Harry Potter a Tajomná komnata

• Česko Harry Potter a Tajemná komnata (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa po prázdninách vracia do Bradavíc a nastupuje do druhého ročníka. A to i napriek varovaniu domáceho škriatka Dobbyho, podľa ktorého mu v Bradaviciach hrozí smrť. V škole kúziel a mágie sa však skutočne začnú diať čudné udalosti. Na stenách sa objavujú neznáme nápisy a niektorí študenti sú prepadávaní tajomným prízrakom. Čo s tým má spoločné Tajomná komnata? Stojí za spiknutím opäť Voldemort? Záhadu sa Harry vydáva rozlúštiť spoločne so svojimi priateľmi - Ronom (Rupert Grint) a Hermionou (Emma Watsonová). (TV Markíza)

hrumsrt

Už je to pěkných pár let, co jsem druhý díl, tedy Tajemnou komnatu, viděl poprvé, ale ten film u mě ani po letech neztrácí. Na pokračování jsme v českých kinech nemuseli čekat ani rok, vlastně se k vám mohlo dostat DVD prvního filmu a o pár týdnů později jste si to už plánovali do kin na další díl. Joanne Rowlingová nezahálela a druhá kniha dorazila hned rok po té první, což taky mohlo už při tvorbě prvního filmu jasně napovědět, s čím si tvůrci budou muset následně poradit. Nikdy nebyla diskuse o tom, zda na film dojdou diváci, či zda se zaplatí, jelikož fanouškovská základna už tehdy byla dostatečně silná.. S Tajemnou komnatou to mám trošku jinak, protože jsme doma tenhle díl dlouhou dobu neměli, a to až tak, že jsme měli všech ostatních 7 DVD, ale tohle scházelo.. Proto jsem si druhý díl musel pořád dokola půjčovat a mám ho tak především spojený s dobou nemocí... Kromě rozděleného sedmého dílu, tak první a druhý film jsou si jediné ze série nejvíce podobné. Chris Columbus zkrátka vnímal Harryho jako pohádku pro děti. Ta nejtěžší práce už je za námi, hlavní casting je vybraný a každý, kdo se k sérii dostane jen musí nabrat dobrého scénáristu, aby mu dokázal z knížky vybrat srozumitelný scénář, který zkrátí příběh do zhruba 150ti minutového aktu a přesto neodebere nic podstatného. Samotná druhá knížka mi nepřijde zase tak moc lepší.. Stálé obsazení tak jen doplňuje Zlatoslav Lockhart a především, pro sérii později důležitější, Lucius Malfoy. V případě Zlatoslava Lockharta se zhostil role Kenneth Branagh, který dokazuje, že je skvělý nejen režisér ale i herec a dost možná jeho postava je znakem druhého filmu. V pořadí již druhý učitel obrany proti černé magii, který započal tradici, že s každým dílem série přijde zase nový. Postava Lockharta je možná pro někoho spíše otravná, ale nelze mu upřít vtip a nakonec i vyvolává hned několik otázek k zamyšlení, jako třeba etické problémy s použitím paměťových kouzel, či samotný proces jeho angažování do pozice učitele.. Oproti tomu druhý zmíněný, tedy Lucius Malfoy v podání Jasona Isaacse je možná jednou z nejlepších postav celé série. Především v těch dílech série, kdy jeho Lucius dostává v příběhu větší roli, tak se jasně ukazuje jaké charizma sebou herec nese. Zde slouží jako taková náhrada za Snapeovu postavu, která nemá takový prostor, ale defakto fungují velmi podobně.. Co považuji za vůbec dobrý krok v rámci celé série je postupné krácení prázdninového úvodu, kdy zkrátka Dursleyovi mě tolik netáhnou.. Ovšem nakonec ten největší důvod, proč dostává Tajemná komnata tolika pochvaly je její příběh. Mysteriózní mytologie samotných Bradavic, která se snaží uvědomit si, že divák je o rok starší, a tak mu naděluje o něco méně pohádkovější příběh, který funguje především po svojí až detektivní stránce, a dokonce se několikrát nebojí lehce přitvrdit. Sice pořád připomíná spíše pohádkové motivy a Columbus nezapomíná v čem tkvělo kouzlo jeho předchozího filmu, a tak například nešetří osvědčenými hudebními motivy či poutavým famfrpálem. Ovšem třeba v rámci struktury příběhu jeho opakování již udělaného je malinko ku škodě. Ano, z velké části za tohle může i samotná předloha, kdy si Rowlingová tehdy možná myslela, že může na podobném receptu dojít k stejným chutím.. Proto nechybí třeba pro jedničku naprosto typické falešné podezírání, které o rok dříve odnesl Snape, tady jsme měli uvěřit, že dvanáctiletý arogantní Drako vraždí mudly přímo uvnitř hradu. Nejen, že tahle premise už ze sebe samé moc nefunguje, ale především jsme dvakrát ve stejné řece.. S podezříváním Draca si tvůrci vyzkoušeli jednu z nejlepších linek celého filmu, tedy použití mnoholičného lektvaru, kde z těch jeho dvou goril poprvé a naposled v rámci filmové série stane něco víc než jen herecké křoví.. Ještě unikátní je Tajemná komnata v tom, že jde o jediný případ v rámci série, kdy z ústředního trojlístku je na dlouhou dobu jen mužské duo, které sice úplně netratí, ale absence dynamiky mezi Ronem a Hermionou je nakonec znát.. Ještě jednu pro tenhle díl typickou postavu jsem vynechal, Dobbyho. V jeho případě jde o postavičku, kterou vnímám hodně rozporuplně, jelikož mě po většinu filmu otravuje, ale nakonec s ním se pojí ten nekrásnější moment druhého filmu ("Pán dal Dobbymu ponožku.").. V podstatě druhý film dělá všechno dobře, ale to nemusí každému stačit a při poměrně rozmáchlé stopáži už divákovi pro samotné finále nezbývá moc sil, i proto je možná nakonec asi i nejslabší v rámci všech filmů.. Tajemná komnata je povedená jinak uchopená šablona předchozího filmu, která pořád zvládá upoutat a přijít s pár novými prvky, ale spíš bych se podíval na kterýkoli jiný díl ze série.. "Zatracenej pták, ten Errol!" 85% () (menej) (viac)

