Nikto nepozná jeho minulosť, dokonca ani on sám. Prečo sa ho však pokúšajú zabiť?
Jednej búrlivej noci vyloví talianska rybárska loď z mora muža, skôr mŕtveho ako živého. V chrbte má guľky a pod kožou štítok s číslom bankového konta v švajčiarskej banke. Trpí úplnou stratou pamäte. Postupne zisťuje, že ovláda bojové umenia, dohovorí sa v niekoľkých jazykoch a že si poradí s každou zbraňou. V zürišskej depozitnej schránke, nájde hneď niekoľko cestovných dokladov, vysokú hotovosť, pištoľ a meno Jason Bourne s parížskou adresou. A tak Márii, prvému dievčaťu, ktoré stretne, ponúkne 10-tisíc dolárov za cestu do Paríža. Až tu, s pomocou Márie, ktorej život prevrátil hore nohami, začne skladať prvé kamienky do mozaiky svojej tajomnej minulosti... (oficiálny text distribútora)

Ham.and.eggs

Matt Damon neni zas tak dobrej herec - a do tohohle snímku by se určitě dalo najít lepší obsazení... ...těžko říct jestli je režie tak odbytá, jak zde mnozí píšou - já bych práci Douga Limana definoval spíš jako "osobitou"... ...každopádně film je příjemným úvodem do trilogie, která za shlédnutí stojí... ()

aslavey

Jakmile se můžu podívat na všechny 3 Bourney po sobě, mám z prvního dílu vždycky největší radost. Konečně je vidět, že na dobrou akční jízdu a skvělou svižnou podívanou, nemusí padnout tuny TNT a zničenýho plechu. Stačí jeden minicooper a 15 francouzských policejních Cetröenů. Děj má spád, nenudí ani chvilku. A Matt Damon? Ten ze svýho neagenstkýho vzhledu dokáže jen těžit. Role mu překvapivě dobře pasuje. A ani mi nevadilo, že ve filmu není vlastně ani jedna pěkná ženská :) 4,5* za skok ze schodů a bezchybný headshot.. Vím, že je to superagent, ale i tak.. :) ()

Akana

Kvalitní moderní akční film. Nevím sice, v čem spočívá ta aura výjimečnosti, která se nad Bournovskou sérií vznáší, ale třeba pochopím s dalšími díly. Odstartováno je nadějně. A France Potente to ještě nikdy tak neslušelo jako tady. ()

Relli

Spokojený po všech stránkách. Akce výborná, promyšlený příběh (v rámci akčních možností), který má hlavu a patu. Je vidět, že se nad tímto projektem přemýšlelo. Skvělé obsazení. Celková spokojenost - víc od akčního filmu neočekávám. ()

Hapretor

Velmi svižný a nápaditý thriller se sympatickým M. Damonem. Milé překvápko. Na více jak jedno kouknutí to není, ale zabavilo královsky. Škoda dalších dílů. Jen nastavovaná kaše. ()

Andronikos

Fascinujúci príbeh, ktorý udržuje diváka v napätí a v zvedavosti od prvej do poslednej minuty, ucelený príbeh, zakončený jednoduchým, ale o to pôsobivejším happy endom. Postavám možno vytýkať len dve veci: Bournemu to, že je až príliš nepolapiteľný v konfrontácií s celou tou mašinériou, jemu a Marii to, že pri premýšľaní, načo je komu niekoľko pasov, zbrane a isté znalosti, zručnosti a inštinkty, vykazujú až príliš malú dávku fantázie. Bez oboch chybičiek na kráse, rep. na realistickosti by film však nebol taký skvelý. Vyslovených akcií tu síce nie je príliš mnoho, ale inherentná akčnosť nás sprevádza celý čas. A keď už Bourne nejakú tú pušku z police vezme, aby ňou vyplašil kŕdeľ vtákov nad protivníkom, ide o naozaj pamätnú scénu. Základom je ale ten napínavý príbeh a neustála dynamika deja! ()

Sorry

V době, kdy jsem si myslel, že akční filmy z hollywoodu se neobejdou bez testosteronových explozí, vypracovaných neohrožených macho hrdinů s nějakou moralistickou hláškou a sympatickou 90-60-90 modelkou bez špetky hereckého talentu (neříkám, že se na takové filmy stejně nepodívám), Agent bez Minulosti se na mě vrhl jak uragán. Skvělá ,,realistická" akce, kamera za pohybu, hrdina, který vlastně jen chce zjistit, co se to děje, proč po něm někdo jde. Ano, dívka tam nakonec je, ale spíš jde o zmatenou osobu než plátnovou svůdkyni. Skvělých 5 hvězdiček. ()

Heroine

Že bych byla zase nějak unešená, to se říct nedá. Je to dobře vystavěný thriller, s celkem zajímavou zápletkou, a kvalitním obsazením. Radši používám slovo "kvalitní", než slovo "dobrý", protože Matta Damona nemám ráda, a poměrně špatně se mi na něj kouká. Hrál to ale dobře, takže kvalita se upřít nedá. Nejlepší byl samozřejmě Clive Owen, a dobrá je i Franka. Co se týká působivosti, nějaký extra dojem to na mne neudělalo. Zkouknu další díly, a uvidím. Jo, a taky se dobře koukalo na všechny scény, kde se Bourne s někým popral. Dost slušný výkon. Mohlo tam být klidně takových scén víc, na úkor nudných stříleček na schodišti. ()

RedDuck

Na film jsem se šel podívat s pocitem neradostné povinnosti. Viděl jsem třetí, nejvýše hodnocený díl a když jsem viděl že bohužel tahle trilogie z top 200 jen tak nezmizí, nezbývalo než svou nechuť překousnout a za jeden večer zbytek týhle akčárny dokoukat. I díky nízkému očekávání a originálnímu znění bez titulků pro procvičení angličtiny mě snímek příjemné překvapil. Zachovaly se ty hlavní přednosti (správně syrové boje zblízka, slušná atmosféra cestování po Evropě) a přidaly se faktory jako roztomilá zmatenost ústřední dvojice. V tomto díle byli střihač s kameramanem ještě docela zdraví a neměli při své práci pověstné bourneovské epileptické záchvaty, takže se na to i dá slušně koukat. ()

GOREGASM

Jednoznačně stěžejní film pro kariéru Matta Damona, který z něj udělal nový prototyp inteligentního akčního hrdiny pro třetí tisíciletí. Ohromně filmu prospívají svěží evropské lokace, které se odrážejí i na celkovém... "evropském" vizuálu. Limanova režie už se přecijen více drží hollywoodské školy, a přestože je děj opravdu našlápnutý, tak především ve druhé třetině díky Limanovi ztrácí tempo. Jakkoliv se mi před deseti lety v kině zdála Limanova akce výborná, dnes ubírám nohu z plynu a vystačím si s termíny, solidní se zbytečnými a rušivými detaily navíc (dvě milimetrové headshoty mezi oči + pár dalších nonsensů). Nicméně tehdy ještě "zelenáč" Matt Damon válí, Franka Potente je úžasná (subjektivnímu dojmu se meze nekladou) a Powell svými smyčcovými motivy zatím jen decentně přiživuje Bournův adrenalin. Podtrženo, sečteno jako zahřívací kolo před nástupem Paula Greengrasse je Limanův nejlepší film akceptovatelný. 70% ()

kkarx

Předělávka pro mě nezapomenutelného Agenta beze jména nedopadla špatně. Trochu seriálová atmosféra plus pro dnešní akční filmy nezbytné ptákoviny (co to mělo být na té usa ambasádě huh?) malinko snižují kvalitu. Přece jenom špionážní téma by se mělo držet trochu víc při zemi co se týče akčních scén, jinak vznikne bondovka bez nadsázky. Někdy to vcelku fungovat může (viz Šakal s Brucem Willisem nebo též podobný Hon na Šakala), pokud se film nebere příliš vážně nebo jde-li o béčko. Naštěstí akce je povětšinou dávkována ve snesitelné míře a jen občas si člověk poklepe na čelo. 70% ()

Marykus

Moje oblíbená série CIA detektivek. Baví mě pořád stejně dobře. Režie, herci, námět, prostě super! Není to taková ta blbost co Hollywood občas vypustí ven. Když bych měl někomu doporučit nějakou akční detektivku, tak tuhle! ()

BeranSon

Začátek slušně rozjeté série je taktéž slušně rozjetý! Nástup do filmu přijde přeci jen okamžitě, ale co film získá na začátku postupně ztrácí a kouzlo několika prvních minut vyprchává, ale nikdy nedozní úplně. Přesto Doug Liman vyždímal z podmětu -- ztráta paměti --maximum co mohl. Jak již jsem řekl počátek je fakt fascinující, dosazení faktu, že si subjekt pamatuje jen některé věci a ty mu jsou jako po másle je skvělé. Matt Damon uhrál co mohl, někde jen malinko zaškobrtnul, ale vždy se sebral a rozjel se jak mohl. Dobré je že se tvůrci taktéž krotili s akcí, kdyby tam narvali o jednu automobilovou honičku více, asi bych to nerozdýchal, už takhle to bylo akorát. - 7/10 - ()

Nerd4Dreaming

Filmová lahůdka ale ke konci se mi trochu zvednul žaludek, při tom dloooouhým pádu ze schodů. Ani ne tak kvůli tej vejšce ale kvůli tomu že to tam vůbec dali. Celou dobu na akční film hodně uvěřitelná věc a ke konci takovej tvůrcovskej kiks! ale jedinej :) ()

Rockerman

Dlouho, předlouho jsem přešlapoval kolem "Bournovské" trilogie, jako kocour kolem horké kaše. A byly to zase komentáře mých oblíbených "čeesefďáků", které mi pomohly toto překonat a podívat se konečně na to. Výhodou těch prvních dvou částí je, že se nemusíte strachovat o hlavního hrdinu, že bude zabit. Musím říct, že jsem se nenudil téměř ani chvíli. Je to jeden, z velmi dobře vykonstruovaných a skvěle natočených akčních filmů. Matt Damon se sice na podobné role moc nehodí, ale zhostil se svého úkolu zodpovědně a přesvědčivě. Takže příběh "sklerotického" agenta zůstal u mě jen těsně pod plným hodnocením a už se těším na druhou část. ()

MickeyStuma

Další snímek dle námětu skvělého komiksu 'XIII', který byl taktéž zfilmován. Moc jsem tedy neočekával, ale nakonec bylo všechno jinak. Matt Damon dal do své postavy, nalezeného agenta nic si nepamatujícího, až překvapující energii. Akční scény mají ohromnou dynamiku a švih. Napětí by se dalo krájet a byť se to ani zde neobešlo bez určitého kýče, jedná se o akční jízdu, která nenechá na pochybách. Tvůrci se velmi vytáhli a stvořili film, ke kterému se dá velice často vracet. ()

Shredo

Otvárací snímok skvelej trilógie, ktorý je radosť pozerať. Pre mňa bezchybne natočené, plné skvelých akcií a perfektným dejom, ktorý ma nenechal chladným ani chvíľku. Neverím, že by sa našiel jedinec, čo by po tomto zhliadnutí sa nemrkol na pokračovanie. ()

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

30.04.2024

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Britský herec Jamie Dornan (Synchronic, Anthropoid) byl obsazen do hlavní role v připravované koprodukční limitované sérii s jednoznačným názvem The Tourist. Natáčení šestidílného seriálového… (viac)

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (viac)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav