Prízrak v Benátkách

• Česko Přízraky v Benátkách (viac)

Film nás zavedie do povojnových strašidelných Benátok, kde teraz žije na dôchodku a vo vyhnanstve slávny detektív Hercule Poirot (Kenneth Branagh). Poirot sa so všetkým rozlúčil. Jeho skúsenosti so zločinom, vyšetrovaním a videním toho najhoršieho z ľudstva prostredníctvom ďalšej vojny spôsobili, že sa vzdal. Svoj čas trávi tým, že robí všetko pre to, aby na zločin nemyslel; ale zločin, samozrejme, prichádza za ním. Je deň pred sviatkom všetkých svätých a Poirota navštívi stará priateľka, slávna spisovateľka Ariadna Oliverová (Tina Fey), ktorá mu musí niečo jednoducho ukázať, a sľúbi mu, že to nie je zločin. Chce, aby sa k nej pridal na seansu a pomohol jej dokázať, že to nie je skutočné. Poirot napriek svojmu úsudku zistí, že ho to zaujalo, a neochotne súhlasí s účasťou na seanse v rozpadajúcom sa strašidelnom paláci, ktorý vlastní slávna operná speváčka Rowena Drakeová (Kelly Reillyová). Keď je jeden z hostí zavraždený, všetci prítomní hostia sú považovaní za podozrivých, čo belgického detektíva opäť vtiahne do zlovestného sveta tieňov a tajomstiev. (Cinemart SK)

adamix

Zatiaľ najlepší Branaghov Poirot. Od hororu to má ďaleko na kilometre, ale benátske prostredie s interiérovými kulisami tamojšieho domu pridajú poriadne na atmosfére. Menej známych tvárí, menší rozpočet, bez akcie. Ale to stačí a rozuzlenie už síce tak šokujúce nie je ako kedysi v Orient Exprese, ale dojem to nijako neskazí. Branagh sa tu do kože svojského detektíva poriadne vcítil a do role priniesol čo najviac. Za mňa 75%. ()

Vont

Krásný audiovizuální počin, stejně jako v případě předchozích snímků. Film byl opět zpracován v trochu jiném stylu a musím uznat, že mě tato hororová tématika opravdu nadchla. Doufám, že se dočkáme ještě nějakého dílů. 75% ()

Te_reza

Je to hodně jiné než předchozí Poirotové. Práce s tichem a zajímavé záběry z toho dělají až uměleckou podívanou. O samotný příbeh tady snad ani tolik nejde, prim hraje celek..   105 minut filmu sluší. ()

AndrewNewman

Atmosféricky najzaujímavejší diel, s dobrou lokáciou a dobrým obsadením. Občas sa zdalo, že Poirot nerieši nič, len sa pýta a sem tam niečo vysvetľuje, ale napokon to zhrnul priam delikátnym spôsobom. Kŕčom tohto filmu je však samotné vypointovanie, ktoré nie je tak originálne a ani vás neposadí do stoličiek takým spôsobom, ako by to tvorcovia chceli, bohužiaľ. Každopádne skvelo vytvorená detektívka s prímesou hororu, ktorej dá každý súdny divák aspoň tie tri hviezdy. ()

muti

Na Poirota celkom hororové, žiaľ je tam dosť jump scare scén, takže to ťahalo do takého lacnejšieho béčka navyše od začiatku nadprirodzené, avšak na záver všetko vysvetlené. ()

W.Goldfinch

Branagh si tentokrát k novému dobrodružství Hercula Poirota přibalil propriety gotického hororu a mě to baví stejně jako posledně. I přes očividně nižší rozpočet a absenci hereckých hvězd, dokáže napínavé situace prodat stejně zábavně jako v předchozích dílech. Snad jediné, co trochu zamrzí je absence rozvíjení Poirotovy osobní linky, která byla posledně nakousnuta. ()

blazma

Až mě mrzí, že neměl tento film takový promo jaké by si určitě zasloužil. Opět film ze světa Hercule Poirot a skvěle obsazení a zahrané role. Opět z mého pohledu i v předchozích dílech dost nedoceněné. Alespoň u některých postav. I tady byli unikáty, ale taky tady byli role, které mi přišli až moc přestřelené. Narozdíl od vraždy na Nilu je tohle velké polepšení a skoro by u mě překonalo i orient express, ale bohužel ikdyž duchařina bylo zajímavé téma, tak je to svět Hercula Poirota a tady prostě víte, že to žádné scifi nebude a nakonec se to vyjasní.. takže kdo nad filmy až moc přemýšlí, přijde na zápletku rychle a moment překvapení už tam potom moc není. ()

Kebabkony

Jsem lehce zklamán, protože se z třetího filmu vytratila ta detektivní složka, která zde v určité míře je, ale více se zde dbá na hororové prvky. Právě proto tento film vypadá úplně jinak než předchozí dva. Určitě to mnohé bude bavit, ale mě to prostě nesedlo. Posledních 20 minut mě bavilo ze všeho nejvíc. Tam se právě nejvíc ukazují Poirotovi dovednosti a má to skvělé tempo. Kdyby to bylo víc krimi, tak budu asi radši, ale asi to takhle má být, protože knihu jsem nečetl a nevím, jak moc přesné to je. 6,5/10 ()

bosquete

Jak se mi nelíbilo pojetí Vraždy na Nilu a Vraždy v Orient Expressu, tak jsem si naopak užila Přízraky v Benátkách. Narozdíl od předchozích dvou je tento film Agátou Christie inspirovaný velice volně. Nicméně za mě to není na škodu. Tajemné Benátky, médium, klasický Poirot. Film jsem si užila a líbilo se mi zpracování, kdy člověk může věřit nadpřirozenu ale i nemusí. Klidně bych film shlédla znovu. ()

Skrivan

Branaghova Poirota fakt můžu. Přízraky mají nadto ještě úžasně tísnivou a mysteriózní atmosféru. Není jasné, co je skutečnost a co přelud. Tomu pomáhá i výborná práce s kamerou, záběry jsou neokoukané, zajímavé a přidávají tomu hrozně moc. Postavy nejsou ploché, herci jsou skvělí (klobouk dolů před Judem Hillem, jeho Leopold byl naprosto boží, a to nesnáším děti a dětské herce dvojnásob!). Jednoduše doufám, že se v budoucnosti dočkáme ještě dalšího Poirota a už teď se na něj těším! ()

Stifmeister

///   Myslím si, že se pan Branagh po druhém, lehce neuspokojivém, pokračování poučil a konečně nám opět nabídl filmové představení Hercula Poirota tak, jak ho známe z prvního filmu (Murder on the Orient Express). "A Haunting in Venice" je milé a tajemné pokračování, kde poznáme Poirota tak, jak ještě nikdy předtím. Celým filmem se prohání tajemno, myšlenka na duchy a přízraky. Upřímně jsem se tohoto lehce bál, sám moc na "lekačky" a horory nejsem, ale naštěstí se není čeho bát (tudíž doporučení pro podobné duše jako jsem já). Délka filmu byla uspokojivá a tak akorát. Lehké zklamání jsem pocítil u momentu, kdy došlo k onomu odhalení vraha v záhadném benátském domě. Mohlo to být, co si budeme, mnohem více impozantní. I přes to všechno, hádanky, nástrahy, myšlenky - vše do sebe dopadalo jako kudly do obětí. Těším se, s čím příště Kenneth přijde a jaké další role se s H. Poirotem ujme. |7.5/10| ()

GNTRS

Tak došlo na další remake mýho oblíbenýho Poirota. Přesun děje do Benátek je atraktivní a to že příběh nemá s tím původním mnoho společnýho vůbec nevadí. Atmosféra filmu je velice slušná a komorní příběh v jednom uzavřeném prostoru starého benátského domu je správně old school. Potěšil mě vrahův motiv, který je typicky staromilsky "Poirotovský" včetně způsobu vraždy (hlavně té první zásadní). A jednou z důležitých rolí potěšila taky Kelly Reilly, která skvěle zahrála podobnou roli v Temném cypřiši s D. Suchetem v roli Poirota. Co mě trochu naštvalo, bylo jakým způsobem tvůrci naložili s Ariadnou Oliverovou, která je jednou z mých nejoblíbenějších postav původního seriálu. A pak zkratkovitost v závěru při odhalení motivu dalších vražd – nemá peníze – je za tím vyděrač – proto se stalo to a to… myslím, že tady mohli tvůrci motiv více rozvést. Na Poirotovi miluju závěry, kdy se všichni účastníci děje sejdou v jedné místnosti, Poirot postupně každého zpovídá a odkrývá jejich motivace. V tu chvíli je podezřelý každý a divák prakticky do poslední chvíle netuší, kdo je vrah. Osobně nepatřím k těm, kdo se musí za každou cenu chlubit, že odhalili vraha už v polovině filmu :-) V Přízraku v Benátkách to ale Poirot vybalí na můj vkus zbytečně brzo a 5 minut navíc bych jako fanoušek ocenil. Ale jinak krásný film! ()

