Legendárny western Johna Sturgesa nie je iba majstrovským príbehom o siedmych pištoľníkoch, ktorí sa nechajú najať hŕstkou chudobných mexických dedinčanov, aby bránili ich životy a majetok pred bandou chamtivých banditov. Ide zároveň o prvý remake diela japonského klasika Akira Kurosawu, ktorý dokazuje, aká úspešná môže byť kultúrna inšpirácia, z ktorej ťažia obe strany. Akokoľvek je morálny kódex pištoľníkov a samurajov odlišný, obe skupiny sa púšťajú do boja, v ktorom vyhráva ten najslabší. (ASFK)

Vědma

Vždycky, když slyším ústřední melodii, vidím sedm statečných chlapů, kteří za dvacet dolarů zachraňují vesnici, která by je nemusela vůbec zajímat, a vzpomínám na sedm (vlastně osm - včetně Wallachova Calvery) herců, kteří je ztělesnili tak, že se na ně nedá zapomenout ani po padesáti letech a věřím tomu, že budou na svých koních přijíždět k vesnici v čele s Chrisem, následováni mladým, nezkušeným a vznětlivým Horstem Buchholzem -většina vstříc své smrti, ještě i pro příští generace a že se najdou mladí kluci, pro které tenhle film nebude jenom naivní a zestárlý. Statečnosti je potřeba v každé době. Kurosawových Sedm samurajů to vědělo taky. ()

Aleee89

Z dílny Sturgese jsem viděla jen Velký útěk a teď Sedm statečných. Nepatří k filmům, které bych vyhledávala, ale jsou dobře hodnocení a náleží mezi klasiku, tudíž jsem se jim nemohla déle vyhýbat. Jenže se mi potvrdily mé obavy. Hudba je krásná a úvodní melodie jasně zapamatovatelná, což je plus, herci jsou výborní, avšak tím u jasně definovatelných kladů končím. To sice neznamená, že zbytek je špatný, ale mám výhrady. Příběh není vystavěn tak, aby udržel pozornost celé dvě hodiny. Všechno je to moc naivní... Nejsem na westerny. Je to zajisté legendární film, ale ne pro mě. ()

kajas

Nikdy jsem nebyla fanynkou westernů, ale po zhlédnutí nové verze "Sedmi statečných" jsem se rozhodla dát šanci i původnímu snímku (teda když nepočítám Kurosawu, chápejte). Asi nedokážu ocenit klasiku, ale kromě velmi, velmi povedené hudby mi ve všech ohledech vyhovoval víc nový remake. Z herců zaujal samozřejmě Brynner a také Bronson. ()

wipeout

Po seven samurai som si vravel, že sa mi nepáčili najmä kvôli neukoľkonásobku môjho veku, ktorý stál medzi rokom výroby a mojím znudeným zážitkom. No tak teda ako u mňa dopadli Siedmi statočný...No bolo to o poznanie lepšie, už aj herectvo sa viac blížilo k predstavám mojim, aj keď stále som mal pocit, že dialógy netvoria suvislý celok ale len sled samostatných viet bez harmonickej nadväznosti. Ke´d si môžem dovoliť ešte jedno porovnanie s japonskou predlohou, tak by som uviedol, že táto westernová podoba zaujme viac najmä pre už skrátenú stopáž, ktorá filmu výdatne prospela. Inak nemohol som si pomôcť ale mal som stále počas psotupného zabíjanie Calverovej bandy, že ich apdlo viac ako ich v skutočnsoti bolo.)) Jednoducho človeka neskoršie narodeného, ktorý nezažil tento film v omnoho skoršom období nemá čo napĺňať nostalgiou, ktorá určite veľkou meirou prispela k tak vysokému hodnoteniu, čo sa ale dá chápať pretože každá generácia bude mať tie svoje filmy na ktorých vyrástala. A tým u mňa The magnificent seven určite nie je preto nevidím problém v udelení nezvyčajných 2,5* ()

Petroff

- "Calvero, ty burani si na nás najali pistolníky!" - "Jen klid muchachos... kolik Vás tady vůbec jééé ..??" - "MNOHO!!" - "Chachachachá ... 1, 2, 3, ...4, 5, 6 ... sedm, jenom sedm... chachachachá... !!" - "Ale za námi stojí Radio 1!!" ()

Genryuusai

Bohužel originálu se to nevyrovná. A podobnosti jsou zarážející až do takové míry, že se Kurosawovi vůbec nedivim, že se soudil - a že vysoudil těžký prachy. ()

Parlay

"Sedm statečných" nabízí úplně jiný typ westernu než Leoneho spaghetti výlety na divoký západ. Jsou vtipnější a neberou se příliš vážně, což je velmi sympatické. Jedná se nepochybně o skvělý film, na který se rád znovu podívám, avšak kvalit takového klenotu, jakým je "Tenkrát na Západě", zkrátka nedosahuje... Plně ovšem chápu, proč se i tato parta kolem Youla Brynnera, Stevea MyQueena a Charlese Bronsona honosí přízviskem kultovní. ()

Sheldra

Největší zápor Sedmi statečných tkví v tom, že jsem je shlédla až po Sedmi samurajích. Co naplat, vedle předlohy jsou prostě druhá liga - nemám sebemenší problém s tím, že jsou postavy kladné až na půdu, že si tvůrci něco pozměnili atd. Čert to vem, kdyby to byla inspirace. Problém je v tom, že v některých částech Kurosawu doslova citují, zatímco jinde ho neúprosně mrzačí ve prospěch amerického sentimentu a laciné podívané - co to mělo být, ten konec, kdy se ti největší profíci nechali nachytat s gatěma dole a pak poskakovali po vesnici jak tajtrlíci, místo aby vymysleli originální strategii? Vždyť to staví na hlavu všechno, co nám naservírovali na začátku! Úmrtí hlavních postav mi taky připadalo spíš jako povinnost převzatá z originálu, než jako něco, po čem by sám režisér toužil, jinak by to tak neslýchaně neodfláknul. Ovšem ústřední sedma (obzvlášť Coburn, McQueen a Bronson) jsou tak nehorázní sympaťáci, že veškeré slabiny obsojně vyvažují. Takže: první dvě třetiny bomba, ale za ten konec bych jim vyťala sedm facek! ()

SgtPepper

Film mého dětství. Nedokázal bych spočítat, kolikrát jsem ho viděl. Vím, že Leoneho kousky tento western hravě strčí do kapsy, ale zkrátka toto je srdcovka. Nejkrásněji naivní film. ()

OG_Swifty

Je až k neuvěření, jak starý tento film je, a přitom je to stále i dnes nejlepší a dosud nepřekonaný western všech dob (alespoň podle mě). Na svou dobu má podle mě tento film úžasné zpracování a atmosféru a samozřejmě perfektní herecké obsazení. Nejraději jsem měl odjakživa Bernarda O'Reillyho a bylo mi strašně líto, když během útoku na vesnici zemřel, obzvlášť kvůli třem zlobivým dětem :) Každopádně spolu s Calverou (Eli Wallach) byl Charles Bronson jednoznačně nejcharismatičtějším kovbojem tohoto filmu. Je zajímavým jevem, že Eli Wallach stále žije (tuším že mu bude brzy 100! let a posledním symbolickým statečným, který s ním drží "krok" je pistolník na útěku Robert Vaughn. ()

JOHN.NY

Nejlepší western! Viděl jsem ho už mockrát a jsem si jistý, že jej ještě hodněkrát uvidím a bude se mi pořád stejně líbit! Kdybych měl vyjmenovávat všechny plusy toho to filmy, tak by to bylo na hodně dlouho... ()

Carlossss

Sice jde o naprosté znásilnění a překroucení Kurosawovi předlohy, ale pořád jde o plnohodnotný film, který můžu vidět pokaždé. Největší mazák? James Coburn... to byl machr. ()

Katarine

Na to, až budou tenhle film dávat v televizi, jsem se těšila od té doby, co zde na stránkách čsfd "působím". A dočkala jsem se. Dokonce musím uznat, že to čekání stálo vážně za to. Nikdy jsem nebyla příznivcem westernů, ani jsem je nevyhledávala (snad jen s výjimkou Vinnetouovek, které mi doma pouštěli odmalička), dokud jsem neviděla Tenkrát na západě. Od té doby jsem naprosto změnila pohled dá se říct skoro na všechny filmy. A teď už k věci: Sedm statečných je věřte, nebo ne, famózní film. Herecké obsazení možná ani nemá obdoby a kdybych se měla vykecávat, podobně bych chválila i všechno ostatní. To, že si zde tento western drží stále své místo mezi 30 nejlepšími filmy tomu jen dost napovídá. Jen mohu ještě podotknout - jeden z nejlepších filmů, který jsem viděla. Sedm samurajů, ze kterých čerpá inspiraci, jsem nikdy neviděla a jak tak čtu komentáře ostatních, asi je vážně trochu troufalé vypůjčit si odtud celý námět, ovšem nic to nemění na mém hodnocení. ()

SonG

Naprostá paráda....Obsazení je fantastické...Kdybych si měl vybrat jeden jediný western, na který se kdy ještě podívám, byl by to zaručeně tento... ()

(mOnkey)

Strnulý výraz holohlavého Yula Brynnera se špičatýma ušima nemá chybu, co ale chybu má, jsou často toporné a křečovitě pronášené repliky, čemuž se nevyhne snad žádná z postav. I přes celkové pojetí se zde najde místo pro malý milostný románek a s ním spojenou trochu sentimentu, která naštěstí nikterak nenarušuje film jako celek. Hudební doprovod je pak už pouze sladkou odměnou bystrému posluchači. ()

lekr

Jeden z nejlepších westernů všech dob!! Skvělá akce a nepřestávající akce, podmaněná geniální hudbou a skvělými herci!! Kultovní film!! ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě

16.04.2023

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

09.04.2022

Chystaná velkolepá akční sci-fi Rebel Moon režiséra Zacka Snydera (Armáda mrtvých, Liga spravedlnosti) pro streamovacího giganta Netflix, jež je škálou a pojetím přirovnávána rovnou ke slavným Star… (viac)

Snyderova sci-fi našla hlavní hvězdu

Snyderova sci-fi našla hlavní hvězdu

03.11.2021

Režisér Zack Snyder (Watchmen, Muž z oceli) zdá se našel představitelku hlavní role pro svůj příští snímek. V jeho obří sci-fi Rebel Moon, kterou Snyder točí pro Netflix, a která původně vznikla jako… (viac)