V exekuci

Jak vznikají dluhy (E01)

(epizóda)
Česko, 2023, 42 min

Dnešní svět se točí kolem peněz. Co se stane, když peníze nemáte? Vezmete si půjčku v bance. A co když vám banka, protože vás vyhodnotí jako rizikového klienta, nepůjčí? Mnoho lidí se v takové situaci obrátí na nebankovní finanční společnosti. Ty působí na první pohled prakticky a flexibilně. Půjčku poskytnou rychle, dokonce vám peníze přivezou až domů. I přes regulaci nebankovních půjček stále existuje řada subjektů, které nejenže půjčují za likvidačních podmínek, ale mnohdy půjčují i těm, kterým ze zákona půjčovat nesmí. Dva z hrdinů seriálu se pokusí si takovou půjčku sjednat. Bude nebankovní společnosti zajímat, jestli Zora a Karel jsou úvěru schopni? Půjčí, anebo jim nepůjčí peníze? A jak velký násobek půjčené částky budou muset naši hrdinové vracet? Jak snadno se mohly z desetitisícových úvěrů stát statisícové dluhy? (Česká televize)

Pilda17

Šmejdi, kteří jdou přes mrtvoly. Nepochopím, že takové věci jako nebankovní půjčky mohou existovat. Půjčit lidem peníze, kteří nejsou schopný splácet a vydělávat na jejich neštěstí. ()

Marze

Důležitý vzdělávací a hořce zábavný pořad zvyšující ekonomickou gramotnost jako obrana před predátorskými lichvářskými společnostmi. Pamatuji si, jak příšerný politik Kalousek , zakladatel strany TOP09 řekl něco v tom smyslu, že je to každého blbce věc, že se nechá podvést. Když se člověk ve svém životě chová nezodpovědně jako malé děcko jako aktréři v tomto seriálu, mělo by se jim pomoc. Měli by ale hledat chybu sami v sobě. I paní Alena naříkající na nespravedlnost, protože se dostala do dluhů kvůli dluhům jejího manžela, protože měla špatný vstupní filtr na muže. Jak říká na přednáškách vynikající psycholog Jeroným Klimeš dnes vás může manžel/manželka zadlužit za minutu, když v hospodě podepíše směnku, a vy nemáte právní nástroj zjistit kolik dlužíte. scéna v prvním díle , kdy dcera navštíví po osmi letech odcizení svou matku, je dojemná. "Ani děti jsem mít nemohla, protože jsem zadlužená" říká. On má asi každý mezi příbuznými nějakou "černou ovci", tedy outsidera, který neprospívá a je ostuda. Dlužník by měl větší část svých dluhů splatit, protože když to udělá někdo za něj , jako zde dcera, která prodala svůj byt, dlužník řekne "no vidíte , zase mi to vyšlo" a jeho vnitřní proměna neproběhne. ()

Anet21

⚪Je to hnus, sledovať praktiky podobných šmejďáckych nebankových subjektov, hlavne, keď sa starej pani s dôchodkom 11 tisíc korún mesačne smejú to tváre, že pôžičku na 25 tisíc, pri ktorej ale vráti 55 tisíc jej dajú bez problémov.⚪Áno, moralizátori by mohli tvrdiť, že hlavná téma dokumentu je, predovšetkým, chyba dlžníkov, na druhej strane, to, že podobné úžernícke subjekty vôbec existujú a právny systém ich schvaľuje je na zamyslenie.⚪Prvý diel slúži ako veľmi ,,pekný" ponor do problematiky, jednoznačne vysvetlený a popísaný. Záverečná scéna, kedy sa zamknutej rodine do bytu dobíja exekútor štýlom ,,FBI, open up" je mrazivejšia ako akákoľvek hororová scéna.⚪ ()