KGB má nový ďábelský plán: Série atentátů se podle něj stává osudnou pro agenty nepřátelských tajných služeb. Jméno Jamese Bonda v tomto seznamu smrti nechybí. Agent 007 však zařídí v Bratislavě útěk generála KGB Koskova, který ve skutečnosti pracuje pro britskou tajnou službu. Koskov obviní z úkladů svého protivníka Puškina, ale vzápětí je unesen sovětskými agenty. Bond se nyní musí Puškina zbavit a Koskova zachránit. Timothy Dalton je James Bond osmdesátých let. Nové příběhy Agenta 007 díky němu získaly tempo akčních filmů. Bratislavu musel za totality natočit John Glen především ve Vídni. (Warner Home Video CZ)

Z0oMb3E

Bondovka pod jasnou taktovkou americkej produkcie a nemyslim tím len bezhlavé strieľanie, kopa mŕtvych a obrovské výbuchy. Kto pozná aj sociálno-politické vzťahy v dobe natáčania je mu jasné, že film je jednoznačne propagandistický. USA a ZSSR boli v studenej vojne. ZSSR okupovalo Afganistan, čiže je jasné že sú tu Afgánci vyobrazený ako sympaťáci, féroví, milí a študujúci v Oxforde (v súčastnosti by mali iné vlastnosti), a Sovieti sú podrazácke špiny... No ale k filmu. Dalton? Omyl? Sympatický je, no charizma z neho absolútne nevyžaruje. Celý jeho výkon je taký silový. Ani v jednej scéne nevyzerá prirodzene. Bondgirl je naivná blonďatá Bratislavčanka.Zatiaľ je asi najnajivnejšia, zo všetkých žien, ktoré sa objavili po boku agenta 007. Toľko chýb a absurdít by sa v tak kvalitnej sérii nemalo objaviť. Niektoré sú až tak okaté, že vyznejú až smiešne. Takých absurdít je tam však viac. Pokusy o humorné repliky tak isto zlyhávajú(v tomto sú všetky bondovky rovanké). Nemať svoje vedomosti film na 3* a pol. ()

MartinezZ

Konečně zase Bondovka po těch Moorovských tajtrdlovinách. Přesto musím přiznat, že Timothy mi k srdci jako Bond nikdy nepřirostl, ne, že by to hrál špatně nebo se na to nehodil, jen si ho stále pamatuji jako Rhetta Butlera ze Scarlett nebo Edwarda F. Rochestera z Jany Eyrové, kde jsem ho viděl jako herce viděl asi dřív, než prvně v Bondovce, nebo mi do těch rolí víc seděl (tak jako tak to je už pěkných pár let zpátky. Obecně tohle asi budou jedny z prvních bondovek, co jsem vůbec viděl, Conneryho a Moora jsem objevoval až mnohem později, kompletní ságu Bondovek vlastně až nyní. V každém případě, v tomhle případě, jde už po "stařečkovi" Mooreovi o vzpruhu a návrat k bondovkám bez zbytečných nevkusných a trapných hovadinek k pobavení nudících se trdýlek a dětí, navíc s bondovským poslouchatelným hudebním doprovodem. Špionáda par excéllence, po posledních moorovkách určitě. ~~~ 4,5* ()

mysiak

Všetko sa zmenilo..Bond sa zmenil v horšieho Bonda, Q sa zmenil, a moja obľúbená Moneypenny sa bohužial zmenila...všetko k horšiemu. Bond je nevýrazný, aj keď akcia je dosť na slušnej úrovni, vymeniť SLovensko, za nejaké české podradné miesto...to je veľká chyba....ako aj celá táto bondovka ()

javak810i

První a zároveň předposlední bondovka Timothyho Daltona. Někteří ho odsuzují, ale mě rozhodně nevadí. Je dobrým osvěžením od R. Moora a přináší dech života do bondovek, jestli by se to tak dalo říct. Jeho Bond je pořád šarmatní a umí to s dámami, ale zároveď je i více tajným agentem v pravém slova smyslu, než byl Moore. Začátek filmu je pěkně akční a dočkáme se jednoho z nejlepších Bondových "antré" vůbec. Honička na slovenských silnicích a zamrzlém jezeře také stála za to. Snad jen bondgirl byla taková nevýrazná. 4* ()

GodComplex

Bond nam zmutoval z image Rogera Moorea na Timothy Daltona. Daltona jsem v minulosti z nejakeho duvodu vzdy jako bonda zakonite zavrhoval, ale ted s odstupem casu nechapu proc vlastne. Brano obecne byl Roger Moore o neco lepsi, ale pokud se podivam na Mooreuv posledni bond film, kde uz to zoufale chtelo obcerstvit, je TD vrele vitana zmena. Celkove pusobi v porovnani s ostatnimi bondy tak nejak nekonfliktne a trosku nevyrazne, ale alespon Vas nicim zbytecne nevytaci a finalni dojem je sympaticky pozitivni. Co bych mu vytkl, je pristup k zenam, ktery je v podani ostatnich bondu primocare suvereni, jdou primo k veci a nezdrzuji teplostmi tempo, ale Timothy Dalton to zatahuje do prilisne gay sfery cervene knihovny, cemuz napomaha i zdejsi bond girl a romanticke sceny tady narozdil od predchozich bond movies pusobily skutecne otravne. Zajimavosti zdejsi bond girl je zaroven fakt, ze hrala extremne zasadni roli a co si tak pamatuju, tak si asi zahrala ze vsech bond girls nejvic. Nemluve o tom, ze jsem si celou dobu myslel, ze je to Nastasja Kinski a az u titulku mi doslo, ze to je nejaka uplne jina noname girl. Dech zivota jako celek pusobil hodne vyrovnane, scenaristicky vymakane i mnohem realisticteji oproti predchozim Mooreovkam, ktere byly casto trosku pritazene za vlasy. Prostredi vypadalo diky Bratislave neuveritelne socialne a komunisticky, coz je viditelna zmena od predchozich barevnych a exotickych bond kousku. Od title songu, tentokrat v podani A-Ha, jsem cekal mnohem vic, ale i pres muj oblibeny 80's sound to je znacne mdly kousek a chvili po skonceni si to vubec nepamatuju, takze nic moc. Na zaver jeste zaporaci, tentokrat v podobe spolku ruskych comrades, kteri take nebyli nic extra, cimz finalnimu hodnoceni zbytecne ublizuji, mohly to byt pekne 4*. 6/10 ()

UncleG

James Bond ve futrálu od violoncella projíždí zasněženou celnicí, pronásledován lyžařskou jednotkou slovenské štátné policíe. Hudební nástroj používá jako kryt před sprškou kulek ze slovenských samopalů, špičkou nástroje se tu či onde příležitostně odpichuje. Konsternovaným rakouským celníkům ve vší slušnosti sdělí, že nemá nic k proclení a sviští dál, až se za futrálem práší. Ehm. Tak to prosím není parodie na Jamese Bonda, tohle se totiž skutečně stalo. Viděl jsem to na vlastní oči. ()

Laxik

Bond je zpět. Možná už není bůhvíjak šarmantní. Možná nemá hrudník medvěda v zimně, umělej příčesek, ani úšklebek chlípnýho dědka, ale zato vám nakope zadek s precizností vrcholných osmdesátek. Svého 007 jsem měl vždy radši seriózního a tady se mi dostalo zajímavého příběhu, zábavných záporáků i slušné akce. Dokonce i bondgirl, i když je ta holka tele s tupým výrazem a polovinu věcí zvoře, je maličko aktivnější než většina jejích předchůdkyň (čest výjimce jakou byla Melinda Havelock). V tentokrát skromném souboji tuhle kočku ovšem jasně válcují hračky, ať už je to hi-tech aston nebo pískací přívěšek. ()

Pierre

Nový Bond není jediným výrazným krokem vpřed. Tahle Bondovka je celkově velmi moderní, svižná, plná poctivé špionáže a akce. I vynálezy od Q jsou tentokrát dost výrazné (autíčko) a příběh zajímavý (dokonce i s několika překvapivými zvraty). Taky mě nad poprvé za celou sérii výrazněji zaujala zaujala Bondgirl. Sice je poněkud naivní, ale je Slovenka (slovenské prostředí a zmínky o Česku jsou taky velké plusy) a má ve filmu celkem výraznou úlohu. Timothy Dalton taky není vůbec špatný, na roli Bonda se určitě typově hodí, ale Connery s Moorem mi byli sympatičtější. On je takový ledový agent (i když si taky sem tam zahláškuje.) Mnohem horší mi ovšem přišla nová představitelka Many-Peny. Ta mi do role vůbec nesedla. AKTUALIZACE 2022: Jak jsem si oblíbil Bonda Moorea, tak musím uznat, že nový Bond Dalton je příjemným osvěžením. Za mě do té doby snad nejromantičtější Bondovka, chemie mezi Bondem a tou roztomilou Slovenkou je skvělá. A taky díl trochu dramatičtější než Mooreova odlehčená dobrodružství, ale ani to není na škodu.  Ten vztah s bond girl a mise...všechno je najednou křehčí. Pěkný příspěvek do série, ale druhou Daltonovou Bondovku nemusím a nebudu si ji ani opakovat. Dech života je ale skvělý. ()

