Phantasm II

• USA Phantasm II (viac)

Volné pokračování slavného hororu. Dvojice přátel, kteří jako jediní přežili řádění létajících vražedných koulí ve službách Vysokého muže, se rozhodnou zničit zlo jednou provždy. Připraví se důkladně na všechny překážky, které je mohou potkat. Ale skutečnost je mnohem horší, než mohli očekávat... (MIDO FILM)

J.Lajner

Jestli nějaké slovíčko dokonale charakterizuje Phantasm II, pak jím je „upgrade“, a to ve všech směrech.  Snové sekvence a abstrakce jsou odsunuty na druhou, možná třetí kolej. Iniciativu přebírá přímočará zábava a sázka na efektní scény. Když Reggie (Reggie Bannister) s Mikem (James Le Gros) drancují obchod se zbraněmi a na koleně vyrábějí sečné zbraně, plamenomet či čtyřhlavňovou brokovnici, nečiní tak, protože je to primárně důležité, ale jelikož to vypadá zatraceně cool. Klipovitý střih rozmělňuje snímek do samostatných segmentů, které se režisér Don Coscarelli snaží poslepovat řídkou dějovou maltou. Logiku a důležitost zápletky těžce poráží příklon k akčním scénám, jimž vévodí speciální zlatá koule s laserem, zubatým kotoučem a schopností propálit se skrze zavřené dveře. Líbivých atrakcí je tu ale daleko víc. Vražedný duel na motorové pily, četné exploze, hrátky s plamenometem nebo epicky podané zúčtování s Tall Manem (Angus Scrimm) plné čvachtavých efektů. Ve filmu můžeme nalézt i několik nových témat včetně satanské symboliky a opovrhování křesťanskými principy. Ačkoli si film stále uchovává auru mysteriózního dobrodružství, přechod od partyzánského natáčení ke studiovému projektu za tři miliony rozbíjí původní atmosféru na prach. Phantasm II je typickým produktem své doby, se všemi klady i negativy. Nedostatek logiky a příklon k naleštěné formě činí z tohoto filmu roztomilou záležitost, kterou si jednou za čas rád připomínám. Osmdesátky v té nejčistší podobě a vrchol série. Více. ()

BlackTom

Po zmätenej prvotine Coscarelli pochopil, že na to musí ísť jednoduchšie - cestou upilovanej double-brokovnice a efektného plameňometu. A tým (a mnohým ďalším) mi otvoril cestu k najlepšej sérií, aká doposiaľ vznikla. Phantasm II. je horúca pecka a jasný dôkaz toho, že aj dvojka môže byť lepšia ako prvý diel. Angus Scrimm ako ultimátny skurvysyn a Reggie Bannister ako smoliarsky zmrzlinár sú určite jedny z najlepších postáv v 80. rokov. A bol by to pre mňa hriech nedopozerať to do úplného konca. Vďaka, Don, že si si zvolil ľahšiu formu, oplatilo sa. ()

Han22

Málokterá hororová série se dočká pokračování po 9 letech a přesto perfektně navazuje. Reggie a Mike po smrti svých rodin udělají menší nákup zbraní (motorovka, plamenomet, vrtačka, čtyřhlavňová brokovnice) a vydají se nakopat Tall Manovi prdel. Ne akční film se z Phantasm nestal, stále je tu atmosféra márnic, hřbitovů a hrobek, máme tu pěkných pár nechuťáren a nějakého toho souboje se zlem se dočkáme až ve finále. Do té doby dvojka popravdě trošku nudí, finále to ale vynahrazuje - dočkáme se nového druhu létající koule, trpaslíků, sluhů i perfektní likvidace Tall Mana. A samozřejmě také pomrknutí na další díl. Zamrzí vymizení ústředního hudebního motivu. ()

iXtr3m3

Lepšie ako jednotka, viac akcie ako jednotka, ale opäť nič bližšie k vysvetleniu zámerov záporáka. Škoda, vyzeralo to nádejne. ()

