Roku 2029 ovládajú takmer celú Zem stroje, ktoré sa vzbúrili. Partizánskym spôsobom proti nim v takmer zničenom Los Angeles bojuje hŕstka ľudí, ktorí sa nemienia vzdať. Superkomputer Skynetu sa pokúsi zvrátiť výsledok vojny a rozhodne sa poslať do minulosti kyborga Terminátora T-800 (Arnold Schwarzenegger), spolovice stroj, spolovice človek, aby zabil mladú ženu Sarah Connorovú (Linda Hamiltonová), skôr než otehotnie a porodí hrdinu a vodcu hnutia odporu. Ľudia úmysly strojov odhalia a rozhodnú sa, aby sa do roku 1984 vrátil aj bojovník Kyle Reese (Michael Biehn). Jeho úloha znie – zachrániť Sarah. Mladá žena netuší, čo sa deje, kto ju prenasleduje a prečo ju chce zabiť. Keď Terminátor najprv „eliminuje“ dve ženy rovnakého mena, napokon natrafí na tú „správnu“! Sarah sa mu musí aj s pomocou Kylea, do ktorého sa zaľúbi, postaviť na odpor. Napokon sa jej podarí zvíťaziť – cena je krutá, Kyle pri poslednej bitke v továrni zomiera... (TV JOJ)

A. Murray

Film sem viděl po dlouhé době až dnes. Moje očekávání bylo velké ač samotný film mě zklamal. 1. polovina byla místy dost nudná. Ke konci byl film napínavý a zajímaví. ()

Tapír

Arnold ve své životní roli.Tohle je už fakt klasika akčního sci-fi žánru.Za málo peněz hodně muziky(i když ted když jsem ho viděl po letech v Tv už mi kulisy z"budoucnosti" připadli srandovní).Dalo by se říct že je to jeden z nejúspěšnějších"nezávislých"filmů:)Operaci kyborgovy ruky chtěl(a musel:) v druhé polovině 80 let vidět každý.Neurazí ani po letech a můj 9letý syn z něj byl napoprvé slušně vykulenej:) ()

Kroupa

Ne že by to byl tak supr film, ale přece jsme na tom vyrůstali, ne? :-) Spád, napětí a originalita pojetí - hlavně jak vystřílí celou policejní stanici, symbol bezpečí a ochrany. Žádný film v historii nedokázal takhle využít toporný výkon (Schwarzeneggerův), za který by se nemusel stydět snad ani ochotník v Horní Dolní. :-) S odstupem let musím ubrat *, protože mi to dnes nepřijde zase tolik originální, atmosféru a spád krutě narušuje kýčovitá a nepatřičná hudba a nevěrohodnost především akčních scén, především ze strany policie, která se chvílemi tváří jako omnipotentní. Když připočtu "bezedný zásobník", který mě spolehlivě znechutí, jen sentiment mi nedovolí dát pouze dvě hvězdy. ()

rsimonyi

Skvělý a originální sci-fi, který jsem viděl jako dítě na VHS a vzbudil ve mně zájem o film jako takový. Arnold Schwarzenegger jako bezcitný vraždící stroj nemá chybu. ()

Emzet

Vím, že patřím k menšině, ale já mám tento na koleně slepený scifi thriller rád naprostě stejně jako jeho pokračování. Je totiž více komorní a Arnie je tady dobře..."temný". A Sára Connorová tady není ta amazonka, co by všechny vyvraždila už pohledem, ale obyčejná žena. A zbožňuju, když je v posledních scénách filmu Termoš "ohlodaný" a namísto počítačových triků z dvojky je to normální stop-motion loutka, která se trhá víc jak Cesta do pravěku. A když si nahý Arnie (to jen pro upřesnění - to že je nahý mě až tak nebere) hned na začátku poradí s těmi protivnými výrostky. A když vybírá nejvhodnější odpověď pro vlezlého uklízeče....Klasika! ()

JM87

Genialní předehra pro ještě genialnější dvojku, oproti ní je to na jednu stranu temnější, na druhou paradoxně kouzelnější, to asi kvuli párečku Kyle a Sarah, levným efektům a celkové atmosféře tehdejší doby. Miluju ten film. ()

Brejlil

Cameron poprvé ukázal, že umí natáčet napínavé filmy. Využil Schwarzeneggerova neherectví opravdu působivě a natočil film, který mně svého času spolehlivě děsil. Jistě, dnes působí možná trochu zastarale a také dějová linka je velmi jednoduchá, ale v té jednoduchosti je krása, a já filmy, které stárnou technologicky, rozhodně neodsuzuji. ()

icedalaman

Film pokládající základy všech sci-fi a akčňáren pro osmdesátá a devadesátá léta. Herecké obsazení je naprosto nepřekonatelné, Samozřejmě nejlepším a jediným správným terminátorem je Arnold. On toho robota snad ani nehraje, on jím doopravdy je. Speciální efekty za které i v době kdy už se pomocí pixelů dotváří opravdu vše možné nezklamou. Je nadmíru jasné, že terminátor vyhrál souboj s časem a zaslouženě se stal kultem. A to nejen pro nás, kteří jsou tímhle filmem odkojeni. A mimochodem terminátor není padouch, jen prostě plní úkol, který mu byl zadán. Není ani dobrý nebo zlý, jen dělá to co má dělat. ()

memoman

Akční sci-fi,která obsahuje všechno,co je tomuto žánru vlastní a která nezestárla ani po 25 letech od premiéry. James Cameron ukázal svůj cit pro navození temné atmosféry.Skvělá kamera (barevná stylizace na ose modrá-černá),depresivní elektronická hudba,výprava (post-nukleární krajina budoucnosti v kontrastu s křiklavostí Los Angeles 80.let,kdy se má odehrát rozhodující bitva) nemá chybu. Nemluvě o tricích Stana Winstona,který dal androidům správnou dávku děsivosti. Linda Hamilton výborně ztvárnila ušlápnutou servírku,ze které se pro záchranu svého budoucího potomka a lidstva (hezky vymyšleno) stává akční hrdinka proti své vůli. A Arnold zde stvořil svou ikonickou roli výstředního militarystroje-zabijáka se zálibou v kožených bundách,slunečních brýlích,silných motorkách a suchých hláškách. Kultovní a nezapomenutelné! ()

cherita

Já mám prostě pro tenhle kult slabost. Co na tom, že první díl je vlastně jenom předskokanem ještě lepší dvojky, stejně pod pět hodnotit nemůžu. Mám ráda tu depresivní atmosféru, mám ráda to mlácení do plechu, které se vydává za hudbu, mám ráda Arnieho s jeho „neživým“ výrazem, líbí se mi s jakou elegancí dokázal James Cameron natočit film o apokalyptické budoucnosti bez apokalyptické budoucnosti. Je pravda, že některé triky už jsou dneska vážně k smíchu, ale já se jim smát nechci a nebudu. I bez toho se u Terminátora dobře bavím. ()

marttaN

Jeden z nejlepších akčních filmů všech dob, ve své době naprostá bomba, byl jsem na tom v roce 89 s rodiči v Polsku v kině, umíte si představit co to udělá s 12ti letým klukem odchovaným na nemocnici na kraji města a bakalářích? :-)) ()

Andresito

Druhý celovečerní film Jamese Camerona, a hned legenda sci-fi žánru. Hlavním plusem filmu je paradoxně jeho nízký rozpočet. Atmosféra je o to tíživější a o to depresivnější. Schwarzenegger se na roli chladnokrevného robota hodí skvěle, a jestli někdy vadilo, že nikdy nehne ani brvou, teď se to skvěle hodí. Pokud jde o Biehna, nikdo by nezahrál vojáka líp než on, a Linda Hamilton neurazí (její čas přijde až ve dvojce). Strach a bezmoc hlavních hrdinů z plátna přímo sálá, a kovový skelton z poslední scény je na svou dobu úžasný. moje nejoblíbenější scéna je výslech a následný masakr na policejní stanici. Co se týče flashbacků z války se stroji, na nich se nízký rozpočet podepsal asi nejvíc, ale to jim na děsivosti a napínavosti ani trochu neubírá. Pro mě jednoznačně nejlepší díl z celé série. 95% ()

Gulde

Arnold Schwarzenegger byl zjevně zrozen pro roli terminátora. Kultovní sci-fi, které připravilo půdu pro ještě kultovnější druhý díl. ()

Kratoc

Arnold válí jako nikdy (vlastně ve dvojce válí ještě více), ale rozhodně je ve své vrcholné formě tak, jak ho máme rádi. Tady ještě v netypické postavě záporného hrdiny. Akční film se vším všudy. Není nutné dlouho představovat, s ohledem na rok výroby (1984) i fantastické triky. ()

Salmayo

Poprvé jsem tenhle kult viděl někdy v 15ti na PRO7 a když byl v záběru Arnold tak jsem se schovával za peřinu. Kvůli tomu, že jsem tomu nerozuměl, mě atmosféra pohltila ještě více. Výtečné sci-fi, které se dostalo dokonalého pokračování. Famózní "tlukající" hudba, skvělý námět se strojovým Arniem a jeho pětačtyříctkou s laserovým zaměřovačem. "Já se vrátím" ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)

Terminátor se dočká anime

Terminátor se dočká anime

02.03.2021

Netflix, Skydance a tvůrci anime Duch ve stroji: SAC_2045 uzavřeli novou spolupráci, za účelem převést příběh Terminátora do anime podoby. Scénář k seriálu pak chystá Mattson Tomlin, jenž pomáhal… (viac)

Ztratí studia práva na slavné značky?

Ztratí studia práva na slavné značky?

04.10.2019

Jak je vidno z nedávného obnovení smlouvy na Spider-Mana mezi studii Sony a Disney, duševní vlastnictví je v Hollywoodu jedna z nejdůležitějších věcí vůbec. V podstatě stačí vlastnit práva na… (viac)