17. júla 1942 sa začala jedna z najväčších bitiek II. svetovej vojny. Bojovalo sa o priemyselné mesto na Volge, vtedajší Stalingrad, a velenia oboch armád – sovietskej i nemeckej – si boli vedomé, že práve tu sa rozhodne o konečnom víťazstve. Ak by totiž mesto, nazvané po sovietskom vodcovi padlo, nastala by katastrofa. A v meste, kde sa doslova bojovalo o každý meter a z ktorého nezostalo nič viac ako ruiny, sa rodili príbehy neuveriteľnej a slepej odvahy. Jedným z nich je aj skutočná udalosť vojaka Sovietskej armády, Vasilija Zajceva (Jude Law), vynikajúceho ostreľovača, ktorého súboj s nemeckým elitným strelcom, majorom Königom (Ed Harris), sa stal okamžitou legendou a pomáhal udržiavať morálku sovietskych vojakov vo chvíľach, keď tretia ríša ovládala takmer celú Európu... Politický komisár Danilov (Joseph Fiennes) z neho doslova „stvoril“ žiarivý prototyp skromného, prostého a neohrozeného hrdinu, schopného bez zaváhania položiť za vlasť život. Netuší, že v ňom nájde aj soka v láske ku krásnej Táni (Rachel Weisz). Jednoduchý pastier z Uralu, lovec vlkov, a nemecký šľachtic, lovec jeleňov. Ich niekoľkokrát opakujúce sa stretnutia, keď číhajú jeden na druhého, akoby boli vystrihnuté z klasického westernu. Prežiť môže iba jeden... (TV Markíza)

Lima

Úvod je strhující. Pohled na válčící Stalingrad, vypadající spíše jako peklo, přeplouvání Volhy za asistence messerschmidtů a následující ůtok ústící v masakr - to je pěkný kus filmařiny. Vůbec celá výprava je monumentální a patří ke kladům snímku. Jenže po úvodní třetině se film vleče a doplácí na řadu scenáristických děr. Ale koukat se na to dá, i díky trojlístku - Law, Weisz, Harris. ()

Houdini

Speciálně u válečných filmů mi dost chybí autentické znění. Útok Rudé armády v angličtině poněkud kazí celkový dojem. A jak asi hovoří Ed Harris se Sašou? ()

Gemini

Velkolepost některých scén je až zarážející, přece jen hořící trosky Stalingradu se ve válečných filmech nevidí každý den, a pokud mě paměť neklame, Horner k tomu nehrál nikdy (ačkoliv budete asi sem tam mít velmi nedobytný pocit, že už jste to někde slyšeli:P ). A souboj elitních sniperů je lákavé téma, není liž pravda? A Ed Harris jako major König je nezapomenutelný. Je to film, který stojí za to vidět i kvůli Bobu Hoskinsovi v roli Nikity Chruščova a nejen za jeho výstup dávám 80%. I když za tu Rachel Weisz, která je ve filmu tak nějak navíc, jsem váhal, jestli to není až příliš... ()

Matty

Napínavý válečný romantický thriller. Nadprůměrně realistický duel dvou elitních ostřelovačů ale nepřináší až tolik neviděného a romantická podzápletka (třebaže do příběhu zatahuje mnou milovanou Rachel Weisz) mi tam vůbec neseděla. 70% ()

Cervenak

Pre mňa najlepší novodobý vojnový film po Ryanovi. Zážitok samozrejme kazí tá angličtina, ale tak či onak sa Law, Fiennes, Weiszová i Hoskins vizážou výborne hodia do úloh Rusov. Najlepší Annaudov film z tvorby "po zlatom období" (Medveď, Boj o oheň, Meno ruže). A podobne ako v Mene ruže, aj tu Annaud najviac vyráža dych veľmi realistickou erotickou scénou. To funenie v bunkri medzi chrápucimi vojakmi je proste úžasné. ()

Radyo

Možná jsem čekal o něco více, než bylo nakonec na plátně prezentováno. Ale přesto se mi ten film líbil hodně. I díky Limou zmiňované výpravě, která je místy opravdu monumentální. Souboj odstřelovačů je také veden napínavě a milovníci války si přijdou na své, byť těch masivních bojových scén se stovkami statistů je zde jen pár. Jean-Jacques Annaud udělá výbornou podívanou z čehokoliv. ()

T2

Rozpočet $68miliónovTržby USA $51,401,758Tržby Celosvetovo $96,976,270║ Príbeh Vasilija Zajceva a jeho odstrelovačské súperenia s Majorom Konigom prinášajú husté napätie a silné scény odohrávajúce sa na krvavom bojovom poli, kde každá malá chyba mohla znamenať smrť. Film vznikol v Európskej koprodukcii za spolupráce z USA, čo je aj miestami cítiť ale v každom prípade sa jedná o moc vydarené vojnové dielko kde nechýbajú emócie či výborná akcia. Tento film som si moc užil, lebo téma odstrelovačov pre mna bola vždy moc pútavá, plus k tomu za doprovodu výbornej hudby od Jamesa Hornera, čo mi moc ľadilo k obrázkom a vizuálnemu poňatiu filmu. /videl v kine: 95%/ ()

Marigold

Respekt před Annaudem, s jakou marnivostí nakládá s monumentálními scénami. Člověku nejde na rozum, že všechny ty velkolepé davové útoky a masivní exploze jsou jenom takovou omáčkou, v níž plavou osudy politruka, jím vytvořeného hrdiny SSSR a německého majora Wehrmachtu. Skromný sovětský klučina Vasilij je ukázkovým příkladem politické propagandy, která dokáže udělat z nadaného pěšáka symbol. Stejně tak je vztah Vasilije a politruka Danilova názornou ukázkou západního pohledu na stalinskou mašinerii, v níž oddaný komunista během pár minut může dostat rozum a prohlédnout ideologickou maškarádu. Tak trochu melodramatické sci-fi ala Hollywood. Nicméně jinak je to výborný komorní thriller se skvostnými kulisami, moc pěknou kamerou, strhujícím napětí a výbornými herci. To, že v závěru vychází sovětský hrdina stějně jako americký je asi očekávaná daň publiku. Ale všimněte si mlčenlivého distancu, jaký Jude Law zachovává tváří tvář malovanému Stalinovi... Korektní, až příliš. ()

Djkoma

Hra na schovávanou kočky s myší. Ruský mladík z Uralu jako hrdina ruské Rudé armády proti německému válečnému hrdinovi ostříleného mnoha boji. Skvělá režie s úžasnou výpravou, která ve správných okamžicích umí přitlačit na pilu a předvést velké věci.Co se týče věrohodnosti, o něčem by se dalo zapochybovat, ale jako celek a hlavně v jednání lidí pod tlakem jde o věrohodný film. Některé scény se rozhodně musí stát pro každého diváka nezapomenutelnými jako např. příchod budoucího hrdiny Rudé armády do válkou postiženého Stalingradu a přímo do první linie, kde jeden dostane zbraň a druhý náboje.. Ruská povaha se vším všudy a když se někdo zkusí vrátit? Do kulometu se náboje vždycky najdou... Dobrou zábavu. ()

woody

Áno, přesně takhle to ve Stalingradě vypadalo ... Proboha, vzpamatujte se! To se raději podívám na hrdinné sovětské tankisty, které na konci navštíví taťka Stalin (jo, ten, který za celou válku nevylezl z bunkru), než na vystrašeného snipera Vasilije. Jediná výprava se povedla. ()

Anthony

Nejdražší evropský film - od toho bych přeci jen čekal více monumentálních scén, na které jsem se těšil. Pár pěkných jich je na začátku, ale pak je to spíše pomalu komorní drama dvou ostřelovačů. Dost dobré bylo ukázat, jaké svině měli Sověti ve vedení (skvělý Hoskins coby Chruščov). Pokud ovšem přijmete, že je to vlastně o schovávání a nahánění a ne o velkých bitvách, může se vám film líbit. Horner sem složil jednu ze svých nejvíce vykrádajících kompozic. ()

Dever

Soundtrack James Horner: 1. River Crossing to Stalingrad ,2. The Hunter Becomes the Hunted ,3. Vassili's Fame Spreads ,4. Koulikov ,5. The Dream ,6. Bitter News ,7. The Tractor Factory ,8. A Sniper's War ,9. Sacha's Risk ,10. Betrayal ,11. Danilov's Confession ,12. Tania (End Credits) , ()

novoten

Válečné téma snů a herecké extratřídy v něm. Pohádka o dvou sniperech sice po letech stále působí trochu naivně, ale vše vynahrazuje napětí, Rachel Weisz a gradované finále. ()

tron

„Keď na teba pozerá Stalin, pozerá na teba celá ruská zem.“ Hoci ma fascinuje povolanie snajpera (8 hodín bez pohnutia ležať a potom všetko vyriešiť potiahnutím kohútika), toto nebola moja šálka kávy. Po technickej stránke tomu niet čo vytknúť. Strih je prehľadný, apokalyptická výprava pôsobivá, hudba Jamesa Hornera plní svoj účel, kostýmy kvalitné, akčné scény dokážu vtiahnuť a sú správne krvavé. V skutočnosti to vraj bolo o dosť inak (napr. sa vedú spory o to, či postava Eda Harrisa vôbec existovala, takisto stvárnenie Judea Lawa sa vraj brutálne líši od reálneho Zajceva), ale to mi je jedno. Čo mi jedno nie je, to je scenár viac sa nesústrediaci na osobný súboj odstreľovačov. Tento motív je skôr vedľajší, relatívne okrajový. Poteší malá rola pre môjho miláčika Rona Perlmana a absurdný Bob Hoskins ako Chruščov. Nebavilo ma sterilné duo Joseph Fiennes/Rachel Weisz. ()

B!shop

Filmu o sniperech neni nikdy dost a tenhle ma fantastickej rozjezd. Prvni zhruba hodinu se totiz tvrde bombarduje a bojuje, spousta davovejch scen, spousta valecny techniky a skvele natoceny, proste pastva pro oci. Do toho se v troskach Stalingradu zacne odehravat souboj dvou super sniperu. Bohuzel v druhy pulce film zacne zbytecne moc tlacit na romantickou linii a dej zacne bejt lehce stereotypni. Ne, ze by to zaclo vylozene nudit, precejen se porad bojuje a napeti mezi dvema sniperama by se dalo krajet, ale uz to proste neni tak skvely jako prvni pulka. Jinak herci paradni, Law, Fiennes i Harris. Pak tu je pekne nechutnej Hoskins a pekna Weisz, ktera mi ale prisla, ze je sem nacpana tak trochu nucene, aby se mohla rozehrat ta romanticka linka. Celkove ale paradni valecnej film se zajimavym tematem a jeden z nejlepsich od Annauda. ()

Slasher

Shodnu se v názoru, že je tu až příliš času utopeno ve vlažném melodramatu a nicnedění, na úkor více té pěkné scenérie sutin, mrtvol, souboje sniperů a vůbec důrazné dějinné váhy Stalingradu. Mělo na lepší. ()

Marius

Na filme mi vadia len dve veci . Snahy o skopírovanie Ryana na začiatku a ten milostný trojuholník. Hviezdou filmu je Ed Harris ktorý ako Herr Konig nemá chybu, je taký správne nemecky oceľovo chladný a presvedčivý. Law je dobrý ale na Harrisa nestačí. ()