Nepriateľ pred bránami

• Česko Nepřítel před branami (viac)

17. júla 1942 sa začala jedna z najväčších bitiek II. svetovej vojny. Bojovalo sa o priemyselné mesto na Volge, vtedajší Stalingrad, a velenia oboch armád – sovietskej i nemeckej – si boli vedomé, že práve tu sa rozhodne o konečnom víťazstve. Ak by totiž mesto, nazvané po sovietskom vodcovi padlo, nastala by katastrofa. A v meste, kde sa doslova bojovalo o každý meter a z ktorého nezostalo nič viac ako ruiny, sa rodili príbehy neuveriteľnej a slepej odvahy. Jedným z nich je aj skutočná udalosť vojaka Sovietskej armády, Vasilija Zajceva (Jude Law), vynikajúceho ostreľovača, ktorého súboj s nemeckým elitným strelcom, majorom Königom (Ed Harris), sa stal okamžitou legendou a pomáhal udržiavať morálku sovietskych vojakov vo chvíľach, keď tretia ríša ovládala takmer celú Európu... Politický komisár Danilov (Joseph Fiennes) z neho doslova „stvoril“ žiarivý prototyp skromného, prostého a neohrozeného hrdinu, schopného bez zaváhania položiť za vlasť život. Netuší, že v ňom nájde aj soka v láske ku krásnej Táni (Rachel Weisz). Jednoduchý pastier z Uralu, lovec vlkov, a nemecký šľachtic, lovec jeleňov. Ich niekoľkokrát opakujúce sa stretnutia, keď číhajú jeden na druhého, akoby boli vystrihnuté z klasického westernu. Prežiť môže iba jeden... (TV Markíza)

Blind307

po Spielbergovej 20minútovke v Ryanovi je to čo do velkoleposti hrôzy 2.svetovej vojny 2.najrealistickejšie zobrazenie. Skvele zvládnutý (ajkeď prikrášlené) príbeh kde nepriateľ číha všade. Hlavný hrdina existoval. Je tu všetko, hrôza, nádej, život v ruinách a hlavne strieľanie Rusov do vlastných je veľmi pravdivá skutočnosť (Stalinov rozkaz), ktoré bolo najväčšou motiváciou Ruských vojakov. Viacerí veteráni sú toho istého názoru že toto rozhodlo pri bránení mesta a celej matičky Rusi. Jud Law a Ed Harris podávajú veľmi dobrý výkon a k nim sa pridáva nemenej skvelý Fiennes. ()

lojzik

No jo, jako hollywodský zpracování 2.světový války to celkem jde. Ve srovnání s německou verzí s Karlem Heřmánkem, na níž se údajně podílel i skutečný veterán bitvy z německého Wehrmachtu trochu moc americké, ale ujde to. Američané by ale raději měli točit o válce v Tichomoří, když už. Pokud se tu někdo divil, že originál je v angličtině, tak u amerického filmu asi nelze nic jiného očekávat. A jakou řečí by asi mluvil major König se Sašou v podmínkách reálné bitvy ? Patrně rusky, už na začátku filmu je zmínka o tom, že němečtí důstojníci studovali válečnou strategii před 2.svět. válkou v SSSR a naopak. Je to paradoxní, ale je to pravda. Zde je ovšem patrně řeč o krátkém období sovětsko-německé spolupráce v letech 1939-41. Ne o 20. a počátku 30.let 20.století ještě před nástupem nacistů k moci. ()

Profík

Rozhodně je to výpravný válečný film, mnohem víc, než německý Stalingrad. Má to ale zase jiné mouchy. Když si přečtete paměti Vasilije Zajceva, pochopíte, jaké hlavně. Ten protisovětsky propagandistický tón působí trochu až lacině. 70% ()

