Kid

Čo je viac ako peniaze a majetok? Láska a starostlivosť o milované osoby! The Kid je nadčasová groteska o ľudskosti a čistom cite, a o tom, ako prišiel chudobný tulák Charlie k opustenému dieťaťu. Ukazuje, že aj s obyčajnými palacinkami môžete vykúzliť hostinu storočia, pokiaľ stolujete s tým správnym človekom. A neprekazia vám ju úradníci, uličníci ani nadprirozené bytosti. (ASFK)

tomtomtoma

Přepsáno v říjnu 2019. Kid je niterným smutkem cirkusového klauna, který se ve svých výjevech nezříká estetického řádu a souladu pohybové artistiky. Filmové dílo Kid, samozřejmě, je mezníkem ve filmové tvorbě Charlieho Chaplina, hašteřivé skotačení ustoupilo intimnímu proudu pocitů v melancholické něžnosti a sociální tíseň je jedinečně připraveným jevištěm pro představení nápadité přizpůsobivosti podmínkám místa hravého cirkusového klauna, milujícího život a stále horujícího pro lásku. Chaplin upřímně vyjadřuje širší sympatie chudé vrstvě, ironie plane vášní a touhou, jízlivost si udržuje bdělý stav pohotovosti, odhodlaně také útočí na závažný rozpor mezi zavedeně nevybíravým postupem oficiálního úředního systému a realitou skutečné potřeby a účinku pomoci. Hlavním nástrojem pocitů a odhodlaného boje za právo na život je Charlie v roli bídou zanedbaného šviháka i vynalézavého a láskyplného pěstouna malého nalezence. Hlavním prostředkem k výrazu soucitné emoce je John (Jackie Coogan, jako kojenec Silas Hathaway), Charliem vychovávaný, malý, zdravý, zvídavý a učenlivý chlapec, připravený životem na statečný boj o své místo. Emoční stránka cirkusového klauna je jeho vítězstvím a dokládá tím své odhodlání v osvědčeném satirizujícím postupu cirkusové estrádní zábavy. Z dalších rolí: chlapcova později úspěšná matka, těžce zkoušená životem (Edna Purviance), biologický otec chlapce a později úspěšný malíř (Carl Miller), policejní strážník, neustále v Charlieho patách (Tom Wilson), na vhodnou příležitost zisku čekající provozovatel noclehárny (Henry Bergman), neohrožený a udolaný rváč (Charles Reisner), s Charliem lehce flirtující policajtova manželka (Nellie Bly Baker), rváčův malý bratříček (Raymond Lee), nesmlouvavý úředník sociální péče (Frank Campeau), komisně uštěpačný lékař (Jules Hanft), či párek nebezpečných zlodějů aut (Arthur Thalasso a Albert Austin). Kid je melancholicky procítěnou písní cirkusového klauna, využívá každý vhodný prostor na své akrobaticky úderné kejkle a vylévá do širokého okolí svou niternou bolest a smutek. Anděl se vznáší v představách ideálního uspořádání lidské společnosti, i když lidská zlomyslnost číhá na svou chvilku rozverného skotačení. Velmi povedený filmový výtvor cirkusového klauna! ()

C0r0ner

Tu čtvrtou hvězdičku přidávám pouze za to roztomilé dítě a jímavý příběh, špičkově popisující danou dobu. Jinak pro mě není němá groteska kdovíjak nosný žánr. Je to pro mě jako poslouchat rozhlasovou hru. Je to sice něco úplně jiného, ale svou podstatou tak mimo dnešní realitu, že už to nemá moc co nabídnout. 70% ()

zette

Snimek se mi zda vice dramaticky nez komedialni. Misty se jedna o velice silny a emocni film, skoda, ze ma i par hluchych mist, ktere film trosku roztristi. Do budoucna si z tohoto dila budu zcela urcite pamatovat vedle Chaplina naprosto genialni vykon 7-mi leteho Jackieho Coogana, nemam slov! Film je to porad vynikajici, ja jsem ale trosku zklamany a k mym jasnym jednickam predvalecne ery jako treba Frigo na masine, Diktator, Byl jsem lyncovan, Mlady a nevinny jej nezaradim. ()

MarekT

Oskarovu rezervu chápu, nicméně já moc špatných slov říct nemohu. Zase je tu přítomen ten klasický Chaplinův humor, ale podle mě zde Charlie odvedl lepší práci za kamerou než před ní. Samozřejmě, že scény s pouliční rvačkou a brigádou patří do zlatého fondu komedie, ale spíše jsem se při sledování zajímal o podtext filmu - postava tuláka je totiž vynikajícím zobrazením těch průměrných otců od rodiny a nesmíme zapomenout na nadčasové chování úřadů. Musím taktéž konstatovat, že sociální cítění měl tento pan komik opravdu vyvinuté. Jiná věc je, že než opravdová zábava vypukne, prvních deset minut je film uloudaný. Vím, že tato stopáž měla diváka uvést do příběhu, nicméně se tato část mohla udělat kratší a pro Chaplinovy vtípky tak nechat více prostoru. Dá se to omluvit tak, že v myšlenkových dramatech byl sám tvůrce nováčkem. Dobře, ovšem také nějak nedomyslel scény, kde se nevyskytuje a scéna jeho snění je úplně mimo moji mísu. Díky těmto výhradám tedy dávám "jen" čtyři hvězdy, ale níže nejdu, vykouzlit tak často úsměv se povede málokteré dnešní komedii. ()

kusper

Další z obdivuhodných sociálníchh filmů Charlie Chaplina. Krása toho filmu je navíc umocněna ohromným výkonem dětského herce. Nikdy jsem ještě neviděl, aby dítě ve věku okolo 5 let opravdu hrálo. ()

Pajky3

Takhle vysoké hodnocení je podle mě jen dílem toho, že je to stary, je tam Chaplin a je to v top 200. Ja to prostě nechápu, ano bylo tam par okamžiků, které potěšily, ale naproti tomu tam byl třeba snový konec, který mě neuchvátil a proto dávám 3 a dávám je z úcty k CSFD, Chaplinovi a počátkům kinematografie. ()

campix

Jeden ze základů filmů obecně. Pro filmové fanoušky povinnost. Zub čas je tady nezastavitelný, ale i tak je úctyhodné, jakým způsobem dokázal Charlie Chaplin vyprávět filmový příběh před sto lety. ()

Jim_Beam

Nádherný film, který mě oslovil především dojemným příběhem, skvělými výkony obou hlavních herců a výborně vymyšlenými humornými situacemi. Bohužel však nemůžu dát 5*, protože scéna na konci, kdy Chaplin sní, výrazně narušila atmosféru celého filmu, a tak moje hodnocení padá z 5 na 4. ()

mortak

Sentimentální až běda. Roztomilý kid ždíme vláhu z vašich očí, až se sladkost rozlije po celé duši. Není na to dojímat se k slzám, když Tulák pronásleduje auto ze sirotčince. Přesto film miluji díky jedné scéně: Charlieho sen o nebi, protože vzdušná honička Chaplina s andělským policajtem je mnohem zábavnější než celý Matrix. ()

c.tucker

Jak velmi zábavný, tak i velmi dojemný němý film Charlie Chaplina. Na tomto snímku jsem pochopil Charlieho genialitu. Je zde odviprávěno všek jak má být a malý chlapec to zvládl na výbornou. ()

WolfR

Výkladní skříň filmové historie aneb dojemná groteska s osobitým Chaplinem, to je Kid. Hodnotit podle dnešního mustru by byl nesmysl, avšak v kontextu tehdejší doby je to vrchol, 5 hvězd. ()

tom88

Je úžasné sledovať takéto niečo po viac ako 87 rokoch. Výborne som sa pri tom bavil akoby som pozeral nejaký nový americký komerčný úspešný trhák. Je to vtipné, zaujímavé a Chaplin je fakt nezabudnuteľný a podal riadny výkon, tiež aj malý Coogan (neskôr strýko Fester) bol super. Ako sa to rýchlo začalo, tak sa to rýchlo skončilo. Škoda tej krátkej stopáže, ale je to naozaj klenot svetového filmu. 92% ()

kubin.

Krásný film, vůbec první, který jsem od Chaplina viděl a teď už je jasné, že ne poslední. Po celý film hrála krásná hudba, která sice nebyla složena vůbec pro Kida (je to symfonie), ale přesto dokonale zapadla. Opravu přelomový film, který ani po tolika letech neztratil nic ze svého kouzla. Musím ještě znovu zmínit, že kdyby někdo váhal jestli se na film kouknout, tak už kvůli nádherné hudbě byste měli. ()

SoolenJV

V tomto filmu mi přišel Chaplinův humor tak nějak potlačený - divák se spíše usmívá než směje, spíše převažuje drsný realismus života na ulici a z Tuláka se stává spíše tragická figura (tak mi to přišlo), než komická. Ale ta chemie mezi Chaplinem a malým Jackiem Cooganem je dokonalá. ()