Rok draka

• Česko Rok Draka (viac)

Na počátku všeho je vražda starosty newyorské Čínské čtvrti Jackieho Wonga a jmenování kapitána Stanleyho Whitea novým policejním velitelem. Horší kombinaci by si nedokázal představit ani pověstný čínský horoskop. Válečný veterán White si totiž přivezl z války ve Vietnamu hlubokou, téměř patologickou nenávist vůči Asiatům a vyšetřování vraždy v Čínské čtvrti, kterou byl pověřen, se pro něj stává osobní válkou, při níž se nehodlá ohlížet na nic a na nikoho. Přes varování svého nadřízeného hodlá porušit nepsanou dohodu mezi policií a čínskou mafií a pustit do boje proti čínským pouličním gangům, které jsou odnožemi triád. V podsvětí čínské čtvrti se mezitím vyostřuje boj o moc, který rozpoutal ctižádostivý a bezcitný zeť nového starosty, mladý Joey Tai. Snaží se hlavy čínské mafie přimět k vypovězení smlouvy s italskou mafií a vyprovokovat mezi jednotlivými triádami. White správně tuší, že on je v současnosti tím nejnebezpečnějším mužem a soustředí se na něj. Když se ho kmotr čínské mafie pokusí podplatit, odmítne jeho nabídku a vyhlásí Číňanům otevřenou válku. Jeho zarputilost se však stává nebezpečnou celému jeho okolí. Tai nechá zabít jeho manželku, zastřelí jeho kolegu a nechá surově znásilnit čínskou novinářku Tracy Tzu, se kterou se dal White dohromady. Tvrdohlavý a zaslepený policista však odmítne boj proti mafii zastavit a je odhodlán Taie dostat, i kdyby ho to mělo stát život. (oficiálny text distribútora)

kosta73

Film ozdobil svým výkonem můj velký oblíbenec Mickey Rourke. Jeho zaťatý policejní kapitán jdoucí za svým cílem doslova přes mrtvoly ve mě vzbuzoval střídavě obdiv i odpor a Rourke ho dokázal vybavit notnou dávkou uvěřitelnosti. Rozvláčný styl vyprávění mně osobně k tomuto dílku velmi sedí a když k tomu připočteme výborné řemeslné zpracování filmu a několik vskutku nezapomenutelných scén, tak jediným mínusem je dle mého názoru zcela zbytečný závěr. To je ale pouze malá skvrnka na jinak parádním filmovém zážitku. ()

andrii

Přiletí. Ohnivý mrak, žlučovitá rtuť, drakonický frak. A gratis, aniž mrkneš, brok. Od  "Mozarta, Pierota" s odznáčkem.  Narcistní broži. Žluté moci krvavý mok. ()

SeanLSD

ROK DRAKA nie je vôbec výnimočný svojou témou, ale rozpracovaním hlavnej postavy a dopadov jej krížovej výpravy na svoje okolie. V málo filmoch je tak do detailu a súčasne realisticky rozpitvaný jednotlivec idúci v záujme spravodlivosti proti všetkým a hocikomu, hoci je tento typ hrdinu tak typický pre americký film. Cimino so Stoneom sa zaobídu bez adorácie aj prehnanej akcie a jasne ukazujú, že takýto urputný jedinec musí byť aj necitlivý, svojim spôsobom až obmedzený sebec, ktorý nerozlišuje (alebo rozlíšiť nedokáže) rôzne úrovne, polohy a situácie a všade postupuje rovnako, tým istým priamočiarym a neomaleným spôsobom. Preto ho skoro nikto nemá rád, a nie je zvlášť sympatický ani divákovi, ktorý inak obdivuje jeho zásadovosť a nasadenie. Pravdepodobne práve toto podrazilo nohy Stanleymu Whiteovi uprostred zlatého veku 80´s Hollywoodu a jeho bezstarostných hrdinov bez bázne a hany, rozhadzujúcich na všetky strany vtipné hlášky. Bojovať s Whiteom proti čínskej mafií totiž skôr bolí, než baví... ()

eye candy

V 80tých letech nebyly Stoneovi scénáře třikrát politicky korektní a Rok Draka ve své době vyvolal rozruch díky způsobu, kterým Cimino (O.Stone) pohlížel na Chinatown. Dnes je tato epická gangsterka zapadlá v propadlišti filmových dějin. Je to škoda, protože se jedná opravdu o velký film se vším všudy. Nerad používám termín "životní výkon" (imo relativní), ale v tomto případě Mickeymu role kapitána Stanleyho Whitea fakt sedla. Touha hraničící s posedlostí. Nenávist. Morální rozpolcenost (You were right; I was wrong. Sorry. I'd like to be a nice guy. I would. I just don't know how to be nice) to vše zdobí hlavní postavu, která je hnacím motorem filmu al Mickey ji zvládl fakt úžasně. Každému kdo má rád filmy Michaela Ciminoa a je zvyklý na tempo jeho vyprávění bych Draka vřele doporučil. Ostatním bych draka doporučil už jen kůli závěrečné přestřelce na mostě, ta je prostě uau ()

chelseaman22

Nejméně sympatický hrdina historie se vám zošklivý v okamžiku, kdy si vyskočí na nejvyšší sympaťáky v podobě čínských přistěhovalců provozujících bistra a sem tam pustí do oběhu tunu heráku. Věčná škoda, že malajské putování džunglí bylo tak krátké a jen jedna hlava v pytli byla! 45% ()

baruss

Raspberry Award (Maliny) : 1986 : NOMINÁCIE (5) : Najhorší film, Najhoršia herečka - Ariane, Najhoršia réžia - Michael Cimino, Najhorší scenár - Oliver Stone, Michael Cimino, Najhorší nový herecký objav - Ariane. ()

noriaki

Má to v sobě Ciminovu posedlost detailem, i jeho zřejmě nevykořenitelnou megalománii. Na papíře by Rok Draka mělo být tuctové kriminální béčko, jenže výprava, vedení herců a špičková režie hlasitě prohlašují, že se tady odehrává umění. Výsledek je kombinací toho nejprůměrnějšího z filmové branže s naprostou špičkou v oboru. Říct že se to tluče, by byl až příliš jemný eufemismus, ale pozitivní dojmy bohatě převažují. Chyběla mi jen lepší hudba, abych tenhle neo-noir zařadil k tomu nejlepšímu v žánru. ()

pabulator

Mickey Rourke si zde střihnul roli drsného policejního kapitána Stanley Whitea,který si servítky rozhodně nebere kam šlápne tam sto roků tráva neroste co na tom,že se okolo něho kupí těla on si jde tvrdě za svým. No jo když on ty žluťáky tak nesnáší ,ale rozdat si to s rozkošnou asijskou samičkou od televize to už mu proti srsti není.Nic zásadního tomu nechybí prostě oldschool zábava jak se patří. ()

zigíš

Drsná nekompromisní kriminálka -z vizuelně vděčného prostředí čínské čtvrti- u které vážně nevěřím v přítomnost kdovíjak kvalitní předlohy. Co ale bez debat funguje je scénář Olivera Stonea, jak správně nahláškovaný, tak hlavně dávající hloubku Rourkeho charakteru (rozhodně víc než jen jednorozměrný rasistický polda).  A režie to už je kapitola sama pro sebe. I v akčním žánru se Ciminův opulentně velikášský styl nezapře, všechny ty davové scény jsou dechberoucí. Velká škoda, že si tak osobně bral každou kritiku a nenatočil toho víc. ()

Antimana

Toto je typicke retro 80tych rokov so všetkým, čo k tomu patrí ako zlá hudba a ešte horší dabing. Najväčšie negatívum : film vám veľmi rýchlo vyprší z hlavy a po druhom dni nebudete vedieť o čom vlastne bol. ()

ZkuKol

Zajímavý příběh, skvělý herecký výkon od Rourkea (možná lepší než v Angel Heart), krásná vizuální stránka, ale... Více než stokrát opakované vyprávěcí postupy, velmi rozdílné tempo toku děje (což má za vinu, že se tu a tam kouknete jak dlouho to bude ještě trvat a tu a tam film skvěle odsípá) a ten konec, ten potřebuje buď vysvětlení nebo lobotomii pro diváka! Cimino prostě je jen a pouze vyhásínající režisér, který se "dopustil" jediného úspěchu na začátku kariéry. ()

vitekpe

Skvela neonoir detektivka/krimi. Prislo mi, ze trva hodinu a ne dve a ctvrt. Rourke ve forme, tempo vynikajici, stejne jako kamera a zpracovani. Tohle se povedlo moc dobre. Stara dobra skola. ()

dopita

Kriminálka s několika dialogovými scénami, které maj švih a vnitřní napětí (třeba scéna z Thajska), taktéž ale s scénami, které ji postrádají. Mírně nadprůměrnej film. ()

Yardie

Opět jeden z úžasných výkonů mého oblíbence Mickeyho. Opravdu spolu s Angel Heart a 9 a 1/2 týdne nejlepší výkon. Opět se předvedl a jeho vtipné vložky stály orpavdu za to. Jeho ztvárnění policisty posedlého pravdou a spravedlností, či jen tohou po zviditelnění bylo opravdu fascinující. Jinak co se týká filmu, stará dobrí krimi klasika. Moc se nestřílí, nic moc akční, ale zato se pořádně "vypráví", kecá a řeší se mezilidské vztahy a život tak obecně. Mickey táhne film nahoru, ale děj také stojí za to a zpracování života v čínské čtvrti je mistrovsky provedeno. Atmosféra je docela ponurá, až místy temná a depresivní, když si představíte, jak rychle můžete umřít. Prostě skvost a rozhodně nelituji těch šesti stovek za DVD. Už se těším, jak zbude chvilka času a kouknu se znovu. Howgh! ()

