Anna, influencerka známa svojím provokatívnym obsahom, sa na sieťach tajomne odmlčí. Keď pätnásťročná Nina nájde fotku polonahej Anny v mobile svojho otca, rozhodne sa ju vypátrať. Sled ďalších udalostí zmení život ako Nine tak jej rodine. Thriller #annaismissing je voľným filmovým pokračovaním úspešného seriálu #martyisdead. (Forum Film SK)

Slepejsek

Občas byla missing nejen Anna, ale i já. Přiznávám dobrovolně, že držet krok s IT-story je pro "starou školu" trochu problém. Jenom tak tuším, že "mladé škole" občas skřípne pero (některé vyšetřovací postupy by zasloužily hlubší prozkoumání). Děj se ovšem žene vpřed a kdo chvíli stojí, již stojí opodál. Místy jsem měl pocit, že je to trochu povrchní - jakoby autoři měli potřebu dotknout se všeho - osobně bych si odpustil Robina - a tím pádem jim nezbyl čas na hlubší záběr a propracování. (Stejně povrchní - chcete-li "přelétavá" - mi přišla i pohřešovaná Anna, takže jsem si oddychl, když ji konečně našli.) Závěr tlačí na pilu zvratů, ale všechny zůstávají jaksi na vodě (spíš v úrovni možných než skutečných). Přesto všechno: v současné produkci jasně palec nahoru. ()

rashnomon

5.9.2023 Od momentální (zvýrazňuji slovo momentální) české kinematografie jsem čekala něco horšího, jelikož po mém shlédnutí novodobého snímku Cool Girl!, jsem si uvědomila, že zřejmě žádná vysoká očekávání už asi nemohou býti naplněna. Neřekla bych, že byla, ale ani, že nebyla. Snímek mne překvapil ve velmi odlišném slova smyslu jeho „svým” pojetím. #annaismissing se ze samotného začátku může zdát jako pouhá snaha o jakési mysteriózní drama s horrorovým nádechem, ale vlastně tuto jeho vybranou kategorii v průběhu plně naplňuje. Tento zmíněný fakt mne vztahuje k filmovým profesím, které byly až na koleji perfekcionismu v tomto případě, a to se v české kinematografii tak často nevídá. Jasným příkladem, který i spojuje mnou psané fakty v tomto odstavci, je sound design a celková zvukařina, která ve velkém sále dokáže divákovi nahnat husí kůži. Sound design v tomto případě pomáhá a vlastně i vyvolává tu hlavní dramatičnost a horrorovou atmosféru, točící se kolem filmu. Ve filmu je dokonce použito několik anglických slůvek, která jsou dost momentálně používaná, takže to na první pohled působí tak, že starší generace by v tom naprosto plavala a mohlo by to býti nazýváno kýčem, čemuž se znovu film velkým obloukem vyhnul, jelikož v tomto případě (jakožto v jedno z málo) to naprosto zapadá do samotného celku, dává to smysl a následně i nepůsobí jako ohavný kýč.  Nejen zvukař, ale i střihač si šplhnul v české kinematografii. Střihy jsou dynamické a objevují se tu i momenty, kde nám střih přeruší horrovou atmosféru a uvede nás zpět do reality. Zvláštním faktem v tomto ohledu je střih, který nám záběr z filmové přítomnosti prolne do minulosti na tom a stejném místě tak, že to vypadá, jakoby samotný záběr nikdy neskončil. Je to jeden z prvků, který nám pomáhá ukazovat, co se na daném místě stalo v minulosti. Následně nám toto doplňují i prostřihy z míst či prostřihy s lidmi, kteří se nám zrovna vyskytli na kameře a nezdají se. Těchto lidí, kteří se nezdají, je ale spousta a jejich postavy jsou napsány tak, že se dozvíme o každém přehledně vše, i z jejich zákoutí, což nás může táhnout i k paralelám k určitým věcem či snímkům – #martyisdead. Klobouk dolů za queer aspekt v novodobé české kinematografii, který nezesměšňuje queer komunitu (můj oblíbený příklad – Cool Girl!). Český film vzal dokonce pojem transgender a vystupoval s ním přívětivě, což se u nás nevídá. Jelikož to nebyl queer film, ale pouze film s aspekty, netočilo se to kolem této tematiky, ale ona tam byla lehce ukrytá pod přikrývkou, i když si jí nikdo už v průběhu filmu nevšimnul. Motivů je tu plno a každý si může vybrat svoje téma, se kterým tiše resonuje a je mu blízké. Je ale důležité říci, že film nebyl o pedofilii, ale naopak o situacích, které ten dotyčný může úmyslně způsobit a druhý se do toho může neúmyslně zaplést. Okolí netuší, jak neúmyslné to bylo a pak je jednoduché tomu druhému jedinci podkopnout nohy. Možná to i poukazuje na problémy, které mají muži a jak těžce řešitelné to pak je. Nu, po celou dobu se tu pokládá dotaz, zda žena tohoto věku je schopná udělat něco zlého a je důležité si uvědomit, že každý je toho schopen. Možná proto byla zrovna mladičká žena vybrána jako reprezentace tohoto postavení. Jak se to hezky vyklubalo, šlo to postupně lehce dolů, což je u filmů zvykem. Začátek musí diváka oslnit. Ke konci už přestal být film tak poutavým a technicky vysoce postaveným a dokonce se tam člověk mohl jednoduše ztratit. () (menej) (viac)

