Tento vysokooktanový akční thriller vypráví o statečnosti a houževnatosti hlavního hrdiny Vikrama Rathora (Shah Rukh Khan), který se pokouší očistit své jméno poté, co je křivě obviněn a potrestán. Vikram je typický chlápek, který se ocitá ve spleti nepříznivých událostí a bude na něm napravit zlo, které se mu stalo. (Jardismo)

Lacike

Neskutočný mišmaš žánrov, ktorý ale do seba perfektne zapadol a celok stojí za to. Taký Indický Robin Hood, ktorý sa so svojimi vernými Charlieho anjelmi snaží napraviť bezprávie v krajine. A nejde len o prachy ale o politiku a celkové vedenie krajiny. Záverečný prejav voličom, aby volili s rozumom perfektne vystihuje aj smutný stav na Slovensku. Čo sa týka jednotlivých zložiek, tak tie ma samé o sebe nenadchli (možno preto ma vôbec nebavil trailer) a napríklad akcia je v prepálenom štýle (kopa CGI a drátov), ktorý normálne nemusím. Ale má to takú neskutočnú dravosť, audiovizuálne to je vypiplané, vyvážený mix humoru, ktorý ma rozosmial a dramatických scén, ktoré na mňa fungovali, že si ma film podmanil prakticky od prvých sekúnd. Dokonca aj Shahrukh Khan, ktorý ma doteraz nezaujal, ma v hlavnej dvojúlohe sakramentsky bavil. A pesničky zmysluplne dopĺňali dej, takže som ich prežil bez pretáčania. Snáď len to silné tlačenie na ľavicové zmýšľanie bolo miestami príliš. 9/10. ()

Fr

NAŠE ZDRAVOTNICTVÍ JE ZANEDBANÉ. VIKRAM RATHORE STANOVIL NA NÁPRAVU TOHOTO SYSTÉMU 5 HODIN. ČEKALI JSME ROKY NA ZLEPŠENÍ NAŠÍ ZDRAVOTNÍ PÉČE. VIKRAM RATHORE POSKYTL SYSTÉMU PĚT HODIN NA NÁPRAVU. A VIDÍME, ŽE TO MOŽNÉ JE…“  Hele… neskutečně efektní filmařina! Vlastně taková… jakou umí jen Indové! Příběh o novodobým Robinovi Hoodovi je filmem pro velký plátno a myslím, že se blíží doba, kdy na něm tyhle kousky budou předvádět (masově) i u nás. Jasně, měli by z toho vyhodit ty „zpívánky“, což by pomohlo tempu i stopáži. (Takhle je doma musím přetáčet…i když jsou ty chorea fajn a kurevsky barevný…) Připravte se v podstatě na superhrdinskej film. Baví mě to, páč to má v sobě to, co třeba posledním „Postradatelným“ chybělo – kurevskou nadsázku, parádní vizuál a (dokonce) týmovou akci!  /// -------------- POD ČAROU: ------------------------------------------------ 1.) Indický herec a filmový producent Shah Rukh Khan, známý také pod zkratkou SRK, si zde vystřihl dvojroli. 2.) Film vytvořil několik kasovních rekordů pro hindský film a předběhl ty, které stanovil předchozí Khanův film „Pathaan“ (2023). 3.) Film byl natočen s rozpočtem 38 mil. USD. 4.) Scénář „čerpá“ ze skutečných průserů v indických veřejných zakázkách. 5.) Thx za titule „vasabi“. ///                         PŘÍBĚH  ****  HUMOR  *  AKCE  ****  NAPĚTÍ  * ()

EvilPhoEniX

Indickéj 3 hodinovéj Nářezovéj Blockbuster, který je vyzrálou a komplexní podívanou. Režisér Atlee Kumar natočil svůj první velký projekt a je z toho velký globální hit a druhý největší blockbuster z Indie letošního roku hned po Pathaanovi, ve kterém si opět zahrál 58 letý Shahrukh Khan, což je jedna z největších Indických hvězd. Příběh se zaměřuje na Vikrama Rathora, který je ředitelem věznice a snaží se napravit zkaženou společnost a napravit systém, tím že se pomstí jak bohatým, tak zkorumpovaným šmejdům. Je to tak trochu mix Robina Hooda a La Casa de Papel, což mi vyhovovalo. Geniální mi přišel fakt, že hlavnímu hrdinovi pomáhájí ženy z vězení, takže policie pátrá po někom, kdo už zavřený dávno je, tohle se mi velmi líbilo. Jawan je 3 hodinovéj masivní blockbuster, který kombinuje snad 10 žánrů, ale v každé rovině je zajímavý a jako celek to opravdu drží pohromadě. Funguje zde příběh, který jednak chytne za srdce, dokáže být dojemný ( scéna, kde umírají děti v nemocnici je intenzivní), funguje moment překvapení, v Indii se mi líbí, že tu fakt tasí zvrat za zvratem a v závěru je divák šokován opravdu do syta! Funguje zde i romantická linie, kde hlavní hrdina začne randit s policejní inspektorkou, která po něm pátrá, občas zafunguje i humor, dramatické scény mají taktéž náboj, dokonce i muzikálová rovina s tanečky a písničky je velkolepá a kouká se na ní dobře ( kor když si divák uvědomí kolik práce za tím muselo být) no a za pochvalu stojí i samotná akce, která není tak přepálená a neobsahuje tolik CGI, na Indii se drží při zemi a je tu sice dost slowmotionů, ale je to aspoň hezky přehledné a velkolepé, zkrátka se na to kouká výborně. 3 hodiny utečou velmi rychle, tempo je strhující a při tak rozmanitém počtu žánrů se divák opravdu nestíhá nudit. Za mne skvělá jízda. 8/10. ()

Wade Wright

Za mě třeba příběhově slabší než RRR a nevím kde si to obstojí v Masala žánru, páč nemám nakoukáno. Ale ty vole :D je to už pár dní co jsem to viděl a na některé scény a momenty nemůžu přestat myslet. Ta energie a dravost filmů z Indie co k nám v posledních letech chodí je naprosto bezkonkurenční. Obávám se, že pokud se Hollywood nechytne za hlavu, tak skončí. :D ()

Hitman_47

Další z řady naivních, zbytečně dlouhých a nudných indických vztahovaček. Jediné, co je na filmu dobré jsou akční scény, které je v těch skoro 3 hodinách fakt pomálu. Uznávám ale, že nejsem cílovka, a vím, že tohle je v Indii prostě základ každého tamního filmu. ()

Niktorius

Největší hardcore masala nářez od dob 24. ________ Jawan rozhodně není film, který by se extra snažil zaujmout globální publikum. Vlastně ani nevím, jestli zaujme to severoindické, protože jde o bollywoodský film spíš papírově. Ano, hraje v tom Shahrukh, produkovala to jeho společnost Red Chillies Entertainment a mluví se tam hindsky, ale má to formu jižanského masala filmu, který navíc každou chvíli odkazuje k nějakému jinému snímku. Jednou je to Lví král :) , ovšem převažují aluze na filmy jihoindické + ty bollywoodské s jižanskými prvky. Někdy jde jen hlášky, ovšem třeba jedna z akčních scén je otevřenou citací Rajamouliho Vikramarkudu. ________ Nejde o to, že by divák ke své spokojenosti musel všechny ty odkazy pochytat. Jde o to, že ten film prostě je typicky jižanský v mnoha ohledech – je nadprůměrně násilný, epizodický, stylisticky ultra-excesivní a nedělá si velké starosti s motivovaností hudebních scén (nebo zkratkovité milostné linky). I ústřední motiv byl často zpracovávaný právě v jižních filmech, třeba těch Shankarových. ________ V propagačních materiálech se člověk nedozvěděl nic o ději a z šíleného traileru se vyčíst nedal. Dokonce se šířily mylné informace o tom, jaké postavy (jo, je jich víc) hraje Shahrukh. Což je pochopitelné vzhledem k tomu, že Jawan vyloženě stojí na tom, že o postavách i situacích neustále předhazuje nějaké nové informace a chce diváky překvapovat. Několikrát je pointa určité sekvence jasná dopředu, ale přesto je tenhle postup docela efektní. ________ S čím jsem měl problém? Režisérovi Atleemu (ano, je z jižní Indie) nikdo nemůže vyčítat, že by neuměl cool záběry, jenže je to prostě spíš klipař. Takže Jawan je rozhodně film pro velké plátno (fakt vypadá velkolepě a draze a i ty hudební scény, které se na Youtube nezdají nijak mimořádné, na plátně vynikají), ale také je svou cool efektností za každou cenu docela únavný a hrozí přetížením smyslů. Těžko jsem si užíval akční scény jako atrakce, protože jednak jsou často natočené jako ty špatné hollywoodské (s nepřehledným rychlým střihem a roztřesenou kamerou) a jednak prostě nemůžou působit příliš mimořádně ve filmu, který potřebuje zpomalené záběry a poskočný střih i na scénu, v níž si postava nasazuje brýle. ________ Spokojenost přesto bohatě převažuje, takže dávám 9 falešných pleší z 10. ()

Wacoslav1

Totální haluz u které vůbec netuším komu byla určena. Předchozí moje dva střety s Indickými akčňáky dopadly relativně dobře, ale tohle je asi jak jsem dle ohlasů pochopil ten čistokrevný Bolywood a to není nic pro mě. Přes hromadu patosu levicových nesmyslů a tanečků občas vysvitne i nějaká ta akce, ale ta je pro mě totálně nekoukatelná. Víc už to rozebírat nehodlám. V tomto případě bude asi nejlepší uplatnit zásadu třikrát a dost.15% ()

Vavča

Shahrukh Khan si střihne menší dvojroli, kde jedna postava je voják bez paměti z minulosti (nelze se ubránit inspiraci hk klasikou Who Am I?), a dozorce ženské věznice Azad. Žánr masala je pro mě normálně těžce neproniknutelný, ale zde mi všechny ingredience sedly. Film má velkou minutáž, ale v žádném případě se nudit nebudete. Celý příběh není jen bezhlavé vršení akčních sekvencí, ale velmi poutavý a propracovaný příběh.Námět se nespokojuje pouze s tradičním revenge motivem, ale má sociálně kritický podtón, jakou společností Indie je. Země, kde úvěr na meďour je levnější, než na traktor, kde veřejné zdravotnictví je v rozkladu, cinknuté zakázky na obraně, atd. Film není trapně moralizující, ale skutečně poutavý, kdy servíruje pěkně vymyšlené akce partičky zbojníků, kteří to systému chtějí inteligentním způsobem nandat (inspiraci La Casa de Papel zapřít určitě nejde, vždyť Azad se stane manželem hlavní komisařky, mimo jiné). Jak psali už jiní, romantická linka na minimum, z tanečních čísel se mi rozhodně líbí to z vězení, ostatní jsou slabší. Film má samozřejmě pár odkazů a vtípků na zahraniční a domácí filmovou produkci (Lví král, Baahubali). Nenapadá mě skoro vůbec nic (kromě jednoho dlouhého flashbacku), co bych filmu vytkl, ano snad větší milostná linka, protože herečka Nayanthara je velmi krásná (cože 40? vypadá na 30) a relativně charismatická, její postava, komisařka Narmada Rai má svoji sílu. Ale přesto všechno považuji Jawan, za unikátní zážitek nejen pro kino (stejně jako u Tiger 3, moje chyba, že jsem to v kině nestihl).Na to, že je film žánrově masala a kolega Libicher ho považuje, za odtažitý u pro severoindické publikum, tak si myslím, že trochu vnímavější, pokročilejší divák, co z Indie nic neviděl by mohl být filmem nadšen. Viděna rozšířená verze. ()

Arsenal83

V krajine hare Krišnu vedia točiť veľké filmy, ktoré aj vyzerajú, že stáli viac než sáčková polievka. Pre mňa osobný problém sú len časté spevy a tanečky, ktoré ma rušia a zbytočne naťahujú film. Jasné, chápem, že po dvadsať deka kari z britského národného obedového menu menom tikka masala človeku trochu rozprúdi črevá a zapraje si zakrepčiť, ale aj tak - dajte prosím radšej až po záverečných titulkoch. ()

Chrustyn

Indická kinematografie je extrémně specifická a je snad jediná, která kombinuje šíleně přepálenou, efektní akci s lacinou romantikou jak z telenovel a ještě přidává barevná, muzikálová čísla. To vše zabalené pokud možno v takřka 3 hodinové podobě. Takový je přesně Jawan a i přes vše co mi na indických filmech vadí, tentokrát mi to docela sedlo. Akce je přepálená, efektní, extrémně zpomalená a častokrát velkolepá. Muzikálová čísla rušivá ale v celkovém vyznění ne tak likvidační, jako tomu bývá jindy. Všehovšudy je Jawan přesně tím, co divák očekává od indického akčního filmu a pokud jste jeho příznivci, je to na plný počet. ()

JASON_X

Dost možná že ten nejšílenější a nejhaluznější indický akčňák, jaký jsem dosud viděl (a že jsem jich už viděl možná dva tucty). Kulervoucí směsice extraligových triků, perfektních akčních scén, retardovaných dialogů, melodramatického patosu a několika hudebně tanečních vložek, tentokrát bohužel naprosto nezajímavých. Brutálně překombinovaná zápletka s leitmotivem utopického levičáctví a se spoustou za vlasy přitažených dějových linií, které ale do sebe nakonec samozřejmě všechny krásně zapadnou. A bezmála šedesátiletý Khan funguje jako reklama na esoterická ajurvédská kouzla a čáry, protože skoro není možné, aby v jeho letech takhle vypadal a pohyboval se nějaký běžný smrtelník. Stopáž na můj vkus ca o hodinu přepálená, vzhledem k notně přiboudlému a málo záživnému ději. A jen za prvotřídní akci a výpravu se mi čtvrtá dávat nechce, když celek působí popravdě hodně slabomyslně a ani postavy mi k srdci dvakrát nepřirostly. ()

GeusX

Indický meníčko o několika chodech pro početné publikum. Pro každého něco. Netušil jsem o co půjde... začíná famózní choreograficky vytříbenou akcí, přejde do krimi thrilleru, začne na diváka pomrkávat politickou agitkou, že se nebere tak úplně vážně, a dorazí to romantikou a pestrobatevnými hudebními videoklipy. Jo, to je Indie překvapivých chutí. Bollywoodský vymazlený akční nářez s absurdní stopáží natahovanou snad až zbytečně mnohavrstevnatým příběhem s romantickou linkou. Ty akční scény jsou fakt efektní! 85% (viděl jsem 1x) ()

M.i.k.e

Jawan má tak nějak všechno co by mít měl. Je trošku naivní, občas se tu zpívá a tančí, akce je kulervoucí, dialogy mnohdy na hranici snesitelnosti, má to skoro 3 hodiny a Shahrukh Khan je i ve svých skoro šedesáti borec i když jakože nemá vlasy. Jenže tentokrát to dohromady neladí ani zdaleka tak dobře jak sem čekal. Dějově je to chvílemi až moc překombinované, akce není mnoho a zpomalených záběrů zase až moc.  Kdyby měl Jawan dvě hodiny, nebyl by to sice pravý Bollywood, ale byl by to rozhodně lepší film. Takhle sem se několikrát i lehce nudil a na to u Indů nejsem úplně zvyklý. Mementem pro Hollywood budiž fakt, že i slabší Bollywoodský film je v mnoha ohledech zábavnější než některé blockbustery a hlavně vznikl za pětinový rozpočet, přičemž vypadá velmi dobře (mnohem dráž)...60% ()

Aljak

Príbeh fajn, scenár detto, posolstvo výborné, ale to akčné spracovanie plné hyperboly, to je niečo, čo fakt nedokážem tak ľahko prekúsnuť. To sa fakt nedá príbeh s týmto dejom natočiť aj normálnym dramatickým štýlom s nejako thriller esenciou? Mne osobne tieto prehnané akčné scény a neustále tlačenie na pílu dosť znepríjemnilo celkový dojem. A pritom bol tento príbeh celkom vydarený, aj tá kompozícia dvoch časových rovín a dvoch "hrdinov", hoci to ich sebavedomé mačovské správanie sa mi tiež príliš nepozdávalo... Čo už, svoje výhrady som napísal, a je to škoda, lebo v inom prevedení by sa mi to určite páčilo viac (no možno zas iným menej). Takto za 3* ()

BarryLyndon

Další bollywoodský akční velkofilm, který si zaslouží pozornost západního publika. Je to hodně inspirované jedním slavným seriálem Netflixu z poslední doby a minimálně jedním filmem Denzela Washingtona. Shahrukh Khan tu má obří prostor se vyřádit ve všech ohledech. Strašně skvěle prepalena je akce. Tohle prostě po Tygrech, RRR a Pathaanu nabrali skvělý směr. No ale hlavně je to bez digibordelu. Je to tradičně komplexní mix žánru s nějakým poselstvím a romantikou. Ano, má to 2 a půl hodiny, ale v kontextu Hollywoodu je to narachany a není tam hluche místo. Doufám, že tohle bude u nás i v USA bude chodit do distribuce často. Myslím, že ze si to sedne a publikum odkojené Chuckem Norrisem nebo Budem Spencerem si to začne užívat. Bod dolů dávám za to, že to mělo místy divnou práci s flashbacky 9/10 PS: Teď se blíží ještě třetí Tygr se Salmanem a dramedy Dunki se Shahrukhem. ()

viperDavid

Tak tohle fakt ne. Koukatelné to bylo do útoku na metro a pak jedna velká hnusná hudební sračka s nelogickým příběhem a ještě horšíma scénama. Tohle mohlo bavit ne před 10, ne před 20 ale tak před 30 lety. Jsem dost zklamán zdejším hodnocením kvuli kterému jsem si to pustil ()

kenkaku

Film (v překladu znamenající “Voják” mimochodem), mě pobavil aniž by začal. 4… ano slovy čtyři upozornění byly nutné, aby bylo učiněno spravedlností za dost. 1) film je fikci a veškerá jména a události jsou smyšlená. 2) ve filmu se vyskytují CGI zvířata (a jejich výčet - jako gepard). 3) pití alkoholu škodí 4) ten nejzásadnější- že scény v Bombajském metru jsou čirou fikcí a že veřejná doprava v Bombaji je vybavena veškerou moderní bezpečnostní technikou :D. Tohle bude jízda...(po pěti minutách)... No ty vole… připlaval obličejem dolů po řece (později se dozvíme že ho střežili a vyhodili z letadla bez padáku :)) a po několika týdnech v obvazech (!?) povstal z mrtvých a (nehořlavý) vymlátil armádu nájezdníků. Vše stylové a artové do posledního detailu. No ty vole. Pak skok o 30 let… a máme tu metro! Tlupa ženských (woke v Indii!?) přepadne metro… a to máme 10 minut od začátku! Film má minut asi 160… chápete? Nemůžete. Dvě sebevraždy, zpěv, tanec, střelba z rotačního kulometu a rozkostičkovaný penis farmáře… za méně než 30 minut! To je takový úchylný bizár, že nešlo odtrhnout oči ani na chvilku. A i když se na tohle podívám raději než na desáté FF nebo Marvels, víc než dvě dát nejde. Scéna v Rusku (ta s gepardem) už byla moc. A už jsem psal, že tam proběhla i reforma zdravotnictví a svatba? …a to nebyl film ani v polovině. Pořad málo? OK… Shah Rukh Khan (58) hraje dvojroli. Otce a syna (!?) ()

Ramanam

Sociálně-kritická akční „pohádka“ založená na skutečných případech (což je velmi smutné), které se v Indii staly (a za které si naprosto „výjimečně“ mohou sami Indové, i když kdo ví na koho to hodí?), byla výborná jen do své první poloviny, možná 3/4, poté se totiž vše žalostně rozpadlo... Jak jsem byl nadšený nástupem S. R. K. a z klasických čistě stylově radostných vyvražďovaček padouchů, tak musím konstatovat, že zbytek to totálně zabil, pohřbil a poplival. Závěr mi tak více než zhořkl a znechutil předchozí snahu o poukázání na závažnosti těchto problémů. Průměrná hudba si musela vypomoci hitovkou „Ramaiya Vastavaiya“ z roku 1955. Čtyři silnější hvězdy. ()

Warhorr

Pro Indy se bude jednat určitě o velkolepou podívanou, ale tohle šlo jinak zcela mimo mě. Nebudu se tajit ani tím, že jsem po deseti minutách uvažoval o vypnutí a hledal na csfd odpadní ikonku. Naprosto otřesné a nesnesitelné tempo po celou dobu filmu. Tohle není žádnej polskej Vega. Akční scény, kterých je tady na stopáž pramálo, se nesou z 90% ve slow motionu. Neříkám občas ale tady je to furt ! Zapomeňte na nějakou vysooktanovku, kterou se to prezentuje. Jestli čekáte něco ve stylu John Wicka 4, tak rychle odbočte jinam. Já vlastně ani nevím, jak mám toto dílo chápat. V jednu chvíli je to akce, potom se tu začne zpívat jako v muzikálech, pak se to přesune do romantiky, pak je z toho zase akce, pak tu mám dlouhý flashback. WTF ?? A odkazy na některý filmy, nebo spíš kopírky ( Bond, Matrix, Temný rytíř povstal, Walking dead...), pro někoho možná zajímavý, za mě spíš vykradačka, je tady toho až moc. A abych nebyl za úplný hovado, tak vizuálně perfektní, triky a efekty nejsou na škodu a celkově příběh, jakmile se začal slepovat dohromady, tak to bylo taky fajn a nápaditý. Jedno však vím jistě, už nikdy nechci vidět žádný indický film, respektive film od tohoto režiséra. ()