Sopka: Záchrana z Whakaari

• USA The Volcano: Rescue from Whakaari

Strhující dokument o tom, jak probíhal smrtící výbuch sopky na Novém Zélandu v roce 2019 prostřednictvím archivních záznamů a výpovědí záchranářů i očitých svědků. (Netflix)

POMO

Hezký dokument, ale bohužel s malým množstvím autentických záběrů z místa události. Silnější než v procítění hrůzy v jejím průběhu, je proto ve výpovědích přeživších. Tragédie si vyžádala 22 obětí. Nedávné zemětřesení v Turecku si vyžádalo 49 580 obětí. ()

Goldbeater

Ačkoliv jsem v médiích tuhle událost zaznamenal, moje představa o prostředí a rozsahu katastrofy byla velmi omezená. Tenhle snímek však dává dobře nahlédnout do jádra dění a nutno říct, že to není příjemná podívaná. Celá událost se nese v duchu klasického receptu na katastrofu: „Moc dobře víme, že se zde něco hrozného může v kterýkoliv okamžik stát, ale nebudeme to řešit, dokud se to nestane.“ Brrr. ()

Arsenal83

Z tohto bude natočený určite nejaký film, režiséri majú radi katastrofy a ešte viac hrdinov. A tu je to skôr o tých hrdinoch, ktorí šli zachraňovať, pričom ohrozili aj samých seba. Obete ťažko súdiť aj ľutovať. Chodiť si na túru k činnej sopke, ktorá je známa svojou činnosťou, to je trocha hlúposť. Najmä keď sopka už niekoľko týždňov pred erupciou vykazovala nepokoj. Žiadne Pompeje to ale neboli. Opäť by som skrátil stopáž. ()

Marze

Forenzní anatomie katastrofy. Je to silné téma a děsivý film, ale není pro každého. Úcta a obdiv k přírodě se změní v zabíjačkový teror. Režisér mačká všechny sentimentální tlačítka na výtok slz. Ale můžeme zde najít i něco hlubšího pod bublajícím rezervoárem magmatu. Jak se mohou nevědomě chovat ti nejlepší lidé. Film kritizuje neregulovaný ekoturismus a dobrodružný turismus. Všechny "mluvící hlavy" v dokumentu byly kromě jednoho Maořana běloši. ()

PavelVanekArt

Pojeďme na sopku, řikali. Bude to sranda, řikali. Hodnocení spíš za informovanost o katastrofě než za zpracování a chytnutí za srdíčko, to Netflix neumí. 4* a.k.a 70% ()

elanius

(23D5/2024) / Myslím, že téma, aj keď teda so smutným príbehom, je atraktívna. Ľudí vždy priťahovali extrémy, a aj keď osobne ich ja nevyhľadávam, ísť ku kráteru aktívnej sopky je vcelku zaujímavá turistická atrakcia. Mieru viny organizátorov a zodpovednosti jednotlivcov súdiť nebudem, ale bolo jasné, že v danom momente bolo riziko vysoké. Dokument samotný taký no, nič navyše autentické tam moc neni, skôr sa veľa vykecáva a trochu naťahuje, ale miestami to má dobré momenty. (6/10) ()

Skeksis odpad!

Príšerne nudný dokument! Čakala som nejaké zábery výbuchu sopky a ako ich to tam celé dojebe, ale nie. Dostala som iba vlažné, rozmazané útržky celej situácie a nesúvislé kvákanie nejakých ľudí, ktorí prežili. Je mi ľúto celej veci, ale povedzme si na rovinu - pohybovali sa pod aktívnou sopkou. Tak čo čakali? ()

Warhorr

Ufff, no nezdá se to, ale byla to síla. Já na začátek musím zmínit, že bych vůbec neřekl, že tohle vyprodukoval Netflix. Způsobem, jakým je to točené, jak dostávají prostor přeživší a celkový přístup, prostě mi to na Netflix vůbec nesedělo, a o to víc jsem byl překvapený. Jeden nevinný výlet na sopku se změní v boj o přežití. Pára, která má až 200 stupňů, se žene napříč celou sopkou. Tady se dá vážně říct jen to, že kdo uteče, ten vyhraje. Některá svědectví jsou hodně emotivní a člověk to všechno poslouchá jen se zatajeným dechem. Obzvlášť, když hovoří americký pár nebo Jesse Langford. U něj se divím, že to vůbec přežil. Cenzurou, i když až na konci, se moc nešetří a pro někoho to může být nepříjemné na koukání. Divákovi se do rukou dostanou i autentické záběry/fotky v kritický moment a také pár audionahrávek ( tam ale toho moc slyšet nejde ). No Netflix ukazuje, že i když má v palci true crime dokumenty, v kterých nemá prostě konkurenci, tak si dokáže víc než obstojně pohrát s katastrofickým dokumentem, ukázal to vlastně nedávno se zemětřesením na Everestu a já si troufnu říct, že tento dokument je tím nejlepším co letos tato platforma vypustila. ()

