KGB má nový ďábelský plán: Série atentátů se podle něj stává osudnou pro agenty nepřátelských tajných služeb. Jméno Jamese Bonda v tomto seznamu smrti nechybí. Agent 007 však zařídí v Bratislavě útěk generála KGB Koskova, který ve skutečnosti pracuje pro britskou tajnou službu. Koskov obviní z úkladů svého protivníka Puškina, ale vzápětí je unesen sovětskými agenty. Bond se nyní musí Puškina zbavit a Koskova zachránit. Timothy Dalton je James Bond osmdesátých let. Nové příběhy Agenta 007 díky němu získaly tempo akčních filmů. Bratislavu musel za totality natočit John Glen především ve Vídni. (Warner Home Video CZ)

Yoss

Jedna z najlepších bondoviek možno aj preto, keďže sa odohráva aj v Bratislave. Na tú dobu sa im podarilo vytvoriť celkom fajn verziu komunistickej atmosféry, ktorá baví aj dnes. ()

jilda

Tak Dalton jako Bond je snad ten nejhorší představitel, je ale milé, že se děj odehrává i v Československu a sem tam proběhne vtipná hláška, ale jinak spíš podprůměrná bondovka. ()

Brejlil

Po začátku, který našince zvláště na konci 80. let potěšil, přichází komplikovaná nepřehledná zápletka s několikerým koncem. Začátek je opravdu dobrý. Vídeň přestrojená za Bratislavu, honička s vozy VB a jadrná slovenština sportovního komentátora, to všechno mě kdysi dostalo a baví mně dodnes. Pak se Bond dostane do Afghanistánu a film se mění v trapnou agitku. A to ještě nebohého diváka čeká dvojitý (trojitý?) konec. Ten je bohužel po efektním vlání za Herculesem na síti s nákladem nastaven nepříliš nápaditou bitkou v soukromém vojenském muzeu. Celkem tedy sestupná tendence na mé křivce nudivosti a jen průměr. Nejen jako bondovka, ale i jako běžný akční film. ()

VictorMartel odpad!

Výrok o vojevůdcích „Surgeons. They cut away society's dead flesh.“. Trochu jako předehra k Mission: Impossible/1996. Přeakčnělé a nebondovsky realistické. Odpudivě monogynní, ušmudlané brakovou romantikou. ()

maty39

The Living Daylights je dítkem své doby. V dobách, kdy se po plátnech proháněli týpci jako John Rambo a John Matrix bylo jen otázkou času, kdy se i nejslavnější hrdlořez ve službách jejího veličenstva vydá trochu vážnější a drsnější cestou (paradoxně rok před tím, než se na plátně objevil John McClane a změnil akční žánr pro 90. léta). Samotný příběh je poměrně jednoduchý a přímočarý a slouží jen jako spojnice mezi akčními scénami. Těch tu ale překvapivě není moc. Je tu úvod v Gibraltaru, útěk ze Slovenska a závěr v Afganistánu. Všechny jsou výborné, svižně natočené a Dalton je v nich za docela slušnýho řízka a proto mě docela mrzí, že jich nebylo více, protože jinak záporáci a bondgirl nestojí ani za zmínku. Samotný Dalton jde spíše ve stopách výše zmíněných akčních hrdinů té doby. Opravdu s ním není sranda a na žerty si nepotrpí. Nejlépe je to vidět, když se vydá navštívit generála Puškina a jeho přítelkyni. Zatímco jeho předchůdci by tuto situaci zvládli s šarmem a lehkostí jim vlastní, tak z Daltonova Bonda jde strach. Daltonovi věříme, že jeho povolení zabíjet není jen takový přívlastek, který mu dodává jistou neodolatelnost, ale drsná realita. Daltonův Bond není ani takový proutník. Konec úvodní sekvence na Gibraltaru tak působí až zoufale nevěrohodně (to by se ani Lazenbymu nestalo). Přesto všechno se mě Daltonův Bond poměrně zamlouvá. Je zase trochu jiný a přinesl svěží vítr do jinak monotóní (ale skvělé) série. Možná přišel Daltonův Bond jen o pár let pozdě v době soumraku smrtelně vážných akčních hrdinů. Možná přijít o tři roky dříve, tak mohl Dalton řádit jako 007 o pár filmů déle. Já bych se nezlobil. ()

arcticsky

Je to ostuda pro filmového fandu, ale až teď, v pokročilém věku jsem dokoukal všechny bondovky. A hodnocení je. 8x 3hvězdy, 10x 4 hvězdy a 6x 5 hvězd....takže nadprůměrná serie. A nejlepší - pořád Casino Royale! ()

Lilloos

Nový mladší bond opravdu přinesl (ná)dech života, ale cestou někde nechal charisma a sexuchtivé krásky už mu taky došly. Bohužel ani vážné špionaření není můj šálek kávy, a tak je pro mě tahle změna vcelku bezvýznamná. ()

bolan

15. ČSSR / MOROCCO / AFGHANISTAN - James Bond prostě nemůže vypadat jako tatínek z filmu "Jak vytrhnout velrybě stoličku", ale i přes tuhle osobní negaci chytil po Moorově přesluhování druhý dech. ()

Wawer

Dech života je jak nedovařený kafe, je na půli cesty mezi vtipnýma Moorovýma bondovkama a nadcházejícím Povolením zabíjet, které Daltonovi sedělo mnohem víc. Těžko říct jak by vypadaly bondovky, kdyby se Bondem stal Dalton už v r.1969 místo poněkud mdlého Lazenbyho ()

Caaslav

ke coneryho bondovkám jistá absurdita a superpadouši snažící se zničit svět patří, moorovy bondovky tento námět dotáhly k naprosté nudě a nezábavným absurditám, s timothy daltonem se bondovky přesouvají spíše k žánru špionážního akčního thrileru, což je dobrý krok kupředu. Některé detaily (československý voják střílí z německého kulometu z druhé sv. války, český příslušník VB střílí z amerického coltu 1911 a další....) u mě snížily hodnocení na 4* ()

joudas

Po Rogeru Moorovi, kterému už jsem kvůli jeho věku v pozdějších bondovkách akční scény vůbec nežral (a o tom, jaký lamač ženských srdcí to měl být, ani nemluvě), je účinkování Timtohyho Daltona velmi příjemná změna (kéž by Moora nahradil už dříve). A příjemná změna je to i v jiných ohledech. Bond nám trochu zvážněl, zápletka se drží poměrně při zemi, ubylo vyložených šaškáren, přičemž se ale zachoval slušný nadhled a je to zábavnější než poslední tři moorovky dohromady. Taky mě potěšilo, že si s Bratislavou opravdu vyhráli (uvěřitelné prostředí, sedící texty i řeč, což nebývá pravidlem), ale afghánští bojovníci za svobodu působí z dnešního pohledu celkem směšně (ale to ve všech západních filmech té doby). ()

Bozvav

Timothy Dalton jako nový ,méně promiskuitní a jemnější k ženám. To mu ovšem neubírá na schopnostech býti drsným, akčním agentem ve službách jejího veličenstva. Zajímavé lokace, klasická konspirační zápletka, slušné dialogy a krásná hlavní Bond girl. Já jsem spokojena, byť Dalthon mi jako Bond tak úplně nesedí (i když jinak je to skvělý herec). Každopádně stokrát lepší než Craig, takže za mne 90%. ()

vito_corle

Dech života-patnáctá bondovka a štafetu po Moorovi přebírá Timothy Dalton, kterého mám jako Bonda hodně rád. Po Connerym je to asi můj druhý nejoblíbenější Bond. Stejně jako Connery, Lazenby a Moore ukázal Timothy, že je to ten správný chlápek, co může říkat Bond, James Bond. Dalton vypadá fakt dobře, je to prostě lišák.Film je nadupaná akční jízda od začátku až do konce. Padouch výborný, slušné scény a i humor. Zábavná honička v československé Bratislavě s policisty je skvělá a Bond udělal z VB blbečky. Jízda ve futrálu od čela to je pořádná sranda. Bond girl není žádná velká krasavice, ale přesto jsem dal 5 hvězd. Slušný začátek Daltona. ()

pipapa odpad!

Komedie se příjezdem do Afghánistánu změnila na nekoukatelnou parodii, kterou má snad problém tolerovat i imbecil. Tolik nesmyslů, zhovadilostí a ireality budete asi těžko hledat v jakémkoli jiném ekšn-movie! ()

Dement

Jedna z těch horších bondovek hlavně "díky" Daltonovi. Bohužel to nezachrání ani honičky s žigulama. Na Conneryho a Moora jaksi hlavní představitel nestačí, chybí mu charisma. ()

jesus666

Neviem, akosi nedokážem prísť Daltonovi ako Bondovi na chuť. Bohužiaľ tejto bondovke chýbajú aj iné, pomerne dôležité, ingrediencie - charizmatický záporák a sexi "Bondovo dievča". Maryam d`Abo je sexi asi ako Julie T. Wallace (hrala tú kyprú "plynárku" Rosiku Miklos na začiatku). A čo je horšie je neuveriteľne otravná. ()

strikeman

"Takovej" hodně "limonádovej" Bond je pro mne Timothy Dalton a moc "velkej ciťa", ale já se nakonec celkem kvalitně bavil a "vo to de", ne? ()

DETTO1976

Niekto má rad Daltona niekto nie. Pre mňa je to James Bond. 80 roky možno boli pre 007 slabšie, ale kto ma rad bondovky tak mi dá za pravdu že každá bondovka ak nie je výborná tak je dobra. ()

Akana

Tak jsem se těšil, že si konečně na nějakém Bondovu představiteli smlsnu jak je nemožný, ale on i ten Timothy Dalton má svoje. Roger Moore byl odvelen pět minut po dvanácté, takže by asi jakákoliv změna byla k lepšímu, ale to Daltonovu výkonu neubírá na lesku. Ani těch s obavami očekávaných osmdesátkových akčních stereotypů jsem se nějak nedočkal, Bond zůstal Bondem i se svou elegancí a humorem. Slabší to je s jeho protivníky a ani bondgirl nepatří do zlatého fondu, ale příběh i akce mají šmrnc. No a honička s "chlapcami z V.B." je pro našince (kteří pamatují) samozřejmě lahůdkou č.1. ()