Molerat

Drsný začátek, hodně realistický a pak duel dvou elitních ostřelovačů. Duel německého šlechtice lovícího jeleny a ruského chlapce lovícího vlky. Major König je mi sympatickou postavou, ve filmu zdůraznuje všechno čím německý národ byl a je. Preciznost, cílevědomost a za určitých okolností i čestnost. Rusko je ve filmu taktéž zobrazeno věrohodně v duchu známého hesla ,,nas mnogo". Síla ruska tkví hlavně v počtu.Film 93 % ()

pa3k16

Jeden z mojich top filmov na tému WW2, veľkolepé bojiská, veľmi dobrá herecká zostava, postavy sú presvedčivé. Láska, priateľstvo, pomsta a závisť na pozadí najväčšieho svetového konfliktu. Až na pár historických omylov (Zajcev pracoval ako finančný analytik ruskej námornej flotily až potom naverboval na bojisko, svoj prvý deň zastrelil 32 nemcov a bol prevelený ku ostreľovačom, major Konig nebol z Wermachtu ale z oddielu SS) u mňa 90%. ()

Dawou

Film z prostředí obleženého Stalingradu, kde se podle obličeje nevyskytuje ani jeden Rus. Vážně? Kdyby aspoň měli komparz, co by vypadal jako rusové, ale ani to ne. Dál v tomto filmu bylo nespočet nepřesností. Chápu, že režisér a scénáristé potřebovali zdramatizovat film: Ovšem bylo to nutné na úkor těchto faktů? 1. Z Vasilije Zajceva (opravdu existoval) udělat negramotu, ačkoliv měl dvě střední školy? 2. Scénáristé pominuli asi pěti denní výcvik za Volhou, něž šel Vasilij do akce. To samé s tím útokem. Zajcev tam nedělal mrtvého. 3. Ta milostná scéna v bunkru, kde Jude Law souloží s Rachel Wiesz. To snad nemohou myslet vážně? Opravdu asi všichni měli tuhle potřebu, ale myslím si, že ji buď přehlušil pud sebezáchovy, nebo si to aspoň nerozdali v bunkru, kde bylo plno lidí. Podtrženo, sečteno dávám pouze jednu hvězdičku, a to z toho důvodu,že ve filmu bylo až příliš nepřesností, které mě opravdu vytáčely. ()

Wolf28 odpad!

Tohle je zase směšnej film z pohledu součastných USA okupantů stále čekám na film z Rusko Finské války i když podle dementů kdy začala 2 světová je to brzo a i když tam Rusko prohrálo tak před začátkem došlo mírově až na polské hranice ....Vůdce se sral do Španělska a Rusko mírově vedle Polska a Japonsko už dávno bojovalo vČíně atd. tak kdy to vážně začalo a dost se řeší že německo začalo protože rusko bylo hned vedle polska...všechno bylo jinak ()

Drslw

Film o Rusoch, natočený Francúzom, v hlavnej úlohe Brit, pre americké publikum, sponzorovaný Nemcami, ani nemohol dopadnúť inak... Historické chyby obrovitánske, klišé a propaganda priam vytekajú z plátna (obrazovky), zjednodušenia a doslovné výmysly (Chruščov v živote v Stalingrade nebol). Uznal by som to, keby tam bol aspoň nejaký iný príbeh, ale ani ten nic moc... Pripadá mi to, akoby si scenáristi kúpili knihu spomienok Vasilija Zajceva, položili si ju na stôl, potom na ňu šálky s kávou, a takto popri nej napísali scenár, cucajúc si z prstov navzájom nenávisť k Sovietskemu zväzu. A práve tá vzdialenosť medzi notebookom a tými šálkami je najbližšia, na akú sa dostali historické udalosti Stalingradskej bitky k tomuto filmu... Tá jedna hviezdička je za uniformy. ()

Matysek1984

Spousta lidí tu píše o jazykové nesrovnalosti (němčina vs. ruština, jak si kdo mohl rozumět), ale o tom tenhle film vůbec není (není to dokument!). Také tu píšou o strhujícím úvodu a pak poklesu tempa - mám opačný názor. Úvod je fajn, ale zbytečně moc "úvodní". Ten pravý příběh začíná až tak po 10-15-ti minutách, kdy se dva super-odstřelovači začínají nahánět, a to teprve začíná ta paráda. To napětí, kdo první udělá kde a kdy jakou chybu, jaké nástrahy na sebe nachystají, to mě prostě udrželo nalepeného u sousedovic obrazovky, a to jsem šel jen k sousedům "mezi dveře" (zůstal jsem tam 2 hodiny). ()

lineker

Výpravný válečný film s tenkou glazurou lovestory, který je k vysokým procentům tlačen především spolehlivými herci a vysokým rozpočtem. ()

PORTER44

Výborný válečný film ve kterém jsou kladný hrdinové rusové místo američanů.Příběh o ruských odstřelovačích proti němcům.Skvělé obsazení J.Law,R.Weisz,E.Harris a R.Perlman. ()

radimhasalik

Nevzpomínám si, že bych viděl podobný film o souboji dvou odstřelovačů. Je to napínavé od začátku až do konce. Trochu mi tam neseděla postava malého chlapce, který se přidal na stranu Němců a současně působil na straně Rusů. Filmařům se také nepodařilo, abyste si vytvořili vztah k jednotlivým postavám, které provázejí hlavního hrdinu. Minimálně u výrazného ruského důstojníka mi to přišlo škoda. Celkový dojem je velmi pozitivní a vřele doporučuji. ()

nadinka

Nemusím válečný filmy. Dokopal mě k němu syn a po počátečních komentech, že nemám náladu po bitkách v práci skončit na reálně natočeným bitevním poli a nechat se při pátečním večeru doodprásknout, mě to zvolna vsakovalo do děje. Zasáhlo mě to nakonec skoro sniperovsky a vybuchlo i pár granátů s emocema. . /Syn ještě neviděl Schindlerův seznam, jdeme na to :) ./ ()

LordLaser

Rešpekt. I keď celkový dojem, ktorý má film vyvolávať, myslím tej profesionality sniperov, keď neberieme do úvahy utrpenie vo vojne, medziľudského vzťahy, odraz doby, románik a podobne, má svoje rezervy. ()

Nepl

Válka je svině, ja, da.... Pacifisticky natočené válečné drama. Po slušném začátku bohužel poměrně brzy padá řemen. Nerealismus až bije do očí, do toho ta romantická zápletka.... Nebýt to pro mě tak oblíbené téma, tak místo tří hvězd daruji max. dvě. ()

Bagdif

Vadí mi že udalosti které jsou zdokumentované si přetvořili a lidé tomu věří. Od maličkostí až po zásadní momenty je to ze 75% smyšlený film. ()

MattCorman

Tento film ve mě vyvolal takové orgie, že jsem si to musel pustit znova a znova. Až pak mi došlo to slovo. WOW. Ten film opravdu zachycuje jak období Bitvy u Stalingradu v druhé světové, ale zachycuje i dění kolem a samotné životy hrdinů. Neskutečně povedená kamera a efekty, skvele napsaný děj. Pokud mám vše shrnout, neviděl jsem obdobně tak skvělý a naučný film. Díky. Hodnocení 90% ()

prasecak_cz

Kdo chce prožít bitvu o Stalingrad, tak ať si zahraje Call of Duty, nebo může shlédnout tento válečný "životopis". Dramatický souboj odstřelovačů, nejde zde pouze o vojenskou povinnost, o službu vlasti - jde o souboj cti, vůle a schopností. Film obsahuje plno historických nepřesností, ale opravdu vás vtáhne do příběhu. ()

Tereza11

Film lehce nadprůměrný,po druhem shlédnutí snižuji o hvězdu,hořící trosky Stalingradu jsou sice strhující,ale více méně je to asi vše co je na filmu nevšedni,herecke výkony průměrné a Rachel Weisz je tam spíše do počtu a na parádu... Hra na kočku.a na myš mě prostě nějak neuchvátila... ()