Prominentný právnik Martin Vail je sebavedomý muž, ktorý v súdnej sieni bez výčitiek manipuluje faktami aj ľuďmi. Na dobročinnom večierku u biskupa sa stretne so svojim bývalým nadriadeným a jeho asistentkou, svojou bývalou milenkou. Krátko na to je biskup vo svojej rezidencii brutálne ubodaný a polícia zatkne zakrvaveného mladíka. Je to miništrant, u ktorého naviac nájdu biskupov prsteň. Vail sa domnieva, že podobný prípad by mohol prispieť k jeho prestíži a preto sa rozhodne, že bude podozrivého bezplatne obhajovať. (RTVS)

Slimak

Tohle je prostě...nó...takový moc príma! Drama které vás vždy když se to už nezdá, dovede něčím překvapit.Právě díky tomu a nelehkému doznění celého příběhu je tento snímek(alespoň pro mě) velmi nosným. ()

Bobek27

Super thriller plný zvratů. Obzvlášť ten poslední zvrat v cele mě odboural. Mimochodem Edward Norton by si za tohle zasloužil Oscara, protože zde byl naprosto vynikající! ()

VIPerson

Richard Gere jako úlisný právník (obhájce),který v tom prostě umí chodit a je téměř neomylný.Edward Norton a jeho skoro debut je dnes již legendární.Právě Nortonův výkon je to co se dá k filmu asi nejvíce vypíchnout,ale i celkově mě ten film i po letech nadchnul svou atmosférou a "devadesátkovostí",i když finální rozuzlení už nejspíš nikoho nepřekvapí.Takové konce se dnes snad už příliš netočí a trochu mě to mrzí.Snad třeba až Fincher by mohl zase s nějakým podobným koncem přijít.Ještě bych dodal že James Newton Howard tu byl možná až příliš tajemný a minimalistický,že jediný co si všichni budou pamatovat ze soundtracku je Cancao do Mar ()

Hanys_

Hodně dobrý právnický thriller. Ten průběh a pozvolná odhalení teď už tak dech nevyrazí, ale výkon Nortona a vlastně celé hlavní trojky je fakt luxusní. ()

Ledkodlaq

Uz konečně vím, proč Edwarda Nortona vybrali jako HULKa, on totiž už HULK byl. Dvě hvězdy za jeho výborný herecký výkon, kromě toho mě film nezaujal. ()

F.W.Colqhoun

That stutter-- it's p-p-priceless. Devadesátá léta byla érou grungeových silent/loud/silent vypalovaček a Norton Cobainem kinematografie. Prvotní strach, film o tom, že větším hříchem než idealismus je idealismus vydávající se za cynismus, filmový ekvivalent Heart-Shaped Box a solidní oslavou herectví nejen před kamerou, ale třeba i na psychiatrii a u soudu. Nortonovi ve vedlejší roli zdatně v hlavní roli sekunduje Gere a překrásná Laura Linney.  No man, for any considerable period can wear one face to himself and another to the multitude without finally getting bewildered as to which may be the true... ()

Miller

Nortona moc nemusím, Gere je mi protivnej, ale hrajou relativně dobře, Gere to moc těžký neměl, Norton dobrý na svůj věk, nicméně pění ód na jeho výkon je za mě trochu mimo, chvílema strašně přehrával (hlavně ten přízvuk v angličtině ty vole) a přijde mi,že film pak trochu ztrácí pointu, jen aby byl zvrat. Ale nenudí to, dobrá hudba, hezky to vypadá, 7/10 ()

jasiska

Strašne som chcela dať tomuto filmu 4 hviezdičky, ale napriek tomu, že sa mi celkom páčil, keď ho hodnotím objektívne, nemôžem mu dať viac ako tri. A to ani za môjho obľúbeného Edwarda Nortona, ktorý bol super. Celý dej bol len priemerný a obyčajný - aj keď uznávam, že vôbec nie nudný. Nič ma v ňom neprekvapilo, nič v ňom nebolo nové. Jedine záver by sa dal označiť za "prekvapivý" a ani ten ma zas až tak veľmi neprekvapil. ()

Haymar

Průměrný thriller (jeden z mnoha) ze soudního prostředí, který povyšují skvělé herecké výkony (zejména Nortona, samozřejmě), na druhou stranu jej však dost stahuje ke dnu až příliš průhledný scénář a zápletka - předvídatelná, jako dny v týdnu... Škoda, že si většina scénáristů stále myslí, že divák je naprostý idiot a vehementně se snaží vše naservirovat až pod nos na stříbrném podnose! ()

DannyBoy80

Vcelku dobré, ale přespříliš předvídatelné. Herecky to Norton zvládl, nicméně Gere byla docela špatná volba. On se sice snažil, ale i tak to bylo chladné. Každopádně zápletka zajímavá. ()

Xavi6

Z poměrně nudného začátku se vyklubal opravdu strhující film s nejvíce nečekaným zakončením. Pokud by se měli hodnotit jednotlivé výkony, tak rozhodně byl nejlepší začínající Edward Norton, Richard Gere byl také slušný, ale už ne tak jako Norton. Psychopat mu asi zřejmě sedí, doufám, že ještě nějaký film má takový podobný (tedy jako podobnou roli). ()

Piggsy

Určitě nejlepší role Richarda Gera, kterého jinak moc nemusím, ale tady se mi kupodivu docela líbil. A Edward Norton, ten vážně neměl chybu, těžko by to někdo nezahrál líp. Konec potěšil a musím se pochválit, že mi "to" došlo ještě o chvíli dřív než Gerovi. Kvalitní film - 4 hvězdy. ()

Hanes88

Velice povedený thriller! Nejen výkon Richarda Gera a Laura Linney, ale i a to především výkon Edwarda Nortona byl úžasný. Celkově výborný thriller ze soudního prostředí a ten závěr neměl chybu! 85%. ()

vorry

Krása. Také se přidávám k názorům, že by si Edward Norton za tuhle roli zasloužil Oskara. Vynikající práce. Jediným mínusem je fakt, že je to příliš dlouhé (129. minut). ()

bloodcountes

Sice nevím, proč se to jmenuje Prvotní strach, ale co, film je to dobrý, Gere standardně milý, standardně nepříjemná Linney standardně držkozní McDormand a nadstandardně brilantní Norton. ()

Rozjimatel

Bavilo ma to síce od začiatku do konca (najmä postava Aaronana výborne zahraná Edwardom Nortonom), ale po skončení som si tak nejak uvedomil, ako neoriginálne film pôsobí a koľko klišé obsahuje. Už krátko nato dojem z filmu vyprchal, akoby ani nebol. K môjmu hodnoteniu prispieva aj to, že veľmi neobľubujem herectvo Richarda Gereho (až na pár filmov, kde sa mi celkom páčil) a tiež to, že drvivá väčšina postáv bola taká nemastná-neslaná. ()