Príbeh filmu je zasadený do roku 2041, keď ľudstvo používa veľmi vyspelé technológie a ústava všetkým občanom garantuje právo na „jeden celý život“. Po neprirodzenej smrti, ako je napríklad autonehoda alebo teroristický útok, tak môže byť človek obnovený zo svojej digitálnej zálohy. Stačí si každé dva dni pravidelne vytvárať digitálnu zálohu svojej osobnosti – „bod obnovy“. Ale zaslúži si vôbec ľudstvo právo na druhú šancu? (Continental film)

El.Negros

Příjemně osvěžující sajfaj detektivka. Kdo rádi kyberpunk a blízkou budoucnost, tak by mohli říct, že je to takový Ghost in the Shell po česku (to anime, ne ten hraný pokus), temnější atmosférou maličko říznutý Blade runnerem. Celkové vyprávění příběhu pozvolné a noir podobně jako u detektivek s Rudolfem Hrušinským, nebo jako u vyhlašování hlavních vítězů kategorie skoku o tyči na paralympiádě. Nemám rád příliš složité zápletky (max jedna vražda, jeden zahradník a jeden tajemně zakrvácený záchod), a tady vyšel filmek také vstříc spletitým pletichám nenáročnému diváku. Navíc opravdu udělali kus práce s vizuálem, který nepůsobil jako předělávka Freonového ducha na zánovním PC řady 386. Žádný zbytečný efekty (né že by na to český film měl prachy), ale přesto se člověk cítil v blízké budoucnosti. No závěrem pozitivně: je to sice trochu vykrádačka známých filmů a anime, námět taky příliš origo nebyl, ale film obstál obstojně a klidně si jej dám někdy znovu. Dej buď tohle, Majora Motoko anebo třeba Majora Kalaše v jakýmkoliv snímku. ()

Ewík

03.02.24: Velmi povedená záležitost: sympatická hlavní herečka jak vzhledem a hlasem, tak prací s tělem + vymazlený vizuál + zajímavé technologie a nápady + parádní hudba + líbila se mi práce s kamerou a samozřejmě příběh. Ten pro mě nebyl příliš průhledný, takže jsem se chytala v aktuálním čase - pro mě tedy tak akorát (ale pravda, mohlo to být méně předvídatelné...). Konečně zase krásné české sci-fi! Krása, musím vidět znovu. 😎 Meine asociace: Infinity Pool, Ikarie XB1  // Už jste se dnes zálohovali? - Have you backed up today? ()

Stillborn83

Sci-fi žáner v podstate nemám rád, výnimku tvoria príbehy o cestovaní v čase, ale spracované uveriteľne a skôr do minulosti ako budúcnosti. Ak mám pozerať sci-fi, musí ma zaujať dej a Bod obnovy vyzeralo na prvú poriadne lákavo. Hneď na úvod treba podotknúť pre mňa najzásadnejší fakt. Na tú, že je to český snímok, tak klobúk dole. A tu je asi povedané všetko. Aj negatívne a aj pozitívne. Jasné, nie som odborník na sci-fi žáner, ale nemyslím, že takto prepracovaný film v tomto odvetví Česko niekedy urobilo. Na druhej strane mi však vadilo mnoho absurdít (najmä dej sa mal pri všetkých vymoženostiach budúcnosti pohybovať nie v roku 2041, ale ešte trošku ďalej v budúcnosti). Dej bol až príliš pritiahnutý za vlasy, aj keď potenciál to malo (za mňa oveľa väčší), len navôkol tá futuristická Praha, to hlasom ovládané auto, ktoré samé šoféruje, pohybovanie sa na obrazovke s dokumentmi len tak, keď hýbete prstom vo vzduchu... Našlo by sa toho oveľa viac, čo mi vadilo.  Ale uznávam, nie som cieľovka. Preto bude aj také hodnotenie odo mňa. Chýba mi tam väčšie posolstvo, že jednoducho, máme len jeden život, žiadne obnovy, zálohy a podobne. A sci-fi už na dlhšie nepotrebujem vidieť žiadne, heh. Potešili ale herecké výkony, Milan Ondrík patrí momentálne ku slovenskej hereckej špičke, o tom niet pochýb. ()

Maniik88

Mňa to bavilo. Na naše pomery veľmi slušne vizuálne spravené Sci-Fi krimi, ktoré malo dobrú zápletku, sympatickú vyšetrovateľku, napínavý dej, občas aj trochu prekvapivé zvraty a hlavnú myšlienku s obnovou po smerti. Áno, vyzerá to byť inšpirované všelijakými inými filmami. Ale čo dnes nie je? Po tých tisíckach filmov. Sranda boli oktávky prezlečené za hightech auto. A páčilo sa mi, že SK herci normálne hovorili Slovensky. Polec hore, konečne niečo iné ako rozprávky alebo priblblé komédie furt s tými istými okukanými xichtami. ()

Domineus

Na naše pomery veľmi odvážny film, ktorý má síce bavil, no na druhú stranu asi nijak výraznejšie nenadchol tak, aby som mal potrebu sa k nemu niekedy zase vrátiť. Spracované to bolo za mňa na výbornú a z tohto pohľadu nebolo čo vytknúť, avšak dejovo by to predsa len mohlo byť lepšie. V tomto smere sa to totižto nijak zvlášť nelíšilo od iných českých detektíviek, čo bola trochu škoda. A na to, že rozuzlenie bolo pomerne očakávané, trvala tá cesta k nemu celkom dlho. Určite je treba pochváliť ambicióznosť tohto projektu, ale z celkového hľadiska to bol za mňa iba trochu lepší nadpriemer. V CZ/SK ale určite jedno z najlepších diel posledných rokov. 60% ()

papadoce

Že vedia Češi alebo Slováci natočiť výborný film, prekvapením nie je. Aleže dajú na pánov sci-fi, to je už iná káva. Milan Ondrík je bezpochyby jedným z najlepších mužských hercov svojej generácie, len škoda, že dostal skutočne iba minimálny priestor, Hádek opäť výborný, i keď brášku mu mám radšej a pre mňa neznáma Andrea Mohylová sa pri nich rozhodne nestratila. Výborne napísané sci-fi s originálnymi momentami (klasifikácia zločinu - absolútna vražda). Páčil sa mi celý príbeh a dej. Za toto by sa nehanbil ani Hollywood. Aby som sa vyhol psychickej ujme, nečítal som pre istotu žiadny z komentárov miestnych rozumbradov a ani nebudem. Sci-fi prvky boli vypiplané do najmenších detailov (zamykanie auta, komunikácia s pomocou zubov, kukátko na dverách). Rozpočet asi nedosahoval úplne astronomických výšin, no napriek tomu to má svoju kvalitu. Dobrá práca. Viem si živo predstaviť, že to vezme do rúk Krujsovje Tomáš a vrazí do toho 250 mega. “Všetko čo poviete môže byť použité proti Vám.” “Všetko čo hovoríme alebo si myslíme, je každý deň zneužívané proti nám.” Tie zuby boli absolútne perfektný nápad. Tomu sa hovorí scenáristické osvietenie. ()

Metalicum

Tezko se mi to hodnoti. Tancuje si to mezi high concept sci fi se snahou o majestatni vizualni zpracovani (coz se pres nizsi rozpocet sem tam i dari) a zanrove silne ukotvenou (ctete klisoidni) krimi paperback divacky vdecnou lehkou podivanou. Diky tomu to uplne stopro nefunguje ani v jedny rovinne. Ale ja si to uzil, jsem rad, ze lidi od nas taky obcas zkusi udelat neco zanrovyho. To je super. ()

Yuri69

Produkce na úrovni, neokoukaná architektura béton brut a zřejmá chuť udělat něco jiného. Největší nedobrotou jsou dialogy, které jsou tak šíleně umělé, že to muselo bít do očí už na papíru. Čert vem nelogičnosti, tohle nešlo překousnout. PS: nejvíc futu káry (pokud jsem dobře koukal) jsou tedy Citroën Xantia, 90s BMW 7, nebo Smart Roadster... ()

TOMEK17

4/10. Rozhodně cítíme vliv Blade Runnera a Minority Report, ale bohužel zde není žádný Philip K Dick. Režisér klade velký důraz na techniku ​​a výzdobu, ale nedaří se mu obsadit hlavní postavu schopnou projevit emoce. Prázdný výstřel. Naprosto předvídatelný příběh, jednoznačné, rychlé, jednoduché. Přesně tohle by udělali v Hollywoodu tak před 15-20 lety a všichni by to ocenili. [57.KVIFF] ()

Vikta

Konečně Český film, který není "romantická komedie" se všema těma Geislerkama, Macháčkama, Liškama, Vilhelmovýma, Klusama a podobnou Hřebejkovou skvadrou... Jop, trochu jsem to asi nadhodnotil, no a? ()

Chrysopras1

Po šedesáti letech tu máme české scifi. A je lahodné jak čerstvé amarouny. Propracovaný vizuál, neotřelý scénář a solidní herecké výkony. Cením obsazení hlavní role méně známou A. Mohylovou, která mě velmi mile překvapila. Matěj Hádek skvělý jako vždy. No a ta poselství, co jsem tam nacházel, mi odvařila mozek. Ale abych jen nechválil, trošku bych očekával otevřenější konec s hangoverem, aby si to divák domyslel sám. Avšak kvalita celého snímku mě nepřestává udivovat, opravdu pěkný počin. To je aspoň reklama české kinematografie! ()

Hovadin

Český Demolition man, kterému chybí Simon Phoenix. Ten je ale to jediné, co tomu filmu chybí. Kdybych nepoznal některé české herce, tak bych snad ani nevěřil, že je film český a i když je víceméně celý příběh jasný už někde před polovinou filmu, tak to na atmosféře neubírá. Rozhodně stojí za to si na tento film zajít do kina, protože audio-vizuálně je to pecka. ()

Brmbolec

Vizuálne a zvukovo veľmi pekné a poklona za to, že niekto dokázal v podmienkach ČR spraviť takýto žánrový film. Kolísalo to však v tempe, hlavne prostredná časť sa trochu ťahala. Ale krásne sa na to pozeralo. Trochu lepší scenár a bolo by to super. 7/10 ()

LdaVinci

Já jsem nadšenej! Měl jsem pocit, jako bych byl svědkem něčeho výjimečného. Naprosto jsem se vtáhl do filmu a toho elegantního krásného vizuálu. Parádní detektivka s nádechem scifi. Kamera a audio naprosto parádní- smekám zvukařům a skladatelovi. Rovněž vyzdvihuji herecké výkony všech zúčastněných a vypichuji Andreu Mohylovou, pro kterou je tento film její debut. Chci moc poděkovat tvůrcům a režisérovi Robertu Hlozovi, pro něhož je tohle první celovečerák, za odvahu a píli, kterou do tohoto snímku vložili. Díky! :) ()

WoodRood

Českou kinematografií moc nemusím, ale na tento snímek jsem prostě musel jít kvůli té vizualizaci a brutalismu budov. Jestli ho srovnávat s ostatními sci-fi filmy tak je průměrný. Ale na české poměry snímek je dobrý. Za co Bod obnovy můžu pochválit to je za námět, vizualizaci a za prostředí. Ale to ostatní kulhá jako starý pes. To se týká příběhu, dialogu a samotného filmu. Může to znít divně, ale příběh mi přišel takový suchý, jako kdyby mu něco chybělo. Vypadalo to, jako kdyby autoři museli celý film narvat max do 2 hodin a nebo se báli, že se divák bude nudit. Takže každou chvíli se prostředí mění a člověk nestíhá pobrat, co se stalo a autoři ho už cpou další dávkou scén. Možná by to fungovalo mnohem lépe, kdyby snímek všechno odvyprávěl ve svém tempu a nebál se nechat diváka o hodinku déle sedět v kinosále. Ale chválím autory za snahu a jejich oddanost svému dílů. Jsem si jist, že jestli někdy vyjde pokračování, tak bude stokrát lepší. :0) ()

farb

Tak tohle mi neskutečně sedlo. Po slabých recenzích jsem si v kině doslova vychutnal sice nepřekvapující a dopředu odhadnutelnou detektivku (ale určitě né hloupou, nebo nesmyslnou - prostě dobrá žánrová práce), v opojném futuristickém aranžmá a výborně zahranou (Dobrý je fakt dobrý, Mohylová naprosto výborná a přesná....). Hltal jsem každý detail, užil si každou minutu, palec nahoru a kdykoli znovu a rád se necham obnovit. ()

Arkagas1989

Tohle je film, který mne zaujal už trailerem v kině. Reklama, která cílila opravdu na diváka tomu možná pomohla, ale když jsem viděla rozhovor s tvůrci filmu, přesvědčilo mě to o tom, že ačkoliv úplný fanda sci-fi nejsem, tohle chci vidět. A jelikož jsem měla do konce září vstupenku do kina z výhry za 99,- Kč, bylo jasné, na co padne. Psal se středeční večer a moje absolutně spontánní rozhodnutí padlo. Šla jsem sice skeptická a radši nic neočekávala, ale waw. Bod obnovy dokazuje jednu věc, že pokud má autor jasnou vizi a plán, tak prostě umíme točit filmy, ne že ne. Ano, inspirace ze světa je tam samozřejmě znát, ale v rámci žánru to snad už ani jinak nejde. Bod obnovy je tak filmem, který vybočuje, přivádí diváka do blízké budoucnosti a kombinuje tak sci-fi a poctivou českou detektivku šmrnclou životním drama. Bavilo dost a soundtrack je už jen třešničkou na dortu.  Moje hodnocení: 9/10 ()

Filmfactorem

Vážně jsem právě viděl české sci-fi od začínajícího režiséra s relativně vzato nízkým rozpočtem, které vypadá jak z velké produkce a které se zatraceně povedlo? Ano, nebyly peníze na to mít CGI v každém záběr a je tu několik scén na venkově, ale když jsme ve městě, vypadá to velice dobře. Film stál 45 miliónů Kč a je neuvěřitelné, co za to dokázali udělat. Nemluvím teď jen o CGI, i kamera a zvuk je na úrovni a ta hudba! Nechybí ani parádní herecké obsazení, jen některé dialogy lehce drhnou. Detektivní příběh má většinu času dobré tempo a hezky postupně trousí drobečky, které může divák spolu s detektivem sbírat. Objevuje se tu několik filozofických postojů a líbí se mi, že chápete, proč různé postavy dělají, co dělají a proč to považují za správné a je na divákovi, aby si řekl, který morální přístup je ten nejlepší. Asi to není na plný počet, ale, když vezmu, za jakých podmínek Hloz film točil, smekám. Řekl bych, že se tu rýsuje velký talent. Ten československý rybníček se mi začíná líbit víc a víc. ()

johnny01

Spoilery. ... Zdá se, že samotný nápad s bodem obnovy (ačkoliv je originální) není dostatečně nosný. Nedaří se mu utáhnout celý příběh, který sklouzává do šablonovité kriminálky ve stylu "hodný a zlý policista". Příběh samotný má pak mnohé podivnosti. Filmem se prolíná morálka v americkém stylu a urban legendy ve stylu, že antivirové firmy vyrábějí viry nebo hasiči zapalují ohně. Celkově se zdá, že hlavním záporákem je ředitel organizace. Jenže vzhledem k tomu, že se připravuje privatizace, jde o státní organizaci, a tedy by musel mít někoho nad sebou. Zdá se nepravděpodobné, že by fungovala takto nezávisle a ještě komerčně. Že by tam obchodoval s kryptoměnami jako ředitel státní organizace (což by se dalo naprosto jednoduše zjistit z účetnictví!) - haha. Obecněji má film problém s morálkou. Hned několik postav "změní barvu" a nakonec je docela nejasné, kdo přesně je dobrý a špatný. Agent přitom říká velmi rozumnou věc - již tolikrát se ukázalo, že absolutní transparentnost nemusí být nejlepší řešení (typicky u krachu bank). Především pak je zcela špatné relativizovat narušení bodu obnovy - viz "Zabít můžete jenom člověka, ne soubor dat.". Jenže bodem obnovy se obnovuje člověk jako celek, nejde o žádný soubor dat. A bod obnovy je pouze nástroj, jak zachovat, resp. obnovit život. Podle stejné logiky je v pořádku nedělat resuscitaci, poškozovat airbagy? Vyústění zápletky je takové, že organizace si tedy sama objednává teroristické útoky, přičemž všechny pak zachraňuje. To je ale v rozporu s tím, co se stalo v Drážďanech, kde 2 lidé zcela zemřeli. A proč pak ale nechali zabít svou doktorku, když věděli, že nemá zálohu? To přece nedává smysl. Zpětné vysvětlení je dost matoucí - údajně vše naplánoval David, takže on zabil Kristýnu, to jsem ještě pochopil, ale jak zemřel on? Zabil ho tedy Peter? Přiznávám se, že den po zhlédnutí filmu na to nedokážu odpovědět. Věděl David o tom, co se děje v organizaci? To souvisí i s tím, že zápletka je dost komplikovaná a k jejímu vysvětlení se používají dialogy, což je další velký nedostatek filmu - ohromná upovídanost. To není jednoduchá detektivka, kde to funguje. Tady měl být flashback do minulosti ve stylu Osmi hrozných. Drobné výtky míří i k chování postav, ať jde o vpuštění agenta do bytu (proboha proč? když tam schovává hledaného), pak zcela nepochopitelné chování agenta uvnitř (to schválně provokuje u dveří do pokoje?) a nakonec se absurdně nechá zmást přehrávaným obrazem. Nekonzistentní je i Frankensteinův syndrom - David tu a tam kašle a dá si injekci, mezitím přežije smrtelnou ránu od babky, na konci filmu je jako rybička? Protože další smrtí se "vyléčil"? Výtka míří bohužel i k hudbě. Spoustu skladeb se jakoby pořád nadechuje, ale nic pořádně nezahraje. Očekávání s Ódou na radost z traileru zůstala nenaplněna. A že by se dlouhodobě podařilo utajit dárky? Ale prosím. Atmosféra je docela dobrá, ale až příliš je inspirována Potomky lidí. Celkově to působí jako málo sci-fi; až na bod obnovy tam snad není nic, co by již nemohlo existovat dnes (byť dnes to bude enormně drahé). () (menej) (viac)

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky