V plnom nasadení

• Česko Specialisté na vraždy (viac)
Nemecko, (1998–2007), 40 h (Minutáž: 50 min)

Hans-Werner Meyer, Astrid M. Fünderich, Barbara M. Ahren, Delia Mayer, Esther Schweins, Gudrun Landgrebe, Günther Maria Halmer, Hannes Jaenicke (viac)

Kriminální psycholog doktor Dominik Born (Hans Werner Meyer) je elitním odborníkem na všechny možné psychopaty, sociopaty, násilníky a vrahy. Společně s komisařkou Evou Glaserovou (Astrid M. Fünderich) řeší ty nejtěžší případy brutálních vražd, jaké se v Německu vůbec mohou odehrát. Jejich metody nejsou neobvyklé, ale přináší lepší výsledky, než je obvyklé. Možná i proto, že oba jsou mistry svého oboru. Černý humor a cynismus zajišťuje jejich dvorní patoložka profesorka Konstanze Kordová (Barbara M. Ahren). (monolog)

mrx.friend

Tak především nechápu a apeluju na ty, co si tady tomuhle seriálu dovolili dát odpad!... Copak, jednotlivé epizody na vás byly příliš složité a vy jste nepochopili jejich obsah...? Nebo jste jenom usoudili, že jde o další produkt zpod německé etikety, takže si vyšší hodnocení snad ani nezaslouží....? Přitom Specialisté na vraždy jsou naopak snad první německou tvorbou, která si na nic nehraje, nepřidává do svého díla žádné logické nesmysly, ale představuje nám, jak taková práce kriminálního psychologa (potažmo profilitika), doktora Dominika Borna, chodí ve skutečnosti, že je přednostní uvažovat jako vrah, pokusit se odhalit, co se mu právě honí hlavou, zkrátka nemyslet ze strany oběti, a to vše na základě praxe a dlouhodobého studia psychologie. Tato práce však později nezůstane bez různých nešvarů, neboť člověk, který celý svůj život nahlíží do nemocných duší ostatních, začne být sám psychicky na dně, což během seriálu pozorujeme u Dominika několikrát - od špatných nálad, kdy se mu přímo před očima pachatel sám zabije, po vystavování nebezpečí své rodiny, která se od něho následně odlučuje co nejdál a on se tak musí vypořádávat s takřka omezeným vídáním svého milovaného syna až po zaručeně nejdepresivnější období, které nastane ve čtvrté sérii, kdy propadne alkoholické závislosti kvůli již zmíněnému důvodu, ke kterému se -aby toho nebylo málo- přidá smrt jeho dlouholeté kolegyně zrovna ve chvíli, kdy si oba uvědomí, že se milují a prakticky jeden bez toho druhého nemůže být. Chápu, že šlo o rafinovaný scénáristický tah, nicméně zapůsobil více než efektivně. Dál tak nezbývá sledovat, jak se postupně vyvíjí vztahy mezi ním a jeho dalšími dvěma kolegyněmi, a že každý z nich nabízí úplně něco jiného, např. odlišnou vzájemnou chemii mezi hlavními hrdiny. Návraty starších postav byly podle mne leckdy povedenější, než jejich osudy v původních příbězích (viz. Lore Limmerová nebo Felix Nachtigal). Já jsem opravdu rád, že jsem si tento seriál mohl znovu kompletně zopakovat, k mému osobnímu nastávajícímu studiu psychologie je to více než dobrý doplněk. A nejoblíbenější nebo nejzajímavější epizody? Šachista (Schach der Dame), Poslední kapitola (Der letzte Kapitel), Starosti jedné matky (Sorgen einer Mutter), Dvojčata (Zwillinge), Born a ženy (Born und die Frauen), dvojdíly Tajemství vlků (Der Kannibale / Das Geheimnis der Wölfe) a Děti (Kinder)... 8-) ()

made1

Souhlasím s tím, že tohle je patrně nejlepší německý seriál. H. W. Meyer vypadá opravdu jako psycholog a dokonce mu chybí nějaká větší vlastní úchylka, krom občasné náchylnosti k alkoholu. V Americe by už měl vidini nebo mluvil s mrtvými, či něco podobného. Že umřela Glaserová mi nevadilo do doby, než jsem začala sledovat nástupkyni. Výměnu ale chápu. ()

Paity

Další ze seriálů, které nejvíce čerpá z toho, že má v názvu vraždy, což asi patrně vždy nějaké to procento diváků k obrazovkám přiláká. ()

Wishkah

Neuvěřitelné se stalo možným a německá televize dokázala vyprodukovat velmi kvalitní kriminální seriál. Ale bohužel nevydrželo to příliš dlouho. Zhruba tak po odchodu Astrid M. Fünderichové ze seriláu, začala kvalita rapidně klesat. I tak se ale jedná o velmi zajímavý a dobře vymyšlený seriál ()

Betmän

V současný době jeden z nejkoukatelnějších seriálů, hlavní dvojici skvěle doplňuje bezchybná patoložka. O dvě třídy lepší než Myšlenky zločince, všechno je tu uvěřitelnější. Nejlepší díl je u mě "Stuttgart rot" (ten z gigantickýho sídliště). ()

Judas

Velmi dobrý německý krimiseriál, případy psychopatických sériových vrahů řešené s psychologickým rozborem Dominika Borna. Potvrzuje, že nejen starší německé krimiseriály jsou dobré. ()

Rami

Dle mého se jedná o jeden z nejlepších německých seriálů, příjemně naturalistický. Navíc se mi zdá, že se tvůrci postupně odprošťují od zaběhnutých klišé německých (popřípadě jakýchkoli evropských) kriminálek. Herecké výkony jsou rovněž dobré. Dávám 4 hvězdičky (80%). ()

pravo

Tak tento seriál patrí z môjho pohľadu madzi to najlepšie čo vzniklo z nemeckej mašiny na výrobu kriminálnych seriálov. Po Derrickovi, nudnom Siskovi, Wolffovi a ďalších je tu psychiater Dominik Born, ktorý pomáha chytať tých najhorších a najzvrátenejších vrahov. Postava je celkom príjemná už len z pohľadu toho, že je to človek z mäsa a kostí, ktorý má strach o svojho syna a podľahne i nešvárom ako alkoholizmus. Vraždiaci maniaci sú dosť chorý a kolegovia celkom v pohode najmä cynizmus patologičky Kordovej. Hodnotenie je znížené z dôvodu, že seriál je podstate kópiou amerických i britských (Cracker) kriminálok. ()

joelly01

Die Cleveren jsou opravdu hodne povedena vec. Pro me asi nejlepsi detektivni serial vubec. Nejlepe se mi libila serie kde Bornovu partacku hrala Esther Schweins, ale v podstate vsechny dily mely velmi nadprumernou uroven. Skvele zahrane, inteligentni & zajimave zapletky. Co vic si fanousek detektivek muze prat? Snad jen skoda ze serial nejel o trochu dyl, kdyz si clovek vzpomene ze vselijake Kobry, Balkove, Misto cinu ci ruzne nemecke mutace "Kriminalek" jedou uz asi sto let a pritom jsou kvalitativne o nekolik trid niz nez Die Cleveren... Jo a muj oblibenec je Dominik Born, nejsympatictejsi a nejcharismatictejsi to detektiv. Sakvis, tak me to naladilo ze dnes si dam asi na DVD repete nejakeho z mych oblibenych dilu.... ()

zla.ovce

Hodnocení je pouze za první 4 série. Po smrti Evy (1. Bornova kolegyně) seriál ztratil své kouzlo. Případy byly slabší a seriálu nepomohlo ani rychlé střídání dalších Bornových kolegyň. ()

Verunka84

Moje nemecke guilty pleasure. Nejoblibenejsi nemecky detektivni serial, specialne me bere posledni sesta rada se skvelou krasnou zrzavou Esther Schweins. ()

Wecfarien

Mě to bavilo. A co víc, připadalo mi to i docela inteligentní. Člověk sice obvykle od začátku ví, kdo je vrah, ale je zajímavé sledovat postup, jakým to zjistí i kriminalisté. Profiling ve forenzní psychologii je lákavý a tady si ho člověk užije požehnaně, navíc v podání maniodepresivního svůdníka Meyera. Impertinentní Fünderichová jako Glaserová svou práci zvládá taky dobře. A cynická patoložka je dobře doplňuje. Po smrti jedné z hlavních postav ale bohužel umřela i kvalita. ()

hwnd

Na Německou úroveň je to velký nadprůměr. Rozhorně koukatelná záležitost, u který se nemusím děsem chytat za hlavu. ()

DooFooS

V kontextu německé tvorby patří k těm nejlepším seriálům, které jsem od západních sousedů schlédl. S čistým svědomím dávám tři hvězdičky a čtvrtou navrch za svéráznou patoložku Barbaru M. Ahren. ()

BarkaS

Většinou slušně vyšinutí vrazi, ne úplně nelogický děj a perfektní slovní přestřelky mezi Evou a Kordovou, jejíž postava velmi slušně vystihuje cynismus patologů. A jedna technická - teď aktuálně vždy pár dílů na Prima play. ()

Aidina

Tak na německý krimiseriál to je hodně slušný. Born a Glaserová jsou dobrá dvojka, jeden doplňuje toho druhého. Škoda, že nezůstala do konce a byla nahrazena jinou postavou. Ještě že zůstala patoložka Kordová s tím svým cynickým černým humorem a nezbytnou cigaretou v ruce. ()