Nepriateľ pred bránami

• Česko Nepřítel před branami (viac)

17. júla 1942 sa začala jedna z najväčších bitiek II. svetovej vojny. Bojovalo sa o priemyselné mesto na Volge, vtedajší Stalingrad, a velenia oboch armád – sovietskej i nemeckej – si boli vedomé, že práve tu sa rozhodne o konečnom víťazstve. Ak by totiž mesto, nazvané po sovietskom vodcovi padlo, nastala by katastrofa. A v meste, kde sa doslova bojovalo o každý meter a z ktorého nezostalo nič viac ako ruiny, sa rodili príbehy neuveriteľnej a slepej odvahy. Jedným z nich je aj skutočná udalosť vojaka Sovietskej armády, Vasilija Zajceva (Jude Law), vynikajúceho ostreľovača, ktorého súboj s nemeckým elitným strelcom, majorom Königom (Ed Harris), sa stal okamžitou legendou a pomáhal udržiavať morálku sovietskych vojakov vo chvíľach, keď tretia ríša ovládala takmer celú Európu... Politický komisár Danilov (Joseph Fiennes) z neho doslova „stvoril“ žiarivý prototyp skromného, prostého a neohrozeného hrdinu, schopného bez zaváhania položiť za vlasť život. Netuší, že v ňom nájde aj soka v láske ku krásnej Táni (Rachel Weisz). Jednoduchý pastier z Uralu, lovec vlkov, a nemecký šľachtic, lovec jeleňov. Ich niekoľkokrát opakujúce sa stretnutia, keď číhajú jeden na druhého, akoby boli vystrihnuté z klasického westernu. Prežiť môže iba jeden... (TV Markíza)

vitekpe

Vojenska cast filmu (kdyz pomineme digitalni animace) byla celkem slusna. Proc do toho ale motali tu hysterickou polohu "o lasce", to jsem teda moc nepochopil. Kdyby to vynechali, mohli to zkratit na klasickych 90 min a bylo by to bezva. Clovek by alespon nezival... Samozrejme na cely film je treba koukat s urcitou shovivavosti, protoze je to asi tak stejne autenticke, jako kdyz rusove toci film z prostredi usa... Proste Law neni Zajcev. :) ()

herr_carter

Mezi zapřisáhlé fanoušky válečných filmů se tedy rozhodně neřadím, tento film ale samozřejmě musel být na pořadu dne díky jeho věhlasnému jménu. Po jeho shlédnutí panuje u mě spokojenost. Pro všechny případě jsem si stáhl dabovanou verzi, jelikož jsem zde zaregistroval mnoho připomínek k faktu, že byť se jedná o střed nacistů s bolševiky, všichni mluví plynule anglicky - zrovna tady si myslím,že opravdu český dabing vůbec nebyl na škodu. Z Eda Harrise a jeho majora Königa jde strach, už několikrát tenhle charakterní herec mimo jiné i díky svým pronikavým modrým očím dokázal, že nezapomenutelnou filmovou roli rozhodně ztvárnit dokáže a tady tomu není jinak. Jude Law zase exceluje pro svou bezprostřednost a lidskou obyčejnost a nenáročnost. Nejvíce se mi ale líbily ty kulisy, neskutečně reálně vykreslený zdemolovaný STalingrad.........................moje hodnocení = 8 z 10. ()

Dinosaurier

Jako docela nežeru ten fake-Russian akcent, který si všichni půlku filmu budovali a pak v té druhé to prostě vzdali a jedou si ten svůj posh British. Kromě Rachel teda. Ta se ani nesnažila. Asi jsou soudruzi z moskevské univerzity o krok dopředu. ()

pearl_jam

ed harris je rozhodně stylovej esesák, dokonce jsem mu fandil i když bylo jasný, že ho nakonec suchar zajcev vodpráskne (stylově), jo a bezvadnej byl v pidiroličce chruščova bob hoskins :-) ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...zase jeden válečný velkofilm, hrající si na "velký film"... Stejně jako třeba náš Tmavomodrý svět. Ale jo, no, snaha byla...mohlo to být horší...za tři. ()