Martin.Proko

Prvoplánově hloupé, odkazující/určené k zabrzděným bomberům.  Které to může "šokovat". Edukativní/agitační linka pro mladší a kosmopolitní je malá a náboje jako měl mrtvý Marti to nedosahuje. Zbývá tak průměrný detektivní thriller který když neuvidíte o moc nepřijdete. ()

Ondak

Po shlédnutí filmu jsem měl zvláštní pocit toho, že to šlo udělat o dost lépe. Ne že bych se nebavil, na film se docela dobře dívalo, je výborně zpracovaný a herecké obsazení také fajn, ale ten děj. Za prvé má film na začátku takové divné tempo a vlastně se tam celkem nic neděje a prostě si povídají 15ti leté holky a za druhé film sráží za mě takové úsměvné  záležitosti, které mě okamžitě trkly do očí. Nechci spoilerovat, ale takový žebřík pod otevřeným oknem, nebo náhodně nainstalovaná aplikace je opravdu něco, co jsem těžko přecházel.. Na konec z filmu čiší takové to poučení jak se "nechovat" na sociálních sítích. To mě jen utvrdilo, že cílová skupina filmu je spíše někde kolem 15 let. ()

Jandecka

90 % Dost dobré a v české kinematografii nemá taková tvorba obdoby. Napínavé až do úplného konce. Jen si mohli odpustit otravného nebinárního lesbu Robina s tampónem. ()

ValtorLP

Ze začátku docela nuda, ulítlé chování postav, ale od 25 minut filmu to začalo nabírat grády a opravdu musím uznat, že je to skvěle odvedená práce v ČR, skvělé obsazení postav. Nejsem moc fanoušek českých filmů, ale tohle stojí za podívanou. Mám z toho smíšené pocity, snažím se to ještě vstřebat. Za pár měsíců bych se na to klidně podíval znovu, zajímavá zápletka. Dávám tomu 7/10 **** ()

NikiVai

Asi už jsem na takové filmy stará nebo co, ale mě to až zas tolik nenadchlo. To jako vážně náctiletí odhalí něco, s čím ani policie nepohne? Navíc jsou mi ti mladí celkem nesympatičtí, hlavně Robin a Anna. Celkově to ale bylo napínavé, zajímalo mě, jak to dopadne a moc se mi líbila i práce kamery. ()

vavsek

Minisérie, kterou zvládnete jedním vrzem za večer nebo odpoledne. Každým dílem stoupá napětí a střípek po střípku získáváte další indicie na rozlousknutí celkového příběhu. Bude všechno nakonec ale jinak, než jak se zdá nebo je to tak, jak to na první pohled vypadá? Fajn kamera i scény. Seriál nenudí, ale atmosféru bych klidně zkousl trochu víc temnějšího, drsnějšího charakteru, ale to jsem asi až moc náročný divák a rozumím tomu, že seriál má být ponaučení a přístupný pro větší škálu diváků, aby měl jakousi schopnost osvěty. Těchto děl, které mají divákovi něco předat s podobnou tématikou internetu, by mělo vznikat více, především v dnešní době. ()

afroman001

Na rovinu musím říct, že prvních 10 minut gender propagandy jsem chtěl odejít. Dalších 40 minut se film slušně rozjíždí. Zbylá část filmu je plná zvratů a chválím autora scénáře za vynikající závěr. Velmi aktuální a originál film. ()

monvel

Atmosféra tu bola výborne zvládnutá a aj celkom dobre zvládnute herecké výkony. Dej je napínavý a páči sa mi využitie restrospektívy, ktorá bola použitá v správny okamih. Oceňujem odvážny smer, ktorým sa tvorca vydal, nakoľko to v našom okolí ešte nie je moc pochopené. ALE...Neviem, či scénar pomáhal písať teenager, ktorý bol nejakú dobu na internátnej škole v USA, ale tie rozhovory sa niekedy nedajú počúvať. Nie som žiadny dôchodca, ktorý by tomu nerozumel, ale toto je moc. Napriek všetkým pozitívam, nemôžem dať 4 hviezdičky a to pre nevydarený koniec. Napätie upadlo a koniec bol pre mňa rýchlo uťatý. ()

Dodagrad

Řekl bych že z nových, Českých filmů je tento film nejméně nedoceněným kouskem. (Ještě těch 5-10% bych tomu přidal). Film má tolik myšlenek, že se nedá na něj podívat ani jednou, ani dvakrát aby je člověk dokázal vstřebávat a vžívat se do ruzných problematik až několika různých lidských životů a nejednoho osudu. ()

Holly_Molly

Na český poměry to neni špatný, ale ani nějak extra úchvatný. Slušnej thriller, jak po herecký, tak dramaturgický a scénáristický stránce..ještě aby ne, v tý záplavě generickejch trapnokomedií a dramaromanťáren s Rodenem :-) ()

orangee

Vcelku zajímavě pojato, napínavé, současné. Dobře koukatelné a i kouzelně zapeklité, tak jako dnešní doba sociálních sítí může být. ()

vinducha

Hodnotim stejně jako předchozí počin . Na naše poměry velice slušně zvládnutá záležitost . A co se týče postav , stejně jako v Martyisdead , tenhle biologický odpad je produkt téhle zku..ené doby. Prostě hodnota tvořivé lidské práce nám díky této generaci internetových šašků jde totálně do kopru. Takže kdo by je asi tak mohl litovat... ()

Accuphose

Shlédnuto díky KVIFF, tam si to můžete zastavit (což se v některých situacích dost hodí). Měli bychom se složit na kvalitní mikrofony pro české filmaře. Postsynchron nulovej, hudba výrazně hlasitější než mluvené slovo. Nevím, nakolik je dneska běžná čenglash mluva u teenagerů, ale asi to tam dali hlavně ze začátku, kvůli autenticitě. No, některé situace jsou dost přestřelené a kontrast mezi hereckými a nehereckými výkony tahá za oči a uši. Nicméně, ve filmu je jistý přesah, originální námět, kterej šlo zpracovat technicky mnohem lépe, zejména pro svou polovičatost. I tak chválím výsledek, kterej rozčeřil mírně smrádek české tvorby. Je to mezi dvěma až třema. Záleží, jak budu přísnej. ()

motyka52

Silné tři, ale na čtyři to nevyškrábu. Asi jsem po tom hypu a všech pochvalných hodnoceních prostě měl příliš vysoká očekávání. Aktuální téma je fajn, herci jsou fajn a uvěřitelní, kamera a hudba jsou opravdu fajn, jako psychologická sonda a poukázání na mnohačetné problémy moderní online společnosti to funguje (dokonce na několika úrovních), ale ta kriminální linka je slabá a navíc potlačená trochu do pozadí. Což je problém, protože já jsem - byť chybně - čekal právě tu. Jenže ona is missing. Bohužel tak skončím u konstatování "Na Česko fakt dobrý", což ale bohužel není ten nejvyšší level pochvaly. ()

mdf

Predátorem se díky internetu,můžete stát velice rychle a někdy následky jsou docela fatální. Neokoukané tváře,tomu dávají jiný rozměr. Vzhledem k tomu jaké sračky se u nás točí poslední x let, je tohle opravdu svěží vánek. ()

Gelaos

Na české poměry kvalitní thriller pracující v rámci žánru a stopáže vcelku obstojně s moderními tématy (bezpečnost na internetu, sociální sítě, dospívání, vztahy v rodině). Scénář je místy sice kostrbatý, ale díky struktuře vyprávění, efektivnímu střihu a práci s obrazem je film napínavý od začátku až do konce. Dílčím kladem jsou solidní herci, kde střední generaci snaživě doplňují mladí a myslím, že např. Alexandra Vostrejžová před sebou má nadějnou budoucnost. Zahraničním pohledem není #annaismissing ničím zajímavá, ale v rámci české tvorby jde o jednoznačný nadprůměr. ()

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

03.02.2024

Večer v sobotu 3. února 2024 proběhl v Divadle Archa v Praze 14. ročník slavnostního předávání Cen české filmové kritiky, které každoročně uděluje Sdružení české filmové kritiky výrazným a chváleným… (viac)

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

15.01.2024

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

04.01.2024

Ve čtvrtek 4. ledna byly Sdružením české filmové kritiky oznámeny nominace pro 14. ročník výročního předávání Cen české filmové kritiky, které by tentokrát měly vyzdvihnout výrazná česká… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD