Vincent musí zomrieť

• Česko Vincent musí zemřít (viac)

Je obyčejný den a Vincent se v kanceláři věnuje své práci. Zničehonic se jeden stážista naprosto zblázní a bez jakéhokoliv důvodu Vincenta napadne. Když se to stane už po několikáté, je Vincent nucen dát se na útěk. Vydává se na venkov a snaží se přijít na to, co se děje a jak může přežít ve světě, kde nejen že jsou všichni proti němu, ale dokonce se ho snaží zabít. V této živoucí noční můře se Vincent setkává s Margaux, servírkou z bistra, která je milá, okouzlující, ale potenciálně nebezpečná. Tento film je plný násilí – nešetří se tu krví, slinami ani exkrementy, které symbolizují temnou stránku společnosti. Jsme čím dál víc sobečtí a podráždění a tento snímek to všechno satiricky umocňuje. Titul čerpá inspiraci z filmů jako Invaze zlodějů těl nebo Neutečeš a je okořeněný silnou dávkou černého humoru. Jde o jedinečnou variaci na zombie žánr, kde se promyšleně mísí prvky hororu, apokalypsy, komedie a romantiky. (Film Europe)

EvilPhoEniX

Hutný psychologický Thriller s originálním konceptem. Francouzi opět letos bodují.Příběh se zaměřuje na Vincenta, který je zcela obyčejný chlap pracující v kanceláři, jenže z ničeho nic je terčem útoků od náhodných lidí, kteří jej chtějí zavraždit a bude tomu muset přizpůsobit nový styl života. Nebezpečí tožit číhá na každém kroku a dozvídá se, že takových jako je on je více. Vincent tedy doslova zažívá noční můru, kde se nedá nikomu věřit- zabít Vás totiž budou chtít i malé děti. Je to chytré, táhne to herecký výkon hlavního hrdiny, má to docela zneklidňující atmosféru, je to zábavné a závěr směřuje do finále apokalyptických rozměrů, které bylo příjemně drsné. Francouzská metafora na násilí ve společnosti a já si to užil. Škoda, že film nezodpoví otázky na divákovy odpověďi, za nějaký zvrat bych se tady určitě nezlobil. 75% ()

POMO

Až bláznivě jednoduchý nápad, ze kterého tvůrci vydolovali neuvěřitelné - psychologickou studii člověka v absurdní situaci, rozehranou do společenské satiry post-apokalyptických rozměrů. Bez fantasy prvků a velkých scén, přestože se film odehrává převážně v exteriérech. Na Vincenta prostě jenom bezdůvodně útočí někteří lidé. A velmi agresivně. Gradující nebezpečí nepochopitelného původu a důvodu, stoupající paranoja, nevyhnutelná izolace. Hodně filmu za babku. [Sitges FF] ()

J*A*S*M

Nový přírůstek do mého oblíbeného subžánru filmů, v nichž hlavní postava následkem nevysvětlitelného jevu ztratí jistotu bytí a musí se s tím nějak vyrovnat. Výborný nápad dokázali tvůrci i za málo peněz přetavit ve funkční biják, oplývající paranoidní atmosférou a stupňujícím se pocitem bezvýchodnosti. "Hororových" scén jako takových tu člověk moc nenajde, ale "horor" to je v jádru silnější a působivější, než drtivá většina čistokrevných žánrovek. První půlka lepší než druhá půlka, souhlasím s výtkami ostatních, že v závěru snímek ne moc úspěšně hledá, kam se sebou. ()

Fr

„…POTKÁŠ NĚKOHO, ZÍRÁ NA TEBE A PAK SE NA TEBE VRHNE…“ Přesto, že jde (neustále) o život, je to taková voddechovka. Bohužel je furt to samý a tak se to brzo vokouká. Ale jo, ten námět je zajímavej…    /// -------------- POD ČAROU: ------------------------------------------------ 1.) Tvůrci chtěli natočit satiritickej thriller řízlej černým humorem. 2.) Thx za titule „sheffield358“. ///                         PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  *  NAPĚTÍ  * ()

*CARNIFEX*

Neuveriteľne originálna vecička z krajiny "Galského kohúta", ktorú by som veľmi do horor žánru neradil, keďže hororová je tu akurát tak myšlienka (+ pár ojedinelých scén bez priameho pohľadu na násilie), no v rámci nejakého námetu, ktorý by mal vzbudiť zvedavosť so základnou otázkou v hypotetickej rovine (akože prečo?), musím skutočne skonštatovať, že toto tu ešte nebolo. Na záver treba dodať, že bežný konzument hororových počinov toto proste nedocení. No a nedocení to ani "znalec", ktorý bude očakávať niečo, čo skrátka tento snímok ponúknuť nedokáže. Ja osobne som tak nejak na rázcestí, lebo kým bola prvá polovica pútavá najmä z dôvodov, že divák tak nejak nevedel čo očakávať, v tej druhej, v ktorej boli karty už viac menej rozdané, cítiť jasný dejový úpadok bez mimoriadneho prekvapenia. Za mňa napriek prvotnému nadšeniu (a slušnému záveru) za (silné) tri. ()

pornogrind

... Hlavně pozor na oční kontakt... Začalo to velice slibně. Film měl hodně zajímavej námět ale ten nakonec alespoň v mým očích zůstal využit tak napůl. Snímek určitě nenudil ale myslím si že by se z něj dalo vytřískat daleko víc. 3hvězdy. ()

Goldbeater

Vincent Must Die je příběhem zakřiknutého muže ve středním věku, jenž se zničehonic začíná stávat obětí náhodných brutálních útoků svých známých nebo kolemjdoucích. A to, co začíná jako poměrně komická premisa, postupně graduje do nových a nových úrovní. Prozrazovat víc by bylo medvědí službou tomuto příběhu, protože je velmi zábavné sledovat, jak s ubíhajícími minutami snímek nabírá nové směry, kudy se bude dál ubírat. [Sitges 2023] ()

Omnibus

Poselství hutné, SPOILERY! nutné.“ Kolikrát musí stážista majznout Vincenta po hlavě notebookem a jak hluboko mu musí kolega zarazit tužku do ruky, než Vincentovi dojde, že je tzv. chronická oběť? Pětihvězdičkový úvod mě namlsal, i sekundární viktimizace oběti v kanceláři nadřízeného. O to větší frustraci mi pak přineslo IDIOTOVO OKÉNKO: [][] Vincent už ví, že agresi spouští oční kontakt. A přesto na každého čumí jak tele na nová vrata. Sklopí zrak? Ani náhodou. Sluneční brýle zrcadlovky?! Kdepak, to by byl život moc snadnej. A co šátek přes oči? To až v samotném závěru, pak teprve objevíme Ameriku. Budeme sice za debily, ale parádně tím nasereme Omnibuse. [][] Škoda. Jak si mám užívat vizionářskou satiru se zombie lookem plus romantické vztahové drama, soucítit s chronickou obětí, dobrovolně izolovanou od lidí a přemýšlet o kořenech zla a násilí, když mi Naërt háže vidle do očí a do příběhu? Chci remake, ale s chytřejším scénářem! ()

sochoking

Vincent doit mourir začína ako uletená podivnosť, ktorá ma slušne navnadila, avšak po nejakých štyridsiatich minútach, alebo tak nejako, som sa začal pomaličky nudiť zistiac trpkú skutočnosť, že nejde o nič inovatívne, ale o už ohraný scenár, no v inom prevedení. Podobných filmov tu už bolo požehnane. 40% ()

Filmmaniak

Jednoduchá metafora na násilí ve společnosti a na absurditu konfliktů, která má sice ze začátku nakročeno k pořádné adrenalinové jízdě s prvky černého humoru, ale ve výsledku jede vždy jen na půl plynu a upřednostňuje spíše pomalejší tempo vyprávění. Řada scén zejména v první polovině pobaví, pak ale film začne zabředat do vlastní nekonzistence a vyvstane v něm spousta otázek, na které neumí odpovědět. Postupem času se navíc od zápletky o nutnosti přizpůsobit se nově nastaveným pravidlům nutným pro přežití ve světě, v němž se násilí šíří jako morová epidemie, přesune k bizarní romantické linii, což je de facto nepříliš vítaný úkrok stranou od toho nejzajímavějšího. ()

RUSSELL

Francouzská odpověď na It Follows. Vincent Must Die je spíše metaforou na násilí ve společnosti, než hutným hororem, ale rozhodně dokáže být nepříjemně brutální, když si to situace žádá. Precizně budovaný začátek po čase trošku zvolní náhlou změnou lokace, ale i tak zvládne čas od času předložit nějakou pamětihodnou scénu. Poutavý high concept film, který má své mezery a moc neví, jak skončit, ale nepochybuji, že ve mně bude ještě delší dobu rezonovat. ()

Arsenal83

Začiatok bavil, výborný nápad. Postupne záujem ochaboval. A presne sa stotožňujem so slovami "cítiť jasný dejový úpadok". Presne tak. Film začína ako čierna komédia, no postupne sa zabára do sociálnych posolstiev, z ktorých sa už nevynorí a hoci sa dá s nimi súhlasiť, pocitovo film už trvá príliš dlho. ()

JASON_X

Anotace zněla lákavě, "další divná úchylárna, paráda", říkal jsem si. Ale na nějaké ty sliny a exkrementy skoro zapomeňte a ani té krve nebylo mnoho. To spíš takhle nějaká ta sociální satira a podobenství a symbolismy a jinotaje nebo podobné intelektualismy a náznaky. Pro středoproudaře a festivaláky možná syrový thriller plný explicitního násilí, neotřelý a originální, pro otrlé a cynické sjížděče opravdových plnotučných horrorů a thrillerů jen takový hodně slabý thrillerový odvar, říznutý trochou komediálna a mysteriózna. ()

BoPo

Popis filmu zaujme na prvú dobrú. Ako sa hovorí, to chceš. Prvá polovica je určite lepšia než druhá. Je to nasledovník odkazu filmu Neutečeš (2014) a zároveň sa snaží zápletku rozšíriť do rozmerov niečoho v štýle 28 dní poté (2002). Je škoda, že scenáristov nenapadlo nič odvážne a všetko rozvíjali tak nejako očakávaným smerom. Už len dodám, že septik bol naozaj pošmak. ()

Tosi

Tak sakra, proč musí ten Vincent vlastně zemřít? Tahle otázka mě napadala dobrou půlku filmu. Jednoduchý odpovědi se tady nenabízí, ale děj je promyšlenej a napínavější než většina hororů. Rozhodně moc příjemný překvápko. ()

AnanAss

Vincent je kancelářská krysa, která prožívá klasické pracovní dny, jako téměř každý druhý. Ráno jede na kole do práce, kde se snaží oslnit nadřízené a ztrapnit podřízené… a stážisté i účetní se ho snaží zabít. Těchto útoků však postupně přibývá i mimo pracoviště a proto se rozhodne přijít tomuto novodobému fenoménu na kloub. Z černé komedie se brzy dostáváme k psychickému rozkladu člověka a ke kritice společnosti, ve které by nebylo od věci občas se odříznout od sociálních sítí a věnovat se jeden druhému, případně sám sobě (ehm, to vyznělo divně). Námět a jeho provedení je vydařené (z poslední doby jsem si několikrát vzpomněl na Cageova Chlapíka ze snu), vyústění už sice tolik ne, avšak i tak nejde o nic, co by mě štvalo a ten „hepyjend“ mi zde sedl. Stejně jako docela komorní atmosféra… i když pár výjevů z nastalé apokalypsy dostaneme. Ale hlavně se vyvrací tvrzení o tom, jak je důležité udržovat oční kontakt. ■ AnanAss‘s Score: 7/10 ■ ()

rivah

Muž s vykulenýma očima vypadající udiveně je neustále napadán okolím. Film je metaforou násilí v současném světě.(50%) ()

SAINTS

Vincent je nevýrazný typ človeka. Zverejňuje smutné selfie, rozpráva čudné vtipy, jeho priateľka ho nedávno vyhodila...Ten muž vyžaluje takú žalostnú energiu, že máte chuť ho objať. Prečo sa ho, teda každý, kto ho vidí snaží zabiť? Je to dobrá otázka, na ktorú Vincent nemusí dostať adekvátnu odpoveď. Všetci od nového stážistu až po dlhoročných kolegov a úplne neznámych ľudí na ulici sú posadnutí túžbou umlátiť ho na ulici, od chvíle keď spolu nadviažu očný kontakt. Tvorcovia sa rozhodli, že nám neprezradia príčinu tohto javu. Snímka v hlavnej úlohe s vynikajúcim Karimom Leklou slúži ako štúdia osamelosti, paranoje či odolnosti ľudských bytostí voči tým najmenej očakávaným udalostiam, ale je to aj kritika súčasnej spoločnosti. ()

brasek

Snímok je trápny. Príbeh sa síce rozbehne, divák začne fandiť Vincentovi, ale nakoniec fádnosť zvíťazí. Ideálne ako časť Zero k nejakému apokalyptickému filmu. ()

56. MFF fantastických filmů v Sitgesu

56. MFF fantastických filmů v Sitgesu

14.10.2023

V posledních deseti dnech probíhal ve slunném katalánském Sitgesu 56. ročník Mezinárodního festivalu fantastických filmů. Kulturní svátek zahrnující zástupce zejména žánru hororu, thrilleru, fantasy… (viac)