Nepriateľ pred bránami

• Česko Nepřítel před branami (viac)

17. júla 1942 sa začala jedna z najväčších bitiek II. svetovej vojny. Bojovalo sa o priemyselné mesto na Volge, vtedajší Stalingrad, a velenia oboch armád – sovietskej i nemeckej – si boli vedomé, že práve tu sa rozhodne o konečnom víťazstve. Ak by totiž mesto, nazvané po sovietskom vodcovi padlo, nastala by katastrofa. A v meste, kde sa doslova bojovalo o každý meter a z ktorého nezostalo nič viac ako ruiny, sa rodili príbehy neuveriteľnej a slepej odvahy. Jedným z nich je aj skutočná udalosť vojaka Sovietskej armády, Vasilija Zajceva (Jude Law), vynikajúceho ostreľovača, ktorého súboj s nemeckým elitným strelcom, majorom Königom (Ed Harris), sa stal okamžitou legendou a pomáhal udržiavať morálku sovietskych vojakov vo chvíľach, keď tretia ríša ovládala takmer celú Európu... Politický komisár Danilov (Joseph Fiennes) z neho doslova „stvoril“ žiarivý prototyp skromného, prostého a neohrozeného hrdinu, schopného bez zaváhania položiť za vlasť život. Netuší, že v ňom nájde aj soka v láske ku krásnej Táni (Rachel Weisz). Jednoduchý pastier z Uralu, lovec vlkov, a nemecký šľachtic, lovec jeleňov. Ich niekoľkokrát opakujúce sa stretnutia, keď číhajú jeden na druhého, akoby boli vystrihnuté z klasického westernu. Prežiť môže iba jeden... (TV Markíza)

790511

Tak nákladná výprava a přitom je to taková slátanina. Zase jednou film, který mě ke konci začal opravdu štvát. Nekonečné zbytečné tlachání a milostné scénky, které by mohly být v miliónu úplně jiných filmů, bez ohledu na prostředí a děj. Americké představy o Sovětech se drží pořád stejných stereotypních klišé. Příběh nepůsobí moc věrohodně. Tohle téma se dalo zpracovat neskonale lépe a to i při větším využití skutečných událostí. Byly na to peníze, byl na to čas, jen asi nebyl nikdo, kdo by to uměl. Nepovedený scénář a režie takto degraduje práci všech zúčastněných. ()

veverysiak

Zrejme to z veľkej miery nekorešponduje so skutočným peklom, ktoré sa vtedy v onom meste odohralo, ale trochu romantiky a teatrálnosti v tomto prípade až tak neškodí, viem si predstaviť tie zdesené kometáre, keby sa spracovanie ubralo cestou surového realizmu, vyzdvihnutie témy osobného súboja dvoch elitných špecialistov s podmazom zdegradovania jedného veľkomesta na obhorené ruiny je ohromne zaujímavé, efektné a originálne, no a Ed je úžasný, takže 80%. ()

William_Kirk

Opravdu velkolepé válečné drama s výborným hereckým obsazením a s padnoucí hudbou Jamese Hornera. I když jsme od něho ten hlavní motiv už slyšeli a ještě uslyšíme skoro všude :-) ()

RealHonza

Jeden z nejlepších filmů o 2. světové válce, jestli ne ten nejlepší. Především úvodní scény od svážení Rusů na bojiště po usazení se ve Stalingradu jsou výborné. Film ale neupadá ani dál, sniperské souboje jsou zajímavé a neznám film s podobnou tématikou, který by je pojal lépe. ()

DonFrolimo

Francouzský režisér a americko-britsko-německá koprodukce o hrdinným eposu Velké vlastenecké? No, kupodivu to docela funguje, těžko říct, snad v tom hraje roli i jistá blízkost amíků a rusů k národnímu patetismu, nicméně výsledkem je neotřelý pohled na už tolikrát mlýnkem velkého umění propasírovaný Stalingrad. S tím souvisí celé pojetí, které se spíše vymyká klasickému válečnému filmu. "Rytířský" duel dvou odstřelovačských es a odstřelovačská romance. Je s podivem, že na tak atraktivní téma předtím nikdo nepřišel. Kdyby to byl klasický válečný film, jaké vznikají v posledních dvou dekádách - tomu by mohl napovídat začátek, kdy nevíme, že půjde o čistě osobní drama, byl by to špatný film. Obávám se, že čím lepší a širší možnosti trikových efektů, tím horší válečné filmy se točí, jelikož se většinou spoléhá na detailní naturalismus, zpomalenou nebo vzduchem létající kameru. Síla Nepřítele před branami je jinde, je v hledání tváří. Napadá mě etický obraz vymyšlený Lévinasem. Tvář vyjadřuje přikázání "nezabiješ!". Odstřelovači však "oslovují tvář" zásadně kulkou, aniž by museli nutně ztratit lidskost. Ten film samozřejmě není o etice (maximálně tak o patosu), ale soustředit se právě na hledání tváře uprostřed války je podle mě skvělý symbol o nesmyslném zabíjení těch, kdo se ani neznají a kolikrát ani nevidí druhému do tváře v okamžiku jeho/své smrti. A pohled odstřelovače je skoro vždy smrt, a výměna pohledů mezi nimi je jiskřivé napětí. Proto mi nijak nevadila milostná zápletka, jelikož také začíná náhodným pohledem dvou tváří ve vlaku a logicky dokresluje vzájemné smrtící pohledy o vzájemné milující pohledy (přiznávám, že mám pro Rachel slabost a jako vojandě jí to moc seklo). Díky ohnisku soustředěném na zápolení několika málo osob a motivu "vyrobeného hrdiny" se dá všechen ten patos ustát se ctí. Jakoby by těch pár postav divák pozoroval skrz puškohled, ostře, pomalu, vždy skok z cíle na cíl. To se mi líbí. Co se ještě moc povedlo a co mě také přinutilo k vyššímu hodnocení je naprosto fantasticky vykreslený Stalingrad v troskách, hlavně ta nádherná industriálně apokalyptická poetika. Ve scénografii válečných filmů jeden z největších zážitků, opravdová mňamka. ()

Jack_F.

Kde tu sakra, vy chytrolíni, vidíte škatulku historický? Pořád dokola stejné kecy o věrohodnosti. Já v tom vidím pouze inspiraci velkou bitvou(u Stalingradu), která je pompézní a následně se rozvíjí příběh o sniperovi, u kterého se na fakta nehraje(holt všichni mluví anglicky a né rusky a německy). Když na to jde člověk jako na blockbuster s historickým nádechem, tak nebude zklamán a hlavně to nebude takový hlupák, aby čekal vypiplané postavy a dvojjazyčné rozhovory s titulkama. Ovšem řekl bych, že emocionální linka tu funguje velmi dobře. ()

FilipRut odpad!

Válka přežvejkaná v melodrámo pro amíky. Vlastně pitomá dojímačka, co se tváří jako náročná osudovost. Dvě mouchy jednou ranou pro teenagery, co se nemůžou rozhodnout, jestli si dneska večer zapařej Call of Duty nebo se kouknou na Lásku nebeskou. Ve srovnání s válečnejma filmama jako Stalingrad (1993) nebo Apocalypse Now (1979) samozřejmě úplně směšný. ()

Desmi

Tenhleten odstřelovačskej souboj mě docela bavil. Ten ruskej klučina na konci emocema taky trochu zacloumá. Super válečná oddychovka. Píšu to sice pořád, ale nejlepší film yjsou pro mě prostě ty u kterých nemusím moc přemýšlet a u kterých si fyzicky i mentálně odpočinu a tím "Nepřítel před branami" je. =) ()

clikclikCZ

Dřív jsem ten film míval rád, ale když jsem si ho nedávno pustil začal se mi trochu obracet žaludek. Zajcev (údajně ne zas až tak výborný odstřelovač) zde vystupuje jako neomylný ostrostřelec, který se stařičkou puškou Mosin Nagant předvádí zásahy za které by se nemusel stydět nikdo ze současných odstřelovačů. Korekce větru a vzdálenosti mu evidentně nic neříká, pouhým okem odhaduje neomylně vzdálenosti a pokaždé se trefí přesně mezi oči. Hold takhle to dopadá když se Američani rozhodnou natočit film z cizí historie. ()

Delmondo

Němci před branami a NKVD za zády, u Stalingradu bych bojovat rozhodně nechtěl a filmy pojednávající o týhle bitce bývají většinou dost sporný. Pan režisér Annaud to zvládl se ctí a ukázal jak to tam asi vypadalo, jako hlavní dějovou linii zvolil příběh ruskýho snajpra Zajceva a jeho střet s dost možná fiktivním německým odstřelovačem majorem Konigem. Jude Law byl ve svý roli vynikající a naprosto jsem mu věřil, Rachel Weisz taktéž ale největší hvězdou byl Ed Harris on je to starej mazák a jako Konig je správně němčourovatej. Válečný filmy nijak zvlášť nevyhledávám a o to přísněji je hodnotím ale tady je všechno v richtigu takže čtverka jak vyšitá. ()

Shimmy

Začátek se mi líbil hodně, ale časem to postupně docela opadlo. Nakonec mě naprosto odradila scéna "milování" mezi řadou spících vojáků, přičemž se ani nedalo moc dobře poznat co se to tam vlastně děje. Nebýt vystrčeného bílého zadku Rachel Weisz a záběr její ručky šmátralky zasunující se do kalhot Juda Law, byla bych si celkem jistá podle jejího výrazu, že je těžce postřelená a právě tiše umírá. A jak už tady bylo řečeno (Gemini, Matty) její role mi tam přišla celá taková nadbytečná. Naopak role Rona Perlmana se mi líbila, ale ten tam bohužel moc dlouho nepobyl. Takže dávám zlatý střed. ()

Luq

Dnes již klasika, která vtiskla tvář mnohým hrám z 2. sv. války má úžasné tempo, pocit bezvýznamnosti vojáka v celé mašinérii a ukazuje, proč je dobré zatančit si a opít se každý večer, když to může být ten poslední. Celkově je však děj a scénář příliš schematizovaný, a přestože je souboj Law-Harris nadstandardně napínavý, není příliš realistický. Celkově tak dávám nadprůměrné čtyři hvězdy. ()

SZYslak

Enema for Bill Gates. Velkolepe! Charismaticky Ed Harris - jen by nemusel veset deti po sloupech. Zajic Vasilij Zajcev a az moc krasna Rachel - Kde se asi porada nabor? Ale, kaslu na to, stejne by si vybrala nekoho jineho a ja bych se pak musel nechat strelit do palice. Vyborny dabing! ()

kolly13

Jude Law zde má jednu z životních rolí a Rachel mu zdatně se-kunduje. Miluje ostřelovací tématiku ve filmu a obdivuju trpělivost ve smrtelném nebezpečí. ()

LencaN

Rozhodně povedený válečný film. Obsazení jedna hvězda vedle druhé. Ta honička mezi dvěma ostřelovači mě bavila víc než koukat na Amerického snipera. Sice to je úplně něco jiného, ale ta ostřelovačská stránka mě víc oslovila tady. Objevila jsem tu spoustu věcí k zamyšlení a viděla jsem taky několik neskutečných krutostí druhé světové války. Nesmyslnost zabíjení vlastních vojáků, protože dostali strach tady bylo původním impulsem pro zrod legendy Vasilije Zajceva, alespoň podle filmu, skutečnost neznám, musím věřit. Film mě několikrát dostal do stavu, kdy mi šel mráz po zádech či jsem strnula hrůzou, kterou mnohé scény vykreslovaly. Smrt všude. Ale právě tady bylo potřeba motivovat vojáky a najít jim hrdiny, ke kterým by mohli vzhlížet všichni Rusové. Je fakt, že jsem trochu měla problém rudým hochům fandit, ale v každém souboji je vždycky jeden, který je menším zlem. Jen to nebylo na 5*. Viděla jsem mnohem sugestivnější a chytlavější válečné filmy, které vám nedají spát a nepotřebují k tomu třeba ani žádné monstrózní záběry. Někdy tomu chyběl cit, větší vyšponování emocí, tak abych se rozbrečela, což se bohužel nestalo. ()

albiebennett

Nejsem nadšenec válečných filmů, ale tento je pro mě vrcholem svého žánru. Některé scény válečného pekla jsou naprosto nadčasové na rok 2001, zejména začátek. Největší slabinou je asi milostná linka, i když chápu, proč tam je. Celkový dojem to ovšem nekazí, protože Jude Law a Ed Harris, dávají tomuto filmu ještě jiný rozměr. Občan jsem se přistihl, že major König je mi vlastně milejší než hlavní hrdina Zajcev, což je důležité ocenit, protože nacisté ve válečných filmech bývají zobrazované pouze jednostranně negativně, ale major König nám ukazuje i jinou stránku. ()