V exekuci

Alarmující a doposud skrytý pohled na fungování obchodu s dluhy. Šestidílná dokumentární detektivka rozkrývá systém „dluhového labyrintu“ a na příbězích čtyř hrdinů Aleny, Jany, Zory a Karla odhaluje absurdity systému, které jim komplikují hledání řešení k jejich oddlužení. I přes všechny překážky ukazuje, že z dluhové pasti, ve které se nachází téměř desetina dospělých občanů České republiky, lze najít cestu ven. (Česká televize)

sportovec

Sevřený pohled na legalizovanou lichvu, protože jinak tento "nápad" politické komunity nelze charakterizovat, je užitečnou a propracovanou rekapitulací možností stíhaných obětí se bránit a následně důstojně žít. Hrdinové seriálu jsou lidmi naší současnosti se všemi bolestmi i silnějšími místy; současně se však snaží využívat těch možností a příležitostí jak se dostat z pastí, do nichž si často svou lehkomyslností a bezstarostností či řízením osudu pomohli. Pan Hábl si zaslouží úctu stejně tak jako tvůrkyně seriálu za dokumentární polohu, kterou si pro jeho zpracování zvolili. ()

Snorlax

První díly se věnují malé špionáži mezi firmami poskytujícími nebankovní půjčky a exekutory. Rozhodně jsou zajímavější, než následné části plně se věnující dlužníkům. Navíc vzoroví dlužníci asi nejsou tak zcela vzoroví, jedna je v exekuci vlastně nevinně, druhý má zaměstnavatele se svatozáří a třetí s přehledem dosáhne na insolvenci.  Přes veškeré výtky uznávám důležitost tohoto seriálu a nepopiratelný Háblův vhled do problematiky exekucí v ČR. ()

Marthos

Jak snadné je zničit (si) život. Metody a chování současných lichvářů, bezskrupulózních dravců, kteří si na tísni a lidské slabosti založili výhodný byznys, patří na pranýř. A na ten je prostřednictvím této naléhavé televizní série připoutali režisérka Bára Chalupová a novodobý advokát chudých, expert na dluhovou problematiku Radek Hábl. Díky za to. ()

William_

První polovina byla jednoznačně zajímavější i přínosnější. V té druhé mi přišlo, že se autoři snažili u všeho najít senzaci a působilo to dost uměle. Naštěstí závěr se povedl na happy end (aspoň u většiny aktérů). Celkově chválím za skvěle zpracovaný dokument a troufám si říct, že by ho měl vidět každý, protože spadnout do dluhové pasti je v dnešní době jednodušší, než si většina z nás myslí. ()

Cuzan

Zajímavý dokument o tom, jak v oblasti exekucí přetrvávájí divoké devadesátky. Velmi edukační. Jediné, co mě tahalo za oči i uši byly ty předpřipravené rozhovory  Radka a Martiny, obsahově v pořádku, ale forma mi silně připomněla slavné náborové video McDonald's "nezapomeň na okurku". ()

Yokolobuna

Potencionálně zajímavý dokument, který podkopává šílená strojenost. Zejména tedy škrobené rozhovory Hábla se Štruncovou (na kterou je mimochodem nejdůležitější před každou misí plácnutout šílenou paruku aby ji někdo… nepoznal? Vždyť ji nezná prakticky ani Google). Autentického je zde bohužel dost málo a často se za každou cenu dělá z dlužníků svaté chudáky a ze všech ostatních nenasytné stvůry. Vedle absence autentičnost tak postrádám alespoň základní snahu o objektivnost. ()

Narciska

Sugestivní, i když celkem tendenční. To je ale pochopitelné a v pořádku, jen z hlediska dokumentaristické objektivity to třeba zmínit. V tomto případě je však podle mě smysl ukázat, jak byznys s dluhy v ČR funguje, jak dopadá na konkrétní lidské osudy a jak je těžké změnit systém. Pořad, jak doufám, by tak mohl být apelem k tomu, aby se problém dostal do širšího povědomí veřejnosti, některé před půjčkami odradil a jiné přiměl ke změně zákonů a fungování. Protože bohužel dokument problém dokumentuje celkem přesně a komplexně. ()

Psycho.R

Řekl bych, že jde o nevyvážený dokument, sice nám ukazuje různé nástrahy finančních služeb, na druhou stranu nám předkládá tábory lidí, kteří spadli do exekuce právem/neprávem. Problém je v tom, že samotné protagonisty obhajuje i v tom prvním případě. Paní, která kvůli bývalému manželovi měla přijít o dům přeci nelze srovnávat s tím, že jiná paní zadluží svojí dceru a ještě jí neřekne, že nesplácí, takže je dcera v hajzlu. A s tím jsem měl problém, stejně jako s tím, že někdy neví, že si musí platit zdravotní. Co mi dělalo však ještě větší potíž bylo samotné přiživení mýtu exekutorů. Opravdu to není tak, že exekutor vydá příkaz a jde si k vám domů a všechno si vezme. Vždy je dlužník dlouhodobě informován o tom, že byl na něj vydaný příkaz, exekutor byl soudem určený a první snahy jsou formou domluvy a splátkového kalendáře. Když toto ignorujete, pak je něco špatně u vás a je třeba dále postupovat v mezích zákona. ()

Likan7

Na tuhle sérii jsem čekal relativně dlouho. Reklamy na ní byly na iVysílání často, tak jsem čekal až to budu moct slupnout celý. A mám s tím bohužel 2 velký problémy. První je fakt, že mám obrovský problém pochopit lidi, kteří se do takových problémů dostanou Výjimka je paní, která v tom jede kvůli bývalému manželovi. Omlouvám se, ale já jím fakt nedokážu přát, když jsou schopný si nasekat dluhy na sociální a zdravotní... A druhý problém, možná ještě větší, je ta neuvěřitelná nastrojenost toho bojovníka za spravedlnost a jeho "agentky". Ty rozhovory jsou fakt příšerný a totálně devalvují zbytek. Jo, a poslední díly jsou jednoduše úplně o ničem, to zdejší komentující mají pravdu. Za mě velké zklamání, bohužel. Jako série to neobstojí. ()

ostravak30

Téma exekucí je rozhodně obrovský bor.el a džungle. Spousta lidí v tomto tématu má guláš a vyznat se v systému je prakticky nemožné. Škoda, že současný systém vyhovuje všem včetně vládních činitelů, kteří nemají zájem situaci řešit. Skrytá kamera, která odhaluje různé prakticky jak exekutorů tak třeba i nebankovních společností při vymáhání je fajn. Jenže dokument jako by se nemohl rozhodnout mezi investigativní výpovědí a přiblížením lidských příběhů s tímto tématem souvisejících. Obojí pospolu totiž ne vždy funguje. Tím spíše ne, když vedle sebe sledujeme scénky, že si jedna paní povídá v práci s druhou. Tak si představ, co se mi stalo... Trochu nahrané scénky působí přinejmenším trapně pro všechny zúčastněné. Asi by pak bylo lepší, kdyby měly výpovědní charakter přímo na kameru. Stejně tak závěrečná skrytá kamera na předvolební debatě, která je navíc k dispozici v televizi v přímém přenosu, je už trochu pod úroveň tvůrců. Tím spíš, že jsme všichni mohli vidět, jak debaty probíhají. Politik má minutu, ani nemá čas nic pořádně říct a už je odstaven od slova. Když tak moc stáli o vyjádření politiků, proč jim tedy nedali prostor přímo na kameru jako odpověď na konkrétní otázku? Proč je nekonfrontovali s konkrétními příběhy lidí? Pořad spíše působí jako osvěta pro lidi, kterým hrozí dluhy nebo exekuce a návod jak s nimi dále pracovat. Jinak ale žádný velký přínos nemá, protože nevytahuje žádná řešení a navíc se ani neptá jiných odborníků, jaký mají názor. Vše je postaveno na jednom konkrétním, který podle filmařů je zřejmě ten jediný a nejlepší, jež k tomu může říci své. ()

MartinTerran

Exekutorská mafie je stále silná a tudíž i její loby, takže jen když je značná poptávka po změně, tak se změní pouze jedna část problému a výsledek je minimální. Je třeba celkovou revizí exekučního zákona pořádně ho upravit jinak se nic nezmění. Je určitě dobře, že do toho novináři jdou a ukazují celý průběh procesu. Hodnocení: 74/100. ()

PoprockCZ

Zajímavé téma, bohužel zpracováno velmi pomalým televizním stylem. Během poměrně krátkých epizod sledujeme neustále připomínky uplynulého děje. ()

Lore odpad!

Aktivistické manipulativní bahno. Je vidět, jak se posunulo vnímání zadlužování a finanční negramotnosti. Krotitelé dluhů rozhodně nečekejte. Místo toho levičácká jednostranná agitka, navíc poměrně dost nudná - pokud tedy pominu vztek, kterej ve mě tento "dokument" vzbudil. ()

amy.M odpad!

Kdyby dokument nevznikl pod hlavičkou ČT, asi by mě to tak nenaštvalo, protože každý má právo si za vlastní peníze natočit jakoukoliv blbost. Ale utratit koncesionářské poplatky za takový tendenční a neobjektivní „dokument“, to je síla. Nebudu vypisovat, co všechno je v tom špatně, protože to by bylo na dlouho, ale zkusím vypíchnout aspoň pár věcí. 1) Dokument se skoro vůbec nezaměřuje na to, jak a proč se do exekuce protagonisté dostali. Tam je totiž kámen úrazu a to je skutečný problém, který se ve společnosti musí řešit (vzděláváním atd.). A jestliže má paní „tři vysoké školy“, sice 40 let pracovala, ale nevyjde s důchodem a musela si vzít půjčky, aby zaplatila energie v „domečku“, kde bydlí, tak je to na omezení svéprávnosti. Naopak to v lidech podporuje mýtus, že se může stát, že přijde někomu obálka od exekutora a ten mu další den přijede zabavit kočárek pro dítě. Ne, tak to opravdu nechodí. Zpravidla to vypadá následovně: Výzva k zaplacení od věřitele - Nečinnost dlužníka - Předžalobní výzva od advokáta věřitele - Nečinnost dlužníka - Výzva k vyjádření od soudu - Nečinnost dlužníka - Rozsudek soudu - Nečinnost dlužníka - Výzva od exekutora - Nečinnost dlužníka - Obstavení účtu. 2) Naprostá absence aspoň zmínky o tom, že věřitel nerovná se jenom stát, dopravní podnik nebo nebankovní společnosti. Pokud se zničí efektivita vymáhání dluhů, pak na to doplatí třeba i matky, kterým otec neplatí výživné na děti, drobní podnikatelé, kterým nezaplatili zákazníci, lidé, kteří pronajímají byty a narazili na nepoctivé nájemníky atd. atd. Navíc v dnešní době, kdy v insolvenci už neexistuje povinnosti splatit aspoň 30 % dluhů a postačí, když dlužník 5 let seká latinu a vyjde ven jako lilie… A k těm nebankovním společnostem – 99,9 % smluv o úvěru s nimi uzavřených je neplatných a tudíž se musí vracet jen jistina. Stačí dát žalobu k soudu, anebo k finančnímu arbitrovi (tam je to dokonce bez poplatku a člověk nemusí mít právníka). To ale vyžaduje vůli zajímat se a nenechávat problémy vyhnít. 3) Urputná snaha vykreslit věřitele a exekutory v co nejhorším světle (skryté nahrávání). Byť se to moc nevede (Že paní na call centru slušně a stroze požaduje zaplacení dluhu a neprojevuje dostatečný soucit? Že paní u exekutora nedokáže mzdové účetní říct, kolik může srážet ze mzdy? Že si při exekuční dražbě můžou lidi koupit pivo nebo párek? No a? Nic nezákonného ani nemorálního). Na druhou stranu je tu ale samozřejmě potřeba vykreslit dlužníky jako chudáky, co nemůžou dítěti koupit medovník, ale jenom indiána a špičku... Příště by to chtělo ukázat skutečné problémy (neplatné rozhodčí doložky, nezákonné jednání jednotlivých exekutorů, pokud k němu dochází, atd.) a hlavně jednoduché cesty ven (všechny problémy řešit hned na začátku a když už není jiná možnost, tak jít do insolvence). ()