Mikino00

Lehce nadprůměrná drsná kriminálka o čínské mafii. Film sice má slušně navozenou atmosféru a originální prostředí, ale zároveň je neskutečně natažený a příběh je přinejmenším průměrný. Rourke v hlavní roli afektovaného plochého policisty neuhrál nic. Kdyby film nenatočil Cimino, tak po něm ani pes neštěkne. ()

Klajnik

Cimina jsem si jako režiséra docela oblíbil skrze první jeho 4 filmy, ačkoliv k nim chovám ambivalentní vztah. Něčím jsou vyloženě prvotřídní, ale v jiných ohledech mají zásadní nedostatky. Rod Draka stejně jako Nebeská Brána strádá na kvalitách scénáře, ačkoliv v tomto případě to není natolik závažné, protože tento film jednak netrvá 3,5h a jednak tu děj není zanedbán v takové míře. Přesto je to ale škoda, protože Rod Draka je velmi působivý film a kdyby byl dějově soustředěnější a tematicky prokreslenější, tak by byl do dnešního dne velmi vyzdvihován. ___Protagonista: Mickey Rourke (zde připomínající Willisova McClanea nebo Pacinova detektiva z Heat) hraje drsného detektiva (jak vystřiženého z nějaké staré školy) s prořízlou hubou, kterej všechny kolem posílá do hajzlu - jak mafiánské bosse, tak nadřízené a vzhledem k tomu, jak je zakouslej do případu a nehledí na ostatní, tak se mu rozpadá manželství a lidi kolem něj přichází o život. Takové postavy můžou být vzhledem k současnému stavu poměrně osvěžující. ___Po Ciminovsku má film skvělou kinematografii a dokonale rozmáchlé a členité kulisy s hromadou komparzu, díky čemuž film působí jednak krásně a druhak uvěřitelně - divák je takto více věří tomu, že se dění odehrává ve skutečném světě, což napomáhá imerzi - nejde tedy o pouhou režisérskou manýru. Po vizuální stránce režisér zdařile vtáhne diváka do zločinem a korupcí prosycené čínské čtvrti, ale náležitě tak nečiní po stránce obsahu dění. ___NEDOSTATKY: 1) Cimino prý strávil rok a půl rešerší na tento projekt a v některých momentech to probleskne na povrch. Třeba když protagonista vyřkne, že mafie není sicilský "výtvor", nýbrž čínský, kde se mafii říká triáda a přetrvává už tisíc let. Nebo tehdy, když mluví o míře kriminality v čínské čtvrti ve srovnání  jinými čtvrtěmi. Nebo tehdy, když poukazuje na to, že Číňani postavili Americe první železnice, dřeli se do úmoru, ale žádné uznání jim za výkon dáno nebylo. - Pokud by se film více ponořil do těchto sociologických a historických reálií a skrze propracovanější scénář akcentoval významy, které nesou, tak by byl o něco hodnotnějším dílem. 2) Filmu taky chybí citová rovina, protože scénář se příliš nezabývá vztahovostí postav a jejich psychologizováním. Nastřel tu pro to je (rozpad manželství/neotesaný hrdina-uhlazený záporák...), ale pořádně se to neprozkoumá, díky čemuž film nenabyde té kýžené emocionality, která obecenstvo primárně uspokojuje a skrze níž filmy přetrvávají v srdcích diváků. Kupříkladu: emocionalita již zmíněného filmu Heat leží ve vztahovosti mezi hrdinou a záporákem, kterýžto ač zastávají opačné strany, tak jsou jaksi ze stejného těsta. 3) Dějová postoupnost onoho detektivního příběhu rovněž nepůsobí příliš propracovaně. Příběh o jednom neúplatném drsném poldovi, co svrhne čínskou mafii (nebo ji alespoň naruší) bych si představoval podstatně propracovanější (zhruba někde na úrovni extended verze Amerického Gangstera). Zde mi totiž přišlo, že to nebylo zas tak těžké a současně je protagonista dost neopatrný. Klidně vezme manželku do klubu k záporákovi a jde mu vyhrožovat, aniž by ho napadlo, že si ji mafie může podat, když jim bude dělat problémy. To je něco, co by protagonista měl mít na mysli, když má našprtáno, k jakým praktikám se triády uchylují - jedná se tedy o plot hole. Kdyby tvůrci vychytali tyto nedostatky, tak by tento film nejspíš neprodělal. I přes to ale funguje lépe, než většina jiných. () (menej) (viac)

waits

Osmdesátá léta se nezapřou. Rourke nosí legrační účes, v pozadí občas zaslechneme ony podvně pleskající bicí té doby, byt novinářky je přímo kýčovitě hrůzostrašný. Scénář si neláme hlavu s politickou korektností, Rourke prostě nemá rád Číńany, kteří navíc kšeftují s drogami a tak po nich jde. Nevyrovnané tempo vyprávění, Rourke má občas silnější chvilky, suma sumárum standardní film na sobotní noc. ()