Jonatthan

Knihu jsem sice nečetl, ale ty necelé tři hodiny v kině jsem se skvěle bavil bez bolestí v hýžďové krajině. Osobně bych dal 90%, ale kdyby mi bylo dvanáct, tak by to byla stovečka. ()

majk_n

Temnější atmosféra povyšuje dvojku o malinko nad jedničku, ale filmařské nápaditosti se i zde nedostává. Výkon hl. hrdiny zůstává nevýrazný. Nezbývá než se těšit na pojetí A. Cuarona pokud mu studio nepřistřihne křídla ()

Squib

V prvé řadě chci říct, že jsem si vědoma toho, že ani druhý díl Harryho Pottera si pět hvězdiček netaslouží. V kině vedle mě seděla asi tříletá holčička s tatínkem. Dokud měla holčička popkorn, byla hodná a tatínek měl klid. Ve chvíli, kdy popkorn došel, nastal problém. Tatínek byl neustále rušen otázkami typu: "tati, kdy už pujdeme domů?" a troufám si tvrdit, že si film skoro vůbec neužil. Působilo to tak trochu, jakože on svou dceru do kina dotáhl proti její vůli, aby nevypadal hloupě, že on dospělý muž jde na Harryho Pottera. Já jsem se nestyděla a celkově jsem film navštívila ještě párkrát....No zkrátka... nemůžu si pomoct. ()

Weirdman

4/10... FIlm ktorý sa vlečie vpred bez akejkoľvek logickej náväznosti medzi mnohými scénami a pripomína jeden veľký tvorivý kŕč... ()

pasqviL

Pokračování je hodně zdlouhavé, kdyby film byl víc prostříhaný určitě by to na kvalitě přispělo. Ale i tak si zachovává svoji kvalitu mezi rodinými filmy :) ()

Ygan

Toto je pro fanoušky J. K. Rowlingové velice dobrý filmový díl, protože děj není příliš osekaný ani změněný a stále je to velice dobře zpracované. Pro nečtenáře Harryho Pottera asi největší utrpení. ()

sa_kra

Rozhodně lepší než první díl, já ale coby dítko odrostlé jsem byla plně uspokojena temnotou HP až od třetího dílu výš. Columbus s dětmi pracovat opravdu umí. ()

re.New

vsetko nakoniec vzdy dobre dopadne, vsetko sa vrati do normalu, nikomu sa nic nestalo... literarna predloha bola zvacsa dodrzana, ale k dokonalosti chybalo este privela ()

sunjata

Teď když mám za sebou velké zklamání z pětky a šestky se mi zdá tajemná komnata jako málem vrchol celé série. Samozřejmě je to spíše pro děcka, ale aspoň to má vtip, jsou tam nějaká kouzla a nakonec i nějaké to napětí. Prostě to má švih. Série byla tak skvěle rozjetá, a tak se ji nakonec podařilo zprasit. ()

DandaPiper

Dvojka je téměř ve stejným duchu, jako jednička. Prostředí je hezký, ale co se děje týče, je to taková natahovaná kaše...až do závěru, který oproti jedničce hodně překvapil a nevypadal ani tak moc dětsky, jak jsem počítal. Tím pádem, pokud jsem dal jedničce 3 hvězdy, tak tady musím jednu přidat. ()

VirglCZ

Tajemná komnata je možná až zbytečně dlouhá, ale jinak se ve srovnání s prvním dílem nijak nepohoršila. Je trochu drsnější, stršidelnější, atmosféričtější, ale znovu je to solidně zpracovaná adaptace slavné knihy. A Harry je o něco více cool! A má meč! ()

keyzar

Ano, od prvního dílu došlo k jistým nepatrným změnám. I herci zase trochu vyrostli, už nejsou prvňáčci a vše je jednoduše zase jiné, ale stále si Tajemná komnata uchovává onen pohádkový ráz, což se mi u těchto dvou dílů líbí. Tak nějak to symbolizuje ještě dětskou nevinnost, než se Harry vrhne do víru většího dění v dalších dílech :) Díl je to sice zase dlouhý, ale aspoň si člověk užije krásnou kouzelnickou atmosféru, o kterou tady jde. Nicméně s odstupem času si uvědomuji, že než si pustit tento díl, raději sáhnu po ostatních. ()

Shley

Chris Columbus opět odvedl skvělou práci, prostředí vypada opět skvěle i prostory tajemné komnaty a ztvárnění baziliška je opravdu skvělé, herci a atmosféra všechno je opět naprosto úžasné. ()

Marvel urval další rekord

Marvel urval další rekord

23.10.2015

7 let, 12 filmů... 9 miliard dolarů. Marvelácký filmový vesmír je zjevením, které se momentálně snaží zkopírovat celý Hollywood. Každý chce mít svoji provázanou značku nehledě na to, jak velký to… (viac)