Piano

• Česko Piano (viac)

Vášeň je síla, vůči které jsme bezmocní. Nostalgická romance o lásce, která vzplála v drsném prostředí novozélandské pustiny. Do nehostinného prostředí bělošských osadníků přijíždí z Anglie za novým mužem němá Ada s nemanželskou dcerkou Florou. Přiváží s sebou milovaný klavír, bez nějž nemůže existovat. Zvláštní, uzavřená a oduševnělá žena se s obchodnickým manželem Stewartem neshodne. Postupně však podléhá jemnému nátlaku jiného muže, který odkoupil od Stewarta její nástroj. Posedle zamilovaný Baines jí postupně piano odprodává, a ona za to platí narůstající povolností. Ta je však stále méně vynucována; později má naplněný milostný vztah za následek prudkou reakci oklamaného manžela. Příroda je vůči bílým osadníkům krajně nepřátelská: neustále prší a všude je spousta bahna. Moře je stále bouřlivé, husté stromy a křoviska jsou jen obtížně prostupná. Vztahy mezi jednotlivými postavami jsou nejednoznačné a jejich charaktery jsou obtížně dešifrovatelné. (oficiálny text distribútora)

achaja

První seznámeni s Jane Campion a hned její nejlepší film. Spousta diváků má problémy s dlouhými scénami, prý jednoduchým dějem a klasickým motivem "normálnosti", ale Jane ví proč to dělá. Každý detail zapadá, každá scéna sedí přesně jak poklička na hrnec. Aneb kdo vidí vidí, kdo nevidí a neuvidí. Potvrdilo se mi že člověk musí být naladěň na vlnu (teď nemyslím jednorázově, ale celoživotně) na které natáčí Campion, jinak ho to nechytne. Pro mě osobně její filmy rozvibrovávají něco ve mě, srdcovní záležitost. ()

Rikky007

Soundtrack je působivý. Sam Neill evidentně dovede být i nekompromisně děsivý. Ale jinak mě tyhle příběhy z červené knihovny neberou a tohle není velká výjimka. Čekal jsem víc a nic jsem nenašel. Herecké výkony tím ale neshazuji, to je určitě devíza filmu. ()

lemonova

Šandík to vyjadril lepšie, než by som to vyjadrila ja sama... dodám ešte čisto subjektívne, že aj spôsob zblíženia hlavných postáv na mňa pôsobí akosi nepravdivo a umelo. Napriek tomu, že je zobrazený neuveriteľne sugestívne a pôsobivo. ()

BOURQUE

Film ktorého sila je v hereckých výkonoch a citom zahraných piesní na piane. Zaslúžené zlaté sošky s menom Oscar. Charakter Bainesa pre H. Keitela je šitá na mieru. Osobné hodnotenie: 82% (****) ()

Flavors

Film miluji od prvního shlédnutí. Nejvíc si mě získala hudba a hlavní ženská postava Ada. Příběh je možná jednoduchý a předvídatelný, ale já nepotřebuji být nutně překvapená nebo šokovaná rozuzlením. Záběr na osamělé piano a od něj se vzdalující stopy v písku, které se po chvíli propojí, pohladí mé romantické já. ()

Blaogranas

Svým hodnocením pouze naznačuji, že mě to nebavilo!! Ten děj se mi vůbec, ale vůbec nelíbil!! Jinak vše ostatní bylo na kvalitní úrovni, ale ach celá ta pointa! ()

Biopler

Najznámejší film Jane Campion. Top rola Hunter, presný Keitel a miestami vtipný, ale aj krutý príbeh. Veľmi krásna piano hudba umocňuje filmový pôžitok. Podmanivá romanca. ()

Filmárik

Jemná dráma s úžasnou Holly Hunter odohrávajúca sa v prekrásnom ale drsnom prostredí Nového zélandu 19teho storočia. Harvey Keitel je legenda ale táto rola mu na môj vkus nesadla a popravde som si pôvodne myslel že budú mať so Samom Neilom prehodené úlohy. Inak je Piano skutočne netradičným filmom pre všetkých (ne)romantikov ktorý sa chcú pozrieť na inú verziu vzťahu dvoch ľudí na akú boli doteraz možno zvyknutí. 1* za hudbu. ()

wata

Príbeh, v ktorom slovo vášeň nie je iba slovom.. Celý je o vášni, je s vášňou vyrozprávaný, s vášňou zahraný.. A ako divák musíte tej vášni podľahnúť, spaľuje vás rovnako ako hrdinov filmu.. Sila.. ()