jim_clark65

„do tretice všetko dobré...“ ale je to naozaj tak? Tretí „vanity project“ od Branagha sa zdá byť zjavne asi jeho najlepším doposiaľ, aj keď, nemusí to byť zrovna pravdou. Začnem pozitívami: kulisy, kostýmy, masky = všetko pracuje na jednotku a človek má naozaj pocit, že sa nachádza v Benátkach tesne po vojne (jednoznačne veľké plus oproti tomu, čo bol ten CGI paskvil v predošlom filme). Ďalšie a asi posledné pozitívum = Michelle Yeoh, je asi jediná, ktorá dokázala ako-tak vytŕčať (spolu s Jamie Dornanom). Nasledujú negatíva: réžia je podľa mňa veľmi priemerná, scenár je úplne o ničom (taký nijaký, dosť divne a nelogicky napísaný), kamera sa snaží robiť všelijaké zábery od výmyslu sveta, strih je celkom otrasný, atmosféra duchovna je temer nulová, „ľakačky“ sú akoby z klasického béčkového hororového filmu, ktorý nie je schopný vybudovať „hustú“ atmosféru, tak sa snaží znížiť hudbu v pozadí v presnom momente, kedy sa máte zľaknúť = už je to naozaj obohrané a Branaghovi to v tomto žánri veľmi nejde. Najviac ma iritovali tzv. „dutch angles“, kedy je všetko točené na krivo alebo pod uhlom, potom rôzne použitia vzdialených záberov, alebo zábery, kedy je herec postavený úplne na kraji obrazovky = všetko sa to miešalo hore dole, do toho ten divný strih, ktorý bol niekedy v pohode a inokedy úplne lusknutím prsta prestrihol a ani neukázal poriadne, čo bolo snímané v scéne predtým (Branagh sa vykláňal z nejakého balkóna, tento prestrih bol taký rýchly, že ak by som vtedy žmurkol, tak si ten záber ani nevšimnem). Celé to pôsobilo veľmi silene, akoby sa Branagh na silu pokúšal byť príliš „artový“ a zároveň strašidelný, snaha o vyvolanie nejakého napätia alebo neistoty jednoducho vyšla na prázdno a celé to pôsobí tak „nijako“. Do detailu to spĺňa pomenovanie, ktoré som používal aj pre jeho predošlé pokusy o sfilmovanie Poirota = je to „vanity project“, Branaghovi sa nedarí navodiť tú správnu atmosféru kníh od Christie, ako herec hlavnej postavy je dosť smiešny a úplne zle obsadený = absolútne sa do tej role nehodí, a ani ju nerobí „svojou“, pretože pritom musíte zachovať aspoň „gro“ danej postavy z predlohy. To sa bohužiaľ Branaghovi vonkoncom nedarí, jeho „paPoirot“ je len taká karikatúra nejakého súkromného detektíva, ktorý zdieľa meno s postavou z kníh a taktiež nosí fúzy (do toho má neuveriteľne divný a otravný prízvuk, Branaghovi podľa mňa nejdú postavy s prízvukmi, už v Tenete znel komicky až groteskne, keď sa snažil hrať na zlého ruského oligarchu). Jeho „prehrávanie“ tejto vymyslenej postavy sa po dvoch filmoch veľmi nezlepšilo a aj tomto treťom počine = hrá tak isto, ako predtým. Nemyslel som si, žeby sa Branaghovi podarilo tromfnúť jeho zlé „seba-obsadenie“ do role Poirota, ale voľbou Tiny Fey sa mu to definitívne podarilo = neustále ma vytrhávala z filmu tým, ako to zle hrala a ako absolútne nesedela do tejto role. Ariadne Oliver má byť taký „meta“ vtip Agathy Christie na samú seba, Fey sa herecky na to absolútne nehodí. Obsadenie Zoë Wanamaker (v seriály so Suchetom) je dodnes nepokorené a tak to aj ostane. Ostatní boli celkom priemerní ale obzvlášť divný bol ten malý chlapec (syn lekára), ktorý bol napísaný, ako nejaký 10-ročný génius, zdal sa mi až neuveriteľne naschvál starší na svoj vek, ale to je skôr chyba scenára a nie toho, ako ho daný mladý herec zahral, čo bolo taktiež dosť priemerné. Najviac zvláštne na tomto filme mi príde to, že ho nevydali počas Halloweenu ale niekedy po konci leta (15. september), tržby by boli zjavne lepšie. Jednoznačne by im to prospelo, pretože po finančnom fiasku predošlého dielu - rozpočet: 90m (bez marketingu) = ozajstný zárobok: cca 70m, je aj tento diel taktiež dosť nevýnosný – rozpočet: 60m (bez marketingu) = ozajstný zárobok: cca 50m – 55m. Po prvom filme si ďalšie dva nedokázali zarobiť ani na seba, čiže zjavne dostane Branagh stopku, čo je v podstate dobrá správa, pretože tieto filmy jednoznačne pôsobia len čisto, ako Branaghove „vanity projects“ a nič iné. Oveľa lepšie by bolo, ak by sa snažil prísť s niečím vlastným a nesnažil sa zakladať počiatočný odrazový mostík na dielach od Agathy Christie. V tomto treťom „spracovaní“ sa vydal, čo najviac mimo predlohu a v podstate urobil niečo „svoje“, ale bohužiaľ to pôsobilo, ako taký neurčitý výstrel do prázdna. Z údajnej predlohy si v podstate zobral zopár postáv (resp. len ich mená) a taktiež, ako „predloha“, sa aj tento film odohráva počas Halloweenu, inak je podobnosť temer nulová. Scenár je dosť mdlý, nevýrazný, niekedy nedáva zmysel, niektoré repliky sú dosť na oko a miestami trápne divné („listnening, listnening“ – bolo to fakt potrebné?). Vsunutie hororových elementov na princípe toho, že bola hlavná postava náhodne zdrogovaná mi prišlo do istej miery úbohé a také „z prstu vycucané“, akoby nevedel nájsť poriadny dôvod, ako to okoreniť, tak si Green spolu s Branaghom našli takýto dôvod = všetko sa mu zdalo. Lenže pritom nastáva otázka: do akej miery sa mu všetko zdalo, keď niektoré veci nie sú poriadne dovysvetľované. Napr. točenie sa média na stoličke a následné napodobnenie hlasu mŕtvej dcéry, alebo postrčenie na konci filmu, ktoré spôsobilo smrť hlavného páchateľa. Celé to pôsobí tak nedotiahnuto a nelogicky. Potom, ako chcel Branagh vyloviť jablko z vody, som mal vlastnú teóriu, že vrahom musí byť muž, pretože Branagh sa nezdá byť, ako nejaké „tintítko“ a na také niečo by bolo treba mužskú silu, čiže som v podstate podozrieval hlavne toho Američana (muža mŕtvej dcéry tej opernej divy) = mal aj celkom dobrý motív, keď zistil, že sobášom s ňou nezíska žiadne peniaze od mamy, ktorá bola slávna operná diva, tak sa jej zbavil a pri seanse sa chcel následne zbaviť aj média, od ktorého predpokladal, že ho vydiera = toto celé by dávalo viac zmysel, ako to čo nám bolo naservírované a zároveň by to do istej miery zrkadlilo, to čo spravili páchatelia v predlohe. Ale namiesto toho máme matku, ktorá bola až chorobne majetnícka a ju vydieral dáky 10-ročný chlapec, ktorý je zároveň asi najinteligentnejší človek široko-ďaleko. Taktiež mi prišlo dosť blbo účelové to, ako mohol daný platonicky zamilovaný doktor „prehliadnúť“ takú základnú vec, ako prítomnosť vody v pľúcach, čo sa kontroluje, ako prvé pri utopení. Neskôr bola spomenutá istá vec, ktorá taktiež nedáva dva krát zmysel, taliansky bodyguard (bývalý policajt) spomína, ako bol Branagh taktiež policajtom, lenže to dáko nezapadá do toho, čo sme sa doposiaľ dozvedeli o branaghovom „paPoirotovi“. Ak sa nemýlim, tak v predošlom diely bolo spomenuté, že po WW1 sa z neho stal súkromný detektív, bez predošlých skúseností v policajnom zbore teda defacto nebol policajtom. Náhoda, akou na to celé Branagh prišiel mi tiež prišla, ako „vycucaná z prstu“ = náhodne ho Ariadne priotrávila medom, ktorý podávala operná diva svojej dcére, a on mal kvôli tomu mysteriózne halucinácie a taktiež kvôli tomu vyriešil prípad. Suma sumárum: Branagh zobral mená určitých postáv, do istej miery okopíroval motív páchateľa z filmu Run (alebo seriálu The Act), vsadil na priemernú zápletku s temer nulovou atmosférou a veľmi priemerným až podpriemerným scenárom. Pôvodne som tomu chcel dať 2/5 ale keďže prvý film som ohodnotil 1/5, tak tento je len o niečo lepší a nie o celý jeden bod, čiže 1/5 (za ako takú réžiu, dva dobré herecké výkony a dobré lokality, masky, kostýmy). () (menej) (viac)

jokino

Úprimne povedané, všetky "dôkazy", čo zrazu zo seba tak vychrlil, boli akoby jednorázovo bleskovo z "prstu vycucané", či z "päty vytrhnuté".. Z traileru som myslel, že to bude podstatne viac atmosférické, možno malinko mysteriózne a podstatne napínavejšie, viac prepracované. Veľmi som sa mýlil, išlo iba o formu, nie obsah / príbeh.. Pre mňa osobne, čistá nuda. ()

krumlajs

Potřetí Poirot a potřetí jinak a za mě nejlíp. Hororové prvky bylo něco co tomu dalo lepší směr. Celý film v jednom domě je příjemná změna, už mě nebaví s každým filmem cestovat po celým světě. Krásně natočená mysteriózní detektivka v jednom domě. Méně peněz bylo vidět na tricích a obsazení, ale u takového filmu mne to nevadí. Kvůli výdělku už asi Poirota od Branagha v kině neuvidíme, ale snad po něm skočí nějaká VOD služba, protože potenciál je zde pořád velký.  80 % ()

Plaque

Tak za mňa teda, že veľké áno. Väčšinou to býva tak, že každá ďalšia časť série je o čosi (niekedy aj viac) slabšia. Tu je to naopak a benátska trojka je parádne mysteriózne namakaná. Až sa bojím, že už to nemá kam stúpať. ()

Oppenheimer už má velmi blízko k miliardě

Oppenheimer už má velmi blízko k miliardě