Eliška a Damián

Česko, 2023, 12 h 28 min (Minutáž: 58–66 min)

Emma Smetana, Robert Urban, Hana Drozdová, Anežka Rusevová, Anna Dvořáková, Jan Komínek, Petr Buchta, Milan Šteindler, Michaela Kuklová, Dana Syslová (viac)

Hlavní postava Eliška žije v současnosti, ale Damián pochází z roku 1758. Díky elixíru začne Damián cestovat časem a potkává Elišku, která mu není lhostejná. A jak už to v pohádkách bývá, jejich cesta k lásce nebude jednoduchá. Oba se budou muset vzepřít svému osudu. Damián se totiž má zasnoubit s pruskou princeznou Frederikou a Eliška se zase musí starat o marmeládovnu, kterou zdědila. (TV Prima)

sportovec odpad!

Autory seriálu můžeme obdivovat jen v jediném ohledu: v jejich rozhodnutí vytvořit škvár. V tomto ohledu byli víc než dokonalí. I žumpa má svou kvalitu. ()

Jezinka.Jezinka

Promo na seriál nás zasáhlo až těsně před vysíláním prvního dílu a s "no to bude hovadina, mrknem na to, jestli to je tak blbý, jak to vypadá, nebo blbější", jsme pustili první díl. Bylo to blbé. Takovým obskurně chytlavým způsobem. Kam se z toho absurdního nesmyslu hodlají vyhrabat? Z propadliště na dno, vzestup přímo strmý. I když trvám na svém komentu k prvnímu dílu. Paní Syslová, paní Kuklová i paní Rusevová jsou ve svých rolích příjemné a milé, jejich postavy jsou sympatické. Komtesa Eleonora je mile potrhlá a krásná, přítel Matouš je skvělý. Velmi sympatické postavy a příběh včetně milostné linky zajímavější a dotaženější než ten ústřední dvojice Honza a Jolana. Celkově byli Eliška a Damián (aka Elda a Dami) guilty pleasure letošního podzimu. ()

Ivoshek odpad!

Nejsilnější pocit z toho celého je stud. Příště by mohla Prima zkusit udělat seriál s opravdovým scenáristou a opravdovým herci. Zejména obě hlavní postavy jsou tragické, afektovaně přehrávající. Produkcí to vypadá jako pohádka z 80. let, natočená brněnským nebo ostravských studiem, jenže tehdy tam pořád ještě byli schopni dát pár lidí, co uměli hrát. Tohle bohužel není vtipný ani jako giulty pleasure. Je to prostě jenom strašně amatérský. Zajímavý je, že Dana Syslová, v zásadě průměrná herečka, tu působí jako zjevení, své kolegy tu převyšuje o dvě až tři ligy. ()

Xeelee

Geniální počin hodný masivní kampaně na všech kanálech Primy, to nemohu říct. První epizoda je strašný trashový bizár. Dalších pár epizod je naprostá šílenost, zabalená do nezajímavé průměrné nudy. Kromě pár světlých WTF výjimek (útok vysavače, který se sám zapnul, scéna s autem, bleskem a vysvětlením, že Faradayova klec je Faradayova klec...). LOL. Celá dějová linka s padouchem Mortenem je naprosto bizarní a přestřelená i přesto, že se časem vysvětlí, jak ví o cestování časem. Neméně bizarně přestřelený je i Elišky snoubenec. Celý děj v současnosti se povedl v nejlepší tradici českých trashových nekonečných seriálů (děda Rakytník!). Zaujal mě i ke konci podivně do příběhu naroubovaný brácha Elišky, poloviční vlastník firmy. Většina z toho co dělá nedává smysl, je to naprosto mimo jakoukoliv škálu uvěřitelnosti a nejspíš to bylo vymýšleno ad hoc na drogách, když zjistili, že mají málo děje a emocí na 12 epizod. O to kontrastněji působí děj v minulosti. Jasně, je tam přestřelený padouch správce (jehož existenci moc nechápu), ale kolem poloviny první sezóny začne být čím dál víc zřejmé, že je děj docela promyšlený, založený na reálných historických událostech a postupně do sebe věci začínají zapadat. Postavy jsou zajímavější, uvěřitelnější a vše působí lépe. Jak ale postupem času začne být děj smyslupnější a kompaktnější, tak se seriál dostává z odpadu do průměrné nudy s občasnými přepálenými scénami. Ema Smetana se svým herectvím na začátku naprosto vymykala všem ostatním, ale jak se začne zamilovávat a je čím dál víc ohrožená, tak začne tát a celé to konceptuálně začne dávat smysl. Je to klasická romantika, která v českých seriálech snad vůbec neexistuje. Problémem je, že u nekonečných seriálů ze života je vše nějakým zvráceně negativním způsobem možné, ale tady nastávají složité situace, které nikdo neumí scénáristicky ukočírovat a děj se tak posouvá pomocí nepřeberného množství logických nesmyslů, podivných dějových zkratek a bizarně působícího vypravěče, na kterého si ale časem nejspíš zvyknete. Kdokoliv pak viděl aspoň jeden film o cestování časem a časových paradoxech, tak musí nevěřícně zírat, jaká zvěrstva si scénáristé vymysleli. A pravidla fungování lektvaru se celou dobu vyvíjela za pochodu. ()

slunicko2

Lehce zábavná příšernost. 1)  V Superstar byla moje nejoblíbenější část Hvězdná pěchota. V jiných reality shows to jsou právě ti neumětelové se supertrofovanými egy, kteří mě baví. No a v žánru soap oper právě Prima vyhmátla vlastnosti, typické pro výše zmíněné účinkující: totální neschopnost ve všech směrech, neznalost profese, nevzdělanost a buranskou nafoukanost. Pěkně to rozmixovala a vznikl koktejl, vražedný pro divácký vkus, nicméně docela chutný, když se člověk chce podívat na něco, co tu ještě nebylo a pravděpodobně dlouho nebude._____ 2)  Po prvním díle jsem tento televizní počin ocenil jednou hvězdičkou (jaksi ze slušnosti), protože jsem nechtěl rovnou dát odpad. Postupně jsem však v této bizarnosti našel svého druhu zalíbení a na další díly se dokonce i trochu těšil. Asi si půjdu popovídat s docentem Chocholouškem._____ 3)  Co zaujme na první pohled, je křečovitý projev 37letého Roberta Urbana (Damián), který vhodně doplňuje totální neherectví 35leté Emmy Smetany (Eliška). Prakticky celé osazenstvo z 18. století hraje na úrovni ochotnické vesnické šmíry s výjimkou 66letého Milana Šteindlera (správce), jenž si svou postavu docela vychutnával. Ony se ovšem ty dialogy asi nedaly zahrát lépe. Připomínalo to celé školní besídku, kde třináctiletá děvčata předvádějí život šlechty v baroku._____ 4)  Dějová linka v současnosti působí herecky trochu lépe, protože všichni mluví, jak jim zobák narostl a nenáročné, věru, promluvy herce příliš nezatěžují. Vypadá to jako druhá čtená zkouška, na níž si všichni dali docela záležet. V tomto smyslu tato dějová linka odpovídá zhruba tomu, co člověk od primácké telenovely může čekat._____ 5)  Vedle herců neherců zaujme i prostoduchý scénář s neuvěřitelně mizernými dialogy (zvláště těmi v minulosti)._____ 6)  Z chlapů se mi nejvíce zamlouval pro mne vysoce přitažlivý útloboký 38letý Petr Buchta (Eliščin partner Martin) a 26letý Štěpán Staněk (Eliščin bratr, co stále komponuje). Mému oblíbenému herci 29letému Janu Komínkovi (Damiánův přítel alchymista) to tentokrát moc neslušelo._____ 7)  Nechápu, proč Prima odmítla uvést druhou řadu, kterou má již natočenou. Čísla sledovanosti? Přinejmenším pro diváky s odloženým sledováním to smysl dává. ()

PAGE odpad!

Smetana fakt neumí nic, tváří se jako by snědla všechnu moudrost, ale nač sáhla, z toho nikdy nic nebylo. Seriál strašný, viděl jsem ukázky na YT a takové prkno už jsem dlouho neviděl. Proč tohle vzali Milan Šteindler nebo třeba paní Syslová nechápu, takhle hazardovat se svým jménem... ()

kajas

Pokud si čas od času zapnete Primu, asi jste v létě zaregistrovali masivní reklamní kampaň na romantickou podívanou s mottem Láska přes staletí. Seriál Eliška a Damián získal hned po prvním dílu šílenou pověst a bezprecedentní úpadek sledovanosti. Důvodů bylo víc: špatně hrající představitelka titulní role, mizerný scénář, přidala bych ještě otravný voiceover vypravěče. A tak jsem se na první díl také podívala... a řekla jsem si, že zkusím, jestli bude druhý díl ještě horší. Nebyl. A pak už jsem byla jenom zvědavá, jestli ústřední pár zůstane v současnosti nebo v 18. století. Ano, je to hodně slabý argument, ale nakonec se z dalších epizod stalo moje guilty pleasure, ve kterém jsem si dokázala najít i pár pozitiv (skvělá Dana Syslová v roli Eliščiny babičky, s blížícím se závěrem seriálu i několik fajn romantických scén, na české seriálové poměry nezvyklý žánr romantického fantasy). P. S. Druhá série je již natočená, Prima ji ale z pochopitelných důvodů schovala do šuplíku na neurčito. ()

blackkocour

Keliška a Pandemián se zatím ujal postu nejlepšího tuzemského seriálu roku. Nene, já vím že je konec roku, pár kapek hektolitru alkoholku v krvi mám, ano vím to jistě, počítám s tím, že se ráno na nový rok vzbudím a s těžkou kocovinou budu kroutit hlavou, co jsem tu vyblil do klávesnic, a veřejně někde poslal, ale ANO. Eržika a Tymián jsou mým gilty pležrem roku. No ale hezky popořadě. Prima udělala píčovinu, že seroš tak posraně teasovalo od června, že to bude seriál roku, ba desetiletí. Taky, oslava 30 let televize, a musej nasolit pecku, která tu 30 let nebyla. Co ale do světa pustili, bysme těžko hledali na porno stránce, v domově důchodců oplzlostí, filmařského pasťáku, kde Magnusek s tlupou cikošů mlátěj duté hlavy do stěny, v české kotlině v Hošticích, kde Zdeněk pod lavinou Trosek, u ohýnku píše čtrvtý díl pekelného tunelu Babovřestí, a ani v podprdě Dary Rolins. Krutopřísná podíváná, NÁDHERNĚ vošklivoučká Emma Kysaná Smetana, Robert Turban s nejhorší a nejhnusnější parukou slepená s chlup orangutanů v pavilonu opic Oktagonu, a holičství Pana Taua. Vypravěč, který asi nevidomě postiženým se snaží převyprávět už tak příšernou hatmatilku, prostě nic tu nedává smysl, nic nedrží pohromadě, zvrhává se to v naprostou kokotinu, ale zaobalená v romantické bollywoodské Tisíc a jedné noci, a časově skokovém parademetnímu vesmíru, kde už chybí jen Mudr. Strange. Kurva, Marty a Back to the Future se může vysrat do prdele, poslouchejte všichni, co hejtují tenhle Primácký černý skvost, ať se do mé řitě dostanou. Nejlepší historický seriál roku, furt lepší než poslední zaklínač nebo Jan Džižka. Tak pojď, ty hajzle. Nebudeš mi tady mlátit zaměstnance. ()

Lencha

Upřímně přiznávám, že jsem byla po prvním dílu maličko zděšená. A i když jsem sledovala seriál dál, až v půlce mě začal fakt bavit. Možná to bylo i tím, že jsem si zvykla na odlišný projev Emmy v roli Elišky, že jsem si zvykla na paruku Roberta jako Damiána, že mezi Eliškou a Damiánem to začalo romanticky jiskřit... Netvrdím, že je seriál nějaké veledílo, ale pro mě byl zábavný. Romantická pohádka pro dospělé. Nabídl mi přesně to, co jsem od něj očekávala. Dokázal mi vykouzlit úsměv na tváři, občas jsem zamačkávala slzu v oku z dojetí, také mě sem tam nudil, ale i to k tomu patří. Nejlepší postavou v seriálu pro mě byla Dana Syslová jako Kateřina. Byla prostě skvělá. Emmě s Robertem to spolu jako Elišce a Damiánovi slušelo. A ať si kdo chce co chce, já jim tu romantiku věřila. Vadilo mi infantilní a pitvořivé chování Elišky k Damiánovi hlavně v 10. dílu, ale v posledních dvou dílech už to nebylo tak patrné. Naštěstí. Anna s Honzou jako Eleonora a Matouš byli zábavní. Jejich společné pasáže byly výborné. Jsem ráda, že se vyřešil vztah mezi Jolanou a Honzou v podání Michaely a Martina. Naďa, kterou hrála Míša Kuklová, byla celou dobu v pozici té o něco starší a moudřejší. Míša ji hrála úžasně přirozeně. Lucie v podání Hany Drozdové byla super. Hanu jsem vůbec neznala a její Lucie byla strašně fajn. K srdci mi nepřirostla Marta Jandová jako Terezie a Milan Šteindler jako správce. Postava Mortena měla v seriálu svou linku, která pro mě ale nebyla příliš zajímavá a patřila mezi ty nudné pasáže. Přivítala jsem, že ze seriálu zmizel Petr Buchta jako Martin. Jeho špičkování s babi Kateřinou bylo sice fajn, ale jinak jsem Martinovi nevěřila ani ň. Ján Burda jako Adam nebyl příliš výraznou postavou, i když se v seriálu objevoval celkem často. Jako poslední bych zmínila Anežku jako Frederiku. Na hlavu jí chuděře nasadili hroznou věc, takže vypadala šíleně. Ale mělo to své opodstatnění. Anežka je přitom v civilu velice sympatická žena. Jak už jsem psala u posledního dílu, dle ukázek na další sérii, které se pravděpodobně nedočkám (záměrně píšu nedočkám, protože je zřejmé, že jsem jedna z mála, která by se na druhou sérii ráda podívala), zažije Frederika věci, o kterých se jí ani nesnilo. A nejen ona. Suma sumárum... Seriálu dávám lepší tři hvězdy. Pro mě byl seriál zpestřením podzimních večerů. ()

suzanne1997

Tak jsem tedy zhlédla celý počin jménem Eliška a Damián. V první chvíli převládalo zděšení, potom vyjevenost a nakonec naprostá otupělost (viz můj komentář k prvnímu dílu). Tenhle počin nemá nic, co by mělo s upoutávkami a masivní kampaní, byť smítko společného, herecké výkony jsou jen levnou napodobeninou nějaké turecké telenovely (a i ta telenovela má často uvěřitelnější postavy), řeč v minulosti jako vytržená z kontextu (kdo sakra v 18? jestli se nepletu, století mluvil moderní češtinou?), nad kostýmy by se dalo přivřít oko, ale ta kamera ... No ať se na mě nikdo nezlobí (a pravda, filmování rozumím asi jako koza petrželi), ale tuhle ohavnost přeci nemohli pustit ven. Ty záběry jsou otřesné a v souboji s černobílým  filmem by je ten černobílý snímek tedy co do kvality rozsekal. Nemám nic proti Smetaně ani ostatním hercům, ten příběh (poté co si zvyknete a smíříte se s nevalným vším okolo) dává smysl, ta myšlenka byla dobrá, ale všechno ostatní ji bohužel pohřbilo. Podle statistik sledovanosti si tohle veledílo našlo své příznivce, sice si nedokážu představit, kdo by se na to díval se zájmem (já koukala čistě ze zvědavosti, kam až to může klesnout), ale budiž. Pokud už mají natočenou druhou řadu, což tak podle ukázek vypadá, myslím, že by ji měli vypustit, minimálně na internetu. Obecně, i když u mě převládá znechucení a bylo to tak laciné, že se mi poměrně často převracel žaludek, to nebylo nejhorší. Myslím, že s jinými počiny nebo na jiné televizi bychom klesli ještě mnohem níž. Proto ta 1*, Za ten příběh, který, když se pozorně díváte, není úplně k zahození. A možná by druhá série stála za víc (přeci jen, když si představím Frederiku spolu s Eleonorou, jak cestují do budoucnosti, mohla by to být nakonec příjemná komedie a ne přeslazená náhražka něčeho romanticko-scifi-historického ...). ()

fisus odpad!

Jedna velká ostuda pro Primu. Stydět by se měl každý, kdo se na tom podílel. Z hereckého osazenstva je mi líto Šteindlera a Dvořáka, které jsem vždy uznával. Kolik jim museli nasypat, aby na tenhle hnus kývli? Odpad všech odpadů. A hanba Smetaně, která se chová arogantně, tváři se jak nejlepší herečka světa a přitom nic neumí. Je to jen tele, co neumí zpívat, hrát ani mluvit. Maximálně se tak vyfotit před hořícím Notre-Dame. Z takových lidí je mi vážně zle. ()

AndreyCSFD odpad!

Viděla jsem všechny díly, bylo to takové guilty pleasure, kdy jsem si otevřela vínko, oříšky a nevěřícně koukala, jakou debilitu zase naši seriáloví netvůrci vyplodili. Ale i s alkoholem v krvi, i s vědomím, že je to blbina, nemůžu hodnotit jinak. To totiž nemá nic - vtip, akci, nápad...nic. Herecké výkony jsou tragické, na úrovni besídky základní školy, jediná malá pozitivita je slečna Dvořáková. Možná, kdyby začali druhou sérií, kde podle ukázek měla být hlavním tahounem ona, nebyl by to takový průser. ()

Olík

Přišli jsme, zkusili jsme, prohráli jsme……..k tomu prohráli jsme, ještě nutno dodat, že na plné čáře. Všichni víme, co je mainstreamový divák všechno schopný zkonzumovat, ale tohle nemůže fungovat ani jako ujetá giulty pleasure. Tohle je prostě…..a teď mi odpuste ten výraz…..ale tohle je prostě v prdeli. Kdyby se peníze vynaložené do toho projektu raději poslaly na nějaký nadační fond, nebo z nich byly zaplaceny kurzy herectví pro Emmu Smetanu, udělala by Prima mnohem lépe. ()

FOCKE_WULF

Přece jen jsem některým dílům neunikl, asi jako se ženy dívají na porno až do konce, aby se dozvěděly, jestli se ti dva nakonec vezmou. Děda Rakytník, ten mi bude dlouho ležet v hlavě. Trochu mne zneklidňoval Frank Zappa, co jim seděl ve sklepě a nenápadně monitoroval dění. Petr Buchta má dokonale vulgární držku, asi by měl hrát jen makaky. ()

crackonosh

Nikterak se netajím tím, že s velkou zálibou sleduji škvár, brak a různé zvrácené pitomosti, jež jsou občas zdrojem velkého ponaučení a zábavy souběžně. Eliška s Damiánem, soudě podle prvního dílu, měli potenciál naplnit míru zábavy věrou více než vrchovatou. Nicméně to by devadesát procent stopáže nesmělo jít o výjimečně nudnou a úmornou papundeklovou televizní inscenaci z jakéhosi pasvěta, ve kterém nedává smysl současnost, minulost, podnikání, dobový slovník, dokonce ani základní dialogy, asi proto, že je psalo šestlileté dítě anebo člověk s podobnou životní zkušeností a rozhledem. Ale přece jen se od té kraviny místy nedá odtrhnout, třeba kvůli sofistikovaným převlekům pana Mortena, který sice vypadá a mluví stále úplně stejně, ale rafinovaně mění barvu knírku a paruky! Nebo kvůli akčním šermířským a jiným soubojům ústřední mužské postavy (Eliška má bohužel akční scénku jen jednu, zato výživnou). Speciální zmínku zaslouží (ne)herectví Emmy Smetany. Rozhodně nepatřím k jejím odpůrcům, protože je to v civilním životě jistě výjimečně vzdělaná a učenlivá dáma. Nicméně to, čemu ona sama říká „civilní herectví“, je ukňourané kuňkání napůl úst s jednotvárnou a mimořádně nesympatickou intonací, vedle nějž působí výkony ostatních „herců“ jako „koncert“ a přinejmenším pokus o získání Thálie nebo TýTý či jak se ta kravina jmenovala. Dočetl jsem se, že se prý „už píše“ čtvrtá série, a jestli to Prima opravdu natočí, chci jí tímto upřímně pogratulovat ke spláchnutí pár míčů do kanálu. ()

R.I.P. odpad!

Sračka všech sraček. Nejhorší je smetana, ten její tragický výraz, který vždy nahodí přitom je naprosto mimo. Hold uplatňuje co má natrénováno při focení selfie. Tato ženská má tak vysoké sebevědomí, až to není možné, myslí si, že je nejlepší zpěvačka, redaktorka, moderátorka, novinářka, herečka. Ale te to nej namyšlená, arogantní sebestředá osoba, která na to prostě nemá.. ()

nwx

Pohodové, nevšední dílko, klidná kamera, střih. Jemná hudba, která neotravuje a neleze do každé scény, vtipný scérář, režie, prostě rodinná relax pohádka se scifi prvky, která si umí sama ze sebe dělat srandu. Herci v rámci žánru bezvadní. Každopádně profi práce celého realizačního teamu, kostýmy, všechno. Na tu bandu trollů co to ani neviděla ale hejtuje všude od první minuty, na tu bych nedal. Tento seriál se na české poměry povedl a pozor, není to další pitomá kriminálka ani ulice či ordinace! Zázrak! Kdy už to období novodobých přiblblých kriminálních seriálů, které na všech tv kanálech trvá už snad 10 let, konečně skončí? Asi nikdy, když joudové hejtují každý pokus se vymanit. Slušní recenzenti se alespοň za svoji ukavapenost omluvili a snad se i napříště poučili, v duchu systému "co jsem neviděl, na to nekydám!" Dal bych 4 hvězdy ale dám 5, na protest. https://medium.seznam.cz/clanek/traveler-hanil-jsem-serial-eliska-a-damian-nyni-se-musim-tvurcum-i-protagonistum-omluvit-29046 https://magazin.aktualne.cz/kultura/eliska-damian-prima-recenze/r~2058010c4bee11eebc030cc47ab5f122/ ()

milwaukee odpad!

Po shlédnutí této hyper super mega gruppen sračky se cítím být tak trochu Nostradámem. Vím totiž naprosto přesně, kdy nastane konec světa. Až Prima začne točit druhou sérií tohoto .... ani nevím jak to nazvat, protože žádný výraz se mi nezdá být přijatelný, aby vystihl "kvalitu" serialu (jehož jméno nelze vyslovit) 🤮 ()

topi80 odpad!

Že je někdo schopen v roce 2023 natočit seriál, který vedle 40 let staré Arabely vypadá ne jak chudý příbuzný, ale vyloženě jako nejubožejší somrák, je už samo o sobě dost tristní. Že se nedaří vymyslet smysluplný děj u nekonečných seriálů, je celkem pochopitelné, ale v uzavřeném seriálu by se snad aspoň nějak náznak objevit mohl. Dementní dialogy jsou dnes již standardem a o nějakém herectví a filmařské práci se nebudeme bavit vůbec. Už nemůže překvapit ani obsazování lidí bez jakéhokoli talentu do hlavních rolí podobných veleděl. Co však vyvolává otázky, je to, proč Prima s takovou sveřepostí obsazuje do hlavních rolí svých seriálů osoby, které jsou mezi lidmi oblíbené zhruba jako mor, cholera a rakovina. V tomto seriálu je to Emma z rodiny Pajerových, která pije lidem krev už po několik generací, a na začátku roku 2024 se stejná stanice pro změnu vytasí se seriálem v hlavní roli s Tomášem Klusem. A strašně se diví, že i online přenos ze školní besídky z průměrné školy má vyšší sledovanost než tyto seriály. ()