Prominentný právnik Martin Vail je sebavedomý muž, ktorý v súdnej sieni bez výčitiek manipuluje faktami aj ľuďmi. Na dobročinnom večierku u biskupa sa stretne so svojim bývalým nadriadeným a jeho asistentkou, svojou bývalou milenkou. Krátko na to je biskup vo svojej rezidencii brutálne ubodaný a polícia zatkne zakrvaveného mladíka. Je to miništrant, u ktorého naviac nájdu biskupov prsteň. Vail sa domnieva, že podobný prípad by mohol prispieť k jeho prestíži a preto sa rozhodne, že bude podozrivého bezplatne obhajovať. (RTVS)

akiba

Tento film předchází dobrá pověst, která potvrzuje, jak moc se povedlo scénáristům a hercům vytvořit iluzi reality. Schválně podtrhuji iluzi, protože ve chvílích, kdy z děje nepříjemně vykoukne zcela nekoherentní psychologická rovina, nebo do očí bijící disproporce filmu vůči realitě vyšetřování podobných případů, boří se celý filmový zážitek jak domeček z karet. Aspoň tedy pro mě. Pokud u kriminálních filmů oceníte, že děj dává trochu smysl a ctí pravidla pravděpodobnosti, budete se vrtět už velmi záhy po začátku a nevěřícně zírat na amatérské kroky Richarda Geera (včetně toho, co o sobě vypráví novináři) nebo fatální neprofesionalitu všech policistů. Jsou žánry, kde to nevadí, ale u kriminálního psychologického žánru, jsou jisté laťky nastaveny. Nicméně, režie je tu dobrá, film odsýpá a má skvělé obsazení, s výbornými hereckými výkony. Celý Primal Fear tak beru jako povedenou hereckou etudu, která je především o umění vzbudit v divákovi pocit pravdivosti, reálnosti postav a dějového napětí. Podobně ostatně fungují všechny psychologické a krimi filmy s „midnblowing“ zápletkami. Některým se to daří více, jiným méně. V Primal Fear je třeba na kauzalitu a pravděpodobnost motivů postupně rezignovat, ale je dobré být zároveň shovívavý. Je to totiž stále dobrý film, který stojí za zhlédnutí. ()

Rajca

Skvelý herecký koncert Edwarda Nortona, v jednej z jeho najlepších hereckých rolí. Napínavá krimi dráma so skvelou gradáciou a prekvapujúcim záverom. Napriek pomerne dlhej metráži sa nestihnete ani raz pozrieť na hodinky :). ()

Elanornegra

Pomerne dosť slušne vyzerajúci film z prostredia práva, s dokonca niekoľkými podarenými dialógmi, ale chýbalo mi tam niečo a v závere má Edward Norton alias Roy, zničil úplne. Zjedol som tu aj s navijakom. Chápem, prečo bol obsadený do Fight Club, zaslúžený  mega výkon, zvyšok obsadenstva vyznel pri ňom až priemerne, ale snažili sa ako Gere, McDormand aj Laura Linney dosť slušne. Výborný scenár, trosku staršie hudobne motívy sú skôr mínus…. Ale záver… 90% ()

Scott67

Je mi jasný, že to lehce nadhodnocuju, protože zde nehodnotím film, jako celek. Těch pět je za herecký koncert Edwarda Nortona. Ostatní nijak zvlášť nevybočilo. ()

jirikzaboj

Skvělý úvod Edwarda Nortona na filmové plátno. Jeho role dodala filmu tu pořádnou jiskru, bez které by to byl možná jen opravdu průměrný krimi příběh z právnického prostředí. Je to přesně ten typ filmu, který je třeba ohodnotit až na úplném konci a docenit kvality scénáře, který je opravdu hercům, jak na míru. Gere mě jako obhájce docela bavil, ale žádná extra šaráda. Tohle je prostě Nortonův film a docela chytrá podívaná ve vysvětlivkách děr americké justice. Soud není o souzení, ale o vyhledávání precedensu a poukazování na spoustu irelevantních důkazů, které mají případ zesrat na maximální úrovni a ve výsledku, aby si hlavně obžaloba s obhajobou poměřili navzájem své ega. ()

petr8991

Závěr jsem odhadl dosti předem (no flex, věřím, že většina z vás taky), ale Gere a hlavně Norton jsou tady jednoduše skvělí... ()

lineker

Dobře odvedená thrillerová, devadesátková práce. Hnidopich si scénaristické přešlapy a určitou naivnost najde. Já hlavně v tomhle filmu našel Edwarda Nortona. ()