V exekuci

Jak se přichází o majetek (E03)

(epizóda)
Česko, 2023, 41 min

Co přesně znamená a jak vypadá mobiliární exekuce? Jak probíhá? Musí jí být dlužník přítomen, anebo mohou exekutoři a jejich zaměstnanci vstoupit do domu/bytu v nepřítomnosti jeho majitele/nájemce, svobodně se v něm pohybovat a zabavovat osobní věci podle svého uvážení? Co všechno můžou a co nemohou zabavit? Jak se dokazuje, jestli to, co zabavili, patřilo skutečně dlužníkovi, anebo někomu jinému, kdo s ním třeba jen bydlí? Co se pak se zabavenými věcmi, z nichž mnohé nemají vůbec žádnou hodnotu a jen stěží se jejich prodejem dá umořit dluh, kvůli kterému byly zabaveny, děje? Podíváme se na jednu z největších exekučních dražeb, která má až festivalový nádech – nechybí zde pivo a buřty. Její návštěvníci, kteří přišli nakoupit za „výhodných“ podmínek, se chystají vydražit si věci, odebrané proti vůli jejich majitelů. A vadí jim to vůbec? (Česká televize)

subic

Exekuční dražba v Přerově. Mě samotného překvapily ty vyvolávací ceny v desetikorunách u domácí elektroniky. Věci, které se neprodají, za ty ještě exekutor dlužníkovi napočítá skladovné a to se vyplatí. ()

PanXY

Exekutor dlužníkovi zabaví majetek nevalné hodnoty, pak se mu nepodaří ho vydražit, začne ho tedy skladovat a dlužníkovi účtuje náklady za uskladnění. To je geniálně zvrácený. ()