Mike s jednou z koulí implantovanou do hlavy prchá ze zajetí do pouště Death Valley a v duchu si znovu promítá své první setkání s Dlouhánem, zatímco Reggie po Mikeovi dál pátrá na Dlouhánem zpustošeném jihozápadě. Schyluje se ke konečnému zúčtování se záhrobním zlem. Čtvrtý díl kultovní série nízkorozpočtových surrealistických hororů nezávislého režiséra Dona Coscarelliho. (choze)

Wacoslav1

Poslední díl série? (kde je sakra ta pětka?!) evidentně došli prachy, nikoliv však nápady a invence. Netroufnu si říct jak by dopadlo pokračování po téměř dvaceti letech, ale kdo ví. Každopádně je fajn, že Coscarelli nenechal nikoho, aby se mu do té série sral natočil všechny díly a proto i ten čtvrtý má svou kvalitu.60% ()

darkrobyk

Kruh se uzavřel! Mike se vrací tam, kde vše začalo, část filmu je poskládána ze scén předchozích dílů, ale také těch, co nebyly nikdy použity, a divák se konečně dozvídá plnou pravdu o Dlouhánovi, koulích a všem okolo. Doporučuji zhlédnout v jednom tahu stejně jako StarWars, StarTrek či LOTRa. Jedině tak lze všechny filmy docenit. Slabiny jednotlivých částí se vytratí a zbyde napínavý fantazijní příběh o nerovném boji dobra se zlem. Jako nekončí dobře Malá mořská víla nebo Šťastný princ, tak nekončí dobře ani život. Vlastně podle Phantasm jsou ještě daleko horší věci, než jen obyčejná smrt... ()

Xmilden

Hellraiser ve 4. díle se taky snažil vysvětlovat. U Phantasmu jsem si prostě zvykl že logika zde moc hledat nejde. Ten mystický svět rozhodně není špatný. Kvality této sérii nelze upřít. Dokázala mě docela slušně bavit celých 6 hodin. Bohužel 4. díl působí trošku nastaveně a tudíž zbytečně. Hodně mi připomínal svou atmosférou některé Lynchovky, tam se ale vždy něco děje. Teprve teď mi došlo že Reggie vypadá celou dobu jako brácha Petra Jandy. ()

Terva odpad!

Tento díl nese podtitul - ZAPOMĚNÍ........... CITÁT z předešlého filmu - Tohle nikdy neskončí.......... Opět je tu pár minut věnovaných událostem všech třech předešlích filmů a začneme tam, kde jsme minule skončili. Tedy v pohřebním ústavě - kolikátém už ? Bohužel, toho vzpomínání je tady až moc. Vlastně se to motá jenom kolem minulosti, všichni chtějí zapomenout. Také už víme, že záhadně létající ocelové koule obsahují mozky mrtvých lidí, které má na svědomí Dlouhán. Ale už se nikdo nenamáhal nám vysvětlit, jak se do té koule, krom mozku, ještě vejdou dva nože, vrtací souprava a čerpadlo na krev. To už prostě není důležité - že. Tento příběh je ještě nudnější než předcházející filmy. CITÁT - Tvůj konec se blíží.......... Opět je tu standardní příšerný zvukový doprovod. A abych napsal pravdu, už jsem to málem nedokoukal. Ještě štěstí, že to nemá pokračování, nebo jo ? CITÁT - Jde vůbec ukončit Dlouhánovu nesmrtelnost ? ()

eraserhead666

Návrat k hororu, paráda. Jo, tenhle film se může jevit jako nastavovaná kaše, ale mě se tam ty flashbacky a vystřižené scény z prvních dílů docela líbily a nijak moc mi nevadily. Tenhle díl trochu vrhá světlo na to proč a jak, ale ne zas tak moc jasně, místy střih působí chaoticky a občas jsem měl co dělat, abych stíhal pobírat co se vlastně zrovna děje. Ale určitě se mi to líbí více než trojka. Samozřejmě nejlepší scény s Reggiem (policajt, stopařka - chudák Reggie, poslední dva filmy jsem ho celou dobu litoval, že si prostě nevrzne). Ale oběšení Tallmana taky nebylo špatné.... O čem pak asi bude pětka? Sraz po letech v domově důchodců? Angus tam bude jezdit na vozíků? ()

• Wendy Coscarelli, režisérova dcéra, si zahrala jedného z trpaslíkov. (beso74)
  • V čase natáčania úvodnej scény bojoval Angus Scrimm (Dr. Jebediah Morningside) s laryngitídou, a preto nemá jeho hlas ten zvyčajný hlboký tón. (beso74)
  • Aby se tvůrci vešli do skromného rozpočtu, několik scén (vloupání do motelu nebo prázdný bulvár v Los Angeles) se točila partyzánsky, bez povolení. Jmenovitě scéna v Los Angeles se točila krátce při východu slunce, dokud byl na ulicích minimální provoz a režisér musel dát scénu dohromady z deseti minut různorodé stopáže. (BoredSeal)