Corpsegrinder

Já si teda myslim že první díl byl oproti tomuhle lepší protože ačkoliv je tady všeho víc, místama to postrádá atmosféru kterou měla právě jednička, kde se ještě úspěšně mlžilo kolem Tall Mana. Tady už se jde plně do boje a tak tu najdeme víc lítajících koulí, čtyřhlavňovou brokovnici, motorový pily, improvizovanej plamenomet, několik ošklivejch zabití a hlavně hodně červený i žlutý tekutiny. Občas mi vadilo že scény maj špatnou návaznost, místama se zdá že ve střižně měli trochu naspěch, a kromě toho James LeGros neni moc dobrej herec, ale vynahrazuje to parťák Reggie kterej zde dostal konečně dostatek prostoru. Kvalitní low-budget film. ()

TERRORDROME

V jednotke bol blbý koniec, v dvojke zasa začiatok, ktorý sa snaží nejako našroubovať na predchádzajúci diel. Potom je to už super. Bizarné efekty, čierny humor, zabijácke gule sa predvedú v plnej paráde, k tomu motorové píly, štvorhlavňová brokovnica a Tall Man ktorému neublíži ani keď mu jeho vlastná guľa vysaje mozog. Splatterová zábava v štýle evil dead, tak to mám rád. ()

Paldiny

Priamočiarejšie, napínavejšie a zábavnejšie než jednotka. Lenže na to čím sa chlapci vyzbrojili som očakával ešte väčšie mäso. Zmrzlinár Reggie a mladý Mike až do samého záveru nechajú svoj arzenál len bezútešne odpočívať v kufri svojho auta a keď sa konečne dostane k slovu, máme za dverami titulky. Nad príbehom sa neoplatí moc premýšľať, lebo by som prišiel k názoru, že je divný. Veľa vecí nie je vysvetlených a pochybujem, že vysvetlenie vôbec má. O svete na druhej strane sa nedozvieme veľa nového. Dobre sa ale naň pozerá a celkovo som rád, že pokračovanie stihlo svoj termín ešte v krvavých osemdesiatkach. Dobové masky a atmoška Phantasmu svedčí, celý čas je to napínavé a tajomné. Najlepší diel. ()

DAVID.LOPAN

Angus Scrimm jako Tall Man (Dlouhán) je opravdu dokonalý. Charismatičtějšího a démoničtějšího "záporáka" sem snad ještě neviděl. K tomu přidejte skvělou hudbu a atmosféru "která by se dala krájet" a máte skvělý horor jak má být! Tentokrát se Reggie a Mike vydávají po stopách Dlouhána, jehož cestu smrti není těžké sledovat. Vrchol série a pro mě i jeden z vrcholů osumdesátých let (alespoň co se týče hororů).95% ()

PanTumnus

První díl je skvělý. Dvojka je jen koncentrovaná nuda bez jediného dobrého nápadu, bez pořádného děje, s extrémně nesympatickými hrdiny, s podřadnou kamerou, hudbou i střihem. Efekty jsou fajn ale bez alespoň trochu zajímavého scénáře to k dobrému filmu nestačí. Možná nejhorší dvojka kultovní sedmdesátkové/osmdesátkové hororové série, jakou jsem kdy viděl. ()

Petrus1

No né?! Já jsem mile překvapena. Kdo by řekl, že po (pro mě) naprosto nudné jedničce se znovuzrodí Dlouhán v takové pěkné podívané. Tady je vidět posun nejen v čase, ale i že se podařilo sehnat nějaké ty peníze navíc. Je tu dokonce i několik výbuchů. A z béčka je tu docela obstojný osmdesátkový horůrek. Nemusíte se bát, o kozy nepřijdete. :-) I když začátek je poměrně pomalý – kdy dva osamělí jezdi projíždí opuštěnými městy hledajíc Dlouhána a vyzbrojeni poměrně značným arzenálem se připravují na setkání s mužem z jiné dimenze. Já se teda v autech vůbec nevyznám, ale tohle žihadlo – jaxem zjistila zřejmě Plymouth Barracuda (s něčím podobným jsem se snad kdysi zběsile projížděla v GTA) – by se mi docela líbilo. I když pochybuju, že bych v něm odvezla svůj nákup z Kauflandu. Každopádně i Dlouhán je zase o něco lépe vybaven než v prvním díle. Má opravdu pěkně pekelný koule. Ty už zvládnou ledaco, bohužel jednu vadu přece jen mají – nerozeznají nepřátele od posluhovačů a tak jsem byla dokonce svědkem toho, jak to vypadá, když chlapovi koule v ústech natrhne úsměv. Nechybí ani motorové pily, krvelační trpaslíci, kyselina, pece v krematoriu a dokonce ostatky Sama Raimiho. Bez zbytečných snových sekvencí a nějakých hlubokých poselství to působí tak nějak lehčeji, akčněji a snesitelněji. Bylo to hezká jízda, která samozřejmě naznačuje, že pokračování na sebe nenechá dlouho čekat. A já se obávám, že to nejlepší z téhle série už mám za sebou. ()