Mukunda

Dle mého moc pěkný snímek. Jistě je pravdou, že hudba je zde silným činitelem, dost možná i tím největším. Příběh však také a herecké výkony Holly Hunter a a mladičké Anny Paquin, pro to vše je snímek hodný shlédnutí a pěti hvězd. ()

Pekisan

Sonata pre Adu aneb kazdu zensku frnda pali. Je to naozaj pekny film, az nadherny. Hlavne sceny na zaciatku, kedy by vacsina z nich stala za to zvecnit ich na platno. Herecke vykony su naozaj dobre, az skvostne, niektore priam oskarove. A mozem dosvedcit, ze tie zlate sosky su zasluzene. Pribeh je naozaj romanticky, az dramaticky. Ale taky zivot vie byt a taky zivot musel byt pre zenny v minulosti. Aj napriek plytkosti pribehu je to lepsie ako vacsina radoby filmov z hollywoodu. ()

horovska

Krásný film o touze, o osamělosti, o lásce. Romantika, ovšem bez kýčovitosti. Pravda je, že by vyzněl ještě zcela jinak, pokud by byl skončil pádem do hlubin. Poslední minuty už byly nastaveny spíše pro ukonejšení diváka...já jsem je tam mít nepotřebovala. Asi by se bez nich více přiblížil pravdivosti, nicméně i tak dávám nejvyšší hodnocení.... ()

Carthorias

No, nevím jestli to, že Harvey vystrčí svýho Keitela se dá klasifikovat jako "jemný nátlak", to mi přijde podobné, jako říct že vražda Milady Horákové bylo drobné justiční zaskobrtnuti. Nejspíš jsem na poměry distributora moc puritánský. Hlavní postavy se pohybují v konstelacich nudný patron/nadrzenej uchyl, psychoticka hysterka, otravna holčička a slizkej playboy s pupkem, takže sympatie si jen velmi těžko hledají cestu ke komukoliv, světlou výjimkou budiž Maoři. Hudba z filmu je pár stupňů nad klasickou filmovou produkci, škoda že na podobně úrovni není zbytek technického provedení, třeba taková kamera. Hollý Lovec si svoji sošku zaslouží, a to říkám navzdory mým antipatiim k podobnému typu herectví. Ocenění pro Annu Paquin na druhou stranu, je pro mě zhruba stejnou záhadou, jako pritomnost Tomia Okamury ve sněmovně. Závěr mě vyloženě zklamal. Celkové hodnocení: Nebylo to špatný, ale příště si zajedte raději na Kokořín. P.S. Jestli si tohle fakt Cobain pustil jako poslední film před sebevraždou, tak ho v jistým smyslu chapu ()

Patriot.X

Já prostě kvalitní filmové umění neocením. Jsem barbar. Kde jiní vidí umění, já vidím nudu a kde jiní vidí romantiku, vidím jen soupeření dvou úchylů o němou klavíristku, která má raději piano než svoje tělo a tak ho po kouskách prodává jednomu z úchylů za kousky piana, což se nelíbí druhýmu úchylovi. Navíc do toho všeho kecá protivnej fracek, pobíhá tam banda nesympatickejch maorů a močí tam nějaká vyzobaná slunečnice. Dvě hvězdy dávám za novozélandskou krajinu. ()

Torgal

Oldschoolová melodráma v nehostinnej novozélandskej prírode (toto nie je žiadny Pán prsteňov) do ktorej z Anglicka za svojím novým manželom prichádza chladná Holly Hunter so svojou nemanželskou dcérou. Jej jedinou láskou je jej klavír, no to sa postupne mení ako spoznáva Bainesa - necivilizovaného muža, ktorý je ňou od prvého pohľadu očarený. Vývoj vzťahov medzi ústrednou štvoricou tvorí hlavnú náplň filmu a i keď sa niekedy trochu tiahne, tak vďaka výborným hereckým výkonom, krásnej hudbe a kamere sa na film stále dobre pozerá. 7+/10 ()

haWranka

Ta hudba...Ta nádherná božská hudba. Sama hraju na piano, takže to bylo blaho pro moje uši. A do toho ještě ten nádherný...úchvatný...odvážný...ohromující...neobvyklý...příběh! Ani jsem nečekala, že mě to tak pohltí, nemohla jsem se odtrhnout od obrazovky...Holly Hunter byla úžasná! ()

MeaCulpa

Moje první schůzka s Jane Campion dopadla překvapivě hodně dobře. Režisérka servíruje obrazy krásné až k zalknutí a hudba je opravdu úžasná. Jen mě celkový dojem kazí konec, který není tak tragický jak bych z průběhu příběhu očekával, ale uznávám, že pro někoho to může být spíše plus. Celkově solidních 80% ()

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami