Nepriateľ pred bránami

• Česko Nepřítel před branami (viac)

17. júla 1942 sa začala jedna z najväčších bitiek II. svetovej vojny. Bojovalo sa o priemyselné mesto na Volge, vtedajší Stalingrad, a velenia oboch armád – sovietskej i nemeckej – si boli vedomé, že práve tu sa rozhodne o konečnom víťazstve. Ak by totiž mesto, nazvané po sovietskom vodcovi padlo, nastala by katastrofa. A v meste, kde sa doslova bojovalo o každý meter a z ktorého nezostalo nič viac ako ruiny, sa rodili príbehy neuveriteľnej a slepej odvahy. Jedným z nich je aj skutočná udalosť vojaka Sovietskej armády, Vasilija Zajceva (Jude Law), vynikajúceho ostreľovača, ktorého súboj s nemeckým elitným strelcom, majorom Königom (Ed Harris), sa stal okamžitou legendou a pomáhal udržiavať morálku sovietskych vojakov vo chvíľach, keď tretia ríša ovládala takmer celú Európu... Politický komisár Danilov (Joseph Fiennes) z neho doslova „stvoril“ žiarivý prototyp skromného, prostého a neohrozeného hrdinu, schopného bez zaváhania položiť za vlasť život. Netuší, že v ňom nájde aj soka v láske ku krásnej Táni (Rachel Weisz). Jednoduchý pastier z Uralu, lovec vlkov, a nemecký šľachtic, lovec jeleňov. Ich niekoľkokrát opakujúce sa stretnutia, keď číhajú jeden na druhého, akoby boli vystrihnuté z klasického westernu. Prežiť môže iba jeden... (TV Markíza)

andydufrsn

Skutečné postavy na pozadí skutečných dějů rozehrávají filmový příběh, který se nijak nevymyká solidním, ale nijak vyjjímečným válečným filmům ()

mdf

Výprava toho filmů je úžasná,souboj dvou odstřelovačů je veden napínavě,myslím,že i fandové válečných filmů budou vcelku spokojeni....... ()

ValioN

Skvělé zpracování nelítostné 2. světové války. Film skvěle ukazuje vysokou cenu, kterou musela Rudá armáda zaplatit, aby odvrátila německá vojska od Stalingradu. ()

r3musko

CSFD - prosím. pridajte možnosť pol hviezdičky. toto je presne ten film, kedy je 4 málo a 5 veľa. naopak 4.5 (a teda 9 u konkurencie) je z môjho pohľadu presné hodnotenie. Aby som sa vyjadril aj k filmu, je to môj obľúbený film z 2. svetovej. americký, ale s ruským feelingom. Zaujímavá kombinácia. Keď točia Američania o Američanoch, príde mi to až príliš hrdinské a ďaleko od reality. ()

Kralovna.Noc

Jedna velká nuda. Většinu filmu koukáte jen na střílečky mezi vojáky. Mám ráda některé filmy i dokumenty o válce,no tento mě vůbec neoslovil. ()

pornohavo

Dosť silný a zároveň smutný príbeh, tak ako bola aj samotná vojna. Príbeh lásky, sklamania a zbytočnej smrti na pozadí krásnej hudby a vojnou zničeného Stalingradu... Film o vojnovom hrdinovi - sniperovi ktorý sa stal legendou pri víťaznej bitke nad nemeckými vojskami v Stalingrade. ()

andreas_tool

Začátek je na jasných 5*. Ale pak scénář sklouzne k něčemu, co prostě v bitvě u Stalingradu (podle mě) nemá místo. Nicméně, i tak je to skvělý film. Na ruské filmy o Stalingradu to ale nemá (a asi ani logicky mít nemůže). Takže krásné 4*. ()

ilikekayak

Po přečtení Zajcevovi autobiografie chápu, proč se Zajcev od filmu distancoval, ačkoliv původně se měl účastnit jeho propagace ve světě. Účelem jistě nebylo reálné ztvárnění Zajcevových zážitků, ale udělat z toho melodramatickou slátaninku je docela mimo. Pár poznámek ke srovnání s předlohou: Zajcev nebyl vojenský nováček, ale před Stalingradem 5 let sloužil v tichomořském námořnictvu a na frontu se sám přihlásil. Úvodní útok beze zbraní a následný masakr je zcela mimo realitu. Něco takového ani Rusové nedělali. Kulomety střílející na zbabělce jsou také nesmysl. Na to byly polní soudy a trestní oddíly. Ve filmu to vypadá, že Zajcev přebýval v jakési továrně a ven si chodil zastřílet. V reálu hodně času strávili v bunkrech v zákopech nebo byla celá skupina odvelena na sektor podle potřeby. Zajcev nebyl sólista. Ostřelovači měli vždy jednoho pozorovatele, který pomáhal s průzkumem a ověřoval zásahy zápisem. Zajcev ve Stalingradu vycvičil řadu dalších odstřelovačů a fungoval jako velitel oddílu. Asi jediná scéna podle skutečnosti je ta sněmeckým odstřelovačem, který střílel skrz nábojnici bez dna. ()

padlar

Úvod filmu je naprosto strhující. Zbytek je spíše komorní příběh o souboji dvou mužů. Oni jsou tam vlastně souboje dva. Jeden odstřelovačský a druhý o R. Weisz. Je škoda, že ten druhý dostává až tolik prostoru. ()

lazyman

Výborné válečné drama o souboji dvou špičkových sniperů v podání Jude Lawa (sovětský odstřelovač Vasilij Zajcev) a Eda Harrise (německý odstřelovač major Konig) na jejímž pozadí probíhá bitva o Stalingrad na podzim roku 1942. Bojové scény jsou dost reálné, hlavně úvodní scéna při vylodění sovětských posil na březích u města. To jak se Sověti chovali k těm, co dostatečně hrdinsky nebojovali a chtěli se třeba stáhnout, bylo dost kruté. Ve filmu je i trocha romantiky uprostřed válečné vřavy, kdy se Zajcev zamiluje do vojenské dobrovolnice (hraje ji Rachel Weisz). Děj filmu to nenarušuje a je to dobře zakomponované. Výborná je i závěrečná scéna, kdy je německý sniper zneškodněn. Takže vše dobře skončí... Film je natočen podle skutečných událostí a co jsem si vygooglil, tak i to té realitě odpovídá. Takže, pokud vám nevadí válečné filmy, včetně 2. světové války, tak by se tento film mohl líbit a doporučuji ho. Je skvěle natočen s hvězdným hereckým obsazením. ()

Tom10000

Dlouho jsem si říkal, zdali se mám na tento film podívat. Ale nakonec ho dnes dávali na ČT2 a já mu dal šanci. A nelitoval jsem! Děj se odehrává od listopadu do prosince roku 1942 u města Stalingrad. Němci jsou na vrcholu moci a aby zlomili morálku rusů, zbývá jim dobýt už jen toto město. Vasilij je zkušený odstřelovač, který se během této bitvy dostane do povědomí celého svazu jako hrdina a ten, co úspěšně střílí vysoce postavené Němce. Spolu s propagátorem vymýšlí, jak povzbudit lidi k bitvě. Nečekaně se ale do jejich životů vřítí Táňa - mladá vojákyně, která oběma pomotá hlavy. Každý ji chce pro sebe, a nakonec zvítězí právě Vasilij. Na něho Německo vyslalo rovněž zkušeného ostřelovače Koniga. Ten jemu a jeho spolubojovníkům nadělá dost problémů (...). Jak příběh dopadne, se dozvíte ve spoileru. Film byl velice zajímavý, sobře zahraný a nechyběl mu ani důležitý prvek lásky. Rachel Weisz coby herečka, již znám z filmů "Mumie" sem velmi dobře pasovala coby odhodlaná krásná bojovnice. Ed Harris si tady i na svůj pokročilý věk zahrál ukázkového záporáka, jehož najdeme snad jen v podobě německého a živého T-1000 z filmu "Terminátor 2 - Den zůčtování". Filmu dávám 90 procent a doporučuji zhlédnout! SPOILER: Vasilij nakonec úspěšně po mnoha nebezpečných situací zabije Koniga, který si uvědomil svoji chybu a na poslední chvíli rezignuje a sundá si před smrtí čapku. I když se zdá, že po náletu Němců Táňa zemřela, díky zázraku přežila a shledala se se svým milovaným Vasilijem. Propagátor, přítel Vasilije, pro jeho záchranu obětuje svůj život. Ve filmu vidíme Chruščova, budoucího Nejvyššího Sověta Svazu. Děj se odehrává podle skutečných událostí až na fakt, že existence Erwina Koniga je zpochybňována a rovněž není jistá pravdivost existence Tanii Chernové a jejího vzahu s Vasilijem Zajcevem. Ten je ale narozdíl od ostatních zcela skutečný. Narodil se 23. března 1915 V Ruské Říši a zemřel 15. prosice 1991. Paradoxně tedy zemřel v době 11 dní před definitivním rozadem Sovětského Svazu, země, kterou chránil (jen den před odtržením Kazašské sovětské socialistické republiky, předposlední svazové republiky SSSR před Turkmenistánskou SSR). ()

kukadlo123

Realita je k tomuto filmu oproti ostatným na tému druhej svetovej asi najbližšie. Český dabing je celkom v pohode. Aj herci sú celkom okej. Lenže ako aj inde, tak aj tu sú chybičky. Zo 6-ranného revolveru na lodi sa vystrelí 8-krát, ale je možné že aj druhý komisár strielal. Potom dvaja mužíci na komíne. Neviem či to bol skrvavený kosák a kladivo alebo len reflexná vesta, v tej dobe neexistujúca. Ináč celkom v pohode. A ten záver.... asi Tania uviedla priezvisko Zajitsieova. Ale to je len moja teória. ()

Nellaron

Pri tomto vojnovom filme vás ohúri veľmi realistické vizuálne podanie. Žiadne spomaľovačky za sprievodu chorálnej hudby. Jednoducho padne mína a bum, takmer je po hlavnom hrdinovi. Nejde o žiadny digitálny bordel, všetkému naokolo veríte. Zaujme vás originálny príbeh ostreľovača a vyobrazenie propagandy v danej dobe. No a v neposlednom rade vás dojme detská naivita spojená s krutou realitou vojny. Musím vyzdvihnúť famózny herecký výkon Eda Harrisa, ktorému sadla rola ako uliata. ()

lukas.7

Tento vojnový film je jeden z mala fajn filmov 2 svetovej vojny ktorý vtiahne príbehom a akciou a hereckým výkonom veľmi oceňujem, akciu , príbeh ,atmosféru , spracovanie , napätie , všetko vo filme bolo na úrovni .. Je to vojnová klasika plna akcie a dobrého vizuálu .. chýbajú mi takto dobre spracovane filmy v tejto dobe ktoré vtiahnu diváka ... Film ukazuje ako bola ťažká doba + krutosť 2 svetovej vojny ... Vždy ma fascinovali sniper akcie a Vasilij Zajtsev mi zahral na nôtu a k tomu vojnová tematika a prostredie Top...  V rokoch 2000 vychádzali veľmi dobre filmy z vojnového odvetvia ktoré mali kvalitný príbeh a spracovanie .... Film je vojnová topka ()

Kamato

Film hodnotím 9/10.Také moje srdcovka.Krásné vyzobrazení bitvy o Stalingrad.Ukazuje hrůzy druhé světové války.Když jsem sledoval film cítil jsem se jako kdybych ležel přímo vedle Vasiliji Zajceva.Film měl neuvěřitelnou atmosféru.Málem mi ukápla slzička,když jsem zjístil, že kluk, který donášel Zajcevovi je mrtvý.Doporučuji všem, kterým se líbí filmy o druhé světové válce. ()

freebob

Dnes již docela kultovní válečný snímek, který bývá hodně citován hlavně ve videoherním světě ( ano hlavně série Medal of Honor a Call of Dutty).Na Spielbergův opus magnum Zachraňte vojína Ryana nemá,ale i tak patří do zlatého fondu velečnych snímků.Urcitě je povedená úvodní válečná scéna masakru na Volze a pozdější annihilace nacků za pomocí vojenské karabiny v rukou sovětského hrdiny Vasilije Zajceva v podání Juda Lowa.Potom snímek trochu zpomalí tempo a ke konci nabývá na síle v duelu dvou prvotřídních ostřelovačů.Major König hraný Edem Harrisem také perfektní. ()