MARTIN*I

Film podle skutečné události o Vasilijovi Zajcevovi, ze kterého si vyklube skvělý ostřelovač... Mě se to líbilo docela dost! Je to celkem zajímavě zpracovaný a líbí se mi líčení hlavních hrdinů... Ve filmu vidíme dva ostřelovače, už podle toho, že jeden je "utlačovatel" a jeden "utlačován" si vybarvíte podvědomně, který bude "klaďas" a který "záporák". Ale postupně zjišťujete, že ani jeden z nich není typickým záporákem... Stojí za to to vidět! ()

brooklyn73

Pribeh ze Stalingradu.Ukazujici souboj dvou odstrelovacu (jednim z nich je na ruske strane legendarni Vasilij Zajcev).Atmosfera Stalingradu dle meho nazoru velice dobre vykreslena a navozena.Po nemeckem filmu Stalingrad zde muzeme videt druhy kvalitni snimek z teto bitvy. ()

rozbris

Komunistická strana hledá prvního soudruha jako vzor všem ostatním vojákům....a naláza mladého muže, který se stává dobrým sniperem a učí se od těch nejleších + k tomu má super dívku (P.S.Rachel Weisz - jedna z mých oblíbených hereček). ()

Cracker

Tento film mi veľmi sadol, som fanúšik vojnových filmov a keď sa ktomu pridajú sniperi, je to pre mňa filmové nebo. Jude Law mi moc nehovorí ale tu mi bol celkom sympatický tak isto aj Ed Harris ten bol priam geniálny. V poslednej prestrelke mi chýbalo viac akcie a na Harrisovu postavu mi nesedelo že to tak rýchlo zabalil. Veľmi ma to prekvapilo a milo potešilo :) ()

Nassau

Prvních 20 minut se odehrává ve strhujícím tempu. Stalingrad je ukázán jako jedna velká troska a celkovou atmosféru ještě dokreslují bezhlavé útoky Rudé armády na sešikované Němce. Výborné. Poté ale film ztratí tempo a nastolí ho až v posledních 40 minutách. Škoda. Úvod tak působí jako pozvánka na něco, co se pak nekoná. Ale to nevadí. Film i tak je povedený a Jude Law v roli Zajceva je přesvědčivý, stejně jako jeho kolegové v čele s Edem Harrisem. Silné 4*. ()

Mistickzz

Mám rád vojnové filmy a Nepriateľ pred bránami mi vyvolal nostalgiu na detské časy, keď som zaryto hrával Call of Duty 2 a tuším tam bola misia za samého Vasilija. Inak ide o výborný film, ktorý keby nemá pár hluchých miest by mohol mat aj vyššie hodnotenia. Po vizuálnej a technickej stránke je to dokonalé a Jude Law je vynikajúci. 80% ()

Ragdoll

Pěkné válečné drama s fajnovým hereckým obsazením, mezi ty nejlepší však nepatří, protože i když Rusko bojovalo na správné straně, nic to nemění na faktu, jakej byl Stalin nehoráznej parchant a jak je jeho bolševická (později komunistická) ideologie odporná. Takže nemohu, a to ani ve filmu, ignorovat skutečnost, že to byla stejná, nebo i dokonce horší svině než Hitler a tím pádem v těchto lidech nevidím žádné hrdiny. Většina řadových vojáků tuto povahu sice nesdílela, ale komunistický odpad byli všichni, bez výjimky. A teď zpět k filmu. Když se podívám na fotografie skutečného Vasilije Zajceva a jeho tvář a statnost postavy porovnám s Judovo, nějakou vzájemnou podobu je těžké spatřit, liší se téměř ve všem. Jude mi prostě přijde celkem jako šamponek a i když hraje dobře, hodí se do romantického žánru určitě mimo scenerie doutnajícího Stalingradu a ne do role neohroženého vojáka odstřelovače. Rachel Weisz je důkaz, že žena na sobě nemusí mít tunu make-upu a photoshopu, aby byla krásná a pan Major byl pro mne s tím svým zlatým cigárkem nejlépe napsaná i zahraná postava, velmi dobrý výkon ze strany Eda Harrise. Jediná věc, která mi vadila trochu víc, je neautentické znění. Jelikož všichni mluví anglicky, krásně si rozumějí a jsou naprosto v pohodě. Ale chtěl bych vidět, jak by si pan Major takhle bezproblémově popovídal s kamarádem Sašou. ()

klúčik

Stalingrad... To obrovský pojem v 2 sv. vojne... Bol som vo Volgograde, bol som aj na mohyle pod sochou " Matky". Keď som zišiel dole schodmi a vošiel do mramorovej auly , všade boli nená padnutých... Dnešný človek si ani nevie predstaviť, aké to muselo byť... Tento film nám to trochu ukázal, a nebolo to vôbec zlé skôr naopak... 85%. ()

