Oddiel 10 z Navarone

• Česko Oddíl 10 z Navarone (viac)

Major Mallory a seržant Miller, jediní dvaja členovia jednotky, ktorí prežili misiu na ostrove Navarone, sú vyslaní do Juhoslávie, aby zlikvidovali nebezpečného nacistického agenta, ktorý pôsobí medzi partizánmi. V rámci cesty sú pridelení k jednotke plukovníka Barnsbyho, ktorá má za úlohu vyhodiť do vzduchu strategicky dôležitý most... (RTVS)

aLPaC

Celou dobu jsem váhal mezi třemi a čtyřmi, ale od té chvíle, kdy se hrdinové vkradou do skladu a ukradnou nálože film neuvěřitelně graduje a až do konce nepoleví. Jednoznačné plus je i kvalitní a zároveň vhodné herecké obsazení. ()

hell_boy

Hodně kvalitní válečný film, možná i o malinko lepší než jeho o sedmnáct let mladší předchůdce. Skvělé herecké obsazení, ze kterého nejvíce vyčnívají Edward Fox v roli chladnokrevného pyromana, který nešetří suchými hláškami a jeho protilkad v podání Carla Weatherse, jehož velice vtipná postava hodně oživuje jinak klasický scénář. ()

El Loco

Po úspechu románu „The Guns of Navarone“ (úspešne sfilmovaný J. Lee Thompsonom v roku 1961) sa Alistair MacLean rozhodol nevzdať sa obľúbených hrdinov Malloryho a Millera a napísal tak pokračovanie, tentokrát s titulom „Force 10 From Navarone“. Filmárske supy tentokrát na seba nechali čakať trochu dlhšie ako pri Delách z Navarone a román sa dočkal spracovania na plátne „až“ s desaťročnou odmlkou, konkrétne v roku 1978. Síce od nakrútenia prvého filmu uplynulo asi 17 rokov, príbeh pokračuje prakticky tam, kde skončili Delá z Navarone. Hlavnými postavami sú opäť americký dôstojník Keith Mallory a britský „Mr. Dynamite“ John Anthony Miller, no oproti „Delám“ prešli značnou reštrukturalizáciou, keďže sa obmenilo herecké obsadenie, kde Gregoryho Pecka vystriedal v úlohe Malloryho Robert Shaw a Davida Nivena (aka Millera) vymenil Edward Fox. To, že táto zmena filmu príliš neprospela, pochopí každý divák už po desiatich minútach, pretože duo Shaw+Fox premenilo týchto pôvodne ultra sympatických hrdinov na totálnych „mumákov“. Rovnako chýba aj charizma Anthony Quinna, ktorého čiastočne nahrádzajú Franco Nero a mladý Harrison Ford, ktorého postava Barnsbyho je tým akurátnym mixom Han Sola, Jacka Ryana a Indianu Jonesa...Dej sa opäť odohráva počas WWII, no tentokrát sa presúva do inej časti Európy, a to do Juhoslávie. To, že réžie sa ujal bondovský režisér (Guy Hamilton) bolo patrné v momentoch, kedy si nedal veľmi záležať na prirodzenosti a reálnosti (i keď Mallory bol oproti Delám z Navarone „pozbavený“ svojich superhero vlastností). V konečnom dôsledku sa však jedná o vcelku kvalitnú (aj keď menej zásadnú) snímku, ktorej treba uznať, že pomáhala spolutvoriť žáner vojnových filmov, no a veľkolepé finále s odpálením priehradnej hrádze si zaslúži úctu už len preto, akou významnou inšpiráciou sa stalo pre niekoľko first-person 3D akčných strieľačiek z obdobia druhej svetovej vojny. ()

ypres.bass

I přes velké množství nedostatků a nelogických věcí mám tenhle film rád. Především Franco Nero je ve své roli Leskovara nezapomenutelný. --- 70% ()

Petrus1

Já zírám. Nikdy by mě nenapadlo, že budu sledovat válečné filmy! Jenže po registraci na ČSFD (ve snaze vše dohnat), konzumuji jakékoliv žánry a jsem mile, nejen těmi válečnými, překvapena. Bohužel jsem neviděla „první“ část Děla z Navarone, ale jak k tomu budu mít příležitost, určitě to napravím. A ten Nero, to je ale hajz, co? Ještěže tam byl Indi, aby mu ukázal, na které straně stojí ti správní lidé. Myslím, že to nebyl úplně typický případ válečného filmu, ale přesto se mi líbil a už se těším na další (jednička jich teď bude dávat požehnaně, tak mě snad nějakým špatným od tohoto žánru neodradí :-)) ()

sirien

Můj dlouho oblíbený film... 4* jisté, 5. za to, že mi fakt sednul. Několik dějových linek, dobré postavy, kvalitní scénář a uměřené nepřehnané efekty. ()

zdeny99

Strhující válečná podívaná se spoustou známých tváří (Harrison Ford, Robert Shaw, Barbara Bach, Franco Nero, Richard Kiel a Karl Weathers). Zlikvidování přehrady, potažmo mostu bylo v samotném závěru doslova dechberoucí. [2560. hodnocení, 133. komentář, 74%] ()

sadlokan

Kdyby jim do toho Lancasteru nevlez ten černej pasažer,tak by si teda moc švandy neužili.Dále je zde můj oblíbený bradatec kousavý a F.Nero,který prostě hraje ty záporáky geniálně,protože mu to s tim modrym kukučem nikdo nežere.Snad kdyby si voholil knír a patici ala Adolf a ani pak možná ne! ()

Rathalos

A mame tu volne pokracovanie filmu Dela z Navarone a musim priznat,ze je to o nieco slabsie,herci su fajn,stopaz sa skratila,co je tiez plusom,ale v urcitych chvilach ma to nudilo,na vojnovy film to ma pomenej akcie,davam tri hviezdicky...:-) ()

Besyn

Oddechový válečný snímek s hvězdným obsazením,při kterém nemáte používat moc mozek,ale máte se pokud možno příjemně bavit.A já se bavil dobře. ()

Cruchot

Spíše než o válečný se jedná podobně jako v případě Děl z Navarone o dobrodružný snímek z období Druhé světové války, který se netváří nijak superrealisticky, zato má výtečnou odlehčenou atmosféru a zajímavě vyprávěný děj. Natočeno je to opravdu velmi slušně, po technické stránce těžko co vytýkat. Herecké výkony jsou taktéž výborné - obzvláště ústřední dvojice Ford - Shaw. Výtečný je také odborník přes výbušniny Edwarda Foxe a padouch Franca Nera, kterého bych také rád s chutí oddělal Moc mi nesedl jenom Carl Weathers, který místy hodně přehrává a poněkud toporný je i Richard Kiel jako velitel četníků. Jinak ovšem vřele doporučuji. Skvěle jsem se pobavil. ()

pravo

S realitou vojny to veľa spoločné nemá a chvíľami to balansuje na hrane komédie. Evidentne scenár je najslabšou zložkou tohto filmu, ale i napriek tejto vade je to vcelku pozerateľný film oddychovej kategórie. Veľa neuveriteľností ešte dopĺňa postava černošského vojaka, do ktorého úlohy by sa skvele hodil E. Murphy. Ak by film nebol zaradený pod drámu a vojnový film, ale pod vojnová komédia tak som mohol byť pri hodnotení štedrejší. ()

Ozzy2

Super podívaná, super film, ale ten černej Carl..ve chvíli, kdy se objeví na scéně musí divák s mozkem ten mozek vypnout. ()

Titus

Konečně příběh z války z jiné země. Známe Rusko, známe Francii, Tichomoří...! Ale Jugoslávie tu ještě nebyla. Navíc sympatizuji s chlapíky Shawa a Foxe, kteří si vždycky najdou místo na nějaký ten vtípek. ()

waska

Jeden z těch lepších válečných filmů, který je tak trochu komedií, díky výběru postav a hlavně H. Fordovi. Je tam sice pár nelogičností, ale film se ani nesnaží být nějak logický nebo se držet hostorie, chce být pouze zábavným dobrodružstvím s patřičnou porcí dramatičnosti a výbuchů a to se mu daří velice dobře. ()

Zemřel Carl Weathers

Zemřel Carl Weathers