numi

Svou kvalitou navazuje příběh pro nového Bonda tam, kde ten starý Bond skončil. Ohrané a nudné klišé, které ovšem zřejmě měli Bondovi příznivci rádi natolik, že jim nevadilo, že koukají neustále na to samé dokola. Timothy Dalton je solidní oživení samotné postavy agenta 007, i když těžko mu veškeré zásluhy dávat na triko, neboť po šedesátiletém Mooreovi by byl oživením asi každý herec pod čtyřicet, Moneypenny nám také konečně omládla a děj se přenesl do neokoukané Bratislavy. Alespoň na chvilku. Pak je to opět exotika a dokonce i oslava teroristů z Afghánistánu. Pěkné fópa, když přihlédnu na současný stav rozpoložení americké společnosti a jejího vztahu k této komunitě. Už už jsem čekal, že vykoukne i Usáma... Tohohle Bonda v USA asi hodně dlouho nebudou reprízovat. Zpátky k hodnocení - je to prostě veteš, na které je jen nalepená kvalitní značka s číslem 007. Nic víc. I když, "kvalitní"... No, nevím. Je to prostě další Bond v řadě, který na žádnou stranu ze série nevybočuje. Záleží na vás, jestli to Bondovi stále žerete nebo ne. [srpen 2006] ()

kaylin

Timothy Dalton není rozhodně špatný James Bond a hned po prvních minutách jsem měl pocit, že toho humoru zde bude méně a že sem tam bude hráno na trochu temnější strunu. To se skutečně potvrdilo, i když mnohdy je to jen hrané a nakonec se ještě dozvíte, jak všechno skutečně bylo a je to trochu odlehčeno. Přesto je zde vidět určitý posun, a to hlavně ve srovnání s následnými bondovkami s Brosnanem. Dalton vytvořil zajímavou postavu, která určitě nemusela sednout každému, ale rozhodně má šarm a skutečnost, že se nesnaží celou dobu hláškovat, mi také celkem seděla. Přesto je jeho příběh až moc schematický a nijak zásadně mezi ostatními nevyniká. ()

slord

Timothy Dalton ako Bond veľmi dobrý, hodil sa mi tam. Akčné sekvencie sú prehľadné a dobre natočené. Fajn bond, ktorý dejovou linkou až tak nezaujme, ale všetko čo sa deje okolo toho je dosť fajn. 7,5/10 ()

Desperado

Za doprovodu hitovky od nórskych A-ha nastupuje Dalton, Timothy Dalton, ako v poradí štvrtý predstaviteľ agenta 007. Jeho prvý úškľab do kamery neveští nič dobrého, pretože po celý film pôsobil neisto, až krčovito. V scénach, kde mal naplno rozbaliť svoj šarm, či už na ženy, protivníkov alebo kolegov, sa Dalton vyslovene trápi a ja som mu toho Bonda, predovšetkým po skvele ironickom Moorovi, absolútne nežral. V akčných polohách je však vidno, že dôchodcu Moora nahradil herec s mladou krvou a tu musím Daltona, naopak, pochváliť. Zo všetkých dovtedajších predstaviteľov agenta, zábery, v ktorých mal niekde Bond skočiť, niekomu vraziť, niekam vystreliť, alebo v bežeckých scénach, pôsobil Dalton najpresvedčivejšie. Okrem Bonda nám taktiež omladla aj Money Penny, takže ich spoločné vystúpenie sa už nepodobá dokumentu z geriatrie. Skôr sa to dá porovnať na modelingový casting. Problémom celého filmu je, že si nevie vybrať. či chce byť viac vážny alebo viac zábavný. John Glen sa predstavil ako slušný akčný režisér, no Dalton, ako som už v úvode spomínal, často pripomínal, že na povolenie zabíjať nepotrebuje žiadne zbrane, nakoľko by mu vystačil len pohľad. A tak celkovo odľahčený štýl filmu však v jeho podaní vyznel zmätene. ()

swed

Návrat ke staré dobré špionáži obohacený o akci ve stylu 80. let. Timothy Dalton mě jako "romantický" Bond mile překvapil, jeho elegantní postoj se k 007 hodí mnohem lépe než frajírkovské vystupování Pierce Brosnana. Dalším příjemným bonusem je návštěva Československa, kde na vás zaútočí elitní policejní jednotka tehdejší doby (žlutobílá žihadla VB). K lepšímu hodnocení tu chybí jen charismatičtější padouch (obraz Gustáva Husáka se nepočítá). 8/10 ()

FilmFan24

A-Ha a VB (pro ty mladší ročníky dodávám, že A-Ha bylo velice úspěšné hudební trio z Norska a VB je zkratka Veřejná bezpečnost, dnešní Policie)! A nový Bond - vážnější než předešlí představitelé, ale aspoň jiný! Poprvé jsem viděl klip s A-HA na rakouské televizi a potom mnohem později i film...Zážitek za totalty ohromný! Velice pečlivá výprava. Téměř dokonalé scény odehrávající se v Bratislavě. Chyby jsou jenom v některých slovenských nápisech, kde místo háčků jsou čárky a Bratislava je uvedená na lístku jako Bratislavia... ()

salalala

Dalton je pro mě vynikající Bond, do role padne skvěle a asi nejvíc vystihuje ducha předlohy. Zkusil na to jít podobně jako dvacet let po něm Daniel Craig, ale tehdy ještě neuspěl. Začátek Dechu života je nejlepší, co bylo kdy v bondovkách natočeno. Svižná akce v Bratislavě, nezapomenutelná honička s VB a slovenský komentář sportovního zápasu. Když se ale děj přesune do Tangeru, film sklouzne do průměru, akce je sice pořád dobrá, ale děj už je překombinovaný a zdlouhavý. Bondgirl tady nepatří k nejlepším (a přijde mi navíc hloupá), protivníci ale ujdou, Jeroen Krabbé i Joe Don Baker jsou dostatečně charismatičtí. Dech života je bondovka na přechodu od staré do nové doby a rozhodně neurazí. 60% ()

CageDepp

Po Rogeru Moorovi docela změna. Tenhle Bond je o dost svižnější akorát si zvyknout na Daltona chvilku by trvalo, ale jelikož má jenom dva filmy tak se to ani nestihne U Moora mi to taky chvilku trvalo než jsem si na něj zvyknul. Bondova holka nebyla jenom do postele a byla sním velkou čast filmu což bylo fajn a hlavně jim to spolu slušelo. Maryam d'Abo bych zatim hodnotil za nejhezčí z Bondgirl asi na to má vliv, ze je blondýnka, která vypadá celkem nevinně. ()

Colonist

Bondovku Dech života jsem nikdy moc rád neměl. Vždycky tu byla neuvěřitelně iritující bondgirl, slabý záporák a v roli 007 Timothy Dalton, který je pro mě tím úplně nejslabším představitelem agenta Jejího veličenstva (zdravíme pana Lazenbyho). Avšak po posledním zhlédnutí jsem musel svůj názor přehodnotit a na tuto bondovku teď nahlížím trochu jinak. Ano, bondgirl je stále iritující, záporák pořád slabý a Dalton mi k srdci asi nikdy moc nepřiroste, ale i tak jsem se tentokrát dobře bavil. Když nic jiného, akční scény jsou zatraceně povedené. A navíc je Dech života vlastně poslední klasickou bondovkou. Poslední Bond, ke kterému dělal hudbu geniální John Barry (a zde se opět vyznamenal), poslední Bond, ze kterého je ještě cítit nádech éry Rogera Moora (děj je krásně naivní, místy možná až stupidní, a o odlehčené momenty není nouze). Pak přišlo "Povolení zabíjet", Brosnan, Craig a bondovky už byly prostě jiné. Tahle je ještě v tom starém duchu. I nadále nebude Dech života patřit k mým favoritům, ale už se tomuto filmu nebudu tak stranit, neboť akční scény jsou vážně povedené a postarají se o dobrou zábavu, a proto tedy ty původní negativní tři hvězdičky o jednu zvyšuji. ()

Aleee89

Bondovky mě nikdy nezaujaly a asi to ani nebude jiné. Timothy Dalton mě absolutně nepřesvědčil, nevyzařovalo z něj žádné kouzlo. Sem tam vtip, nějaká ta akce, scény místy přitažené za vlasy. Bondgirl? No bývaly pěknější. Příběh? Dal se. Ale nemůžu si pomoct, jinak nuda, nuda, nuda... ()