Vojna svetov

• Česko Válka světů (viac)
USA, 2005, 116 min

Scenárista David Koepp sa inšpiroval slávnym románom H. G Wellsa, ktorého témou je invázia Marťanov na planétu Zem. Jeho príbeh však presunul z konca 19. storočia do horúcej súčasnosti. Robotníka Raya Ferriera (Tom Cruise) trápia problémy v rodine, ktorej členovia si prestávajú rozumieť. Ray sa stane svedkom zvláštnej udalosti, ktorá navždy zmení životy ich všetkých. Akýsi ohromný vojnový stroj na troch nohách sa vynorí z hĺbky zeme a skôr, ako ktokoľvek stihne zareagovať, začne spaľovať všetko vo svojom dosahu. Normálny deň sa náhle zmení na najhroznejší zážitok ich života... (TV Markíza)

panMartin

Spielberg je příliš dobrý režisér, než aby natočil zapomenutelný film. Válka světů v podaní Stevena Spielberga je ohromná a masivní. Příchod mimozemšťanů na scénu byl místy dechberoucí. Příběh nesleduje jen válku marťany, ale příběh Raye (Tom Cruise) a jeho dvě děti a to jak sami prožívají invazi a konec světa. Film má pěkné vizuální efekty a Tom je samozřejmě super herec. Výborný byl výběr Dakoty Fanning do role malé Rachel. Tim Robbins byl, ale pěknej magor. Film je dost depresivní a trošku napínavý. Čekal jsem větší přímý kontakt s mimozemskou civilizací. Jen závěr asi zklamal většinu, ale pokud je to takhle i v knižní předloze, víc se s tím udělat nedalo. ()

Deyw

Skvely..cruise jako tata nahovno je super :D nadherny prisery, krasna kamera, super napad..typickej spielberg...radost pohledet! ()

Triple H

Slušné, ale pre mňa je Vojna svetov dôkazom, že Spielberg buď už trošku stráca paru, alebo aj jemu sa skrátka občas nezadarí (možno nemal film natáčať v tak prekotnom tempe). Efekty sú výborné, rovnako ako kamera, aj celý zvyšok výpravy. Aj samotný nápad pozerať sa na inváziu optikou jednej dysfunkčnej rodiny mi prišiel zaujímavý. Ale je tu jeden problém- film v tých rodinných scénach nie je pôsobivý. A keď už sa rozhodnete natočiť inváziu mimozemšťanov z pohľadu troch ľudí, tak by ste si mali dať záležať, aby ich osudy neboli divákom ukradnuté. Tom Cruise mne osobne vôbec nevadil, ba dokonca by som povedal, že hral naozaj dobre a robil čo mohol. Problém mám s ostatnými. Justin Chatwin ani na okamih nepôsobil ako Cruiseov syn, takže ich scény pre mňa nefungovali. Dakota Fanning zase talent má, ale v tomto filme je NENORMÁLNE otravná. Každú chvíľu škrieka ako šialená a po čase to začne tak liezť na nervy, že mi to úplne sprotivilo celú jej postavu. Tim Robbins bol v pohode, ale tam som zase neveril Cruisovej postave, že by mu spravila to čo mu spravila. Priznám sa, že problém som mal aj so scénami ako "horiaci vlak", "rieka plná tiel", "zaprášený od ľudského popola"-- tieto mali byť pôsobivé a dramatické, ale pri každej z nich sa moja kinosála celkom nahlas rozosmiala. Ako keby Spielberg v tom rýchlom tempe nevychytal tie drobné nuansy, ktoré sú pre kvalitný film tak dôležité. A záver síce nie je úplne vypatlaný, ale že by tí mimozemšťania boli takí blbí a drobný detail s vírusmi si neošetrili som veľmi nežral. ()

TomStall

Sci-fi, které mě opravdu dokázalo přimáčkout hluboko do sedačky už od prvního průletu jeřábem a nepustit celý film. Pokud si dobře pamatuji, v kině jsem ho navštívil čtyřikrát, což je u mě rekord. Spilberg tohle prostě režírovat umí a já si jen z celého srdce přeji, aby se k tomuhle žánru minimálně ještě jednou vrátil. A Tom Cruise zde podává nejlepší výkon své kariéry. ()

Decker

Neco tomu chybi. Necetl jsem knihu a neznam presnou zapletku a ta ve filmu neni natolik rozvinuta, aby vsechny deje a skutecnosti byli dostatecne vysvetleny. Spielberg zkratka po pul hodine otukavani divaky zavali kolosalnimi scenami a zadne sahodlouhe vysvetlovani a jine se nekona. Co se tyce tech kolosalnich scen tak efekty jsou jednim slovem brilantni. Zvuk me desil do morku kosti, nebot veskere zvuky stroju jsou tak mohutne ze to ve vas necha hluboky dojem. Napriklad sceny v dome Harlana (Tim Robbins) jsou opravdu temer horove a velmi napinave a to predevsim diky dvoum vecem, brilantnimu ozvuceni a zakladni hororove poucce, nebot co clovek nevidi toho se nejvic boji a jak to jiz predvedl Shyamalan ve Znameni nebo Scott ve Vetrelcovi ma tato prosta technika silny ucinek. Co se mi dale velmi libilo, ze Tom Cruise nestrhava vsechnu pozornost na sebe, pripada mi dokonce docela pasivni a nevyrazny, ale to vyplyva z jeho charakteru a pusobi na me o to presvedcivejsim dojmem. Namet a samotny scenar zpracova spousty zajimavych myslenek, ale jak jsem jiz naznacil je skoda ze spousta z nich neni dotazena, ale jen tak namatku musim vystihnout dva momenty, ktere mi utkvely v pameti. Za prve scena, kdy rozvasneny dav nejdrive vyhodi Raye (Cruise) z auta a nakonec zabije noveho majitele. Je zde videt jasna psychika davoveho jednani a skvely podtext k podstate samotneho cloveka a jeho prirozenych pudu. A to si lide mysli ze jsou civilizovani. Za druhe scena kdy Ray nejspis zabije Harlana narazi na ideu za v zoufale situaci (valka, strach, bezmoc) i ten sebecivilizovanejsi clovek najde svuj nejstarsi pud a bezmyslenkovite jej provede. A tom je cela idea teto scifi, o lidske civilizaci, o tom jak lide s*erou na prirodu a mysli si ze vse projde bez poskvrny, o tom jak dnesni doba stale vice nabyva dojmu nedotknutelnosti a stale vice se lide stavaji sobectejsimi (opet narazka na Raye), zbabelejsimi a necestnymi. Mozna ze to tam primo neni obsazeno, ale naznaky jsou dozajista patrne a Spielberg to jiste chtel sdelit. ()

COF_666

Vizuálně i obsahově výborný snímek! Škoda že Dakota Fanning umí jen řvát, podle těch řečí o velkém talentu jsem čekal daleko víc. ()

fantoci

Film je skutečně nádhernou, napínavou a strašidelnou podívanou. Plný napětí, zvláštních efektů a atmosféry invaze mimozemšťanů na Zemi. Není to jako Den nezávislosti. Tento film je skutečně o něčem jiném je vyprávěn jiným způsobem. Ale plných deset bodů si nezaslouží. Vytkl bych mu několik nelogických kotrmelců, které zde nechci blíže popisovat, abych neprozrazoval děj. Snímku bych vytkl až moc nepřirozeného sentimentu a dojemnosti. Tím to často američtí tvůrci kazí. Filmu bych vytkl i předposledních 10 minut. Je to jinak skbělý film podle skvělé původní knihy. ()

matezzz

Není to žádná velká sláva, ale na jedno, dvě shlédnutí je to příjemná zábava. Tu ovšem dokonale zkazí odfláknutý závěr. ()

hans500

Nadprůměrné Sci-Fi. Spielbergova režie tradičně výborná, nechybý kvalitní scénář a perfektní herecké výkony (Cruise byl skutečně skvělý). Navíc je film podpořen vynikajícími efekty (dobré je, že film nestojí jen na nich, ale ty jsou spíše jako doplněk dobrému příběhu). ()

FilMiki

Tak tenhle film je teda "hodně slabej Spielberg".. Studio asi potřebovalo hodne rychle vydelat jinak si to nedokazu vysvetlit. Herci, prostředí, triky..všechno super, ale kýčovitý scénář a kýčovité chování nezachrání ani výborná Dakota Fanning.. ()

eJacques

Skvělá podívaná, co se efektů týče, dobrý příběh, ale to je asi tak všechno... Hodně lidí zde nadává na konec, ten mi nevadí, ale co mi doslova dere nerv, je uřvaná neurotická holka s přiblblým synkem, které Cruise pořád tahá s sebou, celým filmem se táhne rodinná křeč, slzy, dodávání sebevědomí, kecy typu "rodina musí držet spolu" apod. Z těch Hollywoodem povinně předepsaných amerických patosů už je mi blivno, musí tam být vlajka, černoch, asiat, žena a sladká rodinka... No budiž, ale kdyby vyumělkované rodinné vztahy nezabíraly půlku (!!) stopáže, dal bych i plný počet, takhle 2* dolů... ()

filmmovier

Vcelku povedená katastrofická sci - fi. Jen té akce mohlo být méně. Dakota má holt smůlu - už zase potkala ufouny. Já jsem se bavil dobře. Pro mě je Válka světů poněkud slabší Spielbergův kousek. ()

Doudis19

Překvapivě hororové sci-fi, kde mimo perfektních efektů potěší Tom Cruise jako lidsky chybující a vystrašený trouba. Tři, čtyři scény legendární! ()

chelseaman22

Koukatelné, avšak strohé a infantilní jako novoroční projev hlavy státu. Je peckovní, že dlouhonohé potvory zkatujou každou lidskou osobu, jež se na ulici vyskytne. Nepěkné je však to, že machr Cruise tyto zlořády porazí jediným granátem. Námět je slušný, avšak samotné provedení v kontextu s nutným a pro lidstvo dobrým koncem je stádní jako lidstvo samo. 74% ()

Motinski

Prvé čo ma napadlo po dopozeraní bolo, že Vojna Svetov nie je bežné scifi o invázii. Dokonca je v mnohom odlišné aj od Spielbergovej staršej tvorby. Veľmi osobné, bez politiky, bez globálneho riešenia situácie, no proste viac o jednotlivcoch ako o akčnom nášupe. Veľa scén vedelo držať v napätí dlhšie ako pár minút, no koniec mi nesadol že vôbec. ()

UhLee

(7/10). V době uvedení byla Válka světů rozhodně nadčasovou podívanou. V roce 2022 se na to pořád kouká náramně a má to opravdu silně ukotvené momenty. Docela zajímavé bylo, že jsem se v jednu chvíli smál a za pár sekund jsem s hrůzou sledoval co se bude dít. Fakt tady byly někdy kontrasty jako kráva. Spielberg odvedl práci na výbornou. Máme tady plno nápadů, které jsem nikde jinde zatím neviděl. Dokonce tady ukázal i mimozemšťany, což jsem absolutně nečekal. Většinou je to tak, že se ukáže jejich koráb, nebo jenom oni. Málokdy jsme svědky mimozemského života se vším všudy. Musím brát v potaz, že to bylo podle knihy, takže mnohé nápady nepocházely z režisérovy hlavy. Tom Cruise tady hraje to, co vždycky, takže spokojenost. Jediné výhrady bych měl k jeho dětem. Upištěná Dakota Fanning byla jedním z důvodů, proč jsem měl často úsměv na tváří, i když bych měl mít kamennou tváře. No a ten jeho syn se mi zdál jako hodně špatný herec. ()

Magneto

O,moj,bože.Tá atmosféra,tá kamera...Toto je pravý filmový orgazmus v réžii najlepšieho režiséra všetkých čias.Nieje to klasický summer blockbuster o celosvetovom boji proti mimozemšťanom.Skôr je to komorný roadmovie-thriller. Pri pár scénach som mal strašne skľúčený pocit a prišlo mi zle od žalúdka...Napríklad scéna, kde Dakota Fanning vidí v rieke mŕtvoly ľudí a slnečný svit, ktorý sa odráža v rieke sa jej objavuje na tvári a vytvára vizuálne pocit úzkosti. V spojení s hudbou je to ešte horšie a vôbec bz som nebol prekvapený, kebz slabší jedinci dostali záchvat úzkosti...No a takých scén je tam ešte pár a celkovo je film dost ťažký na emócie...Rýchly koniec je iba logicým vyústením celkového rázu filmu, takže pre mňa jednoznačne 100 percent!!! ()

Honzíno

Výbroná výstraha lidem, aby toho válečného běsnění už konečně nechali, protože mohou existovat daleko horší hrozby... Nebýt zpívajícího Toma Cruise, až moc růžově natočené finální familiární scény, méně předsvědčivého Tima Robbinse a nebýt toho, že jsem dříve viděl Scary movie 4 než tento počin, bylo by mé hodnocení zřejmě za víc. Takhle jsou to silné tři hvězdy, pro unikátní a velice působivý snímek, který rozšiřuje a zároveň i sbližuje několik žánrů (sci-fi, katostrofické, horror), zároveň však jeden z nejslabších Stevena (LW. TJP byl zábavnější). S odstupem času zjišťuji, že se na to nechci podívat znovu, že ve mě Válka světů tolik nezanechala, proto jsem změnil lehce hodnocení a komentář. Prostě 70%, ale více hvězd dát nemohu. Pozn.: Jsem velký fanda žánru. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (viac)

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

21.03.2016

U Disneyho konečně pohnuli s Indiana Jonesem. Pátý díl půjde do kin 19. července 2019 a natočí ho Steven Spielberg, samozřejmě s Harrisonem Fordem v hlavní roli. George Lucas by se na pokračování… (viac)