GOREGASM

Ještě o kapánek lepší pokračování kvalitní jedničky. Dějově začínáme tam, kde jsme u prvního dílu skončili a je to parádní hororová jízda, která se zastaví až se závěrečnými titulky. Jediným negativem je James LeGros, jehož tupý ksicht moc nemusím. Gore efekty, parádní atmoška a opět brilantní Angus Scrimm. Už chápu označení­ hororová klasika. Funeral is about to begin, sir... 90% ()

Raziel_cz

Tak tohle byla jiná nakládačka. Coscarelli má pořád dost punkový přístup k režii, ale taková anarchie jako první díl to fakt není. Film je o poznání lépe natočený, děj drží pohromadě, je tu dost akce a (úmyslného) humoru a zkušenější, případně vyzrálejší herci. Hudba je umírněnější, ale pořád skvělá, a i když polevila hutná atmosféra, pozitiva převažují. A to kopírování i odkazování na Sama Raimiho je roztomilé. Já se bavil. ()

helraiser

Ještě dokonalejší než předchozí díl. Dlouhán se vrací i se svíma vraždícími koulemi a skřety a stojí to opět za to. Nebývá často, že pokračování je lepší než první díl, ale v tomto případě tomu tak skutečně je. Je to akčnější, krvavější a minimálně stejně atmosférické jako předchozí díl. Opět tu je několik mrtě dobrých nápadů a scének jako drsnej souboj dvou motorovek či vylepšený koule. Prakticky není na co si stěžovat. Phantasm II je opět parádní atmosférická podivaná kterou si jistě každý užije. ()

siloalampa

Pamätám si, že keď som bol ešte vo vývine, tak mi celkom po chrbte behali i zimomriavky, dnes by tam bola určite hviezda dole, ale táto nezabudnuteľná klasika sa mi zafixovala do pamäti najmä prostredníctvom týchto vecí: DLOUHÁN, VRAŽEDNÉ GULE A TRPASLÍCI. A po 15. rokoch som ešte očakával súboj na motorové píly... Jednoducho zábava! ()

lakart

Režisér byl asi hodně nadšen z filmů Sama Raimiho Evil Dead 1 + 2. Alespoň takový pocit jsem měl já při jeho sledování. Asi si řekl: "Ty jo, ta upilovaná brokovnice byla vážně skvělá a cool. Ty jo, motorová pila v jedné ruce je super nápad. A ten bruce Campbell jako lovec démonů? Úžasný!!". A potom si řekl: "Upilovaná dvojhlavňová brokovnice je super, ale co takhle čtyřhlavňová upilovaná brokovnice a plamenomet a co takhle souboj s motorovými pilami. To by mohlo být ještě coolovější." Tak asi takhle. Myslím, že dvojce nejde uřít snahu o vyšší úroveň po všech stránkách, ale opět se film utápý ve špatném scénáři, nelogičnostech a neherectví. Nebýt svkělé hudby, budované atmosféry a pár skvělých nápadů, šel bych s hodnocením o hvězdu dolů, ale takhle se film drží stejné úrovně jako jeho předchůdce. 60% ()

Chuppa

Rozhodně mnohem lepší než první díl, více akce, více krve a daleko větší spád (4 hlavňová brokovnice je opravdu hodně stylová :-)) ()