Benedygtus

*Nejlepsi valecny film*. Jedine co me zamrzelo, byla pomerne nahla smrt Rona Perlmana, na druhou stranu asi by nebylo na miste z toho delat komedii. Mraziva atmosfera a syrovost, to je ono. ()

klukluka

V TV už na filmy téměř nekoukám. Televizi mívám zpravidla jen jako (spíš zvukovou) kulisu k nějaké činnosti, která na sebe strhává většinu mé pozornosti. Nepřítel před branami si mě ale pro sebe urval celýho už po pár minutách. A jsem za to rád. Reálný příběh dvou super sniperů je téma jak víno. Zpracování vynikající, všechno si pohlídali do nejmenších detailů, díky tomu Jude Law ještě nikdy v životě neměl tolik špíny za nehtama, o Rachel Weisz už vůbec nemluvím. NPB mi taky sebral iluzi, že Němci Stalingrad po celou dobu obléhali pouze zvenčí (Ladožskoje ózero atd.). Bojovalo se tam i v ulicích, což jsem fakt vůbec netušil. Na sledování tedy navážu studiem. Tohle moje předsevzetí je pro mě dalším jasným důkazem, že jsem se zase po čase potkal s něčím, co mi opravdu sedlo! :) ()

Zagros

Zajímavě pojatý válečný film. Po výborném úvodu a pravdivé ukázce nasazení ruských pěšáků do boje, kdy měli na výběr jen jednu ze dvou kulek a to německou nebo vlastní ruskou, přišel zlom. Najednou šlo o komornější příběh jednoho ruského hrdiny a o jeho souboj s elitním německým odstřelovačem. K tomu lehká romantika, tady naprosto zbytečná, proto hvězda dolů, i když Rachel je pěkná. Celkově to ale nebylo špatné. Nicméně pokud by se film zabýval celou šířkou bojů o Stalingrad mohl být ještě mnohem lepší. ()

iXtr3m3

Fantastický úvod, mierne rozťahaný zbytok, ale inak fajn schovávačka so zvučnými menami. Odpoveď na Ryana samozrejme v slabšom formáte, ale aj to sa ráta. ()

WathanajX

„Kaviár je luxus, který si můžeme dovolit. Vodka je luxus, který si můžeme dovolit. Ale čas, ten si dovolit nemůžeme.“ Další válečný film do sbírky tentokrát z 2. sv. války. Nutno podotknout, že filmy na toto téma nikterak zvlášť nemusím… Co mě k filmu dovedlo? Jednoduše Jude Law a nikdo jiný. Klady: Výborně zpracované téma jak dějově tak vizuálně. Dokonalá reálná ukázka celé syrovosti války a zoufalství s nadějnou vizí Zajceva. Celkově se mi film překvapivě opravdu líbil a veškeré herecké osazenstvo bylo výborné a jejich výkony dokonale přesvědčivé. Zajímavý a napínavý souboj hlavních postav, skvělá akce a napětí a o emoce také nebylo nouze. Velmi příjemná podívaná. Zápory: Stejně jako pro mnoho dalších diváků mi nebyl příliš po chuti ten namíchaný americko – evropský pohled na věc. A i přesto, že jsem si onen souboj užívala, tak se mi místy zdál trochu natahovaný. Co mě ale do filmu nesedělo vůbec byla násilná přítomnost postavy, kterou ztvárnila Rachel Weisz. Bohužel nic takového nebylo třeba. Zcela zbytečná dějová linka… Hodnocení: 80 % / 8 z 10 – Milovníci válečných filmů si zde přijdou na své. Já se k filmu ráda po nějaké době vrátím! (31.) ()

Eraserhead

Kdyby si film udržel kvalitu a tempo své úvodní scény, mohl vzniknout skvělí válečný film. Takhle zůstal film poměrně nudný a zajímavé jsou už jen odstřelovačské akce. ()