Dramatický příběh o překonání lidského zla, o přátelství a zrodu lásky
Erikovi je 18 let a jeho životem se táhne linie násilí a konfliktů. Po vyhození ze školy, je poslán na internátní školu Stjärnsberg. Ta má být poslední šancí jak jej odtrhnout od starého života a vrátit zpět ke studiu. Na internátě se ale dá zlu těžko uniknout - panuje zde systematický teror páchaný na mladších studentech. Dokáže Erik zlu čelit, aniž by porušil pravidla a riskoval tak své vyloučení a celou budoucnost? Zlo mezi námi je dramatický příběh o mezilidském násilí, ale také o opravdovém přátelství a zrodu lásky. (oficiálny text distribútora)

jakeer

Tento film ma dostal. Dramatický priebeh síce dáva tušiť, že to ajtak skončí happy-endom, avšak posolstvo snímky do značnej miery odráža aj môj životný postoj. Kvitujem ako skvelý herecký výkon hlavného predstaviteľa, tak aj charizmatický zjav Lindy Zilliacus, Po niekoľký raz konštatujem - mám rád škandinávsku kinematografiu. ()

Janega

Neviem ako to chodí na švédskych internátnych školách a či vôbec je takýto druh šikany aj niekde reálny, no myslím, že skôr ako film o šikane, je to film o osobnostnej premene mladíka z násilníka na dobráka. I keď som nepobadal vo filme nejaký závratný zlom tej premeny alebo postupnú zmenu, proste najprv bol Erik zlý, a hneď na nástupe do školy je dobrý. Hástrom sa akoby snaží Zlo povzniesť na nejakú ťažkú pychologickú drámu, miestami sa mu to darí, no niekedy spadne do rôznych klišé scén. Ale ako celok drží po kope. Samozrejme, treba spomenúť aj skvelé herecké výkony. ()

Bobek27

Že by švédská ,,Napola,, haha. Opravdu povedený kousek. K filmu jsem se dostal náhodou, takže o to větší bylo překvapení, že se jedná opravdu o kvalitní drama, které mě bavilo od začátku do konce. Není divu, že se film dostal do nominace na Oscara v roce 2003. Spoiler - velice mě mrzelo, že tam nebyla scéna, kdy měl zmlátit svého otčíma, na to jsem se těšil celou dobu a pevně v to doufal =D ()

MacGuffin

H. - Andreas Wilson (Erik Ponti); Linda Zilliacus (Marja); Henrik Lundström (Pierre Tanguy); Marie Richardson (matka); Gustaf Skarsgard (Otto Silverhiem); Johan Rabaeus (nevlastní otec) ()

duddek

Vysoká škola sebeovládání (kde se to v tom klukovi vzalo?). Dobrá ukázka toho, jak se nenechat vyprovokovat, a zároveň si nenechat nic líbit. A taky jak zrádné může být, když systém ovládne lidi (celou školu) a udělá z nich jen přihlížející loutky. ()

aquiver

Strhující drama s tématikou přátelství, lásky, ale hlavně zla v podobě šikany na švédské internátní škole. Bolestivý, sugestivní, nádherně zpracovaný film. 95 % ()

kolemjdouc

Famózně natočený film o tom jak krutí dokáží být mladí k sobě v zájmu ambicí...a "slepých" učitelů kteří chtějí mít klid a hlavně nedráždit sponzory.Výkon Andrease Wilsona byl obdivuhodný nedá se to upřít ani jeho filmovému příteli Pierrovi.Ve filmu zaznělo spousta moudra.Vynikající kamera,dobrý scénář a režie a kupodivu i dabing ()

Bouřňák

Vyborně natočené! Skvělý herecký výkon mladých a pro nás neznámých herců. Nejde sice o kdovíjak novátorský a originální děj,ale celý film šlape jako hodinky. 2 hodiny uběhnou jako voda - a nebudete litovat. Vřele doporučuji. ()

Ondis

Opravdu luxusní snímek, který mě už od začátku úplně dostával. Já prostě takovéhle tvrdá, drsná dramata miluju. Erikovi jsem strašně držel pěsti ať zvítězí jeho spravedlnost a jeho dobré srdce. Erik je můj hrdina! Absolutní souhlas s komentářem Boss321. 95% ()

Ještěřák

Mimořádný skandinávský film, který rozhodně nepostrádá hloubku charakterů a hloubku pocitu. V ONDSKAN je toho zla skutečně tolik, že jsem místy myslel, že oněm dvěma nebo třem tyranům sám nabančím! Naneštěstí internet tuto službu stále neposkytuje. Film, který je od začátku citově vydírající, nepříliš pravděpodobný a celkově velmi prvoplánový, ale též gradující, krásně natočený (Švédsko je samozřejmě nádherná země) jako celek strašně působivý. Nemluvě o hromadě snadno dosaditelných paralel v rámci vašeho vlastního života... Švédské školství si jej ale za rámeček jistě nedá, ať už je to fikce, nebo "se z něčeho podvědomě čerpá". Nečekal jsem, že ten večer uvidím něco ještě mnohem silnějšího než L.A. - CONFIDENTIAL, ale stalo se - na Vánoce 2008 opět začínám trochu věřit v silné filmy. ()

Ezekiel1

Naprosto bombastické!Překvapivé a skvělé je toto psychologické drama, které hovoří o týrání studentů na internátní škole. Především výkon sympatického "správňáka" Andrease Wilsona mi uvízne asi dlouho v paměti. Nelze než doporučit.... ()

pih-poh

Napínavý a občas dost drsný drama o šikaně na internátní škole. Naprosto vás vtáhle do děje! a vy jen čekáte co si ti šmejdi jěště vymyslí. Jen škoda že takovýhle filmy k nám nejdou do normální distribuce. ()

ClimbVibe

Ondskan je pro mě tak trochu drsnější Obecná škola. A zase tak trochu nechápu co dělá v top 200 tak vysoko. Téma šikany (srabáctví, hrdinství i samozvané moci) je silné a proto mi příliš nesedí, že je to celé zabalené v tak romantickém duchu. V průběhu filmu (který mě bavil) se mi skoro pořád vkrádala myšlenka jak by se to celé událo doopravdy... A ten rozpor, kdy nás tvůrci chtějí na jedné straně dostat "drsnou realitou" a na druhé straně hladí optimismem, že vše dobře dopadne mě hodně rušil... a připomínal jiný žánr než drama. Ale kdo chce realitu tak by neměl sledovat filmy, to je jasné. Abych Ondskanu nekřivdil - tohle je přesně ten film, který bych pustil nezletilcům aby viděli, že je někdy důležité stát zpříma a nenechat si srát na hlavu. ()

dormouse

Uf, po dlouhé době film, který mne nadchl bez výhrad. Film o mimořádném chlapci, který vždy stál a bude stát mimo kolektiv, o šikaně, již se stane objektem, o tom, jak se snaží proti ni bojovat. Mimořádné herecké výkony. Erik v roli vyjímečného chlapce, zároveň potížisty a outseidera je skvělý. Jen jsem postrádala vysvětlení, jak je možné, že podobné školní zařízení s vedením tolerovanou šikanou a dozvuky fašismu mohlo vůbec existovat. ()

DannyBoy80

Silné 4*. Jediné co nechápu je, jak se z člověka, který mlátí vše kolem sebe a všechny, je naprosto drsny a bez špetky respektu k autoritám, stane jako mávnutím kouzelného proutku člověk využivájící svou sílu pouze k prosazování spravedlnosti a potlační bezpráví. Změna je prostě nepochopitelná. Ukázka šikany na elitní škole z dob nedávno minulých je dost realistická. Pro mě osobně je ovšem Klass o něco výše, už tím, že se zabývá stejným tématem, ale z dnešního pohledu a celkově je ještě o něco drsnější, hlavně psychoterorem. Ondskan je každopádně velmi dobrý snímek, který můžu vřele doporučit, i když je krapet nevhodný pro slabší povahy. ()

Schuldiner

Švédská záležitost jenž mě bavila od začátku do konce. Já mam hrozně rád pomstu (v případech, kdy je pomsta vykonána na člověku jenž jednal cíleně a své (zlé) jednání si naprosto uvědomoval) a zadostiučinění. Oko za oko, zub za zub. Zlo by tak velmi rychle vymizelo ze světa... ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz