Nočné kúpanie

• Česko Noční koupání (viac)

Hrdinami filmu Nočné plávanie sú Wallerovci, rodina, ktorá sa práve nasťahovala do domu s veľkým bazénom na pokojnom predmestí. Možnosť pravidelne rehabilitovať vo vode bola hlavným dôvodom, prečo si toto miesto vybrali za svoj domov. Otec Ray je bývalý úspešný hráč baseballu, ktorého kariéru prerušila nepríjemná degeneratívna choroba. Ray sa nevzdáva a verí, že pravidelné cvičenie môže viesť k zázračnému vyliečeniu. Jeho manželka Eve a dve dospievajúce deti si takisto bazén na záhrade naplno užívajú. Ale keďže idylka v hororenikdy netrvá dlho, čoskoro vyjde na povrch jeho tajomstvo. Dom, do ktorého sa nasťahovali, má desivú minulosť a Wallerovci sa čoskoro stanú jej súčasťou. Všetko, čoho sa bojíte, sa skrýva pod povrchom a čaká na správnu chvíľu. Čaká na muža, ktorý dostane úžasný nápad ísť si uprostred noci zaplávať. Naposledy v živote! (CinemArt SK)

SOLOM.

Já moc na ty novinky nejsem, takže je vždycky nechám nějaký ten „pátek“ uležet a počkám si, až proběhne ona pověstná počáteční vlna a tak nějak se všechno uleží. Takže jde o první film roku 2024, který jsem viděl a jen doufám, že se letos natočí lepší kousky, než byl tento. Naštěstí jsem na něj nešel do kina! Ono bylo sice pěkné, že byl uveden pod produkcí Blumhouse Productions a Atomic Monster, ale moc dobrou reklamu jim tedy neudělal. A celkově nám tento film ani moc kvalitní podívané nenabídl. To je potřeba říci především.    Filmů o strašidelných domech je natočená celá řada, ale o bazénech či léčivých pramenech jich moc není. Nebo alespoň já jsem viděl jen minimum. Krátkometrážní kousek, který jsem viděl předtím, na mě rovněž moc velký dojem neudělal. Ovšem je škoda, že potenciál zůstal naprosto nevyužitý. Bryce McGuire je možná dobrý začínající scénárista, ale jako režisér zatím tedy nic moc. To co se snažil vecpat do rodinného dramatu, který se točil okolo hlavní dějové linky, o to ochudil tu hororovou. Párkrát se tu sice objevilo pár náznaků zajímavé atmosféry, bohužel šlo jen o několik záblesků v jinak dosti průměrné (no spíš podprůměrné) podívané. Pár rádoby lekaček, nějaké ty digitální efekty v podobě utonulých duší, černé šmouhy, rádoby drsnější závěr a hups, máme tu závěrečné titulky. To bylo jako všechno? Vše se snažil zalepit pár informacemi o minulosti tohoto místa – pramene a jeho léčivých schopnostech, za které si žádá protislužbu – jenže i to bylo dost rychle odbyto.    Co se hereckých výkonů týče, tak i v tomto případě šlo o dost průměrnou záležitost. Wyatt Russell kvalit svých rodičů prostě nedosahuje ani omylem a Kerry Condon prostě všechno sama zvládnout nemohla. Představitelé dětských postav taky žádná sláva – asi vůbec nejlepší výkon předvedla ta malá Asiatka na začátku filmu. Takže já si prostě nemůžu pomoci, ale přece jenom jsem očekával od tohoto filmu trochu víc. Takhle se z toho stala spíš lehce podprůměrná záležitost, která brzy upadne v zapomnění. ()

Lima

Premisa se záhadně nebezpečným bazénem je poměrně originální, bohužel v sobě neskýtá tolik materiálu, aby to nějak zajímavě zaplnilo celou stopáž. Má to hodinu a půl a stejně je to dlouhý. Po půlhodině se vyhrocené situace začnou opakovat a jenom se vaří z vody (sic!!), v poslední vypjaté dvacetiminutovce to začne být i směšné, blije a slzí se tu hodně černé tekutiny a bezkrevný mladý Russell se tu marně snaží zahrát nějaké emoce. Po většinu času mě to sice neuráželo svojí blbostí, ale i tak nechápu nasazení do kin, tohle patří pouze na stream. V případě Wyatta, respektive Kurta Russella, stejně jako třeba Clinta Eastwooda, pak platí, že jejich synové moc charisma a hereckého talentu nepobrali. ()

T2

║Rozpočet $-miliónov║ Tržby USA $27,665,740║ Tržby Celosvetovo $42,302,740▐  Tržby za predaj Blu-ray v USA ║ Tržby za predaj DVD v USA ║ Žiadne krokodíli, pirane či iná háveď, len nasraný prameň ťahá stále ľudí dole.  Už praštenejší horor tu dávno nebol. Strašná kecka. /25%/ ()

Rimsy

Rodinné drama v hororovém hávu dokáže v některých momentech potěšit nejen fanoušky žánru, v součtu však nabízí jen sotva průměrnou podívanou a nenaplněný potenciál. Žádný hluboký ponor nelze čekat, film se pouze brodí kalnou mělčinou. Více zde. ()

EvilPhoEniX

První Mainstream horor letoška a je to dle očekávání pěkná zívačka. Nápad se strašidelným bazénem mohl být refrešující, ale je to generické až běda ve všech ohledech. Atmosféra žádná, lekačky nefungují, je to takový Light/Soft ve všech směrech. Z podobných žánrovek jsem už docela unavený a otrávený. Nebavilo. 4/10. ()

tron

Kraťas z r. 2014 je fajn, takže som sa celkom potešil nápadu, ktorý prišiel o 10 rokov neskôr a to rozviesť mierne povedané jednoduchý námet (žena sa ide v noci okúpať do bazéna pri rodinnom dome a tam sa jej „niečo“ stane) do podoby celovečerného hororu. Výsledok je veľmi štandardný, plný klišé a podľa očakávaní. Neviem, či tu nájdete niečo, čo nečakáte. Dokonca sa objaví scéna, v ktorej zúfalá hrdinka navštívi predchádzajúcu užívateľku „prekliateho“ bazéna. Avšak rovnakou mierou, ako ma scenár po stránke originality prakticky ničím nezaujal, musím jedným dychom dodať, že postavy sú fajn, herci sympatickí, atmosféra v rámci možností kvalitná a sem-tam sa zjaví scéna, ktorá to príjemne oživí. A zas aby som tvorcom nekrivdil, čo sa týka neprítomnosti originality: koľko poznáte ďalších hororov o bazénoch? Čiže ono ústredný námet originálny JE. Problém je „len“ v tom, že podľa neho vznikol scenár a ten originálny fakt nie je. ()

Dadel

Nic naplat, z bazénu prostě strašidelnou věc neuděláš (někteří režiséři by to možná dokázali, ale rozhodně ne noname McGuire). "Strašidelnost" je tu znázorňována podvodní kamerou natočenou vzhůru a občasnými lekačkami. Ale největší fail prostě je, že ve filmu není Nightswimming od R.E.M.. To se přímo nabízí dát do nějaké scény, kde topící se postava bojuje o život, bylo by zaděláno na kultovní scénu:( ()

Marceloo

No jako som dosť pozitívne prekvapený. Od Night Swim som čakal totálny prepadák, ale ono ma to bavilo od začiatku do konca. Dej je samozrejme jedno velké klišé a slovo inovácia je pre tvorcov očividne tabuizmus, ale rodinka je tak sympatická, že sa jej jednoducho nedá nedržať palce. Strašenie je také že nič moc, ale ako píše kamarát stitch7, páčili sa mi desivé aktivity prebiehajúce aj za bieleho dňa. Niektoré zbytočné scény by som vymenil za rozvinutejšiu mytológiu, ktorá je v závere pekne načrtnutá, ale dostane málo priestoru. Celkovo som spokojný a ak od toho človek nebude mať žiadne očakávania, dá sa u toho vydržať. Jo a kde sú tie časy, keď sme my, ktorí sa snažíme vyhýbať ludskému kontaktu, museli na kinohorory čakať tri mesiace. Teraz vychádzajú horory dva týždne po premiére, pričom treba dodať, že toto je film vhodný práve pre VOD platformy a v kine nemal čo hladať. ()

Gilmour93

Chlórem nacuclý Poltergeist, aneb můžete být třeba synem Kurta Russella a stejně nepoznáte, že vám doma v bazénu řádí nebezpečná věc.. Režisér pochází z Floridy, takže jeho strach a úcta směrem k vodě jsou pochopitelné (koneckonců, kde jinde můžete mít v bazénu aligátora, co není nafukovací). Moc možností nenabízející téma „sinister swimming pool“ pluje v obstojném technickém provedení a bez nějaké výraznější snahy děsit až ke svému podivnému konci. Nešel tam udělat skatepark..? ()

Eliott

Námět se mi líbil a i když to mohlo být zajímavější, stále se na to koukalo moc dobře. Co se však hororu týče, tak to byla velice průměrná slabota. Tvůrci se pokusili vestavět atmosféru na nepříliš funkčních lekacích scénách a nevýrazných postavách. Tak jako +- spokojenost, ale přesto mne pomalu ale jistě tento typ hororu začíná nudit. 55% ()

zelvopyr

Samotný ten nápad a vysvětlení je vlastně velmi chytrý a konzistentní – jenže nemá co dělat v Severní Americe, je ryze japonský. V nejhorším staře evropský, u bratří Grimmů si ho představit umím. Rozuměj, tohle potřebuje nějakou historii, ne max pár desítek let. Přepisem z asi funkční psané formy do filmu se kouzlo dost ztratilo, ač zaujalo pár funkčních detailů – ale to je málo. Herci se poctivě snažili hrát, ale nevybrali si na to dobře film. Kdo nemá fobii z vody, těžko bude nějak zvlášť chycen. P.S. metoda, jak do castingu narvali povinné menšiny, smrděla tou povinností drobátko příliš. ()

castor

Vodní kámen, to je prevít, ten vám ucpal… nebo spíš tenhle dlouho neobývaný, ale prostorný a lákavý bazén, který má kdesi tam dole několik směšných digitálních bubáků, což samozřejmě sahá kamsi do tragické minulosti. Ano, tentokrát hraje ústřední roli démonický bazén. Konkrétně v rodině baseballové hvězdy, jejíž kariéru přerušilo chatrné zdraví. Rodina to možná i potřebovala, protože během jeho rekonvalescence získá manželka a zejména dospívající děti stabilní domov bez častého stěhování. Hodně se tak dbá na postavy, na kterých nám má záležet, stejně tak na bazén s vodou z podzemního pramene, v jehož útrobách se cosi děje. Ačkoliv jsou právě postavy fajn, brzy se to celé začne zajídat, napětí a hrůza jsou krotké. Nadto má jít o děs pod hladinou, přitom víc hrůzy přinese návštěva u předchozí majitelky domu, která se usilovně snaží vytěsnit ztrátu dítěte. Navíc není nějak uspokojivě vysvětlená podstata zla. Zamrzí to všechno dvojnásob, protože se nám tu produkčně spojili hororoví velikáni James Wan a Jason Blum, ale příjemné je to asi jako chození v mokrých plavkách, když zaleze sluníčko. ()

*CARNIFEX*

Hneď na úvod dostane priestor SPOILER ako kokot, tak ak si ešte film nevidel, čítaj si radšej predvolebné sľuby Fica, aby si sa tam niekde medzi riadkami dočítal, že platy určite hore pôjdu, no 100% nie tebe, lebo si jebnuty a išiel si voliť!! A to ti píšem z úprimnej lásky, lebo rodičia ti to asi doposiaľ nepovedali ❤️ No ale poďme k filmu. Prekliaty bazén, ako Aladinova lampa, akurát že želanie môžete mať len jedno a ešte Vám aj na oplátku voľačo zo života zoberie. Keby to bola mačka, no šak jebať na ňu, kúpiš si iného operenca, ale ak si si konečne našiel frajerku, aby si si nemusel honiť na plagáte Bittó Cigánikovej, je to kurva problém. Ja osobne zas tak sklamaný nie som, asi som nič nečakal, pričom zhruba od polovice to zas taký prúser nie je. Príchodom záveru som dúfal v nástup nejakého monštra, no Dankov logopéd sa nedostavil. Každopádne, keďže som Ja skôr na ten nezmyselný fodbal než vodné pólo a 28 medailí Phelpsa mám taktiež na kokote, na tri to skrátka nebude. Celkom ma tie šťastne úsmevy na záver zarazili. ()

Wacoslav1

Ty jo tohle někdo procpal do kin jo? No vidět to tam tak možná, že nebudu tak shovívavý a taky bych se mohl opět pustit do rozboru vyhnilosti současnýho hororu, ale to by bylo myslím si zbytečný. Takže námět možná potencionálně zajímavý, ale to je asi tak všechno. Každopádně já na to do kina nezabloudil, tak proč vlastně ty dvě hvězdice z milosti i nedat.25% ()

darkrobyk

Prokleté domy jsou velmi častým motivem v hororech, o bazénech už se to tak snadno říci nedá. A pokud je bazén napájen z pramene, co byl kdysi v dávných dobách uctíván, pak tu cítím závan pagan hororu, což by mohlo být slibné. Bohužel, nápaditý motiv je rozpuštěn v dramatu rodiny, kde otec je nemocný a těžko se se svým stavem vyrovnává. Když se začne záhadně uzdravovat, myslí především na sebe. Nabízelo se mrazivé zpracování, to ale roztálo poměrně brzy,  a tak zbylo jen pár obstojných scén, které doplňuje množství vaty. Jednu chvíli jsem si vzpomněl na To, když jsem viděl odpadní kanálek, a těšil se na odkaz v podobě utržené ruky. Tak nic. V závěru začne otec šílet, ale variace na Jacka Torrance, co se nabízela, vyšuměla. Film je tajemný do doby, než se ukáže něco konkrétního, zde tedy bubák. Je digitální, komický a veškeré tajemno zazdí. Přitom stačily jen stíny, cáry černé vody, chapadla bohužel nebyla, k tomu, aby vzniklo napětí. Alespoň že závěr neošulili a logickou pointu ponechali. Nakonec jsem rád, že jsem se na to do kina nedostal...2,5* ()

filmfanouch

Noční koupání je ve výsledku neurážející spotřební hororová záležitost, která má jednoduchou zápletku, rozhodně slušné řemeslo a Bryce McGuire svou celoživotní vášeň pro vodu dokáže projevit ve schopně zpracovaných podvodních sekvencích. Přeci jen je to ovšem ve výsledku celé tak nějak málo, především proto, že se film zdánlivě ve své polovině zcela rozpadne. Studio Blumhouse jistě už umělo lépe, nestačí než doufat, že další spolupráce s Atomic Monster po vzájemné fúzi přinesou kvalitnější záležitosti.... ()

pornogrind

To teda byla ale 3,14čovina. Nuda jako prase. Jít na to do kina jsem akorát zbytečně nasranej, že jsem vyhodil prachy. Z pohodlí domova můžu tak akorát nadávat, že jsem zbytečně promarnil 98minut života. 1hvězda a to ani popravdě nevím za co jí dávám ()

Goldbeater

Tuctová lednová hororová splácanina s nulovými nápady a ještě nůznějším provedením. Je to, jako když Jason Blum z rozmaru najednou zavelí: "Make me... eh... a haunted pool movie in one week. Go!" Všechno je v tom mdlé, opsané podle stokrát viděného schématu, bez jakékoliv energie, bez čehokoliv pamětihodného. Nikdo se tu nesnažil o nic víc, než aby to aspoň vizuálně vypadalo jako film do kin. Lejno na dně reálného bazénu je děsivějším a bohužel i kreativnějším výtvorem než celý tenhle rádoby horor. ()

mzss1

[40%] Viděno v kině. No jo, že já vlezu na všechno; horory poslední dobou vůbec netáhnou a tohle Noční koupání je toho zářným příkladem. Na tomto snímku jsem sice neshledal nic zásadně otravného, jen to bylo snad ve všech ohledech nudné. Nápad démona v bazénu by nebyl tak špatný, ale nudilo to. V poslední třetině se už něco víc děje, technicky je to takové průměrné, lekačky jsou asi 3, postavy nevýrazné. PG-13 tomu taky moc nepomohlo. No, znám horší, jednou se dalo, ale i tak je to ztráta času ... ()