Nikto nepozná jeho minulosť, dokonca ani on sám. Prečo sa ho však pokúšajú zabiť?
Jednej búrlivej noci vyloví talianska rybárska loď z mora muža, skôr mŕtveho ako živého. V chrbte má guľky a pod kožou štítok s číslom bankového konta v švajčiarskej banke. Trpí úplnou stratou pamäte. Postupne zisťuje, že ovláda bojové umenia, dohovorí sa v niekoľkých jazykoch a že si poradí s každou zbraňou. V zürišskej depozitnej schránke, nájde hneď niekoľko cestovných dokladov, vysokú hotovosť, pištoľ a meno Jason Bourne s parížskou adresou. A tak Márii, prvému dievčaťu, ktoré stretne, ponúkne 10-tisíc dolárov za cestu do Paríža. Až tu, s pomocou Márie, ktorej život prevrátil hore nohami, začne skladať prvé kamienky do mozaiky svojej tajomnej minulosti... (oficiálny text distribútora)

Disk

Bez Jasona Bournea v podání Matta Damona by se těžko zrodil James Bond Daniela Craiga. Aneb jak kontrastně působí vedle sebe snímky Dnes neumírej a Agent bez minulosti, které šly do kin ve stejnom roce. Agent bez minulosti sice za téměř dvacet let dosti zestárl, ale stále je to krásná podívaná. Sledovat tehdy ještě mladého Matta Damona je jednoduše radost. Jakkoli panovaly na place hádky, výsledný film stále působí celistvým dojmem, přičemž pro Čechy a Češky je fajn sledovat, která místa nakonec nahradily české lokace. Doug Liman vytvořil stále svižný, byť oldschoolový snímek a Matt Damon se pro roli Jasona Bournea doslova narodil. Jako úvod celé čtyřdílné série je Agent bez minulosti fajn, ovšem teprve v dalších dílech nabral Jason Bourne ten správný směr ()

Aky

Profesionálně bezvadně a atraktivně zvládnuté dílo o tom, že nikdo nemůže být vlastněn jakoukoliv vládou. A jestli se to vláda pokusí a dostane přitom na frak, pak dobře jí tak, ať byly použité jakékoliv prostředky. Při této obraně je každý vždycky v právu. ()

Ruut

UPDATE 2021: Po letech to už tolik nepíše. Akce se zrychlila aje pravda, že John Wick jede na jiný pohon. A i ten Bond se s Craigem zmátořil.----- Pryč s trapnými bondovkami. Je tu Jason Bourne !!! Inteligentní akční film s kvalitní zápletkou. ---- Po opakovaném shlédnutí v rámci "filmového maratonu" celé Bournovské trilogie je jednička nejméně akční. Ale tady to nejméně ve srovnání s drtivou většinou akčňáren nového tisíciletí znamená stále absolutní špičku. ()

S.Quentin QUALE

Dokonalá, pionýrská a dnes už i hojně vykradená akčně-thrillerová legendární naháněčka, jejíž styl si půjčilo za těch slabých 11 let nespočet filmů včetně nejnovějšího, suverénně nejlepšího a nejvýdělečnějšího 007. První díl položil základ všeho, hlavně pak výkon Matta Damona, kterému roli "vymazaného" zabijáka sežere každej aji s navijákem. Tohle je přesně ten reálný styl akce, který jsem ochotný sladovat, ba dokonce se mi libí. Prostě parádní akční masáž. Doporučuju! ()

vteco

Jason Bourne v pozici špióna s amnézií dává akčním filmům tak trochu nový směr. Skvělá režie, která nelpí jen na penězích utopených v akčních scénách, ale hraje si s příběhem, emocemi a atmosférou, opravdu boduje. Samotný Matt Damon plní svou roli více než dobře a nechává se svou postavou skvěle pracovat. Samotná akce a triky jsou provedeny velmi dobře a rozhodně neurazí. Hodnocení ubírá občas trochu vláčné a táhnoucí se tempo. /80%/ ()

HAL

Jeden z nejlepších špionážních/akčních snímků dělá čest své knižní předloze (Robert Ludlum - The Bourne Identity). Film stojí hlavně na Matu Damonovi, představiteli hlavní role kterému jeho přeměnu z "obyčejného" člověka bezezbytku uvěříte. Například nejlepší moment filmu podle mě je když Bournea zastaví dva policisté v parku a on je díky natrénovaným reflexům bez mrknutí oka bleskově odzbrojí a zpacifikuje, a pak se zastaví a nechápe jak to dokázal, protože si nic ze své minulosti a výcviku nepamatuje - a to vše poznáte jen z výrazu Damonovy tváře. A jeho výkon je dostatečně podpořen citlivou režií, která nedělá z filmu jen séri akčních sekvencí, ale ukáže akci jen občas, zato se znásobenou efektností. 9/10 ()

Satan

Kvalitní převedení románu Roberta Ludluma na filmová plátna. Příjemný evropský, poctivý styl špionážního vyprávění a akčně zajímavé scény dělají z Bourne Identity sice nejslabší díl celé povedené trilogie, avšak lépe už to v mezích rozpočtu snad ani natočit nešlo. Navíc postava Jasona Bournea konečně vyšvihla Matta Damona do nebeských výšin, ve kterých se dodnes pevně drží. Rolička Owena neméně potěší a některé scény stále pevně drží v paměti (závěrečný skok, honička v Paříži, útěk ve Švýcarsku). [Přesná stopáž: 114 min] ()

Javert

Takhle by měl vypadat špionážní film. Přiměřeně realistické akce, dobré herecké výkony, svižná kamera. Hned první Bourne se nadmíru vydařil. ()

mzss1

Rozhodně nejlepší díl ze všech Bournů. Ze začátku je třeba zdůraznit, že tato špionážní akční série je někdy dost komplikovaná, takže je tu možnost, že se divák v nějakých okamžicích může ztratit. Jednička tak složitá není. Má výborný příběh, nějaká akce se tu najde, málo jí není, hudba je vydařená. Přístupnost PG-13 mi vůbec nevadí, drsnost by se tu asi nehodila. Takže film hodnotím na 85% = **** ()

k212

Že obliba evropských reálii v Hollywoodských bijácích stoupá, je už zřejmé několik let. Ale jen málokdo jich dokáže využít tak efektivně, jako se to podařilo v tomto dílku. A je to také díky zajímavému hereckému obsazení - počínaje netypickým a velmi charizmatickým Damonem, pokračuje Potentovou, která solí napřeskáčku němčinu a angličtinu, Chrisem Cooperem, který v ambivalentní postavě šéfa odvedl zajímavou práci a konče třeba Clivem Owenem, jenž si střihl roličku zabijáka tak lidsky, no prostě člověk zalituje, že to schytá. Agent bez minulosti ukazuje, že špiónský žánr ještě neumřel, a že i v době akcí napěchované popcornové zábavy má ještě co říci klasický žánr. ()

kingik

Rybář nalezne napůl utonulého mladíka. O jeho minulosti vypovídá pouze implantovaný čip s číselným kodem. Muž postupně zjištuje, že ovládá bojové umění i zbraně, v depozitní schránce má obrovskou hotovost a falešné doklady - a že je kvůli svým někdejším chlebodárcům ve smrtelném nebezpečí. Je to snímek, který z Matta Damona udělal akční hvězdu. Režijně to není zrovna dvakrát zvládnuté a Limanův přístup je až mírně odbytý, protože filmových chyb je v tomhle opusu požehnaně. Damon roli zvládá překvapivě dobře, i když není snadné si na něj zvyknout. Franka Potente zastupuje něžné pohlaví. Je tu dost prostoru pro akci, napětí a výbuchy, ale logiku v tom nehledejte. Mé hodnocení: 60% ()

Legas

Dynamický, chytrý, moderní akční film. Bourne s jistotou nahradil již zestárlého Bonda, patřícího do minulého století. (ani po Casino Royale neměním názor, protože to pro mě prostě nebyla bondovka) ()

Webb

Nejprve se musím přiznat, že jsem viděl druhý díl aniž bych viděl ten první. Agent bez minulosti má poměrně složitý, ale důmyslně propracováný příběh, spousty špinavý politiky tajných služeb. Děj je v neustálém pohybu, udržuje vás v napětí a čekáte, jak to vše dopadne. Skutečně famózní akční film s prvky akce, napětí, vážnosti, citu a jemnosti. Mattovi tahle role sedla úžasně (s Frankou Potente po boku) a dá se mu uvěřit, že si ze své minulosti opravdu nic nepamatuje. Postupné odkrývání minulosti působí jako magnet. Neumím si představit na jeho místě někoho jiného. Skvělej hereckej koncert Matta Damona. Scéna kdy používá tužku jako zbraň byla vynikající, když si k tomu ještě připočítam, že se Matt nenechal dublovat tak klobouk dólu a oba palce nahóru. Film je dělaný podle knižní předlohy Roberta Ludluma, který píše velice kvalitní příběhy (a dokonce tak kvalitní, že už byl několikrát obviněn z vyzrazování tajných informací). Jason Bourne je opravdu hodně drsný týpek. Matt Damon je opravdu velice přesvědčivý s pistolí, nebo když se ohání s bojovým uměním je dost dobře uvěřitelný. Když se mašina Bourne rozjede, už ji nic nezastaví. Je to moc pěkně odrežírované, akce je přehledná a charaktery jsou dostatečně prokreslené. Honička s Mini Cooperem neměla chybu a když se k tomu všemu přidá ještě Profesor - Clive Owen v roli zabijáka, (ten chlápek má úžasný charisma) podtrhuje to všechno. Dalším plusem pro mě bylo, že se film natáčel v Praze. Např. švýcarská banka je ve skutečnosti pražská pošta v Jindřišské ulici v Praze 1 u Václavského náměstí. Scéna, která mi jako jediná snad přišla jemně přitažená za vlasy byl sešup Jasona z pátého patra na zádech mrtvého chlápka, nic se mu nestane a ještě stačí dát chlapovi běžícímu po schodech Head shot. Sečteno, podtrženo, vynikajicí film se skvělým zpracováním, který se tlačí na horní příčky. [8/10]8/10 ()

IQ Tiqe

Jedna z mých kultovních trilogií. Byť teď po asi 4. zhlédnutí mám pocit, že jsem si 1. díl trochu vysnil. Ne, že by to bylo napočtvrté zklamání, ani v nejmenším, jen jsem dostal méně akce a méně hudby, než jsem čekal. Teprve od dvojky to Moby a Powell pořádně rozbalí. # příběh 8 | hudba 7 | humor 0 | akce 6 | napětí 3 | pustil bych si znovu 9 ()

Jordan

voľné pokračovanie sa mi páčilo viac, bourne sa so svojimi súpermi viac zahrával, akcie bolo viac, humoru tiež, ale aj Agent bez minulosti je pomerne inteligentný (na žáner, v akom sa pohybuje) akčný thriller, ktorý sa dá pozerať od začiatku až do predvídateľného konca. úplne príjemný a v pohode mainstreamm, u ktorého vidno, že niekedy je dobré držať sa žánru a nepokúšať sa kľučkovať medzi štýlmi - narážam tu na to, že téme "straty pamäte" a jej následného nachádzania, sťaženého tým, že ak je niekto agent, musí celý okolitý svet - dokonca aj jeho kolegovia, predstierať, že je niekto iný a teda dotyčný má v amnézii fakt problém dozvedieť sa, kto a čo je zač, je venovaný priestor natoľko veľký, aby nerušil peknú akciu a žáner no aby zárovň nezanikol jej potenciál ()

Anderton

Kto by to bol povedal pred premiérou Limanovho remaku, že vytvoril základ pre jeden z najväčších filmových fenoménov prvého desaťročia 21. storočia. Pamätám si na kritiky, že Damon je mimo, s Potente im to nefunguje, réžia je nijaká....je to blbosť. Bourne je strhujúci akčný film, ktorý nás ženie dopredu vďaka amnézií hlavného hrdinu a jeho pátraniu po svojej identite. Veľmi osviežujúce sú exteriéry európskych metropol, od ktorých neupustil ani Greengrass. Akcia je zatiaľ prehľadná....vieme, čo nasledovalo....:) ()

Frajer42

Nuže, film mě nijak závratně nenadchnul. Až na Matta Damona byly i herecké výkony celkem průměrné. Docela zajímavý nápad se ztrátou paměti, který vygradoval až k naprosté stupiditě. Jediné co se mi trošku líbilo byly akční scénky, kterých nebylo moc ani málo. ()

boshke

Po filmu 96 hodin druhý v krátké době zhlédnutý a nadmíru dobře hodnocený akční thriller. Ale zatímco 96 hodin mne ihned vtáhl do děje a Bryan si okamžitě získal mé sympatie, Bourne - postava, příběh a vůbec celý film - mne nechal naprosto chladným. Film jsem pouze nezúčastněně sledoval a osud hlavního hrdiny mi byl docela ukradený. A právě tento aspekt filmu mi přijde důležitý; herci, kameramani, osvětlovači či zvukaři se mohou snažit, jak chtějí, ale pokud výsledek jejich práce diváka "nechytne", přišlo všechno to snažení vniveč. Jakkoli tedy mohl být Bourne precizně natočen, mne si nezískal. Uvidíme, jak se bude dařit dalším dílům trilogie... 70% ()

Kothy

Kvalitní film Mattem Damonem. Kam de na něj hrabe James Bond. I s vymazanou pamětí a bez technických vymožeností dokáže dát svým protivníkům zabrat. ()

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

30.04.2024

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Britský herec Jamie Dornan (Synchronic, Anthropoid) byl obsazen do hlavní role v připravované koprodukční limitované sérii s jednoznačným názvem The Tourist. Natáčení šestidílného seriálového… (viac)

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (viac)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav