Pre Maxa (Jamie Foxx) už je jeho dvanásťročná práca losangeleského taxikára absolútnou rutinou. Ľudia prichádzajú a odchádzajú, ich tváre, mihajúce sa v spätnom zrkadle, si pamätá sotva do okamihu, kedy za sebou zabuchnú dvere. Ale na klienta z dnešnej noci, nájomného zabijaka Vincenta (Tom Cruise), tak skoro nezabudne. Vplyvný drogový kartel sa má objaviť pred federálnym súdom a tak je treba eliminovať piatich korunných svedkov. Všetci sa vyskytujú v Los Angeles, a tak Vincent nastupuje do Maxovho taxíka, berie si ho ako rukojemníka a pre dvojicu sa začína rušná noc. Ak Max nebude spolupracovať, skončí s guľkou v hlave. Ak bude spolupracovať, stane sa komplicom. Keď sa po prvých komplikáciách stane žlté auto cieľom jednotiek L.A.P.D. a F.B.I., prežitie nesúrodej dvojice je nečakane závislé na jednom od druhého. (oficiálny text distribútora)

Ilicka

Setsakramentská thrillerově akční jízda o dvou tvrdých chlapech a pěti vraždách. Skvělý výběr herců (Cruise chvílema vypadal jako Terminátor), skvělá hudba a kvalitní režie a střih. Trochu zamrzí typický (klišovitý) konec, ale jinak nemám co dodat. ()

Necrotongue

Kdfyž to napíšu hodně jemně, tak nejsem zrovna fanouškem Toma Cruise, přesto musím uznat, že byl ve filmu skvělý a jeho Vincenta jsem mu bez problémů věřil. Námět byl v podstatě velice jednoduchý, tvůrci na něm ale vystavěli velice slušný thriller, který na mě funguje i po letech, a bavil jsem se u něj stejně dobře jako tehdy. Byl bych schopen na hodnocení i přidat, to by se ale tvůrci nesměli občas dostat do křížku s logikou a museli by vymyslet závěr, který bych jim dokázal uvěřit. I přes mé malicherné výhrady jsem byl opět spokojen. ()

902 10

chcete dukaz, ze tom cruise neumi "hrat" jen vymydlene frajirky a jada pinkett smith zase drsne se tvarici nesympaticke dominy? podivejte se na collateral, film ktery jamie foxxe definitivne katapultuje do herecke elity a v jeho pripade naprosto zaslouzene. uz jen proto, jak skvele si umi vybirat role a michael mann je zaruka te nejvyzsi kvality. nocni projizdka po LA je totiz bez jedine chybicky - hromada originalnich napadu, stylova hudba a bezchybne vykony vsech hercu. jeste neco? ()

Ištván87

Michael Mann prostě nedokáže natočit špatnej film. Jamie Foxx je jako vždy skvělý a Tom Cruise předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů. Navíc mu umělé šediny přidaly na děsivosti a uvěřitelnosti. Klasicky Mannovský příběh muže proti muži. Tenhle moderní western se řadí mezi mé Top 20. 100%. ()

JASON_X

Vcelku obstojný komorní thriller na ca dvě použití stojící na dvou vcelku obstojných hereckých výkonech. Ovšem scénář je chvílemi značně přitroublý a děravý jak ústa staré ženy (nebudu vyjmenovávat příklady a mlátit tak už stokrát vymlácenou slámu), postavy obou hlavních protagonistů jsou nerealistické, přehrávané a ploché, ačkoliv jejich dialogy se snaží budit dojem nějaké hloubky. Prdlajs. Dobrý film po večeři před usnutím, ale nic víc. ()

Bauer

Někde jsem četl že , Los Angeles Times označily tento film za " perfektní " , no a já musím souhlasit že to bylo perfektně super.Tom Cruise a hlavně Jamie Fox hrály naprosto dokonale.Spičkově nasnímané záběry nočního Los Angeles.Nervy drasajcí konec stejně tak jako celý film od začatku.Naprosto skvělé dialogy.Výborná hudba.Já prostě nemůžu jinak než za 5*. ()

mm13

Už to mám! Collateral je o živote, prenejšie o tej jeho stránke, ktorá postráda akúkoľvek logiku, je plná hlúpych náhod a trápnych pokusov o filozoficky ladený pohľad na okolie i seba samého. Hmm, v skutočnosti je všetko iba o ospravedlňovaní svojej existencie a existenciu tohto filmu ospravedlňuje iba to, že si ho môžeme vysvetliť ako reflexiu tohto zmotanca a obdivovať s akým dôvtipom tvorcovia s touto ťažko zvládnuteľnou témou naložili.......... jedným slovom K R A V I N A ! ()

becki_tu

Od chvíle, kdy se na scéně poprvé objeví Tom Cruise se svou drsnou a chladnou vizáží až do posledního okamžiku v metru, jsem hltal každou minutu, pečlivě zabalenou do perfektní noční atmosféry velkoměsta. Jak to ten Michael Mann jenom dělá, že z tak poměrně jednoduchého námětu udělá takovouhle stylovou, akční a napínavou jízdu? ... Collateral je zkrátka prvotřídní thriller po všech stránkách, kterému v mých očích vůbec nic nechybí. ()

luka4615

Otřepaná a mnohokrát viděná látka v originálně podávaném a mrazivém stylu. Tak právě nějak takto by se dal charakterizovat snímek Collateral režiséra Michaela Manna, jehož největší předností je kromě výše zmíněných atributů i netradiční kamera či hutně civilní herecké výkony, díky nimž Vám stopáž čítající 115 minut vážně rychle uteče. Pokud tedy hledáte výtečně zrežírovanou a natočenou kriminální záležitost, Collateral je přesně tím pravým po čem Vaše filmové já touží. Výborná práce! PS: Scéna s vlky patří jednoznačně k těm nejsilnějším filmovým zážitkům za hodně dlouhou dobu! „Get with it. Millions of galaxies of hundreds of millions of stars, in a speck on one in a blink. That's us, lost in space. The cop, you, me... Who notices?“ ()

Sawy

Nejlepší thriller desetiletí.To se nemusí vůbec rozebírat.Zápletka se nedá moc označit jako originální,ale její provedení,scénář,zpracování,to vše je bez jediné chybičky.Postavy jsou dokonale rozpracované,mají svou propracovanou psychiku a chápeme jejich motivace.Michael Mann je profesionál,který moc dobře ví co točí a nedělá chyby.Tom Cruise podává jeden ze svých nejpůsobivějších výkonů,ale i tak jej zcela zastiňuje fenomenální Jamie Foxx,kterého osobně moc nemusím,ale tady zahrál fantasticky.I menší role jsou obsazeny skvěle,Mark Ruffalo mohl dostat víc prostoru a Javier Bardem se jen mihne.Miluju letecké záběry a tady mi jich bylo poskytnuto víc než dostatečné množství,kamera je vůbec skvělá.A ještě ta úžasná scéna s vlkem na silnici... Jasných pět hvězdiček.90 % ()

Morholt

Výborný thriller s ohraným tématem a předem daným koncem, ale stejně jsem se bavil. Konečně můžu říct, že Cruise se mi v téhle roli záporáka líbil a ještě lepší byl Jamie Foxx, který roste fil od filmu a já si říkám, kdy se to zastaví. 80% ()

codeas

Neuvěřitelný film!!. V každém okamžiku nevíte co bude dál a to se hodně cení... Filmová hudba dodává skvělou atmosféru, kterou usměrňuje svým hereckým výkonem Tom Cruise. ()

ScarPoul

Pre mňa srdcovka. Jednak sa tu prvýkrát Mann zoznámil s digitálnou kamerou - ktorá sa stala v jeho poslednej tvorbe spoznávacím prvkom a zároveň tu vytvoril jednu z najpamätnejších postáv Toma Cruisa - zabijáka Vincenta. Nemu skvelo sekunduje Jamie Foxx a obidvaja sú natoľko zohraný, že je na nich radosť pozerať. Film podfarbený fantastickým soundtrackom v prostredí nočného Los Angeles sa radí k prvotriedným žánrovkám. Aj napriek tomu, že v strede filmu - pri scéne kedy Max vchádza do klubu ako Vincent - príbeh na chvíľu spomalí, ale výborným tempom vo finále si to vynahradí. Digitálna kamera pôsobí viacej autenticky ale čo si osobne pri filme neuveriteľne cením je cyklické uzatváranie. Všetky otázky sú zodpovedané a aj keď po Maxovi ide stále polície odchádza s dievčaťom v náručí v ústrety vychádzajúcemu slnku. Čo mi nedá nespomenúť vetu - Všetko zlé je na niečo dobré. Po Insiderovi Mannov najlepší film. ()

Lacike

Kvalitny thriller o nekonecnom dialogovom suboji dvoch postav z velkej casti odohravajuci sa v jednom taxiku. Co sa tyka motivacie a spravania sa postav, tak je to napisane bezchybne. Kto si stazuje na to, ze Max mohol viackrat Vincentovi zdrhnut, tak film nesledoval pozorne a nepochopil Maxov charakter. Je to dobracky introvertny snilek, ktory namiesto cinov iba keca az ked sa situacia pre jeho postavu neznesitelne vyhroti, tak Max zacne adekvatne prirodzene reagovat. Vykonštruovane pôsobi len to mnozstvo spojeni medzi postavami a ich nahodne stretavanie sa, ktore narúša snahu tvorcov o co najprirodzenejsi vyvoj udalosti. Samotny Max je zahrany Jamie Foxxom velmi dobre a divak mu od prvej chvile rozumie a fandi mu. Trochu podobnu postavu si zahral aj v druhom Spidermanovi a dopadlo to tam katastrofalne. Vyrovnanym superom mu je Tom Cruise ako filozofujuci zabijak, ktory pravdepodobne nema nikoho na kom by mu zalezalo. Rozhodne tu Cruise podal jeden zo svojich lepsich vykonov. Akurat ten sedivy postrek hlavy mu nepridal na veku a pôsobi to dost neprirodzene. Zaujme aj mnozstvo vedlajsich postav, ktore su obsadene povedomymi xichtami z ktorych sa neskôr stali bud filmove hviezdy alebo serialove hviezdicky. Napocital som ich 13 a pri kazdej reprize objavim dalsie. Mann mal vzdy dobry čuch na hercov aj ked este neboli znami. Najviac ma zaujal mafian Javier Bardem, sympaticka Jada Pinkett Smith medzi ktorou to s Foxxom poriadne iskri a ulizany detektiv Mark Ruffalo. Akcie tu vela nie je, ale ked na nu dôjde tak je spickova. Co najviac realisticka. Bez CGI blbosti. Uz tradicne s Mannovsky realne zaznamenanym zvukom prestreliek. V par drobnych bitkych sa uchvatne predvedie Curise, ktory ukazuje, ze by lavou zadnou nakopal aj Johna Wicka. Atmosferu skvele dokresluje soundtrack s vhodne zvolenymi pesnickami. Prostredie L.A. je jednym z hlavnych akterov filmu. Na druhej strane atmosferu narúša digitalna kamera, ktora miestami pôsobi dost hnusne a lacno. Bohuzial to nie je jediny Mannov film, ktory hyzdí. Ale velky problem to nie je. Ako celok je film vysoko nadpriemeny a v mojich ociach po genialnom Heat druhy najlepsi Manov film s mnozstvom jak napinavych scen. 9/10. V oficialnych CZ titulkoch som po dlhej dobe narazil na vtipny preklad, ked sa chlapik ozýva do vysielacky, ze Tady Roger. Esteze sme nepoculi toho na druhej strane, inak by sme sa dockali rozhovoru dvoch Rogerov. :) ()

sarume

Ten film me velmi zklamal. jednak se da skoro cely dopredu predvidat a jnak pro me nemel atmosferu, tusim, ze zamerem bylo konfrontovat hruznost situace kde na jedne strane vrah a na druhe taxikar s moralnimi zasadami., kteri jsou v podstate nuceni spolu stravit urcity cas .Ale tady se to podle me nevyvedlo. Bud to melo byt komorni drama konverzacka , ktera by proti sobe postavila tyto dva svety a mohl to byt zajimavy film a nebo pokud to mel byt nervak, tak to chtelo holt vetsi gradaci. ()

PROROK14

Skvelý napínavý triler o nájomnov vrahovi. Collateral spolu s Posledným samurajom sú asi najlepšie filmy s Tomom Cruisom. Film má grády a vrcholí to Cruisovim záťahom na diskotéke. 90% ()

BoPo

Cruise útočí na Oskara. Zbytočná snaha. Určite však jeden z jeho vydarenejších výletov mimo scientologickú komunitu. Večerné putovanie bieločiernej dvojice neprináša žiadny zásadný, nezabudnuteľný moment. Collateral je ale kvalitne zahraný kus (a to aj už spomínaným pánom v obleku), takže sa nemusíte báť premárneného času. ()

erl

Michael Mann nakroutil dokonalý thriller kterému vévodí atmosféra nočního města a především naprosto úžasný Jamie Foxx. ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (viac)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (viac)