrdinové, kteří to dělají pro peníze, z nudy, nebo protože si kompenzují vlastní prázdnotu svého bytí.  Odjezd zbývajících pistolníků, odsouzených dál hledat to svoje místo, je symbolický.  Bez rodiny, žádné takové místo nikdy nenajdou.  Jedinou kaňkou tohoto díla, jsou příliš uspěchaná a podivně zbytečná úmrtí na straně sedmičky.                                              PS: komentář psaný v období probíhající války na Ukrajině, kde se Rusko rozhodlo loupit, znásilňovat a zabíjet. Psaný v době, kdy se většina světa tváří jako jedni ze sedmi statečných, ale ve skutečnosti jsou mnozí z nich jen žoldáci. ()

c.tucker

Naprosto legendární western, muj první, který jsem viděl už jako hodně malej. Od té doby jsem ho viděl hodněkrát, holt výbornej. Všech sedm pistolníků je naprosto perfetních, protože každý má naprosto jiný a geniálně provedený charakter. ()

BoXBe

To je jako bych měl dávat Vinnetuovi čtyři nebo pět hvězdiček. Samozřejmě plné bodové hodnocení filmu, který je pro mě dětskou ikonou westernu, byť si kinematofilové říkají co chtějí a přesto, že jsem viděl Sedm samurajů. Srdcově je Sedm statečných tak hluboko, že nemám sílu jakkoliv hodnotit. A díky babičce a dědovi, kteří mě tehdy poprvé nechali koukat po osmé večer...:) ()

DominikV

Western není můj šálek kávy. U tohoto filmu to ovšem neplatí. Nevím proč, ale na sedm kovbojů proti výrazné přesile bych dokázal koukat do nekonečna. ()

WolfR

Klasika nejklasičtější! Tomu říkám správný western! Nejlepší sestava pravých hrdinů se statečně postaví skupině banditů okupující bezbrannou vesnici. Samozřejmě za zvuku hrdinské hudby! 5 hvězd. ()

mortak

Jsou filmy, co baví, jsou filmy, co poučují, a taky filmy, co formují dětskou duši. Těchto sedm se podílelo na mé výchově obrovským dílem. ()

laik_60

videné nespočetne krát. Ak existuje rebríček westernov, tak tento film je u mňa na prvom mieste, úžasní herci, nádherný scenár, !!!!! ()

FrankSusta

Zajímavá klasika s (pro mě) pomalejším rozjezdem, který je ale i tak narvaný po krk hláškami (a celkově je začátek dobrý). Jediná škoda je to, že (pro mě) zajímavější věci, co by se daly dále rozvíjet, se začnou stávat až na konci, ale zkrátka už se nedají pořádně rozvinout. Což je škoda. Ale ten konec i tak považuji za asi nejlepší část filmu, takže celému filmu (který byl tak na čtyři hvězdy) přidal ještě tu jednu hvězdu. Moc pěkný western:) se skvěle zvolenými herci a hudbou 8-8,5/10 ()

otík

Matka westernů, klasika klasik, jedna velká paráda. Film, který žije svým vlastním životem. Každé slovo je zcela zbytečné, raději si ten film pusťte. ()

tom88

Dobrý, kvalitný, klasický western, no pre mňa to bolo trošičku sklamanie. Film má dobrý dej, ale je to trochu naivné a zo začiatku a ku koncu aj chaotívne. Kameramani zrejme nemali veľa skúseností. Zato herci sú výborní a celý film je sprevádzaný dobrou hudbou, ale to je asi tak všetko. Nikomu neberem, že je to najlepší western, ale ja som čakal viac a určite patrí k tomu najlepšiemu. 85%. ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě

16.04.2023

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

09.04.2022

Chystaná velkolepá akční sci-fi Rebel Moon režiséra Zacka Snydera (Armáda mrtvých, Liga spravedlnosti) pro streamovacího giganta Netflix, jež je škálou a pojetím přirovnávána rovnou ke slavným Star… (viac)

Snyderova sci-fi našla hlavní hvězdu

Snyderova sci-fi našla hlavní hvězdu

03.11.2021

Režisér Zack Snyder (Watchmen, Muž z oceli) zdá se našel představitelku hlavní role pro svůj příští snímek. V jeho obří sci-fi Rebel Moon, kterou Snyder točí pro Netflix, a která původně vznikla jako… (viac)