Titanic

• Slovensko Titanic 3D (viac)
USA, 1997, 194 min (Alternatívna 187 min)

Storočná Rose Calvertová (Gloria Stuartová) rozpráva príbeh lásky, ktorý prežila počas prvej a jedinej plavby na slávnom Titanicu. Vtedy mala Rose (Kate Winsletová) 17 rokov a bola zasnúbená s bohatým a nesympatickým Calom Hockleyom (Billy Zane). Na palube sa však zoznámila s chudobným írskym mladíkom Jackom Dawsonom (Leonardo DiCaprio), nadaným malairom, s ktorým prežila najkrajšiu chvíľu lásky. Ich búrlivý citový vzťah však zničila katastrofa lode, Rose sa zachránila, ale Jack sa utopil. Jedinou pamiatkou na chvíľu šťastia zostal jej portrét, ktorý Jack nakreslil. V trezore potopenej lode ležal vyše deväťdesiat rokov... (TV JOJ)

Madsbender

Tomuto filmu je možné vyčítať všeličo, ale ak je schopný vás po vyše tri hodiny ani chvíľu nenudiť, niečo to značí. Cameron dosiahol absolútneho vrcholu a dotkol sa filmárskeho neba. Bravo. ()

Hromino

Přestože jsem film viděl až po patnácti letech od jeho vzniku, neztratil pro mě ani kousek ze své podmanivosti. Tři hodiny uběhly jak voda a mně se naskytla možnost vidět jeden z nejkrásnějších, nejdojemnějších a nejohranějších příběhů lásky, který jsem ale plně zbaštil i s navijákem a celou dobu se tak musel kochat monumentalitou všeho možnýho. Spousta emocí, skvělé herecké výkony hlavní dvojice, parádní hudba, dechberoucí technická stránka, mistrovská režie. Ano, tohle byla opravdu nádhera, kterou musím minimálně ještě jednou vidět společně se svou drahou polovičkou, abych si jej vychutnal ještě víc a možná i nějakou tu slzu konečně uronil. Krásný důkaz toho, že filmové megalomanství nemusí vždy znamenat vítězství formy nad obsahem, jako se tomu stalo u Avatara. ()

salahadin

Titanic aneb Dort plný levných surovin a drahého korpusu. Cameron je ikona moderní filmařiny, umí točit hity, ale mně jsou jeho megalomanský projekty šumafuk, Titanic jsem viděl v kině  a i když jsem se tehdy na náctiletý kochal přednostmi Kate Winslet, velmi přepálený románek s houmlesem Jackem mě nechal ledově klidným. Určitě každého potěší zpracování potápějící se lodi v největším akváriu na světě, což je nejlepší část filmu. Milostný příběh je tu naprosto nutný, protože aby film něco vydělal, musí nalákat do kina diváky, tedy hlavně divačky, protože pouze potápění "nějaký hustý lodi" by nebylo tak přitažlivý. Pravda, scénář je prachmizerný a celý ten milostný duel a jeho klišoidní artilerie mi taky trochu pomuchlaly nervy, ale což....co se mně ale hodně nelíbilo a přišlo mi zbytečně zdlouhavý, byly všechny "moderní scény" se starou Rose, čili celý rámcový systém a patetické postavy (všichni podmořští badatelé byli příšerní!). Ano, tento film vyhrál anketu o největší kýč... poprávu. Cameron dokazuje - i tímto 3D zpracováním, že je rozmazlený fracek, co má peníze na to, aby se potopil sám na dno Mariánského příkopu a zároveň točí tyhle filmy, aby si na to vydělal. Ale na druhou stranu můžeme Titanic také chápat tak, že prezentuje lásku v jakékoli podobě jako jedinou hodnotnou měnu tohoto světa, ač se zdráhám nazvat hormonální pakt Jacka a Rose láskou - myslím spíše bezejmenné postavy, které se srdceryvně loučí se svými blízkými v člunech, vědouc, že je konec. Titanic je prostě neskutečný kýč, ale na druhou stranu je natočený dobře a dá se na něj dívat bez újmy na (mo)mentálním zdraví. ()

Disk

Cameronův Titanic byl prvním filmem, který jsem viděl s titulky, dabing byl vytvořen až pro videokazety. Bylo mi dvanáct let a já si ten film na plátně ohromně užíval a za slzy jsem se nestyděl. Titanic po 25 letech od světové premiéry zraje, ba snad vůbec nestárne. Akorát si s přibývajícím věkem říkám, že mě dnes oslovuje více ta první polovina, než Titanic narazí do ledovce. Zobrazení jednotlivých mezilidských vztahů a třídních rozdílů, to jsem v dětství samozřejmě nemohl úplně chápat, ale dnes je to mnohem jasnější. Ano, Cameronův Titanic se v další rovině skutečně dá brát jako kritika sociální nespravedlnosti, kdy bohatí lidé mají k záchraně života mnohem větší šanci než lidé chudí. Mimochodem zobrazení celé té maloměšťácké pruderie v prostředí "vyšší společnosti" se Cameronovi podařilo vystihnout na jedničku. Vlastně je zajímavé, že Titanic má mnoho rovin, které osloví opravdu každého diváka a divačku. ()

Rosaviva

"You jump, I jump remember?" Tenhle film je legenda, nejromantičtější film co jsem kdy viděla a zároveň jedna z největších katastrof v dějinách lidstva. Jeho pravou hodnotu jsem docenila, až když jsem o něco víc vyrostla, od té doby mi vždycky hrozně mrzelo, že jsem byla moc malá na to, abych ho mohla vidět v kině, proto jsem strašně ráda, že ho na sté výročí vyplutí Titanicu nasadí zpátky do kin, protože to je pro mě konečně šance všechno zažít s tou správnou atmosférou velkého plátna a navíc 3D jako bonusu. Tenhle film jsem viděla snad milionkrát, a milionkrát jsem u toho i brečela, neomrzí se mi to, nenudí mě to a konec mě vždycky rozbrečí.Tenhle film nestárne, miluju ho a milovat ho budu. Camerone, dej pokoj s Avatarem, tohle je tvůj master piece. 5* ()

Cappuccino

Rozhodne najpodceňovanejší film na csfd.cz. Už dávno mal byť niekde medzi top 50. A tí čo hodnotia odpadom? Oni sami sú odpad, fuj! __ Bohužiaľ, atmosféru z prvého zhliadnutia už nikdy nedovŕšim. Skvelý výber mladej dvojky a arogantný záporák Billy Zane. Záležitosť i keď troj-hodinová, utečie ako voda. Ako ten oceán zaplavujúci paluby Titanicu. Človeku sa až ťažko verí pri pohľade na rok (1997). Cameron je jednoducho emocionálny aj vizuálny génius. Vie navodiť tú správnu situáciu, postavy, príbeh, efekty, všetko dokopy tak skvelo, že sa i pri dlhej stopáži nezačnete nudiť. Jeho efekty film nekazia. Práve naopak - žijú v symbióze s dejovou líniou a v podstate si ich ani nevšimnete. No a samozrejme nezabudnuteľná hláška "Music to drown by. Now I know I'm in first class." ()

-OverLord-

Legendární film, kterej nikdy nezestárne. **TITANIC LIVE 2015** - dík patří Českému národnímu symfonickému orchestru za skvělej zážitek! ()

Allien.9

Někteří lidé "Titanic" milují, jiní ho nenávidí. Já osobně ho považuji za Cameronovo vrcholné dílo a ověnčení jedenácti Oscary plně chápu. Děj je sice jednoduchý, narozdíl od ostatních "Titaniců" je však obohacen o originální vypravěčskou linku, která působí nově a profesionálně. Celkový dojem z filmu pak umocňují ještě tři věci. Reálný základ, úchvatná hudba Jamese Hornera a vizuální stránka. Především pak ve finální části filmu, kdy dochází k proražení trupu a všeobecná idylka se mění ve vlhké, ledové peklo plné pláče, křiku a totální beznaděje. Polovina scén (především pak protržení skleněné kopule, rozlomení lodi ve dví, postupné zdvihání lodních šroubů a podobně) se pro mě stala takřka kultovními. "Titanic" je nefalšovaný klenot mezi katastrofickými dramaty, protože narozdíl od jiných filmů podobného ražení doslova přetéká emocemi a ve spojení s úchvatnými (100% reálnými) efekty se tak stává takřka bezchybným... ()

HAL

Jednoduché romantické filmy moc nemusím, leč Titanic je vyjímkou ve které mě bere i ono tokání Lea a Kate... a k tomu se tam potopí ta velká lodička, lidi umírají ve velkém a vůbec to vypadá skvěle. Tedy jak řekl jistý člověk někde jinde: "Titanic je jeden z těch slabších Cameronovo filmů... takže boží : )". /// Ps. po pěti letech - perfektně udělaná 3D konverze film pozvedá ještě výš... a já jdu na plný počet. 10/10 ()

Satan

Trošku zamrzí, že na akční jízdu Cameron hodil bobek a zaměřil se na přeslazený románek zabalený do jedné z největších katastrof světa. Co ovšem potěší je fakt, že Titanic je ohromně technicky vyspělý a (jak to u Jamese bývá zvykem) do detailu dotažený. Do inkriminované havárie se však film táhne jako sopel a až s nárazem do ledovce začíná ten pravý mumraj. Nejlepší kamera? Určitě. Nejlepší výprava a kostýmy? Bezkonkurenčně. Nejlepší vizuální efekty, zvuk a hudba? Bezesporu. Nejlepší režie? Se zavřenýma očima a prostřeleným uchem možná ano. Ale 11 zasloužených Oscarů? Ani náhodou. [Přesná stopáž: 187 min] ()

MIMIC

Emóciami nabitý film si rozhodne nepredstavujem ako Titanic. Aj mňa už k slzám dohnalo pekných pár filmov, ale pri žiadnom z nich som nemal tak intenzívny pocit citového vydierania ako práve pri tomto Opus magnum Jamesa Camerona. Ak sa vás niekto ostentatívne snaží niekam zahnať, spontánne sa dostaví ofenzívna reakcia. Nie som síce kráľ sveta, Jimmy, ale to ani ty nie. ()

mchnk

Né kdepak tohle né. Ty dvě hvězdičky dávám za snahu a efekty, ale jinak se mi to ale vůbec nelíbí. Podle mne tady převažuje pohled na vymyšlenou love story, než na tragedii stovek lidí, kteří tady zahynuli. Myslím si, že je to jednoduše promrhání námětem a možnostmi, které tady byli. Podle mého názoru, by film byl daleko výpravnější, kdyby byl scénář zaměřen konkrétně na několik různých osudů lidí na lodi. Od první až po třetí třídu, jak se krásně rozdělovala tehdejší 100% kapitalistická společnost. Prostě zaměřit se na pár osudů a postupně je ve filmu rozvíjet. Tohle je pro mne nedostačující a zlehčení celé této tragické události a umělé zveličení příběhu zamilovaného páru, který se zná pár hodin. Na tom je film založen. Klasické americké filmové myšlení. Celý tento film by mohl být jen součást ještě výpravnějšího filmu o Titanicu s daleko rozsáhlejším scénářem o více osudech a určitě by nebylo potřeba víc jak 194min. ()

Vančura

Filmový kolos vymykající se všem měřítkům. I na opakované zhlédnutí nekompromisně vtáhne do děje a pohltí - tenhle film nejde dostat z hlavy a dost možná by jemu i zkáze skutečného Titanicu šlo zasvětit život - nepochybuji o tom, že po světě běhá nemálo maníků, kteří mají do posledního puntíku nastudovanou celou tu šílenou záplavu faktů spjatou s touto výjimečnou tragédií, od technických detailů konstrukce lodi až po jméno posledního živáčka, který tu hrůzu přežil. Jistě by bylo možné tomuto filmy vyčítat jeho technické i ostatní chyby, parodovat ho či se mu dokonce tak trochu vysmívat, ale to pořád nic nemění na tom, že z filmařského hlediska je to velkolepý majstrštyk, kterému není rovno a který se dávno stal totální klasikou. Lidi, kteří hodnotí Titanic odpadem, mají po mém soudu psychický problém, za který tenhle film vážně nemůže. ()

mzss1

Tak rozhodně je to perfetkní film o lodi Titanicu, který se rozhodně Cameronovi povedl. Je několik filmových verzí titanicu, ale tahle je ze všech rozhodně nejlepší. Film má velmi dlouhou stopáž, to ale velkým problémem není. Většina filmu obsahuje romantické momenty a scény. Nejsem nějak vášnivý divák romantických filmů, ale tohle je jedna z vyjímek. Film má dobrou atmosféru, nostalgické chvíle a perfektní hudbu. Celkově film hodnotím na 95% = ***** ()

Omnibus

Prvotřídní katastrofa! A velice zábavná plavba, slovy cynika. Cameronův majstrštyk, dodnes držící jeden zajímavý rekord - a to v počtu komparsistů utonulých při natáčení. Titanic je vskutku kule(a kýl)rvoucí příběh o mladé dámě Rose, kterak nám zvlčila, naučila se klít, plivat jako lama a posléze dokonce zvlhla v útrobách. Pro nechápavé: v útrobách lodi. Tak jo, upřesnění: ještě před potopením lodi slečna Rose zvlhla v podpalubí (čili zvlhla „tam dole“). Ovšem urousaného bobra, popřípadě hladce vyholené podpalubí, to už nám bohužel režisér neukázal. Ech, nějak mě rozrušila představa sténající Kate Winslet a tvrdého hrotu ledovce, pronikajícího do... kýlu. No nic. Velmi divoká plavba smetánky i plebsu za Modrou stuhou, ledovce neledovce, plus sympatická love story s double (!) vyvrcholením při drncavé jízdě ve stojícím autě uvnitř plující lodi. A jako bonus pro citlivé divačky s kapesníčkem v dlani je tu božský Leo – ohnivý milovník se zmrzlou držkou na dně mořském. Velmi tragické, velmi romantické. „Tak co, líbí?" „Hmm, jde to. A teď mazej na gauč!“ :-) ()

kingik

Romantika ukapává z tohohle velkofilmu snad v každém záběru, co si víc přát. Cameron si dává záležet, aby se romantická rovina dokonale propojila s tou katastrofickou. A ono, světe div se, se to daří. A tak je na světě jeden z největších milostných příběhů všech dob s tragickým koncem a na svou dobu působivými triky. Když jsem to viděl před léty poprvé, tak mně bylo DiCapria hrozně líto, jak tam natáhl paprče, ale když jsem to pak za nějakou dobu viděl podruhé, tak už jsem se smál, jak má na sobě ty zmrazky. 100% ()

Legas

DiCaprio + lovestory? Kýč? Mě je to jedno. Nevím, jestli bych místo milostného příběhu uvítal raději drama topiče. Titanic byl ostatně prý nazýván lodí snů, tak proč by se na ní nemohl teoreticky odehrát románek snů? Já mám rád katastrofické filmy, Camerona miluju a DiCapria beru jako dobrého herce, tak proč bych si měl kazit film nějakými úvahami, jestli je moc kýčovitý nebo ne? Až se zamilujete, stejně budete šeptat do oušek milostná slovíčka (někteří budou možná i šišlat). To jen VY samotáři jste takoví tvrďáci. Ještě bych chtěl Cameronovi poděkovat za náhledy do strojovny a celou katastrofickou část filmu. Byla a je úžasně dramatická. ()

Zemřel herec Bernard Hill

07.02.2024

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

18.01.2024

Warneři si nejspíš připíšou další hit, alespoň po kvalitativní stránce. Do nového filmu se jim totiž podařilo zlákat samotného Leonarda DiCapria. Co je ale přednější - od Scorseseho přechází DiCaprio… (viac)