Pred súmrakom

• Česko Před soumrakem (viac)

Film režiséra Richarda Linklatera volně navazuje na jeho snímek z roku 1995 Před úsvitem (Before Sunrise). Film Před úsvitem je romantickým příběhem o lásce dvou mladých lidí, francouzské studentky Celine (Julie Delpy) a amerického mladíka Jesse (Ethan Hawke). Celine a Jesse se setkali ve vlaku z Budapešti do Vídně a děj filmu se odehrával v průběhu dvanácti hodin, po které trvalo jejich krátké setkání ve Vídni. Snímek končil rozloučením obou hrdinů po jedné společně strávené noci. Celine a Jesse se rozešli se slibem, že se znovu setkají ve Vídni po šesti měsících. (oficiálny text distribútora)

rotel

Milé pokračovanie niečoho čo ma celkom oslovilo. Pozeral som ich hneď po sebe / Before Sunrise / s cca 10 minútovou prestávkou a fakt to bol príjemne strávený čas. ()

kdosizrosy

"Když jsi mladý, tak zkrátka věříš, že najdeš spoustu lidí, se kterými se spojíš. Později zjistíš, že se to stává jen velmi zřídka." Zatímco "Před úsvitem" je plné nenaplnitelných ideálů, vzdušných zámků a naivních vyhlídek dvou životem takřka nepoznamenaných lidí, "Před soumrakem" nás vrhá do kruté reality, kde není nic tak, jak se zdá. Jesse a Celine už dávno nejsou dva snící studentíci, nýbrž životem profackovaní lidé v letech, kdy by již měli být dávno šťastní se svoji drahou polovičkou. Jenže oni nejsou. Z počátku sice předstírají, jeden úspěch, spokojenost, manželství, které klape, druhý nezávislost, vnitřní štěstí a naplnění. Ovšem během dalšího, osmdesát minut trvajícího dialogu, postupně odkrývají skulinky nespokojenosti a ran a jizev z dřívějška. Je to opět tak jiskřivé, chytré a odzbrojující a navíc, na rozdíl od jedničky mnohem více uvěřitelné. A co bude dál? To si může každý domyslet. ()

tom.cube

Viděl jsem Before Sunset jako první z obou snímků a nejen proto ho mám raději. Přijde mi mnohem dospělejší, rafinovanější a nakonec i krásnější než Before Sunrise. Prostě taková 80-minutová procházka... od které nelze odtrhnout oči. Celý snímek působí strašně opravdově a uběhne jak voda. No a ten závěr - nádhera. ()

Atheas

Obstojné pokračování jedničky, sice o dva kroky pokulháva krokem vzad. Jednička byla totální úlet. Toto se ale jenom tak nějak nesmyslně vleklo na předpokladu, že se to musí aspoň nějak rozumně zahrát aby se neřeklo. Což čekal jsem a nedočkal jsem se. Stáva se. Jedničce to ale nesahá ani po paty. ()

Bivoy

Film, který dokazuje, že je možné natočit Paříž bez Eiffelovky a romantický film bez klišé. Přesto se zde bohužel nevyhnu srovnání s předchozím filmem, který byl přece jen dynamičtější a jiskřivější. Tady se pod slupkou štěstí a romantiky skrývá smutek dvou lidí, kteří vlastně stále žijí minulostí a mají pocit, že propásli svoji šanci. Bohužel je jejich povídání hlavně v první půli filmu, než dospějí k tomu, jak se doopravdy cítí, poněkud rozvleklé. Navíc tady téměř úplně chybí interakce s jinými lidmi, kteří oživovali procházku Vídní (věštkyně, herci...). Ovšem, jsem ve věku, v jakém se Jesse a Celine procházeli Vídní, takže mi asi ještě chvíli bude trvat, než dojdu do Paříže a budu schopná ocenit i jejich "zralejší" rozhovor. ()

bolan

Typický případ úchvatně přechváleného filmu, který jsem si pod tlakem poblouzněných komentářů dal a následně vystřízlivěl po 20min. inteligentních canců o ničem. Nepovažuju se za uplného dementa, i když si tak momentálně připadám, protože jsem asi jediný, kterýmu tyhle pindy vadí - takže momentálně chci vidět krev a Ramba jak kosí armádu jednim kalachem. A tohle, to už nikdy víc. ()

Florfila

Před úsvitem bylo podstatně lepší. Před soumrakem ale také příliš nezaostává, i když na můj vkus se ze Celin opravdu stala zuřivá maniodepresivní aktivistka (jak ji Jesse označil). Kdežto Jesse je pořád ten naivní kluk, což mi bylo velice sympatické. A ta poslední věta, že letadlo určitě nestihne, to bylo to nejlepší z celého filmu. A i když zde bylo spoustu dialogů, a snaha o zachování linie z Před úsvitem, už to nemělo takový spád. Spíš mi přišlo, že plácají páté přes deváté, hlavně tedy Celine. Ale i tak se těším na další díl - Před půlnocí. ()

Psice

Jesse, vnitřně zlomený, navenek „dělá ramena“ a Celine jako (afektovaná) hysterka, která se snaží tvářit, že má „všechno srovnané“. Film každopádně působí více uceleněji, než první část trilogie, ovšem to pro celkové vyznění filmu ve své podstatě nic neznamená. Zdá se, jako kdyby za vnitřní rozklad obou mohlo tehdejší nenaplnění jejich vztahu. Zřejmě se ani jednomu z nich po celá ta léta nepodařilo navázat vztah k sobě samému. A na mysl mi teď přichází citace Irvina D. Yaloma: „Pokud nedokážeme přijmout svou osamělost, budeme toho druhého používat jen jako štít proti samotě. Jedině, když člověk dokáže žít jako orel - bez jakéhokoli publika, může na někoho shlédnout s láskou.“ Jesse a Celine se naivně domnívají, že by jejich životní problémy mohl vyřešit jejich potenciální vztah. Tohle zkrátka podle mě není vůbec film o lásce – je to jenom iluze toho, jak si většina lidí romantickou lásku představuje. Jesse a Celine se nemilují – jsou mylně přesvědčeni, že jeden nemůže být bez toho druhého šťastný. A tomu neříkám láska, ale připoutanost nebo lpění. ()

Muel

| Castle Rock Entertainment | Chémia a autentickosť fungujú rovnako geniálne ako v Sunrise, lenže tu narážame na tvrdú realitu a nám sa vysvetlí, čo sa v ich živote deje. A je to opäť tornádo emocií, kde som sa opäť plne ponoril a nevedel som rozmýšľať racionálne. Chcem, aby boli spolu. To je všetko. A film si to veľmi dobre uvedomuje, preto skončí až veľmi priskoro a mne bolo do plaču. A zároveň do smiechu. A neviem ešte, čo všetko. Táto trilógia so mnou zametá a ja sa bavím a pozorujem moje emócie, ktoré sú strašne zmetené. Musím ich opäť pripraviť na Midnight, ale už teraz považujem Before trilógiu za jednu z najzásadnejších čo sa romantických filmov týka. Viac TU. | Hodnotenie: 9/10 | ()

Hawk

Tohle asi nikdy nepochopim. Jestli se takto budou spolu bavit po té co se skoro deste let neviděli, no nevim nevim. Rozhovor byl místy nudný a místy přehnaně melodramatický. Jessův věčně trapný smích mi do filmu též vůbec nesedl. ()

jarvis

tak nějak nevim. filmy "o ničem" miluju, dlouhá konverzace mi nevadí, ale tohle.. tři a půl * za sympatického ethana, ale ta holčina mi tam prostě neseděla. byla to taková... osina... ()

Martyr

Zaciatok posobi mierne nudne a moze odstrasit vela ludi, co by sposobilo velku skodu, pretoze koniec je naozaj velmi dobry, povedal by som az dychberuci (pre niektorych). Sice som este nevidel film kde by sa rozpravalo viac na zbytocne temy a taku zensku by som asi nechcel v mojej pritomnosti ani citit ale vzajomna chemia, ktora je medzi hercami sa da az krajat. Je naozaj zaujimave sledovat ako si niekto po rokoch uvedomi, ze si mozno skazil zivot aj ked sa to nikdy nemoze dozvediet a byt si na 100 percent isty..Nuz.. Laska a realita su dve rozlicne veci. 80% ()

THE_Joko

Nikdy by som si nepomyslel, že ma tak dokonale do kresla priková romantická dráma trvajúca 77 minút zložená prevažne len z jedného dialógu a to dokonca v mojom prípade Slovenskom dabingu :-) Tlieskam Linklaterovi a odkazujem srdečné vďaka! ()

rgrohol

Komu se líbil první díl, ten Before Sunset bude milovat. Romantický film bez zbytečných klišé a patosu, o kterém budete ještě dlouho přemýšlet. ()

strangercz

Jsem cynik jak hovado ale tyto dva filmy Před úsvitem a Před soumrakem mě dokonale dostali. Je jen málo filmů takhle jednoduchý ale přitom neskutečně chytrých, vtipných a plných životních pravd. ()

Jeremiah

Co z člověkem dokáže udělat nenaplněná láska a jeho úžasná představivost, o tom je dle mne tento film, jako pokračování filmu "Před úsvitem". Jen málokomu se podaří prožít dvakrát za sebou tak silný cit, jaký zažili tito dva lidé. Říká se, že druhé díly bývají jenom "pitváním" dílu prvního, zde je to podobné, ale přesto "úplně" jiné. Proto mne i tento film dostal ! Po jeho zhlédnutí jsem byl nalomený, a stejně jako hrdinové ve filmu, chvíli veselý, chvíli smutný, plný naděje a beznaděje, radosti z opětovného setkání a smutku při pomyšlení na blížící se loučení . Malinko slabší než "Před úsvitem", ale přesto ještě za 5. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Málokterý režisér využívá plynutí času do takové míry, jako Richard Linklater. Jeho snímek Chlapectví se točil 12 let, romantická trilogie Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí zase vznikala s… (viac)

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (viac)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!

13.05.2007

...říká Julie Delpy, kterou známe především z dvoudílné konverzační romance Před úsvitem a Před soumrakem. Julie už několik let spřádá plány na film o Alžbětě Báthoryové. K němu si sama napsala… (viac)