Drzá Jordan

• Česko Drzá Jordan (viac)
USA, (2001–2007), 83 h 14 min (Minutáž: 39–46 min)

Tvorcovia:

Tim Kring

Jill Hennessy, Miguel Ferrer, Ken Howard, Ravi Kapoor, Lorraine Toussaint, Gary Graham, Charles Mesure, Shailene Woodley, Ed Quinn, Colin Ferguson (viac)

Doktorka Jordan se vrací do Bostonu na své původní místo soudní lékařky. Kdysi musela tuto práci opustit kvůli tomu, že při pracovní diskusi napadla svého kolegu. Doktor Garrett Macy přijal Jordan zpět, protože si je dobře vědom jejích profesionálních schopností. Jordan to však svému nadřízenému nijak neusnadňuje. Je totiž výbušná a ráda si dělá věci po svém. Ačkoli má Jordan pracovat jako soudní lékařka a její práce má začít a skončit ohledáváním zemřelých, neubrání se doktorka nutkání pátrat po pachatelích trestných činů.Seriál v hlavní roli s Jill Hennnessy napsal americký scénarista Tim Kring. (anu)

Gemini

Povedený krimi seriál, z podobného soudku jako CSI, možná morbidnější a míň efektní než onen veleúspěšný koník z Bruckheimerovy stáje, se srovnatelně originálními a zajímavými zápletkami, rozhodně s rozmanitější sestavou vyšetřovatelského týmu. A na to právě dojíždí - postavy je povícero, jsou míň výrazné a stejně jako celý seriál zatížené různě okoukanými momentkami či osvědčenými fígly na diváka. No a s tím nic nenadělá ani big boss Miguel Ferrer ani sympatická titulní hrdinka Jill "Jordan" Hennessyová. 60% a řekl bych, že na hlavní vysílací čas je to málo. ()

anderson

Je ošemetné hodnotiť tak vysoko, keďže séria ešte stále beží, ale ak odhliadnem od klišéovitej zápletky s hľadaním vraha Jordaninej matky, vychádzajú mi jednotlivé epizódy ako veľmi originálne a vtipné. Partička okolo tejto sexi súdnej lekárky je síce divná ale má moje sympatie. Porovnal by som to s PICKET FENCES, ale Jordan je menej bizarná. Viem, že HALLMARK je podradný kanál, ale ak Jordan budú reprízovať, vrele odporúčam. (18.3.2004) ČESKÁ FREE-TV PREMIÉRA: PRIMA=8.4.2008 (1.4.2008) Tak PRIMA sa neobťažovala prebrať vynikajúci dabing z HALLMARKU a hoci ponechala VANDU HYBNEROVÚ ako JORDAN a PAVLA RIMSKÉHO ako GARRETA, ostatný cast vymenila. "DEMENŤÁCI". (9.4.2008) Takže aj keď ma to mrzí, musím byť vulgárny. Včera (14.4.2008) začala na HALLMARKu V.séria a ako inak, tí KO.KO.TI to predabovali. A to tak, že kompletne všetkých. Zbohom Vanda, zbohom Pavle. (15.4.2008) ()

Morien

Ach, takových potlačovaných citů - že já jsem umřela a dostala se do seriálového nebe? Ale ne, tím to nebude, protože k dokonalosti má Crossing Jordan dost daleko, ale i tak mi srdíčko silně pookřálo. Tak za prvé, k seriálu jsem se dostala skrz filmografii Steva Valentina a na jeho postavu podivného podivína bylo opravdu radost pohledět. Za druhé mě seriál přivedl ke zjištění, že tlustý kluk ze Stand By Me si namakal břišáky, oženil se s Rebeccou Romijn alias původní filmovou Mystique a radostně s ní vychovává dvojčata, což byl i jeden z mých potenciálních životních plánů, takže jsem ráda že někdo udržuje tento konkrétní dream naživu. Také mě seriózně potěšilo, jak se scenáristé soustředí na to, že jsou i důležitější věci než romantická poblouzení, a že za ty věci považují třeba duševní zdraví, soudružskou kolegialitu a důvěrné přátelství obecně. Dál jsem velmi spokojená s tím, že Woody je na konci stejně starý jako byla Jordan na začátku a že je na něm nejvíc ze všech postav vidět změna a semletí tím životem, jaký vede, a těmi lidmi, s jakými se stýká. Jediný problém mám s tím, že budování vztahu mezi ním a Jordan pro mě vyvrcholilo v páté sérii a šestá pro mě už byla už moc přetažená, automatická a bez jiskry. Sice jsem jim nějaký happy end přála už od chvíle, kdy mu Jordan řekla, že má škaredou kravatu, ale byla bych vlastně ráda, kdyby to ta NBC zrušila o chvilku dřív a nebo kdyby k tomu vyznání došlo organičtěji a živelněji. Velká radost vidět vyrovnaný počet žen a mužů mezi postavami a prohazování tradičních rolí mezi nimi bez ohledu na genitálie příslušných postav - lidi jsou lidi, ach áno. A Jordan, Jordan je nejlepší na světě, věděla jsem to prakticky od momentu, kdy mi v první epizodě lezla na nervy, a postupně jsem ji milovala čím dál víc. Jill Hennessy odvedla skvělou práci. Ale nebylo to všechno jen procházka růžovou zahradou a spoustu věcí si myslím v mladickém nadšení slabě až silně idealizuji. Nelogičnost toho, že skutečné vyšetřování zločinů by takhle nikdy neprobíhalo, ponechám stranou, a vypíchnu ponejvíce to zvrácené zacházení s kontinuitou. A tím nemám ani tak na mysli to, že člověk například musí celou třetí sérii čekat na závěrečný díl druhé série, ale hlavně kontinuitu chování jednotlivých postav. Oproti ostatním policejním procedurálům v Crossing Jordan hrají silnou roli právě postavy a jejich motivace a jejich dílčí linky a proto silně bije do očí (zvlášť když je člověk magor a dívá se na větší část seriálu v jednom kuse) nevyvážená pozornost věnovaná dlouhodobým vztahům kontra aktuálně vyšetřovaným případům. Pokud má nastolený možný svět působit funkčně a kompaktně, tak nelze jednotlivé emocionální problémy tímhle způsobem vypínat a zapínat bez vnitřních důvodů stanovených v rámci daného fikčního světa. Když si postavy řeknou, že se o něčem nechtějí bavit nebo že to chtějí ignorovat, tak je to sice scenáristicky neobratné, ale alespoň nějakým způsobem adresované a řešené. Zato když spolu dvě postavy několik dílů vášnivě řeší nějaký problém a potom najednou na x dalších dílů přestanou, ačkoliv spolu i nadále pracují a pravidelně se potkávají, aby se později (opět náhodně) vrátili k původní vášnivosti, tak už je to vážnější dramaturgický problém narušující divákovo vnímání celku. Jako nejpromrhanější potenciál bych viděla vztah mezi Jordan a jejím otcem, nejen kvůli tomu, že herec zřejmě kvůli zdraví ze seriálu v půlce náhle odešel a naznačený vztah už se dál nemohl prozkoumávat. Mně totiž Ken Howard už od začátku přišel jako špatná castingová volba pro temperamentního, tajnůstkářského a všemi mastmi mazaného bývalého poldy s širou škálou psychologických poruch. Sám totiž působí spíš jako takový dýchavičný strejda, jehož úhlavní nepřítelem není temná minulost, ale mrtvička nebo cukrovka, a drama z něj ani přes skoro dva metry výšky nikdy moc necrčelo. A konečně, nad čím jsem také dost zdvíhala obočí bylo propojení se "sesterským seriálem" Las Vegas: Kasino, protože za á mi byly všechny lasvegaské postavy silně nesympatické a to souvisí s bodem za bé, nastavení žánru je úplně někde jinde: Las Vegas je o dokonalých manekýnech řešících za uši přitažený mix komediálního a telenovelovitého, zatímco Crossing Jordan je o bandě traumaty poznamenaných freaků snažících se chránit lidskou důstojnost a dotknout se pravdy. A tato charakteristika ve spojení s všeobecně sarkastickým nádechem a lokálním výskytem bizarního až absurdního humoru (a s tím, že některé epizody jsou opravdu zajímavě postavené) může za to, že v mé mysli nakonec všechna pozitiva převáží a mé srdéčko pookřeje a kruh se uzavírá. ♥ -"No problems, no issues, all friends." () (menej) (viac)

tragicus odpad!

Pokud je drzost zastavani rigidnich stredovekych moralnich principu, pak ano, Jordan je nehorazne drza. Drzost je take absence alespon trochu zajimavych scenaru, jiz se tvurci snazi zastrit "originalnim" (dil v duchu sedesatych let, kde hraji stejni herci takrka stejne role... Hmm, kde jsem to jen videl... Ah, ano, ve Smallville... - A bylo-li to ve Smallville, muselo to byt jiz vsude...) ztvarnenim jednotlivych dilu, ve vysledku vsak vznika jen zoufaly paskvil. O prekvapivosti se neda mluvit. Postavy jsou banda kretenu, kde se da fandit snad jen zlocincum. Hvezdicku za pouzite telo pro ztvarneni hlavni hrdinky, ale hvezdu dolu za neschopnost jej vyuzit. ()