ddf76

Vyborny dokument o pyroklastickym vybuchu sopky, kdy v krateru bylo skoro 50 lidi a jejich zachrane. 3 pilotum vrtulniku velka poklona plus borcovi, co udrzoval komunikaci a radiovy signal. Ten kdo vydal narizeni, ze se nebude pomahat, ten by mel chodit kanalama. Tohle se zas Netflixu povedlo. ()

agassi68

Toľko sa chodí s krčahom po vodu.. Preniesť hrôzu toho okamžiku na plátno je mission impossible. Ale snaha sa cení a tak vznikol celkom slušný dokument o tom, čo spôsobí 200 stupňová para bežným tueistom.. ()

gemi

V dokumentu, který mapuje události v roce 2019, bych čekal daleko větší množství autentických záběrů. Všichni museli mít v ruce mobily a museli točit a fotit. Místo toho je většina záběrů kašírovaných. 80 % dokumentu jsou mluvící hlavy, a jakkoliv je jejich vyprávění autentické, tak z dramaturgického hlediska to není šťastné řešení. ()

RAFT

Netflix se zase překonal ve strhujícím dokumentu Sopka: záchrana z whakaari. Krásné záběry a vše mozné co v dokumentu uvidíte. 80% ()

quido_zidle

Velmi dobrý dokument, který snad jen trochu moc tlačí na pilu emocí. Dostala mě věta pilota, který se dvěma jeho kolegy byli jediní(!!!), kteří letěli pro přeživší: "You can just sit and watch, or you can do something, so I do..." a to ani ne tak obsahem věty, ale tím jak to řekl - borec! ()

NikaIn

Človeku rozum zastane keď ešte aj s činnej sopky čo výbuchuje každé tri roky urobia turistickú atrakciu a že sa vôbec nájdu blázni čo za to vysolia peniaze,lebo adrenalín 🙈 Smutné,že sa to stalo a že zas len kôli hlúposti ľudí,pretože keď vybuchne sopka ktorá je v blízkosti civilizácie,tak je to katastrofa,ale keď vybuchne sopka ktorá nemusí nikoho ohroziť, pretože je od civilizácie vzdialená a aj napriek tomu usmrtil ľudí,lebo boli zvedaví,tak to je katastrofálna hlúposť. ()

swenyx

Event, který jsem vůbec nezaznamenal a úplně missnul, přitom je to dost velká věc. Já se úplně vidím, že bych jednou na podobnou tour šel a s mým štěstím, by se mi něco podobného stalo taky. Moc pěkné natočený a překvapivě měli přeživší, lidi co pomáhali a pozůstalí dost prostoru a to cením. ()

Draconian

Sopky mě zajímají a fascinují. Ale rozhodně bych nechtěl zažít to, co lidé tehdy na Whakaari. Dokument nepřináší prakticky žádné vědecké informace nic o sopkách, ani o tom, co se tehdy z vulkanologického hlediska stalo (což jsem původně očekával). Naplno však sleduje osudy několika přeživších a lidí, co se podílelo na jejich záchraně.  Vyprávění je poutavé a máte možnost vidět spoustu videí právě od přeživších, což je vlastně dost mrazivé, protože vidíte, jak byli všichni v pohodě a najednou pak...bum. Nutno říci, že závěry ostrova jsou nádherné...což ostře kontrastuje s tím, co pak přišlo. Dokument ve mě dokázal vyvolat napětí a pečlivě vypráví chvilku po chvilce co se dělo a co lidé prožívali. Zemřelo dohromady 22 lidí (budiž jim země lehká), dvě těla se nikdy nenašla (uf). Ti co to celé přežili, byli hrozivě popálení (takřka uvaření ve 200°C mračnu), ale vlastně měli štěstí, že přežili. Nicméně jejich popis toho, co se dělo, co viděli, zažili, jaká bolest to byla...uf uf. 80% - pěkný dokument o strašlivé tragédii. ()